STAD/STREEK Maassluis bezorgt Vrolijk drukke dag I Touwtrekken om A VR- miljoenen Ruim achthonderd blaadjes leiden tot pessimisme Kieboom bezuinigt heel voorzichtig Kinderactiviteiten in herfstvakantie ïn bus onwel en overleden Fietsendieven aangehouden 51 Schiedam ondervindt weerslag van economische malaise dinsdag 21 oktober 1980 VD/SC/WW Rijnmond wil toch Schiedam aanmanen Schiedam Het dagelijks bestuur van Rijnmond heeft zich niets aangetrokken van de protestbrief, die het Schiedamse gemeentebestuur in augustus heeft ge schreven over een omstreden bedrag van twee miljoen gulden. Met dit bedrag wil Rijnmond de aanloopverlie zen van de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) dekken en ondanks eerder gemaakte afspraken claimt Rijn mond nu alsnog de twee miljoen van Schiedam. In Schiedam is men daar woedend over en men had deze gang van zaken niet verwacht. Rijnmondgecom mitteerde Bert van 't Laar trok namelijk in september, na de ontvangst van het Schiedamse protest, haaste- lijk een voorstel aan de Rijn- mondraad in. Maar nu staat toch een gelijkluidend voor stel op de Rijnmondraadsver gadering van aanstaande maandag. Alleen het CDA- Rijnmond twijfelt nog of met het voorstel van Van 't Laar ingestemd zal worden. Voor commentaar kon de Schiedamse financiën wethou der Rc-inier Scheeres wegens diens afwezigheid niet worden bereikt, maar zijn rechter hand, de chef van de afdeling financien, A. B. van den Bout, verklaarde gistermiddag: „Dit schiet ons goed in het verkeer de keelgat Het is een heel droeve zaak, dat Rijnmond nu opnieuw afspraken schendt. In augustus zijn afspraken ge maakt tussen de Zuidhollandse gedeputeerde Noorland, Rijn- mondgecommitteerde Van 't Laar en onze wethouder Scheeres, de drie dus die voor provincie. Rijnmond en ge meente Schiedam de AVR-za- ken behartigen, en toen is overeengekomen dat Noorland alsnog een oplossing zou pro beren te zoeken voor die twee miljoen. Hij is daarmee bezig, zijn onderzoek is nog niet af gerond. Dan stuit het wel eventjes tegen de borst, als je ziet hoe Rijnmond nu die af spraak schendt door toch al met een Voorstel te komen. Dat is in flagrante strijd met de gemaakte afspraken. Vandaag zouden burgemeester en wethouders van Schiedam de AVR-kwestie meenemen in hun wekelijkse vergadering. Een voorstel aan dc Schiedam se gemeenteraad, die evenals Rijnmond maandag bijeen komt, is daarna te verwachten. Van den Bout: „Ik verwacht wel dat B en W hun afkeuring willen laten merken. Ik weet het natuurlijk niet zeker, maar ik denk wel dat Schiedam nu de bevoegdheden, die in I9G8 aan Rijnmond zijn overgedra gen wat betreft de AVR, zal terugnemen. Daarmee hebben wij de kwestie niet gewonnen, maar het is natuurlijk wel een signaal." door Kor Kegel Die bevoegdheden hebben on der meer daarmee te maken, dat Rijnmond niet langer na mens de gemeente Schiedam in de AVR zal kunnen deelne men. Schiedam stelt zich dan als aandeelhouder niet langer garant voor leningen, die Rijn mond voor de AVR aangaat. Ook PvdA-raadslïd Aad Wieg man, die het Schiedamse pro test in augustus aanzwengelde, vindt dat Schiedam de AVR- bevoegdheden van Rijnmond moet afnemen als de Rijn- mondraad zich akkoord ver klaart met het voorstel van diens dagelijks bestuur. Gister avond deelde Wiegman desge vraagd mee, dat grote veront waardiging past omdat Rijn mond het onderzoek van gede puteerde staten van Zuid-Hol land niet wil afwachten. Oude afspraken In augustus verklaarde wet houder Scheeres ook, dat Rijn mond afspraken had geschon den. In 1977 is volgens hem met provincie cn Rijnmond overeengekomen, dat Schie dam de helft van een tekort van vier miljoen gulden zou betalen en niet het volle pond, omdat Schiedam zijn huisvuil levert aan de VAM in Wijster. Twee miljoen werd betaald, op voorwaarde dat de rest kwijt gescholden zou worden. Zuid- Holland wilde in eerste instan tie het tekort van twee miljoen wel betalen, maar het provin ciaal bestuur voelde hier later echter niets voor. Dat Rijn mond nu toch de rekening naar Schiedam stuurt, aan vaardde de gemeenteraad in augustus niet. In het protest van de Schiedamse gemeente raad