EXTRA f, Steendijk polder optimistisch over eigen wijkcentrum Scheepsmodel bouwen: een leuke hobby jHBS&a Plannen voor houten onderkomen j Wa^KwISSMStSSaBlBw^ ivl I1" WÈÊÊÊÊÊÊÊM0$ffik Trots dinsdag V? 23 september 1930 "I VD/SC/WW BJ 'En hij kan ook nog achteruit...' •„Allemaal nèt écht en het vaart nog ook." door Mari Timmermans Vlaardingen Psychologen hebben ooit het begrip „poppenhuissyndroom" gelanceerd. In letterbakken en modelspoorwegen wordt de wereld teruggebracht tot overzienbare en manipuleerbare proporties. Die hele grote gecompliceerde wereld in zakformaat; wie droomt daar soms niet van? Bijna alles wordt tegenwoordig in „Madurodamstijl" nagebouwd en het mooiste is als de deurtjes „echt open kunnen", de wieltjes „echt draaien" of de lichtjes „echt branden". Kortom, als het allemaal nèt echt is. De leden van modelbootclub Vlaar dingen maken zich over de psycho logische facetten van de miniseer- drift weinig of geen zorgen. „Het leuke eraan is vooral dat je iets moois uit je handen ziet komen en dat je er echt wat mee doen kunt." legt secretaris Max Thurmer uit. „Ja, het waarom van hobby's is al tijd moeilijk onder woorden te bren gen. Voor mij is booljesbouwen zo- leuk omdat anderen aandacht heb ben voor iets wat je zelf gemaakt hebt." „Juist met bootjes geeft dat veel vol doening," voegt voorzitter Aad Ver- hey daaraan toe. „Die kunnen echt varen en manoevreren op het wa ter. Dat maakt het zeker voor bui tenstaanders spectaculair." Zeventig leden Twee jaar geleden werd modelboot club Vlaardingen opgericht. Nu zijn er al bijna zeventig leden. Mensen die met scheepjesmodellen bezig zijn- kunnen in deze club wetenswaar digheden uitwisselen en wedstrijden spelen. De MBC Vlaardingen is aan gesloten hij de landelijke Algemene Nederlandse Scheepsmodelbouw Federatie (ANSF), die op haar beurt aangesloten is bij de internationale organisatie Naviga. Het bouwen van modelboten is geen dure hobby. De eerste boot is vaak de duurste, omdat daarbij de kostba re zendapparatuur moet worden aangeschaft waarmee het model op afstand bestuurbaar is. Zo'n zender tje is verder voor alle latere model len te gebruiken, maar de eerste keer moet je er toch ongeveer 700 gulden voor neertellen. De prijs van een kant en klaar bouwpakket va rieert van vijftig tot vijfhonderd gulden en voor de aandrijving er nog een motortje van zo'n vijftig gulden in. „Daarmee ben je dan wel een hele winter en soms nog langer bezig. Ik weet nog goed hoe trots ik was op m'n eerste bootje. Ik had altijd ge dacht dat ik twee linkse handen had." vertelt Max. Hij is momenteel aan zijn vierde model bezig. Voor zitter Aad heeft er al zes gebouwd en daarvan zijn maar twee „winkel pakketten". De rest heeft 'ie hele maal zelf uit triplex gemaakt. „Ie dereen begint natuurlijk met een bouwpakket. Hobbyzaak Ligthart steunt ons natuurlijk niet voor niets. Maar later wil je toch zelf iets ma ken; zelf de onderdelen zagen en de schaal berekenen. Aan zoiets ben je natuurlijk wel een jaar of wat be zig." „Het vervelende is dat iedereen be gint met een sleepboot. Daar kan je aan wel leuke dingen mee doen, maar het nadeel is dat de vereni ging op den duur alleen maar sle pers heeft." Aad laat een map zien waarin de MBC begonnen is om een volledige documentatie van de mi- niatuurboten aan te leggen. Van oorlogskruisers van moer dan 2 me ter tot speedbootjes van nauwelijks dertig centimeter. De ANSF "organiseert competitie wedstrijden, waarin snelheid en be hendigheid worden getoetst. Vlaar dingen speelt daarbij niet zo'n grote rol, al "hebben twee jeugdleden er toch al eens een prijs weggehaald. Geen parcours De MBC Vlaardingen laat in vere nigingsverband zijn bootjes varen in de vijver op de hoek van de Mar- nixlaan en de Dr. Wiardi Beekman singel. Dat gebeurt iedere woens dagavond. De leden zijn niet geluk kig met die vijver. „Je kunt er geen officieel wedstrijdparcours op uit zetten en er is voor publiek geen enkele accomodate." De MBC weet best waar ze liever zou zitten: onder aan de Maassiutsedijk, net over de overweg, vlak voordat je het indu striegebied De Vergulde Hand 'in duikt', Daar. op dat loze stukje land, ligt een driehoekig watertje. De ver eniging zou daarbij graag een op slagruimte voor haar wedstrijdma teriaal willen neerzetten. In mei stuurden ze een verzoek naar het gemeentebestuur. „Niet