ilAO/SïRIH Bouwplan voor woningen en ateliers in school Kunstenaars uit de nood helpen School Prins Mauritsstraat verkeert in goede staat 1 Wandel concert mm R- sbmb3b3R Goedkoop zwemmen m j Kolpabad Wesselgroep dertig jaar Druivenrit j door i Westland Bibben gebroken na aanrijding vrijdag 10 ofctobor 1980 VD/SC/WW 0BW>!»iniiimnH»8iiiMlHimnmnii«MraMiimHim™iiratmmmmiffiHmmfflninumiuraimiffliiitifflHiini!M^ i Schiedam Nol Heuvelhorst [s architect. Ad van Otterloo beeldend kunstenaar, en sa men hebben zij een bouw plan gemaakt voor de school die al jarenlang leegstaat aan de Prins Mauritsstraat- De gemeente Schiedam wil dit voormalige vormingscentrum van het rijk aankopen en wat er dan mee gaat gebeuren, sloop, renovatie of nieuw bouw, dat is niet helemaal bekend. Het Sc hied am se on derwijs heeft er een claim op. Maar de school die er zou moeten komen, de leao en femeenschappelijke brug- lassen, is in onderwijskrin gen een heet hangijzer. Nol Heuvelhorst en Ad van Otterloo hebben op die ont wikkelingen niet willen wachten. Zij hebben de ge meente tekeningen aangebo den, waaruit duidelijk wordt dat betrekkelijk goedkope re novatie veertien een- en tweepersoonswoningen en zeven ateliers kan opleveren, terwijl het gymnastieklokaal voor allerlei activiteiten be stemd zou kunnen worden, bijvoorbeeld voor tentoon stellingen, wijkvergaderin gen en verenigingsleven. Met hun bouwplan willen Heuvelhorst en Van Otterloo vooral een oplossing bieden voor de problemen, die straks ontstaan wanneer het Prove niershuis ontruimd gaat wor den ter wille van de restau ratie. Er komen dan veel kunstenaars op straat te staan. Hoewel die kunste naars de ruimten in het Pro veniershuis huren als atelier. wonen zij er vaak ook. Maar in de kraakcontracten, die zij getekend hebben, staat dat op vervangende ruimte geen aanspraak kan worden ge maakt Enkele kunstenaars hebben al vergeefs bij wet houder voor onderwijs en cultuur Herman Posthoorn aangeklopt Het bouwplan voor de oude school aan de Prins Maurits- straat (vroeger zat het vor mingscentrum voor de Nieu we Waterweg-Noord er) komt ook tegemoet aan de behoefte aan kleine wonin gen. Het architectenbureau van Nol Heuvelhorst en rechterhand Joep Willems specialiseert zich al geruime tijd in woningen voor de ca tegorie 1 2 en de woon ruimte, die Heuvelborst in de oude schoollokalen heeft kunnen inpassen, zijn net groot genoeg voor een alleen staande. Maar het gebouw Is nog niet van de gemeente, overigens tot verontrusting van de om wonenden. In november vo rig jaar hield onze krant een kleine enquête in de Prins Mauritsstraat, die leerde dat de meeste bewoners het schoolgebouw liever niet ge sloopt zien omdat het goed in de buurt past, maar dat de huidige situatie een grote vrees voor brandstichting losmaakt. Zolang het schoolgebouw rijkseigendom is, gebeurt er niets mee. Zolang zal ook het bouwplan van Heuvelhorst en Van Otterloo in de la van een ambtenaar blijven liggen. Je veegt het aan en hup!' Ad van Otterloo: ,,Zó gebeurt er niks mee. Hooguit gaat de fik 'erin en dat is misschien wel leak voor de gemeente, want dan heb ben ze er weer een kaalslag bij." Nol Heuvelhorst: „Daar wilden we dus wat aan doen. Ad kwam een keer bij mij en hij zei: joh, ik weet een mooi gebouw." Ad van Otterloo: Dat schoolge bouw werd een keer genoemd door de bewonersvereniging van Schiedam-Zuid. Die zei dat bewo ners van de Prins Mauritsstraat klagen over de leegstand. En toen dacht ik: ja, de ateliers in de Zwartewaalsestraat zijn ook niet al te best meer, bpvendien moe ten de kunstenaars het Prove niershuis uit, ik zag dat nieuwe atelierruimte broodnodig werd en waar was die ruimte? Déér." Daar, dat is het oude ge- jbouw van het vormings- ,centrum aan de Prins (Mauritsstraat, waar ook /ooit de MTS zat Het staat (al tilden lèeg, evenals de door Kor Kegel voormalige huishoud school ernaast die