EXTRA m m WH vrfjdtg 10 oklolMr IS VD/SC/WW samenstelling René van Zanten Foto's Harry Verkuylen Drie van de reliëtpanelen waar het de Commissie tot behoud van Delfts stads schoen om gaat. Zij zijn in de muur van de tuin verwerkt, de meest linkse "foto betreft een adelaar. De ontwerper is Leon Sent. Eveneens van Leon Sent is het middelste paneel. De op dracht werd gegeven door architect Leonard Kuijper en het was bestemd voor het kantoorgebouw ANIEM in Djakarta. Het paneel stelt een waterkrachtcentrale voor. Het maakt deel uit van een veel groter paneel, dat destijds naar Djakarta werd verscheept. De meest rechtse foto toont een aantal decoratieve ont werpen van mensen binnen de fabriek. Deze gevelstenen werden gemaakt in 1916. Unieke sfeer in binnentuin van Porceleyne Fles Delft Wie wel eens de binnentuin van de Porceleyne Fles is doorgelopen, zal waar schijnlijk zijn getroffen door de unieke sfeer die daar hangt. Mooie beelden, geglazuurde raamkozijnen en kunstig vervaardigde pilaren geven de tuin een geheel eigen karakter. In sommige gevallen, betreft het restanten van grote opdrachten. Soms zijn de objecten door mensen binnen de fabriek gemaakt als deco ratie. De leiding van de Porceley- kunnen opbrengen om al die ne Fles heeft al laten weten' kunstwerken te verplaatsen niet het kapitaal te willen of naar een eventueel „nieuw gebouw. De beelden gaan na- tuurlijk mee en sommige ob jecten gaan de mensen van de Porceleyne Fles zo aan het hart, dat daarvoor wel het nodige kapitaal beschik baar wordt gesteld. De pane len echter, die in meerder heid in müren zijn verwerkt, zijn gedoemd in brokken te worden geslagentof, wellicht te worden opgesteld in bij voorbeeld de wijk Tanthof. Het is nauwelijks voorstel baar dat op de plaats waar nu nog een vijvertje wordt bewaakt door twee stenen ganzen, eens een auto de ga rage van een drive-in woning zal binnenrijden. Of dat op de plaats waar nu een soort van zuilengallerijtje loopt, eens een woonerf zal worden aangelegd. Niemand kan echter in de toekomst kijken en de nleuwbouwplannen van de Porceleyne Fles, zijn voorlopig nog lang niet defi nitief. Om een indruk te ge ven van het stukje historie in die binnentuin langs de Rot- terdamseweg, op deze pagina een aantal foto's. •Een blik op het exotische gedeelte van de tuin. De pilaren- gallerij werd gevormd uit restanten van grote opdrachten die de Porcelyne Fles gedurende voornamelijk de Eerste Wereld oorlog te verwerken kreeg. In die tijd moest de fabriek het helemaal hebben van binnenlandse opdrachten. Door de neu traliteit van Nederland in die oorlog, was ons iand internatio naal gezien enorm geïsoleerd. Er werden opdrachten aangenomen om onder meer het Beursgebouw In Amsterdam, de Stadsschouwburg in Haar lem en het Stadhuis in Rotterdam te verfraaien. De pilaren op de foto geven een beeld van de werkzaamheden op dat mo ment. Op de voorgrond op de foto een beeld van een zeeleeuw. Dit beeldje werd vervaardigd omstreeks 1973. De maker is H. J- Tieman, ontwerper van bouwkeramiek bij de porceleyne FieS. De zeeleeuw heeft jaren lang op de Keukenhof gestaan. •De adelaar, die trots uitkijkt over de binnentuin, is voorlo pig een mysterie. Hij zou door iemand zijn gevonden, ergens in de fabriek, Zo'n yijftien jaar geleden werd het gevaarte op een sokkel ge plaatst en bewaakt vagal dat moment met dreigende blik het terrein. Hat personeel van de Porceleyne Fles is aan het beest gehecht geraakt. Vandaar ook dat directeur Dekker plannen heeft op de nieuwe fabriek eenzelfde beeld te laten plaatsen. Niet deze adelaar, dat zou te duur worden. •Drie objecten, diB men bij de Porceleyne Res In ieder geval wil meenemen. In één toto gevangen. Op de achtergrond een fraai geglazuurde poort. De poort is In 1913 ontworpen door Le Comte, de man die destijds verantwoordelijk was vcor veel waarmee de Porceleyne Fles beroemd werd. |n eerst© instantie stond op de poort dat de Porceleyne Fles In 1655 Is opge richt. Tegenwoordig gaat men er 'van uit dat de fabriek al In 1853 bestond, twee jaar eerder dus, en het opschrift op de poort Is dan ook dienovereen komstig veranderd. Toen de poort was vervaardigd heeft hij een aantal jaren „"de hoofdingang van het toenmalige gebouw aan het Oosteinde gesierd. In ÏJ926 betrokken leiding en personeel de nieuwe fabriek aan de Rolterdamse- *weg. De poort ging mee en ook nu is directeur J. Dekker vastbesloten de poort mee te nemen. Dekker wil dal de poort aan een zijkant van het nieuwe gebouw een zoge noemde VIP (very Important personsHngang gaat opsieren. „Voor als de Ko ningin komt. bijvoorbeeld. Dan loopt ze door deze poort naar binnen en daar achter komt dan een VIP-kamertje waar ze even kan uitrusten". De ganzen op de voorgrond zijn vervaardigd in samenwerking met atelier Odé. Het beeld werd in 1917 aan de fabriek aangeboden. Het ontwerp is van pro fessor Odé, de ontwikkeling ervan gebeurde in nauwe samenwerking met de Porceleyne Fles. Het fontein is evenais de poort afkomstig van de afdeling bouwkeramiek. Het werd ook in die lijd vervaardigd. Het maken van bouwkeramiek Is eigenlijk een uitvloeisel van de fabricage van wandtegels. De toenmalig technisch directeur, de heer Mauser, maakte zich sterk om de kennis over glazuren die er binnen de fabriek was, ook aar. te wenden voor bouwkeramiek. i»

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4