heeft het dagelijks be stuur van Rijnmond echter geen aanleiding gezien een an dere oplossing te zoeken. Van den Bout: „Als Schiedam niet betaalt, moeten andere in stanties dat doen. Uiteraard is niemand daar enthousiast voor. Maar dat neemt niet weg, dat er oude afspraken zijn dat Schiedam niet be taalt." Die afspraken dateren van 1977. Gerekend vanaf die tijd wil Rijnmond ook de rente over de ontbrekende twee mil joen door Schiedam betaald zien. Die rente komt op 1,56 miljoen gulden. Aad Wiegman: Dat is natuurlijk helemaal van de dolle, Rente ga je door- mond immers pas een uit- gaans pas betalen, als er een spraak. Ik voel er geen fluit vordering is. Maar die was er voor ook maar iets te betalen, in 1977 helemaal niet, die is er die twee miljoen niet en die nog met. Maandag doet Rijn- rente evenmin." y Da Afvalverwerking Rijnmond bezorgt Schiedam veel narig heid. In totaal claimt Rijnmond nu 3,56 miljoen. Burgemeester Kieboom bezuinigt kalmpjes aan. Vlaardingen In de portefeuilles van burgemeester Kieboom snijdt het 'bezuigingsmes' nog geen al te grote gaten. Politie, brandweer en BB worden indien nodig landelijk gekort, maar op plaatselijk niveau is de buik riem nog nauwelijks voelbaar. Desondanks heeft de Vlaardingse burgemeester wel gemeend zijn steentje in het geheel van de versobering te moeten bijdra gen. In een speurtocht naar luxe en overbodige gemeentelijke uitgaven zou er, zonder dat iemand er noemenswaardig hinder van ondervindt, voor ruim 127.000 gulden bezuinigd kunnen worden. Die voorgestelde bezuinigingen betreffen in hoofdzaak het huis houdelijk reilen en zeilen van het stadhuis. „Is het bijvoorbeeld nodig," zo stelde Kieboom gisterochtend, „dat ieder raadslid over de post hele stapels papier krijgt toegezonden? Die zou je net zo goed in de betreffende fractiekamer kunnen leggen." Verder zouden allerlei vergaderingen volgens burgemeester Kieboom beter overdag dan m de avonduren kunnen plaatsvin den. „Dat scheelt in de energiekosten en ook de personeelskos ten zouden aanzienlijk minder kunnen worden." 'Kleinigheden', volgens Kieboom, waarmee de gemeente Vlaar- dingen, zonder dat iemand het merkt, bezuinigen kan. Burge meester Kieboom hoeft voorlopig in zijn portefeuilles nog geen ingrijpende besnoeiingen te verwachten. Maassluis Het werkbe zoek van mr Maarten Vro lijk, commissaris van de koningin in Zuid-Holland, aan Maassluis begon gis terochtend op het stadhuis. De 8-jarige Jurgen van de Griend, zoon van het PPR- raadslid Jaap van de Griend, verwelkomde het bezoek namens de gemeen te Maassluis. Mevrouw Vrolijk kreeg het toepasse lijke bloemetje uit handen van de jeugdige Maasslui- ser. Bij de begroeting was eveneens het voltallige col- lege van burgemeester en wethouders van Maassluis aanwezig. Mr Vrolijk moest een druk programma in Maassluis af werken. Direct al trok hij zich met het college van B en W te rug om samen met de Maas- sluise bestuurders te vergade ren. De echtgenotes van de burgemeester en de commissa ris van de koningin maakten intussen een wandeling door de oude binnenstad, waarbij een bezoek werd gebracht aan het gemeentemuseum, waar momenteel een expositie is te bezichtigen van tekeningen en. aquarellen van Adrie Mout- haan en plastieken van Ineke van Dijk. Ook het gerestau reerde orgel in de Grote Kerk werd bezichtigd. Organist Fei- ke Asma zorgde voor de nodi-. ge uitleg. door Chris Woerts In het gemeenlandshuis van Delfland gaf wethouder Han Vlaardingen In een RET- bus, die tegen het weekend voor het Holy bad stilstond, werd een 68-jarige Vlaardin- ger onwel. Bij het overbrengen naar het Holyziekenhuis bleek hij te zijn overleden tengevol ge van een hartverlamming. Schiedam De Schiedamse politie heeft weer enkele fiets- diefstallen opgelost met de aanhouding van een tweetal jongelui uit Rotterdam en Har- dinxveld-Giessendam. Een oplettende bewoner van de 's-Gravelandseweg, die zelf reeds van twee fietsen beroofd was, zag twee jongens zich ge heimzinnig ophouden in de kelder van het flatgebouw. Hij waarschuwde de politie die de twee jongens meenam naar het bureau. Daar bekenden zij jneer fietsen gestolen