nieuwe "bebouwing kreeg in Groe-' noord: de Hargahof. Die oude huishoudschool is niet veel soeps meer. Schiedamse kunstenaars lieten er ooit eens hun oog op vallen, omdat er zo'n mooi schoolpleintje was aan de kant van de Frede- rik Hendrikstraat, waar je kon hakken, timmeren en lassen, maar mis, het was te verpauperd. Dat is het onderhavige pand niet Ad van Otterloo: „Het hele gebouw zou met een beetje renovatie snel beschikbaar zijn. Je veegt het aan en hup!" Nol Heuvelhorst: „Technisch is het allemaal prima op te lossen, dat is het punt niet" Simpele dromen Het punt is dat het rijk niets met die plek kan doen en dat de gemeentelijke afdeling on derwijs er haar oog op heeft laten vallen. Dus: zodra de school in Schiedamse handen is, wil wethouder Herman Posthoorn er iets mee doen. Joep Willems, collega van Nol Heuvelhorst: „Posthoorn zit met die ouwe leao-school op het Oude Kerkhof in zijn maag. Dat zou daar kunnen, samen met een gemeenschap pelijk brugjaar. Voor iets an ders kan het haast niet zijn, de Binnen ziet het er allemaal goed uit. Een beetje verwaarloosd, maar verder in goede staat. Een tekening voor het schoolgebouw aan de Prins Mauritsstraat. Technisch Is het een guitje van een cent, zegt Nol Heuvelhorst, architect. Nol Heuvelhorst: ,,Het had veel Inhoud, er moest alleen ook veel inhoud aan gegeven worden." streekscholen in dit gebied hebben al goede behuizing. Al leen: Posthoorn krijgt dat ge meenschappelijke brugjaar er nooit door, De niveauverschil len tussen hbo, mavo en leao zijn veel te groot." Ad van Otterloo: „Dan kan er dus in het gebouw iets anders gebeuren." Nol Heuvelhorst' „Wij gingen dus naar de gemeente. Maar als je naar de gemeente gaat, moet je niet alleen zeggen: het staat leeg. Dan zegt de ge meente: ja, dat weten wij ook wel. Wij moesten dus wel kun nen zeggen, wat wij er dan mee wilden. Tekeningehes ge maakt, beetje zitten rekenen, kijkje genomen. Nou, het pand had veel kuup, veel inhoud, maar er moest ook wel inhoud aan gegeven worden." Het plan laat op de begane grond zeven ateliers zien en op de eerste etage veertien wo ningen, in de categorie 1 2. De bestaande schoolgangen zijn gehandhaafd, de lokalen die in woonruimte veranderd kunnen worden zijn voor een deel gesplitst. Dat maakt woonruimte wel- vrij laag, maar 't voldoet aan de norm. Ad van Otterloo: „Ik pies dus zelf buiten de pot. Zo'n wo ninkje zou een kwart kleiner zijn dan het huis wat ik nu heb, dus ik hoef niet meer. Nee joh, ik had eerst een heel lokaal willen hebben. Daarom begon ik erover. Ik had ge dacht, zo'n gebouw dat koop je gewoon even met een paar kunstenaars. Maar dat zijn die- simpele dromen van mij, waarvan Nol zei: dat lukt je nooit. Leuk hoor! Ja, jeetje, je ziet dat in die kleine achteraf- dorpies ook wel. Dan gaat daar een kerk dicht of er sluit een school en dan krijgt de plaat selijke kunstenaar plots een kast van een atelier. Zo had ik het hier ook gezien." Alleen isoleren Ad van Otterloo probeerde met Posthoorn in contact te komen, maar stuitte op diens secretaresse. Nol Heuvelhorst kwam verder. Wethouder Zij develd ontvmg hem, inmiddels een maand geleden. „Zijdeveld was eerst heel enthousiast. Hij waardeerde onze ijver, maar zei dat hij er niks aan had. om dat het gebouw nu eenmaal van het rijk is. De gemeente probeert al een hele tijd het in eigendom te krijgen. En dan komt er een nieuwe school." Joep Willems: „Dat moet ik nog zien." Het bouwplan zou voor weinig geld uitgevoerd kunnen wor den. De muren zijn stevig en zonder scheuren, in tegenstel ling tot de oude - huishoud school die tussen het vroegere vormingscentrum en het M. C. M. de Groothuis in staat. Extra brandvoorzieningen zijn al niet nodig en dat scheelt in de kosten. Volgens Heuvelhorst is het vooral een kwestie van goed isoleren en verder hangt het natuurlijk af van de voor waarden („alles wat je er méér in