HjSTflB/STBEEK 3 Sippimaduwa zoekt steun Ambtenaren fraudeerden 'om harde werkers te helpen' mmssn Bezwaren tegen tramtraj eet geen poot aan de grond 1000gulden voor reddings brigade Plaats bespreken niet goedkoper September: een dode in verkeer m Kinderzegels helpen drie stichtingen aan subsidie Beter inzicht in woningnood Burgemeester geeft prijzen voor mooiste balkonnetjes Schoorsteen waait bijna om Diefstal op sloopterrein Vervolg van voorpagina. Een vakantiereisje naar Spanje was volgens Jan de B. het enige persoonlijke voordeel dat hij had overgehouden aan zijn escapades met de verschrijvingen van facturen voor zand bij de gemeente Maassluis. „Uit op persoonlijk voor deel was ik niet. Ik deed het alleen om mensen die zo hard voor de gemeente hadden gewerkt een extraatje te bezorgen, ze te helpen." Gezondheidswinkel gaat van start Gemeentecommentaar op reacties woontöeg 8 oktober 1S80 VD/SC/WW "Schiedam Nieuwe statis tieken van het gemeentelijk •bureau huisvesting moeten een beter inzicht gaan geven ■in behoeften van woningzoe kenden en categorieën in leeftijd en burgerlijke staat Verantwoordelijk wethouder Biet Taverne heeft deze nieuwe statistieken aange kondigd. Het verbeterde overzicht sluit enigszins aan .op de eis vanuit de PvdA om een behoefte-onderzoek on der woningzoekenden te bouden. .Schiedam In de maand September is het 156 keer rmisgegaan in het Schiedamse ;verkeer. Daarmee scoort de ;maand hoger dan dezelfde ;maand in 1979 toen 152 on- fevallen in de boeken wer en bijgeschreven. Bij de aanrijdingen viel deze sep tembermaand één dode tegen in '79 geen enkele. Ook het aantal zwaar gewonden is in vergelijking met dezelfde pe riode in het voorgaande jaar toegenomen; het waren er deze herfstmaand vijf en dat zijn er vier meer dan vorig jaar. Belangrijkste oorzaak van de aanrijdingen was, zoals meestal, het niet verlenen van voorrang. Op een goede tweede plaats in het rijtje .oorzaken komt het te dicht volgen van de voorganger 28 keer. Twintig keer werd door de verkeersdeelnemers onvoldoende opgelet, elf keer eindigde het achteruit .rijden met een flinke klap en één keer bleef een slippend voertuig niet zonder schade. Schiedam Burgemeester John te Loo reikt op verzoek van de koninklijke maat schappij voor tuinbouw en plantkunde (KMTP) de prij zen uit aan winnaars van de wedstrijd balkon- en gevel- versiering, die deze zomer is gehouden. Te Loo doet dat maandagavond om acht uur in de recreatiezaal van het stadskantoor. Schiedam De politie en de brandweer hebben maandag hun handen vol gehad om te voorkomen dat een bouwval lige schoorsteen door de har- ;de wind van een dak in de Boterstraat afwaaide en op ;de grond te pietter sloeg. ■Door het optreden van poli tie en brandweer kon het rookkanaal veilig worden verwijderd. Eigenaar van het 1 in de Boterstraat is een Schiedammer. pand in 25-jarige Schiedam Onbekenden hebben op een sloopterrein aan de Buitenhavenweg nog wat redelijk bruikbare spul letjes gevonden en met zich meegenomen, zonder daar voor toestemming aan de ei genaar te vragen. Zo verza melden de dieven een kop lamp, twee portieren, een stalen aanrecht en een aantal accu's. Bovendien werden vernielingen aangericht Al les bh elkaar leverde dat een schade op van vijftienhon- scnade op derd guide Burgemeester Wlm Kieboom overhandigt de 1000 gulden. Vlaardingen Burgemeester Wim Kie boom overhandigde tijdens een uiterst gea nimeerde bijeenkomst in het tenniscen- trum Hoogendijk een bedrag van 1000 aan de Vlaardingse Reddingsbrigade. Het bedrag was beschikbaar gesteld door