«a Vit boven 60 ^Sociale dienst moet geen uitker ingsf abriek WE VAACHEID ZAAIT 'AL AKtlE'S OOGSTEN Jubilerende ambtenaren zijn •"I Ongunstig weerbericht voor stadsvernieuwing in West SSfMl sï®K28sf as»»! Vissers vrouwen zingen voor gemeenteraad Ruilbeurs Nieuwland Jelle Wijnstok: Bever speurt kinderen op UmaK'j.(KM ■gte*?» vtwK*n «sgfm/i «m» «dg [Hier en daar vooral in de keuken Schiedam Weerbericht vóór blok 7 B: Bier en daar een bui, .vooral in de keuken. Op de gang en toilet kan in de loop van de avond vorst optreden. Waarschuwing voor de woonkamer, windkracht 3 tot 4. Verwachting voor mor gen: geen verbetering De affiche voor het raam van Cor Morra uit de Fabristraat geeft op een cynische wij2e weer in welke ellende de be woners van "blok 7 B verkeren. ■In huizen die volgens deskun digen ïonder meer slooprijp jrijn, wachten de bewoners af jivat komen gaat. De winter ,staat voor de tochtige deur en ïde herhuisvesting waar de be woners al zo lang op wachten Jilijft nog steeds uit Hun toe-, komst is onzeker. Hoe lang moeten ze nog in de bouwval len blijven wonen. Wanneer komt er eindelijk eens over eenstemming met de gemeen te? Niemand die het weet. De .enige zekerheid is dat de hui den in de winter niet meer warm te stoken zullen zijn. Ze ker is ook dat de bewoners [Van blok 7 B bij een strenge [winter door de doordringende 1 koude geen bezoekers meer kunnen ontvangen. En zeker- fheid hebben bewoners ook Tover de rol van gemeenteamb- Jtenaren en de wethouder. De meest gunstige kwalificatie die hen wordt toebedeeld is nog 1 wel die van 'wolf in schaaps- kleren'. Eén van de affiches in fde Fabristraat vat de grieven t van bewoners treffend samen: Inspraak in Schiedam? Zk word er niet goed van.' t Papier Schiedam, twee jaar nadat de jstad een enorme subsidie voor stadsvernieuwing in het voor tuitzicht wordt gesteld. Drie wijken die inmiddels dat geld i definitief toegezegd hebben i gekregen. Enorme stapels pa- pier. Publicaties over funde- i ringen, toestanden van huiïen, i beschrijvingen van buurten, icptulen van ontelbare verga- j deringen. De oud-papier-opha- "Iers zouden in één klap Binnen zijn als je hen alle publicaties ^zou schenken. En de extra- ambtenaren die de gemeente f heeft aangetrokken voor de {'stadsvernieuwing produceren bijna dagelijks nieuw papier- -werk. Volgens wethouder i Chris Zijdeveld gaat het dan .ook goed met de stadsvernieu wing. Hij glimlacht een beetje trots als hij bedenkt dat Schie dam voor maar liest drie wij- <;ken subsidie krijgt. De trots van Zijdeveld voor de )Schiedamse prestaties tot nu ?toe wordt buiten het stadskan- 'toor niet overal gedeeld. Met J name in West rommelt het op •jeen dreigende manier. De be- i;Wonersvereniging heeft al la- ïten weten (zie ook de voorpa- igina van deze krant) dat het zo iniet langer gaat. De bewoners 'worden door de machinerie op jhet stadskantoor verdrukt. rAandacht voor. hen is er niet of nauwelijks. Inspraak is er ^volgens de vereniging alleen [maar voor de vorm. Het was .een voorwaarde voor het bin nenhalen van de subsidie. Nu raat is gebeurd wil de gemeente ;niets meer uit handen geven .-en wordt er slechts zeer moei- -zaam en na keiharde druk re- Ikening gehouden met wensen :van de bewoners. En dan gaat {het volgens diezelfde vereni- {gmg alleen maar om de kleine ^wensen die eigenlijk, als van- Schiedam De reisvere- nigtng van oudere Schie dammers, Uit Boven 60, geeft morgen in de grote zaal van dienstencen trum 4 Molens een infor matieavond met dia's. De toegang is gratis en be zoekers krijgen een kopje- koffie aangeboden na mens de reislustige oude ren. De zaal gaat om ,ialf acht open. Bewoners van blok 7 B voor zelfsprekendheden moeten worden gezien. Ambtenaren Een belangrijke hindernis voor de inspraak van de bewo ners is volgens de secretaris van de bewonersvereniging in West, John de Kievit, het ge brek aan bevoegdheden bij de ambtenaren die de wijk in moeten. Het zijn die ambtena ren die in de wijk moeten overleggen. De wensen van de bewoners worden dan weer mee terug