Beurs Bezuinigingen nodig om nieuwe dingen te doen Ledenh nidi ging wordt volksfeest Rodrigues één dagje loco burgemeester Popoverleg krijgt blijvend subsidie Wan de Hak Persoonlijk Jubileum Herkansing DTP-prik Nog meer jubilerendë scouts Maassluis blijft groeien Schiedam De bewoners vereniging Scbiedam-Zuid heeft vrijdagavond haar 1550-ste lid, mevrouw Re- soord-Van de Velden, fees telijk binnengehaald. Op een avond die door de mu zikale medewerking van de illegale radiozender uit de Gorzen, de Siro, in een volksfeest uitmondde, werd tevens bij de huldiging van het 1500-ste en het 1450-ste lid, respectievelijk de fami lie Fomohardjo en me vrouw Spijkerman-Van Hoorn stilgestaan. De drié nieuwe leden van Schie dams grootste bewoners ve reniging ontvingen uil han den van voorzitter Koor van der Keur eert bloemetje en een waardebon. t Van der Keur wees in zijn toespraak hij de huldiging op de ledenactie van de be wonersvereniging in West die 'ééngulden leden' wer ven in de familiekring van bestaande leden. „Wij doen daaraan niet mee," sprak Van der Keur. „Bij ons is een heel gezin tegelijk lid. Als wij net als West tewerk zouden gaan hadden wij vanavond ons zesduizendsie lid verwelkomd." aldus de voorzitter van Zuid, Vlaardingen D'66 frac- fievoorzitter Don Rodrigu es was afgelopen vrijdag voor één dagje loeo-bur- gemeester. Hij droeg de gehele dag, van 's mor gens half negen tot laat in de avond, de bestuurlijke verantwoording voor de stad en dat dan nog wel in zijn eentje. Door de dienstreis van de gemeen teraad naar Antwerpen, waaraan ook burgemees ter Kieboom en alle wet houders deelnamen, was achterblijver Don een dagje de baas in de stad. Vlaardingen Verzamelaars van prentbriefkaarten kunnen volgende week zondag, 26 ok tober, terecht op de prente- briefkaartenbeurs in zaal Har monie in Vlaardingen. De beurs wordt gehouden door de afdeling Vlaardingen van de Nederlandse vereniging 'De Verzamelaar'. Op de beurs is een groot aanbod van prente- briefkaarten. zodat er voor de liefhebbers heel wat te ver handelen valt. De beurs is geo pend van 10.00 uur tot 17.00 uur. Wat grinnikend vertelde hij vrijdagavond dat hij er niet zo veel van had gemerkt. „Ach, ik heb gewoon gewerkt van daag. en het was erg druk, dus ik heb er nauwelijks bij stil kunnen staan. Ja. alleen tus sen de middag dacht ik er wel even aan. Toen belde ook nog een van de ambtenaren om te vragen hoe ik me nou voelde. Nee, het was niks bijzonders eigenlijk. Er kan natuurlijk al tijd een flinke brand uitbreken of zo, waar ik als loco-burge meester naar toe had gemoe ten, maar dat is gelukkig niet gebeurd." Rodrigues was niet het enige gemeenteraadslid, dot niet mee was naar Antwerpen. Ook Kees van de Windt en Henk Krabben waren verhin derd. „Volgens de voorschrif ten is het oudste aanwezige raadslid automatisch loco-bur gemeester. Dat was Henk Krabben, maar die was ziek. En Van der Windt zat juist deze dag te ver van Vlaardin gen vandaan. En zo werd ik dus loco-burgemeester." En was de ervaring zo aardig, dat Don bij de eerste vacature voor een burgemeesterspost ergens in de omgeving meteen zal solliciteren? „Nee hoor. zoals je weet ben ik als goed D'66-cr voor gekozen burge meesters. Dus solliciteren zal ik zeker niet," grinnikt hij. Vlaardingen Zo langza merhand lijkt het, alsof heel de stad op zijn kop slaat. Het Vlaardingse gemeentebestuur -heeft het woord „bezuinigen" gebruikt. Het gevolg is dat vrijwel iedere groepering die op de een of andere manier financieel iets Riet "het ge nt een tebestuur te maken heeft, met argusogen de be sluitvorming op het stadhuis volgt. Op voorhand klinken de protesten al luid op. Het is inmiddels wel duidelijk ge worden: Vlaardingen mag best bezuinigen, maar buiten net gemeentebestuur voelt niemand er voor om mee te doen. 