wilt, maakt het natuurlijk duurder en minder haalbaar maar het lijkt hem goed moge lijk binnen de 60.000 gulden per Woning te blijven dat zijn de kosten all-in. Met de gymzaal zou helemaal niets hoeven gebeuren, hoog uit een verfje. Kunstenaars zouden er leuke expositieruim te aan hebben en verenigingen uit de wijk zouden er kunnen vergaderen. Joep Willems: „Een stichting, die moet je oprichten, dat is heel goed om dat soort dingen mogelijk te maken." Nol Heuvelhorst: „Er staan bo men op het pleintje vóór de school en dat maakt de Prins "Maurits- gewoon tot een mooie straat. Ja je kunt wel zeggen, wat maak-je je druk om één zo'n plekje, maar, zo zijn er zo veel van die plekjes in Schie dam waar iets goeds zou kun nen gebeuren. In zo'n weiland als Woudhoek-Noord zijn ze druk bezig, daar kan je haast niks fout doen, maar dit zou een leuke test kunnen zijn voor hoe de gemeente stads vernieuwing en huisvesting ziet. Posthoorn heeft tegen een paar kunstenaars gezegd dat er m Schiedam geen goede ate lierruimte meer is, maar dit dan? En dan is er ook nog plaats voor 14 woningen. Er zijn m Schiedam toch zeker wel 14 woningzoekenden te vinden?" Proveniershuis Behalve aan huizen heeft Schiedam zeker in de nabije toekomst een groot tekort aan ateliers voor beeldende kunstenaars. Het Proveniers huis bestaat officieel uit ate lierruimten. Die ruimten wer den tien jaar geleden gekraakt en de gemeente kreeg de kra kers er niet uit. Wel slaagde de gemeente er na verloop van tijd m de krakers/kunstenaars -een bednjfsruimteregeling (kraakcontract) te laten teke nen. Daarmee verspeelden de kunstenaars hun recht op ver vangende ruimte. In de prak tijk werd er in die ateliers niet alleen gewerkt Als alternatie ve woningen waren die ruim ten veel geschikter. Op het ogenblik bestaat het Prove niershuis in de praktijk uit spotgoedkope woninkjes, met schandalig lage huren. Er woont ook een gemeenteamb tenaar. Nu het Proveniershuis bin nenkort gerestaureerd gaat worden, moeten de gebruikers er weg. Waamaartoe, dat we ten ze nog niet allemaal. Som migen hebben een huis ge kocht. Anderen komen op straat te staan. Onder hen bevinden zich Pe ter Lindauer en Inge van Haastert, twee Schiedamse kunstenaars. Zij beschikken samen over één atelier in de Zwartewaalsestraat, waar ook Ad van Otterloo een atelier heeft In die voormalige school in de Gorzen zijn de ateliers nog échte ateliers, in tegenstel ling tot in het Proveniershuis, want gewoond wordt er niet. Peter Lindauer en Inge van Haastert willen daar ook niet gaan wonen maar wat moe ten zij straks anders? „Lindau er heeft zijn neus bij Post hoorn al gestoten," zegt Van Otterloo. Maar Posthoorn gaat niet over huisvesting. Lindau er zou eens naar Riet Taverne kunnen stappen. De ateliers in de Zwartewaal sestraat zijn als zodanig overi gens ook niet ideaal meer. Eén kunstenaar moest al vertrek ken, omdat zijn lokaal begon te scheuren. Ad van Otterloo: „Als ik een maandje niet kom, ligt al mijn werk onder de kalk." In Zuid is er voor kunstenaars nog een bijkomend probleem. Het club- en buurthuiswerk zou graag over de ateliers gaan beschikken. Momenteel ligt hei jongerenwerk in Zuid plat, de Dukdalf is dicht, en Zuid heeft die ruimte nodig. De wij- korganisalie heeft gezegd kun stenaars te willen steunen in hun verzoek het gebouw aan de Prins Mauritsstraat te gaan gebruiken. Als de kunstenaars uit de Zwartewaalsestraat maar ophoepelen. Ad van Ot terloo: „Die bewoners vereni ging van Zuid is een machtige organisatie. Ze krijgen zelfs de minister van milieu hier naar toe, kan je nagaan!" Een ander voormalig schoolge bouw, waar kunstenaars ate lierruimte hebben, staat aan de Westmolenstraat. Ook daar wordt wel eens een uiltje ge knapt, maar echt als alterna tieve huisvesting dienen de ateliers niet. Het gebouw zit verder vól, Kunstenaars, die nog om een werkplaats zitten te