genomen naar het stadskantoor, waar wethouder Zijdeveld een politieke beslis- door Richard Stomp hun bouwvallige panden, toch nog in staat voor grapjes: „Niet te hard leunen anders valt-i© om.' sing moet nemen. Maar het is al in de werkgroepen waar de eisen volgens de Kievit wor den gedrukt De projectleider Gustaf Schaap heeft zitting in de diverse overlegorganen. Hij staat volgens de secretaris van de bewonersvereniging in West voor het beleid van Zij develd. Plannen van bewoners die niet in dat beleid passen worden op advies van Schaap tevoren al afgezwakt Maar zelfs tot die eisen komt het in vele gevallen al niet Bewo ners komen, met al hun pro blemen, naar de werkgroep- vergaderingen waar over de stadsvernieuwing wordt over legd. In de praktijk blijkt zo'n bijeenkomst dan niet anders dan een monoloog van project leider Schaap, zo vindt de be wonersvereniging in West. Problemen die voor bewoners heel zwaar tellen zijn op de vergaderingen niet aan de orde, het maximaal bereikbare is dat de wensen door Schaap worden doorgegeven aan an dere gemeentelijke diensten. Doordat zo weinig wordt ge luisterd naar de bewoners en alles vanuit het stadskantoor wordt geregeld taant de belangstelling onder de bewo ners. In sommige gedeelten van de wijk slaat echter dé vlam in de pan. ue houding t van de ge meente wordt domweg niet geaccepteerd en de bewoners komen in opstand. Dat is het f*eval bij blok 7 B, het blok dat ligt ingeklemd tussen Fabri straat, Marïastraat en Kort- lantstraat. Cor Morra en de familie Harte zijn het meest actief bij dat verzet betrokken. Ze betrek ken twee gemeentepanden in Het blok en willen dat de pan den gezien het enorme achter stallige onderhoud (zo'n ze ventigduizend gulden per wo ning) aan het woonverkeer worden onttrokken. Als dat gebeurt moeten de huren wor den teruggebracht naar twin tig gulden (is nu meer dan honderd), hebben ze recht op voorrang bij herhuisvesting en drieduizend gulden bijdrage in de verhuiskosten. De gemeente wil dat onttrek ken aan het woningbestand niet. Wel is men bereid de wo ningen te slopen, maar daar worden door de bewoners weer verschillende eisen aan gesteld. Zo willen ze voor een bepaalde datum worden ge herhuisvest, moeten de huren moeten worden teruggebracht tot twintig gulden en moet drieduizend gulden worden bijgedragen in de verhuiskos ten. Ook onderhuurders (een Turks pension) moeten zo ei sen de actieve bewoners, voor die zaken in aanmerking ko men. Die eisen van de bewoners worden niet allemaal ingewil ligd. De twintig gulden is nog niet rond en ook de rechten van de pensionbewoners zijn nog niet voldoende geregeld. Wel heeft de gemeente toege zegd hen in principe te her huisvesten, maar daarmee kunnen ze volgens de actieven in het blok best weieens on deraan de lijst van huisvesting komen. Bovendien is de herbuisves- ting voorlopig niet geregeld en dat is iets waar tijd in gaat zit ten. Jan Harte: „De gemeente zegt dat nog steeds onderhan delt moet worden over de aan koop van de panden met de ei genaren. Waarom dat nog niet gebeurd is is ons volstrekt on duidelijk. Eigenaar Moerman heeft ons telefonisch laten we ten dat hij voor zichzelf al he- Vlaardingen Het Vlaar-. dings vissersvrouwenkoor zingt donderdagmiddag spe ciaal voor het gemeentebe stuur van Vlaardingen. De bij eenkomst, die om kwart over vier begint, vindt plaats op uit nodiging van de gemeente en duurt ongeveer een uur. De voorzitter van het koor van 'vissersvrouwen'zal een korte toespraak houden. Schiedam De maandelijkse ruilbeurs van wïjkvereniging Nieuwland wordt morgen avond voor het eerst na de zo mervakantie weer gehouden. Om zes uur in de namiddag kra men* al terecht in de jeugdhaven aan de Albarda- straat. De toegang kost twee kwarfjes. De ruilbeurs gaat ook in het nieuwe seizoen steeds plaatsvinden op de tweede dinsdag van d^ maand. lemaal rond is met die ver koop. Niets staat de gemeente dus in de^weg om de huizen te kopen, maar toch gebeurt het niet Zelf hebben we het idee dat de gemeente bang is een precedent te