'Bet begon allemaal in mei doen. 1 van dit jaar. Toen kwam Hans Versluys (PvdA) met een motie, waarin, het college werd uitgenodigd te bekijken of op het zogenaamde be staande beleid 5 procent kon worden bezuinigd, om op die manier nog iets nieuws voor de stad te kunnen doerr. Die motie werd aangenomen en de uitvoering daarvan staat nu bekend als de 5%-operatie. In opdracht van die motie hebben alle hoofden v;m de verschillende gemeen:'r.jkc afdelingen en bedrijven een* lijstje ingeleverd met posten, die eventueel uit de begro ting kunnen worden ge schrapt. Op dit lijstje staan zaken die soms niet al te veel consequenties hebben en die daarom al meteen in de be groting voor het. nieuwe jaar zijn opgenomen. Andere voorstellen zijn dermate in grijpend, dat het nauwelijks te verwachten is dat het ge meentebestuur ze inderdaad ten uitvoer zal brengen. Het afschaffen van de peuter speelzalen in de stad bijvoor beeld levert volgens de voor stellen 400.000 gulden aan uitgespaarde subsidie op. maar 20 rigorous zal wel nie mand te werk gaan. Toch is voor tal van instellin gen en organisaties in de stad blijkbaar de gedachte aan be zuinigingen alleen al aanlei ding geweest,om op de ach terste oenen te gaan staan. Dat begon in eerste instantie met de ambtenarenbonden, die zich woest maakten over arbeidsplaatsen, waarop vol gens de voorstellen bezuinigd zou kunnen worden. Vervol gens kwamen de club- en door Paul Houkes. buurthuizen in opstand om dat was aangegeven dat de helft van de subsidie voor wijkactiviteiten zou kunnen .worden gekort. Toen was het het peuterspeehverk, dat te gen de voorstellen in opstand kwam, en aansluitend de kleuterscholen.. En zo zijn er nog meer groeperingen in de stad, die het gemeentelijk reilen en zeilen, op het ogen blik met argusogen volgen. Bezuinigingen op bestaande voorzieningen in de stad is echter inderdaad hard nodig, als de gemeenteraad het ko mend jaar nog iets nieuws wil uitvoeren. Als alle inves teringen, personeelsuitbrei dingen. subsidies en andere voorzieningen die voor lütfl al gepland waren, inderdaad doorgaan waarbij het col lege er al rekening mee had gehouden dat de nodige za ken doorschuiven naar 1982 dan is daar een bedrag van ruim 2,2 miljoen gulden voor nodig. Voor nieuwe din gen is in de begroting voor 3981 echter maar een bedrag van ruim 1,3 miljoen be schikbaar, ^odat men al bijna 0,9 miljoen tekort komt, Er is echter ook nog een wensen- lijstje: college en gemeente raad zouden naast die al in de meerjarenbegroting opge nomen posten nog voor zo'n half miljoen extra aan nieu we wensen willen realiseren. Het totale tekort wordt daar om iels meer dan 1,4 miljoen gutden. Om dat laatste bedrag, of alt hans een deel ervan als men bereid is wat nieuwe voorzie ningen te laten vallen, bij el kaar te krijgen moet er geld beschikbaar komen door op bestaande uilgaven te be knibbelen. Het zozeer bespro ken lijstje met mogelijke be zuinigingen komt uit op het bedrag van ruim 2 miljoen gulden. Daar kan het tekort dus inderdaad uit betaald worden, zelfs als niet alle be zuinigingsvoorstellen ten uit voer worden gebracht, zoals verwacht mag worden. De verschillende raadsfrac ties moeten tie komende we ken de knoop