STAD/STREEK Jlk 'Bestemming Gusto- gebouwen onmogelijk' Uit huis gezette man voelt zich 'genomen' 'bezet Nieuwe politiemensen beëdigd Lagere school Staatssecretaris Wallis de Vries: W.M.v.d. L Huurschuld: 10.000gulden Diefstal 'n raadsel Pilgrim's Progress in Havenkerk iM mMX III Postzegelveiling Klaverjassen in 'De Deel' Auto's geleegd Engelsen uit land gezet Üll él dnldMdsg 2 ektobar 1S8fl VD/SC/WW Zesdekla sser5wilden vrij net als stakende' meesters' gaardingen Ze keken toen ze gistermorgen niet nogai raar op, de onder- naar binnen konden, om- irijzers van de openbare dat de leerlingen van de iagere Meidoornschool, zesde klassen het school gebouw hadden bezet. Door middel van enkele maakten de leerlingen 'meesters en juffen', waar- duidelijk dat zij tot hun van er twee gisteren naar spandoeken die aan de daad waren overgegaan Den Haag zijn geweest om dakgoot waren bevestigd uit solidariteit met hun mee te doen aan de mas sale tie. onderwijsdemonstra- i De bezetters In de hal van de school. Een spandoek moest duidelijk maken dat de leerlingen het, net zoals hun onderwijzers, niet met onderwijsminister Pais eens zijn. „Wij stonden perplex", vertelt schoolhoofd Geert Turken burg, „In de klas hadden we wel iets verteld over de bezui nigingsplannen van dc minis ter en de demonstratie in Den Haag, maar dat de zesdeklas- sers tot een bezetting zouden overgaan hadden we absoluut niet verwacht. Gisteren heb ben we de ouders via een sten cil ingelicht dat er twee onder wijzers, waaronder ikzelf, naar Den Haag zouden gaan. Het onderwijs zou echter gewoon doorgaan. Een invaller zou een klas voor zijn rekening nemen en een collega zou vandaag twee klassen tegelijk aan het werk houden. Naar aanleiding van dat stencil waren er wel enkele kinderen die vonden dat als wij gingen staken, zij vrij wilden hebben. Maar toen we vertelden dat dat niet kon vanwege de inspectie bedaar den ze. Wel hebben we gezegd dat het wat ons betreft goed was dat ze spandoeken konden maken om die vandaag op te hangen." Raampje kapot Die spandoeken hadden de zesdekussers inderdaad ge maakt Maar van het een was het ander gekomen. Elfjarige John daarover ..Nou, we wa ren die spandoeken aan hel maken en toen zeiden we te gen elkaar: wij willen ook sta ken en vrij hebben. Toen heb ben we afgesproken om 's morgens vroeg naar schooi te komen. We wisten dat er een raampje kapot was en daardoor zijn we naar binnen geklommen." Gulseren vult aan: „Daarna hebben we de voordeur met touw dichtge bonden en zijn we de spandoe ken gaan ophangen. Ook heb ben we koffie gezet voor de onderwijzers. Maar ze moch ten er niet in." Gesloten deur Om kwart voor negen was het op het schoolplein een drukte van jewelste. Ruim honderd leerlingen en acht leerkrach ten stonden voor een gesloten deur. Schoolhoofd Turkenburg zocht contact met de onderwij- sinspecteur en kreeg te horen dat bij de kinderen op het schoolplein niet naar huis mocht sturen. Na een uurtje zouden de bezetters het wel opgeven, vermoedde de in specteur. Toen na ruim ander half uur duidelijk werd dal zij dat niet van plan waren kwam schoolhoofd Turkenburg met de zesdeklassers overéén dat de de deuren open konden, maar dat er beslist geen les ge geven zou worden. Rond half één verliet iedereen het gebouw en kon hoofdon derwijzer Geert Turkenburg met één van zijn collega's rich ting Den Haag om onderwijs minister Pais duidelijk te ma ken dat zij het helemaal niet met zijn bezuinigingsplannen eens zijn. Schiedam Voor de Gus- to-gebouvven is ,geen be stemming denkbaar. Dat concludeert staatssecreta ris Wallis de Vries in een uitvoerig gedocumenteerd koninklijk besluit waarin de bedrijfshallen en het kantoorgebouw aan de Havendijk van de monu mentenlijst worden ge schrapt. De staatssecreta ris van CRM stelt daarmee de eigenaar van het ter rein, de IHC Holding, vol komen