scheppen. Als bij ons wordt toegegeven aan de eisen zal dat natuurlijk ook er gens anders worden geëist. Cirkeltje Herhuisvesting kan volgens de gemeente pas plaats vinden als een sloopbesluit is gevallen. Het sloopbesluit wordt pas door de bewoners goedge keurd als aan de eisen wordt voldaan en een van die eisen is de herhuisvesting. De boel draait dus in een cirkeltje rond en een definitieve oplossing lijkt ver te zoeken. De bewoners hebben hun pro blemen neergelegd in zestien velletjes tekst en dat naar de commissie voor ruimtelijke or dening gezonden. Bovendien zijn leden van de commissie benaderd om de brief op de agenda te krijgen. Dat is niet gelukt en om toch de nijpende problemen naar voren te bren gen trokken de bewoners afge lopen woensdag persoonlijk naar de vergadering om daar het woord te voeren. Zij kwa men echter niet aan bod om dat hun problemen geen be trekking hadden op de agenda. Cor Morra: „Dan wordt er wel drie kwartier gezeurd over iepziekte, maar mogen wij niet ^an het woord over de sloop van onze panden. Het is toch te gek om los te lopen!" Toch had die gang naar het stadhuis voor de commissievergadering wel enige zin. Een afspraak voor een gesprek met Chris Zijdeveld was het voorlopige resultaat. Dat gaal op dertig oktober om half zes plaatsvin den op het stadskantoor. Tot die tijd trekt blok 7B in ieder geval dikke truien aan om warm te blijven. Voor het Vlaardingse stad huis staan deze maand twee 40-jarige dienstjubilea op til. Gemeentesecretaris N.H. Duinkerken en de directeur van de centrale personeels dienst, de heer P. Mostert, vie ren 28 oktober het feit dat zij dan precies 40-jaar in gemeen tedienst zijn. De data van de recepties zullen nog nader be kend gemaakt worden. Culturele Raad Klaas van ElsScker en Mi- chiel van der Lugt zullen zit ting-nemen in de Culturele Raad van Vlaardingen. Met de benoeming van Van Elskcker als lid van de raad wordt ein- literaire vervuld delijk de vacature aangelegenheden Van Elsacker heeft enige be kendheid als christelijk dich ter. Hij publiceerde enkele bundels. Michiel van der Lugt zat al eerder de culturele raad, maar dan als vertegenwoor diger van de Vrije Academie. Na zijn terugtreden als direc teur van de academie gaf hij echter ook zijn zetel op. Nu keert hij terug als vertegen- wordiger van een werkgroep. o Jelle Wijnstok: „Druk op sociale dienst wordt steeds gro ter." o o a Vlaardingen Het beroep dat de Vlaardingse bevolking, doet op de sociale dienst wordt steeds groter. Het ambtena renapparaat'kan de stroom van mensen nog wel verwerken maar moet wel onder hoogspanning werken. „Met pijn en moeite kunnen we het werk nog aan," verkondigt verant woordelijke wethouder Jelle Wijnstok. „In de toekomst zit er' dan ook zeker personeelsuitbreiding in." Ook de functie die de huidige sociale dienst heeft1 wil Wijnstok in de toekomst veranderen: „De sociale dienst moet geen uitkeringsfabriek zijn. Juist vanuit die dienst kun je signaleren wat voor knelpun ten er zijn in de maatschappij. De maatschappelijk werkers zijn meestal nog onervaren omdat ze vrij jong zijn. Daar om is het ook de bedoeling dat er in de toekomst meer in teamverband gewerkt gaat worden." De gemeente Vlaar dingen wil dan ook naar een gemeentelijke sociale dienst nieuwe stijl. Waar nodig die nen er in de toekomst moge lijkheden te zijn voor opvang en begeleiding van Vlaardin- gers. Woningbouw Het vraagstuk van de behoefte aan een- en tweepersoonshuis houdens is voor Jelle Wijnstok een moeilijk probleem. Vooral de betaalbaarheid van de "wo ningen die in de toekomst gebouwd worden voor deze specifieke groep baart hem zorgen: „Er moet dan ook een stukje doorstroming op gang komen. Ik geef het toe, die verloopt op dit moment niet erg vlot. De oplossing voor het hele probleem zou zijn: bou wen. In het beleidsplan dat we nu klaar hebben worden in het centrum gebied Holy- Noord 486 woningen voltooid. Zestig procent daarvan is be stemd voor de een- en twee persoonshuishoudens. We moeten blijven zoeken naar betaalbare woningen