voor een financiële bijdrage of zo, maar alleen om toestemming." Een paar maanden later kwam het af wijzende antwoord: deze plas water was opgenomen in het bestem mingsplan en zou een industrieel karakter krijgen. „Nou, op die plaats kan je nauwelijks een schuur tje bouwen" zegt Max Thurmer ver ontwaardigd „Wij vinden het onre delijk om ons verzoek daarmee te wijzen. Inmiddels heb ik een lange protestbrief teruggestuurd. Hopen maar dat dat helpt. Tenslotte bele ven heel wat mensen plezier aan deze hobby." Een deel van de Steendijk- polder. Er is weinig te doen in de wijk, vindt de vere niging. Een ei gen gebouw is dringend noodzakelijk. {Luchtfoto: Sijlhoff Pers Henk van Westering.) door Paul Houkes. Maassluis De wijkvereniging van de Steendijkpolder is redelijk optimistisch over het realiseren van een eigen wijk- gebouw. Er zijn vergevorderde plannen om op een stukje grond achter het Interkruïs- gebouw, nabij de Jan Schoutenlaan, een houten pand neer te zetten dat welis waar een tijdelijk karakter zal hebben, Henk Hoornweg, penningmeester van de wijkvereniging in de Steen dijkpolder: „Het is de bedoeling dat de oude boerderij van Sar in de toe komst tot wijkaccommodatie wordt verbouwd, maar dat kan nog jaren duren. Daar kunnen wij niet op wachten. We hebben een ruimte, waarin we de nodige dingen voor de wijk kunnen doen, dringend no dig. Er is hier immers helemaal niets." Over de wensen van de vereniging met betrekking tot een eigen ruimte is inmiddels uitgebreid contact met het gemeentebestuur geweest- De verantwoordelijk wethouder, Koos Smit, stond zeker positief tegenover de plannen. Smit: „Het is inderdaad hard nodig dat er iets in de Steen dijkpolder tot stand komt: voor de boerderij in gebruik kan worden ge nomen zijn we twee, drie jaar ver der. Over het ter beschikking stel len van dat stukje grond achter het Interkruisgebouw is nog geen defi nitieve beslissing genomen; dat ver zoek circuleert momenteel binnen B en W. Ik denk echter dat er wel mogelijkheden zijn om d**r iets te realiseren-" Het is niet de bedoeling van de wijkvereniging, om meteen maar een fraai wijkcentrum neer te zet ten. Het gaat in eerste instantie om een eenvoudig, tijdelijk onderdak. Henk Hoornweg: „Met een goede gebruikte directiekeet zijn we al te vreden. Dan hoeft het allemaal ook niet zoveel te kosten: dan ben je al leen geld kwijt voor de inrichting en voor de aansluitingen op gas, wa ter en electriciteit. Maar die leidin gen kunnen we waarschijnlijk wel vanaf het Interkruisgebouw trek ken." Volgens wethouder Smit kan de wijkvereniging in ieder geval tot medio mei volgend jaar de beschik king krijgen over de bouwaccom- modatie van Elementum. Bekeken zal nog moeten worden, of men daar inderdaad mee geholpen is. Spektakel Het wordt in het eerste weekend in oktober een groots spektakel, 20 staat nu al vast. Het complete pro gramma is nog niet bekend, maar er zal heel wat te doen zijn in de Steendijkpolder. Oo het trapveldje maar dat wel degelijk als een goed on derkomen voor de wijk moet functione ren. Om een eerste aanzet te geven voor het vergaren van de benodigde financiële middelen wordt in het weekend van 3 en 4 oktober een aantal activiteiten op touw gezet, waarmee men wat geld wil binnenkrijgen. bij hot winkelcentrum wordt een grote tent geplaatst, die als accom modatie 2al fungeren. In die tent is vrijdag 3 oktober een grote bingo- avond met grote prijzen. De hoofd prijs: een reis voor 2 personen naar Parijs. Zaterdag 4 oktober is er de hele dag het nodige te doen. Er is een Rad van avontuur, een rommel markt, sjoelbakken en met kan knikkers raden, stuivertje gcoien, de naam van een pop raden, aan de schandpaal staan, de schiettent be zoeken en ga zo nog maar even door. Ook zijn er diverse kramen waar men iets te eten of te drinken kan krijgen. Geld moet er ook in het laatje komen via de grote loterij, die wordt gehouden. De trekking vindt plaats op 4 oktober om 23.00 uur. Penningmeester Henk Hoornweg denkt dat het weekend zoveel zal opleveren, dat een begin kan wor den gemaakt met het plaatsen en inrichten van het eigen wijkge- bouw. „Ik schat de opbrengst voor zichtig op zo'n vijfduizend gulden; misschien zelfs wel wat meer. Daar moet je toch al iets aardigs voor kunnen doen, lijkt mij,"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 5