in het gelijk, nadat deze maatschappij beroep aantekende tegen de plaatsing op de lijst van ■monumenten. Bedrijfseconomische belangen hebben bij de beslissing van de Schiedam De kleurenfilm Pilgrim's Progress' is vrijdag avond vanaf 20.00 uur te zien In de Havenkerk op de Lange Haven. De film die gemaakt is naar het boek van John Buny- an werd in de Verenigde Sta ten bekroond als de beste christelijke film van het jaar. staatssecretaris een belangrijke rol gespeeld. Letterlijk schrijft Wallis de Vries in het besluit: „In het huidige tijdsbestek dient een hoge prioriteit gege ven ie worden aan werkgele genheid en continuïteit van onderneming". Zou Gusto de finitief tot monument worden verheven, dan blijft de kostba re grond onvermijdelijk braak liggen en dat is zwaar te ver werken ten opzichte van de gemeenschap, aldus het ko ninklijk besluit. Industrie op het terrein van Gusto is nodig voor de werkgelegenheid en monumenten op het terrein maken het onaantrekkelijk voor industriële doeleinden. Allegaartje Tegenover de hoge economi sche waarde van de grond stelt het besluit een lage waarde voor monumentenzorg. Het is een „samenstel van verzamel de vormelementen met uiteen lopende stijlkenmerken" waarmee zoveel wordt gezegd als een samenraapsel, een alle gaartje, waarin stijlen vere nigd zijn die weinig met el kaar te maken hebben. Ergens anders in het besluit wordt nog duidelijker de vloer aan geveegd met de monumentale waarde van het geheel: „Het gebouw ontleent slechts aan het contrast met zijn omgeving een niet-werkelijke uniciteit' Het lijkt dus uniek omdat de omgeving zo'n rommeltje Is. Die rommelige omgeving is ontslaan door het verdwijnen van de woongelegenheid in de buurt omdat de Waterkering- op Delta hoogte moet komen. In die omgeving is het geen kunst om „unielc' te lijken en het besluit karakteriseert het aanzicht van Gusto daarmee als niet veel bijzonders. Enige waardering kan Wallis de vries in zijn besluit nog wel opbrengen voor de ontvangst zaal in het hoofgebouw van Gusto. „Die is inderdaad enig in zijn soort". Maar veel ver- door Richard Stomp der gaat de staatssecretaris niet want even verderop moet de glas-in-lood-koepel die de wapens bevat van alle landen waar Gusto in het verleden mee heeft gehandeld, het weer ontgelden. Daar zie je van bui ten af niets van, interne deco ratie, aldus het besluit, en dus van weinig of geen waarde. Straatjeugd Het dikke besluit van CRM bevat nog meer argumenten om do monumentale gebou wen legen de vlakte te krij gen. Het ligt niet centraal en daardoor heeft het weinig nut als stedelijk schoon. Bovendien bestaat volgens het rapport het gevaar dat de 'straatjeugd', een begrip dat niet verder wordt verklaard, de gebouwen zal gaan slopen. Doordat de ge bouwen leeg zullen blijven staan er is volgens CRM im mers met geen mogelijkheid een bestemming te vinden ontstaat er voorts extra gevaar voor brand. Met hot besluit van de staats secretaris is volop tegemoetge komen aan de argumenten van IHC, dat bezwaren ken baar maakte in haar beroep te gen de plaatsing van de pan den op de monumentenlijst. Bovendien is geluisterd naar de Schiedamse gemeenteraad die zich 15 januari 1979 in meerderheid uitsprak voor sloop van de gebouwen. Bijzonder Niet geluisterd zo mag uit de tekst van het besluit worden opgemaakt, is er naar de voor standers van behoud van de panden, zoals de provincie Zuid-Holland, de Schiedam- sche Gemeenschap en de His torische Vereniging: „Over tweehonderd jaar kan een werkplaatshal wel eens even bijzonder zijn als een bran dersmolen nu!". Bovendien lijkt geen rekening gehouden met argumenten van Herman Noordegraaf van de PPR: „Zonder Gusto zouden een he leboel Schiedammers niet eens hebben bestaan" of Eef Collé: „Een scheurtje van vijf centi meter in een of andere muur doet die hallen nog niet instor ten. Er zijn wel