doorhakken. Zij zullen inn de gemeente raadsvergadering innovem ber moeten aangeven, wat z<. in het komende jaar wel, en wat ze niet willen uitvoeren. Daarbij zal ook gekozen moe ten worden tussen bestaande voorzieningen en nieuwe wensen. De opschudding die onder di verse groeper ingen in de stad <i' is ontstaan, zou in de ko mende jaren overigens nog wel eens groter kunnen wor den. De verwachting is, dat er in 1982 nog veel meer be zuinigd zal moeten worden, als de gemeente nog nieuwe dingen wil doen. Om Het over 1083 nog maar niet te hebben. maandag jj§^| 20 oktober tsao VD/SC/WW |yjl De heer P. Mostert, hoofd cen trale salarisadministratie bij de Centrale Personeelsdienst van Vlaardingen, is 40 jaar Sn ge meentedienst. Ter gelegenheid van dit heuglijke feit bieden burgemeester en wethouders de heer Mostert een receptie aan. Een ieder die de heer Mostert met zijn jubileum wil feliciteren kan dit 28 oktober van 16.00 uur tot 17.30 uur doen in de oude hal van het ;stadhuis. Maassluis De in 1971 gebo ren kinderen die dinsdag 7 ok tober door ziekte of andere Omstandigheden geen inenting tegen difterie, tentanus en po- [lio konden halen, krijgen een nieuwe kans. Woensdag 29 ok tober, tussen 15.15 en 15.45 juur, kunnen zij terecht in het gezondheidsgebouw aan de AVestlandsewcg. Naast de ;DT*P-injectie kunnen de kin deren die nog geen mazelen hébben gehad, of daarvoor nog fniet zijn ingeënt, óók een in- jjéetie tegen mazelen ontvan gen. Terwijl meisjes, die in 1969 zijn geboren en nog geen rede.hond hebben gehad, te vens een injectie tegen deze Vooral tijdens de zwanger schap gevaarlijke ziekte kun nen krijgen. De oproepen daartoe worden verzonden. 'Men wordt verzocht de eerste oproep èn de herhalingsoproep als ook de witte inentingkaart hind mee te brengen. Schiedam Het Popoverleg wordt nog dit jaar ingedeeld in een afdeling waar structurele Vlaardingen Na de Wessel- groep viert nu ook de Scou- ting-grocp Prinses Irene V in het Vlaardingse scoutcentrum een jubileum. Het 35-jarige ge boortefeest van de padvinders- groep zal gevierd worden op vrijdagavond 1 november in zaal Triangel. Er is eén pro gramma met een musical, ge bracht door de welpen, een sketch van de verkenners en een diashow op meerdere schermen door de pivo's, ter wijl de rowans hand- en span diensten verlenen. Kaarten te bestellen door overmaking van ƒ2,- per plaats op giro nummer 199.78.56 ten name van de Stichting Prinses Ire- negroep V te Vlaardingen Maassluis Het inwonersaan tal van Maassluis blijft gestaag groeien. In de maand septem ber vermeerderde het inwo nersaantal met 20. Er vestig den zich 12 mannnen en 8 vrouwen in 'De eerste stad aan de Waterweg'. Er werden vijf tien huwelijken voltrokken en twee echtparen gaven er de voorkeur aan om het met el kaar voor gezien te houden. subsidie uit verkregen kan worden. Uil welke pot dit geld moet komen is nog niet be kend. Er zijn twee mogelijkhe den: het sociaal-cultureel plan of het prioriteitenprogramma. Dit hangt echter af van wat het Popoverleg wil cn in hoe-, verre het sociaal-cultureel plan betrekking zal hebben op het popgebeuren. Vorig jaar werd Popoverleg incidenteel gesubsidieerd uit de extra kostenpost uit het budget van de Schiedamse Ge meenschap." Hier is onder meer het popfestival van be taald. De gemeente heeft het subsidieverzoek van de Schie damse Gemeenschap voor een vaste post Popoverleg afgewe zen. Hierbij is echter aangete kend dat er gekeken zal wor den naar andere mogelijkhe den voor een