springen, hebben het moei lijk. Nol Heuvelhorst: „Met zeven lokalen aan de Prins Maurits straat zou je lekker opschie ten." Ad van Otterloo.' „Misschien zou het voor mensen niet leuk zijn boven die ateliers te wo nen?" Joep Willems: ,3en je mal! Dat is daar goed te isoleren, 't Kan allemaal prima." Ad van Otterloo voor de leegstaande school aan de Prins Mauritsstraat: „In een achterafdorpje krijgt de plaatselijke kunstenaar met een een kast van een atelier, als er een schooi of kerk dichtgaat." Vlaardingen In de herfstva kantie kan er in het Kolpabad. voor slechts 50 cent worded, gezwommen. Dat moet dai wel in de vroege uren van di dag gebeuren, namelijk vai 8.30 uur tot 10.00 uur. Va; 10.00 uur af tot 17.15 uur kar<: er gezwommen worden tegen' de pnjs van slechts 1 gulden!' Tevens kan er in de herfstvai» kantie weer gezwommen wori den voor het international' jeugdzwemembleem. Dinsdaj 21 oktober kan er vanaf 8.3( uur voor het bronzen embleerq I terecht. Een dag later voor heli, zilveren embleem en voor hei f gouden embleem kan men op donderdag terecht. Naast de normale badenentree moet I gulden extra worden betaald' om te mogen deelnemen. |i Tijdens de uren dat er vriji zwemmen is, is er veel spelma-,. teriaai in het zembad aanwezig zoals een loopbrug, banden eri vlotten. t Vlaardingen De Wessei-l groep van Scouting VlaardinJ gen viert vanavond haar 30-ja- rig bestaan. Het feest wordti gehouden in gebouw Triangel, waar ouders en andere geno digden elkaar zullen treffen. Er staat theater van de welpen en de verkenners op het pro gramma. De Wesselgroep werd in sep tember 1950 opgericht. Het eerste onderkomen was gele gen op het HVO-terrein. Later werd de groep verdreven door de aanleg van de Beneluxtun- nel en was men een paar jaar dakloos. Aan die situatie kwam in 1967 een einde met de oprichting van het padvin derscentrum aan de Broekpol derweg. Op het ogenblik telt de Wesselgroep zo'n tachtig le den. Vlaardingen Het kamermu- ziekensemble 'Bach en zo....' en Aad Zoutendijk verzorgen, weer een wandelconcert in de; Grote Kerk van Vlaardingen. Zaterdag 11 oktober kunnen, de muziekliefhebbers weer; van 15.00 uur tot 17.00 uur te-j recht voor het besluisteren van diverse muzikale hoog-1 standjes. Op het programma, staan onder meer werken van" Walther, Krebs, TelemanJ Handel en Williams. De orga-t nisatie is In handen van de' werkgroep wandelconcerten} Grote Kerk en de culturele} raad Vlaardingen. Vlaardingen De traditionele druivenrit, een jaarlijks initia» tief van CJV Liefde en Vrede, 'j wordt dit jaar verreden op za-'- terdag 18 oktober. De deelne-1. mers zullen langs een leuke fietsroute door het Westland', enkele druivenkassen bezoe-'.. ken. Natuurlijk worden daar-"- bij enkele druiven gegeten. Tijdens de rit staan langs de route een aantal posten waar".' aan spelletjes moet worden'j meegedaan. De deelnemers, vertrekken in kleine groepjes om de fietstocht te voltooien, i Bovendien krijgen de deelne- mers ook nog een oudholland- 5 se traktatie. Belangstellenden moeten zaterdag 18 oktober-, tussen 12.00 en 13.00 uur uur i aanwezig zijn bii de Ichtus-1 kerk waar vertrokken wordt 's Avonds is de prijsuitreiking s om 19.30 uur in de bovenzaal van de Ichtuskerk. Bovendien is er dan ook nog een fünw voorstelling. De prijs voor deelname bedraagt 5 gulden. Een deel van dat geld is be- f stemd voor de vluchtelinge-}, nactie van de CJV. Schiedam Het niet verlenen van voorrang aan een automo bilist heeft een 18-jarig Schie dams meisje op de fiets moeten bekopen met drie gebroken nbben. Een twintigjarige Vlaardmgse automobilist zag het meisje, dat vanuit de Poelslaan kwam, niet aanko men en kon een aanrijding op de Burgemeester van Haaren- laan met vermijden. De ggd heeft de gewonde Schiedamse naar het Noletzïekenhuia ge- bracht, waar zij werd opgeno- men. p

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 5