slechtere ge bouwen gerestaureerd." |H pliSiMil Èi&ÏS&SlvS Een allegaartje, dat vindt het koninklijk besluit van Gusto. Vijftig ton Ook heeft de staatssecretaris geen gevoel gehad vcar argu menten van oud-werknemers zoals Piet Schuddelaro: „Die loodsen die zo bouwvallig zou den zijn, daar werd op het laatste moment nog vijftig ton gehesen." Nog verder terug, in 1905 om precies te zijn, om schreef één van de eerste werknemers van het bedrijf de gebouwen als „een nieuw pa leis van industrie". Zijn me ning heeft bij CRM geen weer klank gevonden. Over de gebruiksmogelijkhe den van de hallen en het hoofdgebouw zijn al diverse plannen geopperd: evenemen tenhal, oefenruimte voor de Schiedamse drumbands, im mense sporthal, sociaal cultu reel centrum: het zijn slechts enkele van de mogelijkheden die de Schiedamse bevolking in begin 79 spontaan naar vo ren bracht. In recenter verle den is er in die sfeer dan ook al een enkele keer van de ruimte gebruik gemaakt: in het kader van het Holland Festival gaf het Bewegings theater een serie voorstellin gen. De acteurs van hei thea ter zeiden, toen ze de grote hal voor het eerst betraden, op het eerste gezicht verliefd te zijn- Vorig weckend werd de ruim te van Gusto wéér gebruikt; popmuzikanten met gebrek aan repetitieruimte „kraak ten" Gusto en speelden er een middagje hun muziek. Het zijn allemaal zaken die in het ko ninklijk besluit om tot verwij dering van de monumenten lijst over te gaan niet zijn te rug te vinden. Het meest merkwaardig komt de beslissing van Wallis de Vries echter over als we hem naast een uitspraak leggen dat het hoofd van de voorlichting van Monumentenzorg, do hoer Smaal, begin 79 in een inter view met onze krant deed: „Als economische motieven bij plaatsing op de monumenten lijst de boventoon gaan vieren houd je geen monument moer over". Commissaris van Toledo beëdigt zes nieuwe korpsleden. advertentie FINANCIERINGS- EN ASSURANTIEKANTOOR w. UDUINASTRAAT 82 SCHIEDAM TELEFOON 010-265A59 263977 Persoonlijk» leningen 0 Financieringen O Hypotheken O Alle verzekeringen KontinufcredlQt botokant fcorttirsgi Roservogeld Vlaardingen Commis saris Ben van Toledo heelt gistermorgen 2es nieuwe politiemensen beëdigd. Hel Vlaardingse politiekorps is daarmee officieel versterkt met drie agenten, die in de surveillancedienst worden ingezet, en met drie admi nistratieve ambtenaren. De nieuwe agenten, Ad Tempelaar, Ton Pijnappel en Roel Boilerman, zijn pas geslaagd aan de poli- tie-opleidingsschool in Leusden. Als administra tieve ambtenaren legden Fabiola van der Brugh, Anja Kerkhof! en K. Broek de eed af. De be doeling was dat het Vlaar dingse korps gisteren nog een nieuwe collega had kunnen begroeten, in de persoon van agent Jan van Heijst Die heeft dezer dagen echter een blessure opgelopen en zal daarom pas binnenkort beëdigd kunnen worden. gjiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiii!iiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM!2 Maassluis Een bewo ner van het Sparrendal, Joop van Gaaien, voelt zich door de gemeente ernstig 'genomen', omdat hij gisteren wegens een flinke huurschuld zijn huls werd uitgezet. Hij vindt dat het gemeente lijk woningbedrijf hem lelijk in de kou laat 'staan, omdat hij niet weet waar hij met zijn vrouw en een zoontje van vijf en een halve maand naar toe moet. „Ik voel me het slachtof fer van de moderne maatschappij," zegt hij verongelijkt. Door zijn problemen in de publici teit te brengen hoopt hij nu voor elkaar te krij gen, dat hij toch gehol pen kan worden. De huisuitzetting vond gis termiddag plaats na tal van gesprekken tussen Van Gaal- en en het woningbedrijf en de sociale dienst, die sinds 1978 bezig zouden zijn in on derling overleg een oplossing voor de moeilijkheden te vin den, De schuld die de Maas- sluizer heeft wegens het lan ge tijd niet betalen van rijn huur