het comité haring- en bierfeesten, dat ieder jaar een bedrag aan een goed doel schenkt Het afgelopen haring- en bierfeest werd gisteravond in het tenniscentrum officieel afgesloten. Een ieder die op enigerlei wijze had deel genomen aan het feest was op de avond present om tot in de kleine uurtjes de goe de afloop van het volksfestijn te vieren. Schiedam/Vlaardingen Het Nederlands comité voor kinderpostzegels heeft met de opbrengsten van vorig jaar enkele honderden orga nisaties in Nederland en de Derde Wereld kunnen steu nen, waaronder drie stichtin gen in Vlaardingen en Schie dam. Mickey Mouse is de speel-o- theek aan de Goudsesingeï in Vlaardingen, die voor inrich ting en spelmateriaal een subsidie mocht ontvangen van 15.500 gulden, en in Schiedam waren het de kin derdagverblijven Katja aan de Lange Haven en Honki- Ponk in Kethel, die werden geholpen met respectievelijk j een renteloze lening van 10,000 gulden voor vernieu wing van de keuken en een bedrag van 25.000 gulden 1 voor inventaris en spelmate- rïaal voor binnen en buiten. - Schiedam De Schiedamse werkgroep Sippimaduwa zoekt geldelijke steun voor een landbouwproject, dat momenteel wordt uitgevoerd in het dorpje in Sri Lanke waar de werkgroep naar is vernoemd. Twee jaar geleden startte deze werkgroep van jonge Schiedammers met de hul pactie, toen Sippimaduwa was getroffen door een cy cloon. Inmiddels is de grootste schade hersteld en versterkt de werkgroep zijn banden met de dorpsbewoners in Sri Lanke door steun te verle nen aan de uitvoering van een vijfjarenplan. Het landbouwproject, dat be staat uit de verdeling van 500 bananenplanten en het vruchtbaar maken van tien are rijstveld, staat voor 1980 nog op het programma. Eerder al hebben de Schie dammers van de Sipplmadu- wa-groep geholpen bij het graven van twee waterput ten en bij de inrichting van het kantoor van de Sri Lan- kese hulporganisatie Swama Hansa Foundation. De werkgroep hoopt met alle hulp zover te kunnen gaan, dat Schiedam weldra met recht kan spreken van zijn 'koppeldorp'. Sippimaduwa is een van de 23.000 dorpen in Sri Lanka en telt 215 inwoners. De be roepsbevolking bestaat uit 25 boeren, 15 arbeiders, één vis ser, één handelaar en één chauffeur. Er is veel armoe de, apathie en onwetendheid en ontwikkeling is afhanke lijk van geldschieters. Verder inlichtingen geeft Hans van den Broek, Rem- brandtlaan 15, telefoon 261474. De B. doelde daarmee op enkele- ambtenaren die ten allen tijde klaar stonden voor de gemeente, zonder dat dat in overuren tot uitdrukking werd gebracht. Zo werden bij twee ambtenaren tussenwanden op een zolder geplaatst zodat er twee slaap kamers ontstonden. „Een soort pre mie voor de verrichte werkzaamhe den. Zij konden de wanden immers zelf niet financieren, na de aankoop van een nieuwe woning", aldus De B. K. verklaarde later dat hij als direc teur gemeentewerken zelf verant woordelijk was geweest voor de bouw van de woningwetwoningen en niet zonder enige trots vertelde hij, dat hij het was geweest die op het idee was gekomen om van een zolder twee kamers te maken. Klein en De Jager zorgde voor de scheidingswan den en bracht ze als 'geleverd zand' in kosten bij de gemeente. Overigens zette de firma De Jager en Klein de wanden zelf niet neer, maar speelde de aannemer uit Oud-Beierland de opdracht door naar een Maassluise aannemer, die op zijn beurt keurig een nota stuurde naar De Jager en Klein. De Jager en Klein verrekende het weer met de gemeente via ver schrijvingen in de stelposten en stak ook nog eens een provisie op voor de 'verleende