voor die sector. Woningen met een huur van rond de 200 gulden per maand kan ik niet bou wen." me-maaltijd voorziening moei worden uitgebreid. De activi teiten moeten worden gede centraliseerd onder andere ir bejaardenflats. Er moet aan dacht worden geschonken aar het project: pensioen in zicht Er moet meer accent worden gelegd vop deskundigheidsbe-' vordering van beroepskrach ten (bijscholing) en vrijwilli gers. De haalbaarheid van die; plannen zijn vooralsnog er^ onzeker. De bezuinigingsmaat regelen bij de rijksoverheic zijn dermate groot dat de extra' 25.000 gulden die nodig waarschijnlijk niet gegeven] zullen worden. Toch heefi Wijnstok met zijn staf de wen sen kenbaar willen maken; In Vlaardingen staan momen teel zo'n 6000 mensen inge schreven bij het woningbureau die op zoek zijn naar een nieu we woning. Rond de 4000 daarvan zijn jongeren. Wijn stok: „Jongeren die nieuw op de woningmarkt verschijnen kunnen uiteraard geen hoge huur opbrengen. Op de wo ningmarkt is het gewoon erg moeilijk om juist hen te hel pen. Vandaar die doorstro ming die op gang moet worden gebracht." Een hulpmiddel voor mensen die een woning zoeken zou de individuele huursubsidie zijn. Met behulp van de huursubsidie zou de huur wel opgebracht kunnen worden. Wijnstok: „Een pro bleem daarbij is dat de huur subsidie onmiddelijk kan wor den ingetrokken waardoor mensen financieel in moeilijk heden kunnen komen als ze dan plotseling wel die enorme huursom moeten betalen." Ouderenwerk De stichting voor het ouderen werk heeft voor 1981 een groot aantal wensen. De war- „Als je zegt. we doen niets dan denken ze misschien er is ner gens meer behoefte ban. We hebben met CRM al over onze wensen gesproken en daarbij kwam duidelijk naar voren dat de financiële onzekerheid inderdaad erg groot is. We moeten toch blijven solderen aan de ontwikkelingen ïn het ouderenwerk. Kijk, in Holy is waarschijnlijk behoefte aan een dienstencentrum. Dat ia een stuk problematiek dat een moeilijke operatie wordt. Je" moet het wel vastleggen en vertalen in de begroting. Maar moeilijk blijft het." I Woonivagencentrum i In het uiterste puntje in Holy! zal ook een waonwngencen-] trum verrijzen: „Voor 1985] moet er een centrum in Vlaar dingen zijn. Wij zijn opgeno men m het beleidsplan met,: nieuwe centra." De VVV blijft, voorlopig gewoon op de Vis-( bank. Een overplaatsing naar, het stadhuis 2tt er voorlopig niet in. In de eerste plaats is er; een ruimtegebrek en ook fi nancieel zou overplaatsing de, nodige consequenties hebben. „We moeten de voorlichting en het VVV wel als een geheel zien. Met de serviceverbete ring aan het publiek zijn we af een hele tijd op de goede weg. Ook dit jaar zullen er weec meer mensen gebruik maken van het VVV kantoor," aldus voorlichter Spruyt, Een inte-, gratie van de VVV met het IVV zit er vooralsnog niet in. Wijnstok: „We hebben wel rev gelmatig contact over een] eventueel toetreden. De lande-,' lijk gestelde voorwaarden ma-, ken het voor ons echter moei-j' lijk. De kosten die het jn£t,] zich meebrengt spelen na«»f truurlijk ook een rol. Als aspi-j rant-lid gaan we het misschien wel proberen. Kijk, je raakt naturlijk een stuk gemeentelij-1 ke invloed kwijt en of we daar dan weer zo blij mee moeten zijn weet ik niet" Schiedam Het wijkcentrum voor 't westen van Schiedam, de Bever, heeft voor morgen middag een speurtocht in de wijk op stapel staan, waaraan alle kinderen van jong tot minder jong kunnen meedoen. De speurtocht in de omgeving van de Bever aan de Van Be verenstraat duurt ongeveer van half twee tot drie uur. Deelname kost de kinders drie kwartjes. Woensdag is er een spannende film, zelfde tijd, zelfde prijs!; En vrijdag is er een grote stuif-es-in, waar kinderend liedjes kunnen zingen, echt.o; play-back, een dansje knnei wagen of een hobby kunne demonstreren.' In de pauze „ii er bingo. Organisatie van deze herfstac- tivïteiten is in handen var Rony van der Weijden. een bui, maandag fhfl '13 oktober 1980 VD/SC/WW gyy

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3