bedraagt inmiddels tienduizend gulden. Naar zijn zeggen was er met de ge meentelijke instanties geen overleg mogelijk om tot sane ring van die schuld te ko men. „Het woningbedrijf wil op stel en sprong vijfduizend gulden van me hebben, ter wijl ze best weten dat ik die niet heb. En bij de sociale dienst is het helemaal een rommeltje. Die zouden mijn schulden overnemen, maar uiteindelijk duurde het maanden voor ik iets hoorde. Toen bleek het dossier in een bureau te liggen van iemand die ziek was geworden. Ik begrijp het niet: om me heen zie ik wel allemaal Turken komen wonen. Die kunnen blijkbaar wel worden gehol pen." Volgens de op straat gezette huurder was de huurachter stand buiten zijn schuld ont staan. Hij had een flink ver lies geleden bij de verkoop van zijn vorige huis en hij is die financiële klap naar zijn zeggen niet meer te boven gekomen. „Het is natuurlijk niet voor mijn lol, dat ik zo'n grote huurschuld heb. Ik kan het gewoon niet betalen. Maar toch begrijp ik niet dat ze me zomaar op straat zetten. Er is me niet eens vervangende huisvesting aangeboden." ^iiiiiiiiiniiiiiiuiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiitiiminiiitiiiiisiiMtiiHiniuiiiiiiiinHuiiniiiijiitiiuniiiniiiimmiiiimiHiiiimiiniiiiiitiiiuiutmiiiiiiiiuiiiiiixmmHiiinHmiinininiiiiiiuiiiiiiiuniiniiiiiiiitiisn? Schiedam Twee portemon nees in een schoudertas ver dwenen op raadselachtige ma nier uit een boekhandel op de Dam. Eén van de portemon nees bevatte 1850 gulden aan papiergeld, de andere beurs was gevuld met kleiner grut Bovendien zat in de ontvreem de tas nog een register met boeken. Niemand heeft iets gezien van de diefstal, die op klaarlichte dag heeft plaatsge vonden. Uit een geldkist van het bouw bedrijf Van Eesteren aan de Comiezcnlaan zijn bij een In braak 3400 gulden ontvreemd. Een raam van het bedrijf werd ingeslagen en het hele gebouw is door de inbreker doorzocht Vlaardingen De filatelisten- vereniging Vlaardingen en omstreken organiseert op dins dag 7 oktober in de grote zaal van Triangel aan de Fransen straat haar grote najaars-post- zegelveiling. Meer dan drie honderd kavels uit Nederland en overzee zijn dan aanwezig. Wie meer informatie wil over postzegelverzamelen, kunnen inlichtingen krijgen bij de zaal of het secretariaat. Vlaardingen Wijkvereni- ging 'Hoevenbuurt' organiseert vrijdagavond een klaverjas- avond in zaal 'De Deel' aan de Baarnhoeve. Aanvang 20.00 uur. De avond wordt opgesierd met een tombola en vele prij zen. Inschrijfgeld ƒ2,50. Schiedam Om een uk snoepgoed te bemachtigen heeft een onbekende dief in de nacht van maandag op dinsdag het linnen dak van een eend opengesneden. De wagen stond geparkeerd in de Louis Ramakerstraat. Een grotere bult heeft dezelfde dief die nacht even verderop in de straat weten te bemach tigen. Een leren koffer en een setje speakers verdwenen uit de auto van een 22-jarige Schiedammer. De ruit van ae wagen is ingeslagen. Een koffertje en een fotoboek met en gezamenlijke waarde van 2*0 gulden verdwenen uit een ai to die stond geparkeerd in de Herenstraat Waarschijn lijk heeft de dief een valse sleutel gebruikt Hoek van Holland Twee Britten van 25 en 27 jaar zijn door de politie op de boot naar Harwich gezet. De mannen hadden in Hoek van Holland een auto opengebroken en ze werden daarom aangehouden. In overleg met de vreemdelin gendienst zijn ze toen uitgewe zen, Bij het station werd later een personenauto aangetroffen die in Drachten was gestolen. In die auto werden spullen van de twee Engelsen aange troffen. Vermoed wordt dat ze ook de autodiefstal op hun kerfstok hebben. Een 74-jarige Engelsman werd eveneens het land uitgezet Hij bevond zich in beschonken toestand op de spoorrails bij het NS-station en kon daar slechts met. enig geweld van worden verwijderd. lliil

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3