diensten'. Het aannemersbedrijf De Jager en Klein opereert al sinds 1953 sinds de ramp, volgens K. in Maassluis, waar in het eind van de zestiger ja ren de nieuwbouwwijken uit de grond werden gestampt Er gingen miljoenen om en bijna in alle geval len kreeg De Jager en Klein de op dracht om een terrein bouwrijp te maken. Voor de betaling bestonden tussen de gemeente en aannemersbe drijf twee constructies. Of er was een vaste aanneemsom, of er werd ge werkt met stelposten. In het laatste geval stelde de gemeenteopzichter sa men met de uitvoerder een kladnota op. Waren zij het beiden eens gewor den, dan werd door het aannemers bedrijf een definitieve factuur ge maakt die via de directeur gemeen tewerken en zijn rechterhand van ci viele werken naar de gemeenteont vanger ging, die vervolgens weer voor betaling zorgde. Zo waren K. en De B. de enigen binnen de gemeente die zicht hadden op de rekeningen en konden 2ii ongestoord de post 'gele verd zand opvoeren, indien het aan nemersbedrijf weer de een of andere dienst voor ze had uitgevoerd. Ook de beheerder van zwembad Dol fijn kon volgens beide ambtenaren wel een extraatje gebruiken. In zijn bungalow werd een isolerende wand aangebracht, omdat beide ambtena ren net zo zielig vonden dat hij zulke hoge stookkosten moest betalen. De vrouw van de bedrijfsleider werkte tenslotte zo vaak voor de gemeente zonder dat zij ervoor betaald wilde hebben. „Echt waar, de beheerder stond altijd voor de gemeente gereed. Als het eens extra druk was, sprong zijn vrouw direct bij. Op mijn initita- tief hebben we toen al die werkzaam heden laten uitvoeren. Zonder erbij na te denken dat we daarvoor ooit nog eens voor u, edelachtbare, zou den moeten verschijnen," lichtte K. toe. Ging het bij de verbouwingen van de woningen nog om 'lichte' verschrij vingen, de zaak met de opslag van olie was veel omvangrijker. Ten tijde van: de oliecrisis dreigde er een te kort aan brandstof. De gemeente Maassluis had nog een paar lege tanks staan en deze werden ingegra ven en gevuld door De Jager en Klein. Weer werd de post 'geleverd zand' opgevoerd om de boel te verre kenen. „Op die manier wilden we het ambtelijk apparaat draaiende houden in tijden van nood," wist K. te vertellen. Ook De B. was die me ning toegedaan: „We wilden alleen maar helpen." Dat er voor het op slaan van zulke tanks wel eens een hinderwetvergunning nodig zou kun nen zijn, was niet hij De B. opgeko men: „Daar wist ik niets van. Daar door Chrfs Woerts Hans van Reeuwijk en Vlaardingen Het heeft lang geduurd, maar nu heeft Vlaar dingen dan toch zijn eigen ge zondheidswinkel. Zo'n winkel is er voor mensen die in het dool hof van gezondheidsvoorzienin gen de weg ziin kwijtgeraakt, die weg helemaal niet vinden kun nen of niet op de juiste plaats te recht gekomen zijn. Klachten en vragen over het medische wereldje, van tandarts tot hartchirurg, kunnen vanaf aanstaande dinsdagochtend wor den voorgelegd aan de mensen van de gezondheidswinkel. Voortaan is er op dinsdagmorgen van half tien tot elf en op vrij dagavond van half acht tot ne gen gelegenheid om in buurtcen trum De Haven te praten met mensen die de weg kennen in gezondheidsland. Aanstaande vrijdagavond wordt er geen spreekuur gehouden, maar gaat de gezondheidswinkel Vlaardin gen met een receptie feestelijk van start gaan andere diensten binnen de ge meente over. Gevaar leverde het toch niet op. Die tanks zaten tenslotte diep onder de grond." Deze uitspraak ontlokte rechtbankpresident mr P. W. M. Broekhoven de opmerking: „Zeker net als met al dat gif dat on