te heb ben. Zij verkochten ze weer voor zo n dertig gulden. »«s i Wat angstig en onwennig begeven mr Vrolijk en het college zich per fiets naar de Steendijkpolder. Hummelen nog een toelichting over de toekomst en de reno vatie van de Hoogstraat: „Wij hebben juist vanmorgen be richt ontvangen dat het aanne mersbedrijf Woudenberg met de restauratie van de panden tussen het gemeenlandshuis en het Sleepvaartmuseum op 3 november start. Althans waar het de romprestauratie be treft" Met de binnen-restaura tie wordt pas gestart als er een bestemming is gevonden voor de panden. Momenteel zijn er voor de panden nog geen kopers. Na de lunch op het stadhuis vertrok het voltallige college met de commissaris en een aantal ambtenaren per fiets naar de Steendijkpolder. Langs de pas aangelegde fiets paden naast de Westlandseweg baanden de bestuurders zich op dienstfietsen van de ge meente een weg naar het 'pro bleemgebied' van Maassluis. Tijdens de fietstocht werd de ten nishal en de tweede sport hal nog aangedaan. In de cen trale hal van het scholencom plex Steenen Dijck gaven de vier wethouders uitleg aan de commissaris van de koningin over de ontwikkeling van de woonwijk. Wethouder Izaak van der Knaap kon slechts sombere berichten over de woonwijk melden: „Wat deze woonwijk in Maassluis betreft ben ik zeker in de mineur. Door het wegvallen van be langrijke inkomsten voor onze gemeente 2itten wij financieel moeilijk. Er zijn voorzieningen getroffen waarvan geen ge bruik wordt gemaakt. De wo ningbouw stagneert door de slechte situatie op de woning markt." Voor de problemen van de middenstand in de wijk had Van der Knaap alle be grip. maar hij vond wel dat de gemeente Maasssluis daar met direct verantwoordelijk voor was: „Er is een winkelcentrum verrezen. Goed, het aantal be woners van de wijk valt wat tegen maar dat is overmacht. De winkeliers konden een stukje eigen bezit verwerven door een pand te kopen. Zij kozen voor kopen en niet voor leasen. Dat is een risico dat nu helaas voor hen verkeerd is uitgepakt, maar waar ze wel zelf voor hebben gekozen." Wethouder Gré van Eck- Grootveld kon in haar betoog wat opgewekter zijn: „De Stee nen Dijck, de school waarin we ons momenteel bevinden, is een multifunctionele school waarin het rooms-katholieke, openbaar en protestant-chris telijk onderwijs is onderge bracht. Nu de school twee jaar draait, mogen wij wel stellen dat de integratie, zonder het verhes van de eigen indenti- teit, goed verloopt. De school is zelfs zo in trek dat er mo menteel een klas in een de pendance les krijgt buiten de woonwijk. Inmiddels hebben we wel van het ministerie toe stemming gekregen om zeven semi-permanente schoolloka len neer te zetten om de piek op te vangen." Ook zal er op korte termijn een kinderdagverblijf in de wijk komen. Koos Smit hield het kort. Hij memoreerde de vele voorzieningen in de wijk, zoals de sporthal en de tenms- hal, waar de wijkbewoners ge bruik van kunnen en gaan maken. Han Hummelen, onder wiens verantwoordelijkheid de Steendijkpolder uit de grond werd gestampt, vertelde niet zonder enige trots over het spoedige verloop van de bouw van de woningwetwoningen in het middengebied van de wijk. Voor de woningen, waarvan de huurprijs tussen de 500 en 600 gulden komt te liggen, zijn inmiddels 900 inschrijvers. Het was de commissaris van de ko ningin, die de sleutel van de na tachtig dagen eerst gereed gekomen woning mocht over handigen aan mevrouw Van der Meulen-Knoop, voorzitster van de Algemene Wonings tichting Maassluis, Na de sleu teloverdracht volgde nog een extra openbare gemeente raadsvergadering, waarna mr Vrolijk en zijn echlegenote, vergezeld van de griffier der staten mr J. de Vries afscheid namen van Maassluis. Mevrouw Van Es en mevrouw Vrolijk brachten ook een be zoek aan de Grote Kerk In Maassluis. Zittend op het 'rege- ringsbankje' lieten zij zich informeren over het orgel van de kerk. Schiedam 't Is elf centimeter "ik en het telt alles bij elkaar 833 pagina's van 29 bij 21 centimeter. Zou je alle blaadjes losscheuren en met de korte zijde aan elkaar i^frgen, dan krijgr je een rood-wit- J^grijze loper van ruim 240 me- !