structurele subsi die. Coördinatrice van het Popo verleg Jolie Hakkert is opti mistisch gestemd. „Eindelijk lijkt het erop dat de gemeente de noodzaak van een afdeling pop inziet. Er gebeurt toch al zo weinig voor de jongeren. Ik heb bezoek gehad van ambte naren die wilde weten hoe ons overleg in elkaar zit. Ze gaan het serieus nemen en dat is een goede zaak." Ook de oefenaeeomodatie wordt aangepakt. Er is overleg gaande met het CSJ, de ge meente en het Popoverleg over de zolderruimte van De Doele. Jolie noemt de aan dacht die het popgebeuren nu krijgt een gevolg van de sa menbundeling van de pop groepen in het Popoverleg. „De bands wisselen onderling natuurlijk wel, maar de basis is stevig." Riem Poortvliet mijmert over 'Schiedamse jaren' Schiedam Al ruim voordat het boek te ver krijgen was, hebben tien tallen Schiedammers de gang naar de boekhandel gemaakt om Rien Poort- vliets nieuwste werk 'Van de hak op de tak' aan. te schaffen. De grote belang stelling met name in Schiedam voor de presta ties van de populaire teke naar is niet vreemd: Poortvliet is immers in Schiedam geboren en ge- door Richard Stomp Illustraties uit 'Van de Hak op de Tak', togen en legde in dat nieuwe boek enkele her inneringen aan de stad vast. Griezelen Zo blijkt Rien Poortvliet zich als klein jongetje 'vergrepen' te hebben aan de ru'me van het Huis te Rivierc. Poortvliet bekent in zijn bock in eer» donkere nacht één van de overgebleven stenen te hebben ontvreemd. Achteraf berede neert de tekenaar de diefstal: „Het verdroot mijn jongens hart dat de gemeente zoiets waardevols liet verloederen." Dat hij de steen heeft durven weg nemen is op zich eigenlijk al verbazingwekkend. „Ik vond. het een beetje griezelig, zeker als het donker was," vertelt de tekenaar. 'Van do hak op de tak' is voor 'het nieuwe boek een uitste kende titel. De lijn die in 'an dere boeken nog wel te vinden was, is nu geheel zoek: Een idee voor één onderwerp was' er gewoon niet. Poortvliet zelf daarover:„ïk gok er eens op dat er toch één of ander pren tenboek ontstaat als je zomaar achter elkaar optekent wat er in je hoofd opkomt- ongeveer net zoals wanneer je de slaap niet kan vatten de ene gedach te de andere bovenhaalt." Schiedam Rien Poortvliet mijmert op die manier wat af. Reeksen herin neringen worden weergegeven in ongelofelijk knappe teke ningen, en ook Schiedam komt daarbij enkele 'malen aan bod. Meest opvallend is wel de over twee pagina's uit-, gesmeerde overzichtsplaat van de Lange Haven. Rien schrijft erbij dat hij altijd aan één kant over de Lange Haven liep, omdat dat de zonzijde van de Haven was, maar ook omdat hij dan het beeldje van de Grauwe Hengst passeerde. Be langrijker was, zo bekent de" schrijver/illustrator nu, dat hij anders langs het gebouw van de Christelijk Sociale belangen moest, en het was daar dat hij weieens iets had gestolen. Ilavcnkerk Grappig is ook de anecdote die wordt verteld over de Haven- kerk. Kleine Rien heeft een hele tijd geloofd dat dat de tempel was die Simson in el kaar heeft geduwd. Het is het boek in een apart tekeningetje weergegeven. Schiedam kpmt op die manier vaker voor in de 248'bladzij den tekeningen en tekst. Het 'is vaak een beetje puzzelen, maar rechtgeaarde Schiedam mers zullen vanzelf De Plan tage, de Koemarkt, de Rotter- damsedijk, de Appelmarkt- brug en het stedelijk Museum tegenkomen, om maar iets te noemen. 'Van de hak op de tak' is uit gegeven bij Unieboek BV en kost y59,50.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3