der de grond wordt gestopt Dat zit ook lekker diep en kan dus geen kwaad." De verschrijvingen gaven de ver dachten onomwonden toe. „Wij heb ben gehandeld uit onwetendheid," benadrukten zij nogmaals. De presi dent van de rechtbank kon daar maar moeilijk in geloven. Ook niet toen K. nog uiteenzette dat de door De Jager en Klein geleverde brand stof later weer zou worden terugbe taald via een interne gemeentelijke verrekening. „De kosten zouden eerst uit het grondbedrijf worden be taald omdat er op de gemeentebegro ting geen ruimte was voor de extra aanschaf van de brandstof. Later zou het weer worden recht getrokken." In zijn requisitor stelde officier van justitie mr J. Coppens dat hij valsheid in geschrifte bewezen achtte. „Amb tenaren, die zulke streken uithalen, frusteren een gemeentebestuur. Dat gaat de richting op van verfoeilijke praktijken." Toch wilde hij ook de menselijke kans niet uit het oog ver liezen: „Het is alweer een hele tijd geleden dat het zich allemaal heeft algespeeld." De advocaat van beide verdachten ging uitvoerig in op de beschuldigingen die ten laste waren gelegd aan de verdachten. Eerst be streed hij de juiste inhoud van de dagvaardigingen en daarna ging hij in op het strafrechtelijke feit: „Het gaat in feite om een paar ambtelijke verschrijvingen. Gepleegd in een enorm drukke tijd, waarin Maassluis net tot zijn ontwikkeling kwam. De mensen hadden toen zoveel aan hun hoofd. Het is echt gegaan in het be lang van de gemeente. Niet in eigen belang. Verder ben ik van mening dat de verschrijvingen wel afgedaan kunnen worden met een gemeentelij ke bestraffing." Het eindpunt van lijn 1 nu. Na een Bocht moet hij 'west van de vest', zegt da gemeente. Schiedam Vanavond buigt de commissie voor ruimtelijke orde ning zich weer over het door trekken van tramlijn 1 in de richting van Schiedam-Noord. In de stukken voor de commissie vergadering zit een lijvig pakket kringlooppapier, dat betrekking heeft op het traject tussen de Koemarkt en de Provcniersbrug de tram over de Broersvest dus. en dat is iets waarover niet iedereen het zomaar één twee drie met elkaar eens is. De ge meente heeft, zoals bekend mag worden verondersteld, gekozen voor een tram aan de westzijde van de vest, de kant dus van café t Vierkantje, het Herenpad en de "Hema. Maar dat is tegen het zere been van de verenigde Schie damse ondernemers (VSO), de vereniging Broersveld Belangen, de stichting binnenstad Schiedam (SBS) en behangzaak Van de Hulst, die alle vier na de infor matieavond schriftelijk hebben laten weten niets voor die plan nen te voelen. De trambaan moet in het midden komen en nergens anders, is de mening van het kwartet brievenschrijvers. Behalve van het genoemde vier tal ziin er meer brieven in de bus van het stadskantoor terecht ge komen naar aanleiding van de plannen met de trambaan. De be wonersvereniging Schiedam- Centrum, de algemene veriaden en eigen vervoerorganisatie (EVO), City-Centrum Schiedam ,en twee bewoners reageerden eveneens voor de inzenddatum van 15 augustus. Commentaar De gemeente heeft het stapeltje brieven gebundeld en van com mentaar voorzien. Zowel de briefschrijvers als de commissie voor ruimtelijke ordening krijgen naar aanleding van het pakketje 'nog gelegenheid tot praten. De commissie van wethouder Chris Zijdeveld mag dat vanavond doen. Belangenorganisaties van door Richard Stomp betrokkenen komen aan bod in de begeleidingscommissie, die de gemeente wil gaan instellen en die kan gaan werken nadat hoofdlijnen zijn vastgesteld. Wat betreft die hoofdlijnen zijn. er drie