*fOok kun je er een muur van ijfcu bij vijf meter mee behangen: öe gemeentebegroting, de perso neelsplanning en de meerjarenbe- groting van de gemeente Schie dam zijn af. Ruim achthonderd pagina's zijn het, In diverse kleurtjes, vol met cijfers, ^bellen en blokken tekst, die voor ^at betreft de begroting een pessimis tische conclusie aan de lezer opdrin gen: de gemeentebegroting staat onder grote druk, het gaat slecht met de fi nanciën. Zo slecht zelfs dat het appel tje voor de dorst, dat Schiedam jaren lang heeft opgespaard, moet worden aangesproken wil het voorzieningen- peil in de stad gehandhaafd blijven. En dan nóg, ondanks het aanspreken door Richard Stomp van tien miljoen in vijf jaar uit de sal- direserve, ontkomt de jeneverstad niet aan een verhoging van diverse tarieven. Onvermijdelijk Het is, zo valt uit de begroting op te maken, onmogelijk om de tarieven op hetzelfde niveau te handhaven als tot nog toe, zonder de voorzieningen in Schiedam aan te tasten. En dus moet de Schiedammer meer gaan betalen voor gas, electriciteit, water, riool recht, onroerend goed, ambulancever voer, sportvelden en gymlokalen. Toch haalt de gemeente via de belas tingen nog niet de maximaal door het rijk toegestane bedragen bij haar bur gers weg. Zo zou de onroerend-goed- belasting best hoger kunnen. Die OGB bestaat uit twee delen: één hef fing voor gebruikers van panden en één heffing voor de eigenaars. De laatste heffing zit in Schiedam al aan het toegestane plafond, maar de hef fing voor gebruikers mag van het rijk best nog hoger: tot 176,8 procent meer, zo heeft men b:j de gemeente bere kend en dan is natuurlijk alvast een vingerwijzing voor de toekomst als er wel meer geld bij de bevolking moet worden gehaald. Ondanks de spectaculaire verhoging van het rioolrecht haalt de gemeente ook daarbij de bevolking mei het vel over de oren. Want de vijftien procent méér die ervoor moet worden betaald, is alleen al noodzakelijk om kosten dekkend te kunnen werken. Buitte de gemeente wel alle mogelijkheden uit, dan zou een ton meer aan inkomsten in het huishoudboekje van Schiedam kunnen worden genoteerd. Het valt dus allemaal nog wei mee met die tariefsstijgingen, concludeert de gemeente in de begroting van '81, Toch zal niet heel Schiedam het daar voetstoots mee eens zijn. Al in de af gelopen jaren kwamen vanuit de be volking steeds meer protesten tegen het oplopen van die tarieven. Zo ver zamelt de bewonersverenïging Schie- dam-Zuid stapels handtekeningen om aan te geven dat de lasten voor de be volking te hoog worden. En ook nu heeft de vereniging al aangekondigd dergelijke acties te overwegen. Wat gaat het volgens de verwach ting nu allemaal meer kosten in het komende jaar7 gemiddeld 5 water 9 rioolrechten 5 trendver- hoging 15 extra gas 13% tov 1979 electriciteit13% tov 1979 sportvelden 10% gymlokalen 10% OGBalleen trendverhoging Schiedam/Vlaardingen Kinderen, die niet thuis willen kneuteren in de herfstvakantie, kunnen in hun stad terecht voor vele activiteiten. In Schiedam heeft het clubhuiswerk Zuid woensdag middag van twee tot vier uur handarbeid. De entree is 1 gulden voor kinderen van zes tot twaalf jaar. Zater dagmiddag is er een dierenkeuring. Heb je thuis een hond. kat, kanarie, een goed vis of wandelende tak, neem hem dan mee. Zaterdagmiddag komen de keur meesters van de Hoogvüetse kleindïerensportvereni- gtng kijken of het huisdier goed verzorgd is. Voor de beste verzorgers zijn een aantal prijsjes te verdienen. Buurtcentrum De Haven aan het Weeshuisplein in Vlaardingen organiseert elke middag van twee tot vier activiteiten voor kinderen van zes' tot twaalf iaar. The ma is 'heksen en bezemstelen', waarvan vrijdag de ge lijknamige film te zien ïs. Toegang 1 gulden. Woensdag middag worden er voor de kleuters tekenfilms ge draaid. De Bouwspeelplaats aan de Reigerlaan in Holy gaat deze week weer hutten bouwen. Elke dag kan een ieder daar terecht vanaf tien uur. Toegang 1 gulden. Woens dagmiddag is daar een instuif van twee tot drie uur. In gang in het park naast de kinderboerderij. i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3