alternatieven voor de tram, 'die alle drie de nodige aanhan gers enthousiast weten te krijgen. Allereerst is het mogelijk om de tram aan de westzijde van de Broersvest te laten rijden met aan dezelfde westzijde één pad voor fietsverkeer in twee richtin gen De tweede variant is ook een tram aan de westzijde van de vest, maar dan met twee ver schillende fietspaden aan beide kanten van de weg. Derde en laatste traject heeft een tram in het midden van de vest lopen. Het ia vooral de derde mogelijk heid, met een tram midden over de Broersvest, waar door de ge meente in het commentaar letter lijk de kachel mee wordt aange maakt. Alles goed afwegende is er volgens de gemeente slechts één voordeeltje aan die variant verbonden. Twintig parkeer plaatsen kunnen er meer worden gerealiseerd dan in de beide an dere gevallen. Maar dat zijn plek ken voor kort parkeren en bo vendien komt er binnen twee honderd meter een parkeerter rein op het voormalig Vrom-ter rein. Bezwaren De opgevoerde bezwaren van briefschrijvers die protesteren te gen een tram aan de westzijde van de vest zijn in het commen taar naar het rijk der fabeltjes verwezen: De bevoorrading van winkels en bedrijven hoeft in het geheel niet in gevaar te komen, want op het voetgangersgebied dat zo'n dertien meter breed gaat worden is ruimte genoeg daarvoor. Het gevaar voor conflicten tus sen tram en voetgangers wordt niet groter maar juist kleiner. Trambestuurder en voetgangers worden immers gedwongen op elkaar te letten. m De rotonde op de Koemarkt vervalt, er ontstaan, in geen van de alternatieven problemen met de verkeersafwikkeling. De tram aan de westzijde komt wel dichter bij de gevels, maar levert toch niet meer lawaai op. Bovendien wordt de verkeersin tensiteit verminderd, aldus de ge meente. Voordelen De gemeente kiest dus voor een tram aan de westzijde van de Broersvest. Dat is allereerst noodzakelijk, omdat de lijn in de toekomst moet kunnen worden gebruikt voor de sneltram. Een technische eis voor zo'n snelle tram is een bocht van minstens vijftig meter op de Koemarkt naar de Broersvest. Daardoor kom je al automatisch uit aan de westzijde. Doorbuigen naar de middenberm betekent volgens de gemeente dat een extra stuk van de vest moet worden meegeno men in de verkeerslichtenrege ling. Zoiets is nadelig voor de verkeersafwikkeling en levert, als dat niet gebeurt, gevaarlijke situaties op. Een voordeel van de baan aan de westzijde is een gezelligere aan blik van de winkelstraat. Terras jes, bomen, banken, bloembak ken en overdekte tramhaltes ma ken de Broersvest dan volgens de gemeente tot een echte knusse winkelstraat Maassluis Een plaatsje reser veren voor theatervoorstellin gen wordt in Maassluis niet goedkoper dan in de rest van Nederland. Het gemeentebe stuur heeft willen besluiten de reserveringskosten te beperken tot 2,25, waarmee Maassluis tenminste een kwartje onder het tarief 2ou zitten van de stichting Theaterbespreekbureaus. Deze stichting stelt een rijksdaalder als minimum en een tientje als maximum per besproken plaats. Maar: Maassluis rekent nu toch dat kwartje extra voor telefoon kosten en zo komt het totaal in derdaad op 2,50. Ware dat niet hei geval, Maassluis zou uit de stichting Theaterbespreekbu reau geknikkerd worden. Tot nog toe kwamen de exttf' kosten voor het reserveren vai een plaats alleen ten goede aai de VVV. Ongeveer de helft va, de reserveringskosten geei Maassluis sinds 1 oktober aan di bespreekcentrale, zoals ooï Vlaardingen en Schiedam doen. tl

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3