STAD/STREEK Streekmuseum Jan Anderson heeft grootse plannen Berenmuts wa$ beeldmerk van Rijnmondband 1 Maasland moet tarieven Begroting verhogen Woningzoekenden steeds meer in sociale ellende •4 Humanitas begint met wijkverzorging bejaarden Binnen driejaar: 'Het verhaal over Vlaardingen9 Maatschappeli j k werk wil niet helpen Vorming en scholing in vrouwencafé Hobbyclub in Oost Film bij FICO Dieven weg met waterpomp, koffie en thee 1981: donderdag 23 oktober 1880 VD/SC/WW Vlaardingen Het streekmuseum Jan Anderson is weer een stukje groter. Na een bouwtijd van zes weken is er een depót ge creëerd met een oppervlakte van 60 vierkante meter. De nood zaak van het depót was overduidelijk. Nu al zijn er al meer dan 15.000 kleine of grote spullen in opgeslagen. De daardoor vrijge komen ruimte in het streekmuseum zal in de toekomst voor heel wat andere activiteiten dan het opslaan van spullen worden be nut Kortom, Jan Anderson heeft grote plannen met zijn parti culiere streekmuseum. Door de verbouwing zelf te begeleiden bespaarde Jan An derson 20 procent van de kos ten. „We kunnen onze vleu gels nu weer wat wijder uit slaan," sprak de museumdirec teur. In de vier jaar dat het streekmuseum nu bestaat 2ijn er 7500 bezoekers geweest. Jan Anderson: „En dat vind ik niet weinig voor een museum dat alleen zaterdags en op de eer ste zondag in de maand is geo pend. Daarbij waren overigens 67 schoolklassen en veel vere nigingen." Vlaardingen In vrouwenca fé Westwijk wordt een thema avond gehouden over vorming en scholing. De volgende as-^ pecten worden daarbij bespro ken: waarom willen mensen leren en hoe gaat dat tegen woordig? Kan ie van je eigen ervaring leren? Wat betekent vorming en scholing voor vrouwen? Welke mogelijkhe den zijn er voor vrouwen in Vlaardingen? Over deze punten willen Vlaardingse vrouwen vana vond vanaf 20.30 uur met el kaar praten. Het café is te vin den in het Ontmoetingscen trum West aan de Floris de Vijfdelaan 2. Vlaardingen In het buurt huis van Wijkcentrum. Oost is vanavond weer hobbyclub. Ie dereen die ee-ns wil tekenen, boetseren, timmeren, bloem schikken of werken met tex tiel kan in het buurthuis te recht. Ervaring met het wer ken van de materialen is zeker géén vereiste. Chris en Majet zijn altijd bereid om bij het uit voeren van de ideeën ter zijde te staan. De avond start om 20.00 uur en duurt tot 22,00 uur. De kosten bedragen ƒ2,50. Voor de Vlaardingse jeugd die naar een filmvoorstelling wil in eigen stad stelt FICO weer de poorten open. Zaterdag zijn er in de toneelzaal van de Icn- tuskerk aan de Maerlantlaan en in de aula van het Groen van Prinstererlyceum aan de Rotterdamseweg filmvoorstel lingen. Op het programma staat de film 'De jongen die geel werd'. In de Ichtuskerk zijn twee voorstellingen: om 10.00 uur en 13.00 uur. In de aula van 't Groen begint de voorstelling om 15.00 uur. Bovendien is er nog een extra voorprogramma. De toegangsprijs begraagt ƒ1.25. Plannen Plannen heeft Jan Anderson te over. Binnen 14 dagen wil hij een tentoonstelling klaar hebben over kinderspeelgoed. „Dat wordt een heel leuke tentoonstelling," begint hij en thousiast zijn verhaal. „Van een mevrouw heb ik zelfs 50 stuks kinderspeelgoed gehad uit de periode 194B-1950. Ik richt daar een speciaal speel goedwinkeltje mee in. Verder is er veel speelgoed dat naar boven is gekomen tijdens op gravingen." De trots van Jan Anderson is echter een Ro meins speelschijf je. „Dat is maar liefst 1900 jaar oud. Waar het precies voor werd gebruikt weet ik echter niet." Verder heeft Jan Anderson beslag we ten te leggen op veel speelgoed uit de 16e en 17e eeuw. Na de kinderspeelgoed-tentoonstel- ling komt er 1981 een expositie over de schilders in Vlaardin gen. Dit als voorloper op een te maken schilderswinkel uit vroeger tijd. Het materiaal daarvoor heeft de streekmü- seumdirecteur inmiddels al voor het grootste gedeelte bij elkaar. Niet alleen een schilderswin kel zal er overigens in het streekmuseum komen. Ook een smederij, een banketwin kel en een drogisterij zullen in oud-hollandse stijl verrijzen. Andereon: „Het vraagt natuur lijk enorm veel tijd om alle spullen die je nodig hebt om een winkeltje in te richten identiek aan de vroegere situa tie. Daar moet je heel wat voor snuffelen en kopen." Project Als de winkeltjes eenmaal gebouwd zijn start Jan Ander son met een heel bijzonder project. Boven op de tentoon stellingszolder wil hij 'Het ver haal van Vlaardingen' gaan uitbeelden. Hij start daarmee Jan Anderson in zijn nieuwe depót, waar nu al 15.000 spullen in zijn opgeslagen. in 1981 en binnen drie jaar moet het hele project gereed zijn. Over de achtergrond van zijn initiatief hoeft Jan Ander son niet lang na te denken. „Veelmensen denken dat Vlaardingen groot is geworden door de visserij. Maar dat is helemaal niet waar. Vlaardin gen stond eeuwen geleden al bekend als koopmansstad. De stad was veel belangrijker dan Kampen of Rotterdam. Pas la ter is daar de visserij bij geko men. Ook de industrie, zoals melkfabriek. De Hollandiaan, heeft meer aan de bekendheid meegewerkt." De tentoonstel ling zal een permanent karak ter krijgen. Het wordt echter geen tentoonstelling met al leen maar hoera-geroep over Vlaardingen: „Ook de kriti sche kanten moet je belichten. Wat te denken van de mensen in Holy die met een flat neu rose zitten?" 'Het verhaal over Vlaardingen' zal zeker ook een educatief karakter dragen. „Als je van buiten Vlaardin gen hier komt wonen moet je toch minstens weten wat er zich allemaal in de stad heeft afgespeeld door de jaren heen. Voor bijvoorbeeld nieuwe on derwijzers kan het erg nuttig zijn. Weten zij veel dat waar nu de flats in Holy staan, vroe ger talloze boerderijen ston den?" Hoek van Holland De vere niging Humanitas gaat in Hoek van Holland starten met een nieuwe vorm van hulp verlening onder de naam wijkbejaardenverzorging. Deze verzorgingsvorm is opgezet voor die mensen, die bij de be staande vormen van hulpver- Jening lussen wal en schip dreigen te raken. Het gaat bij voorbeeld om mensen die door hun geestelijke gesteldheid niet gemotiveerd of niet in staat zijn normale hulpverle ning te vragen. Wijkbejaardenverzarging kan ook voor mensen zijn die uit een ziekenhuis of verpleeghuis komen en waar niet direct hulp voor beschikbaar is. Of voor mensen die vereenzamen en waar een dagelijks contact met een wijkbejaardenver- zorgster van belang kan zijn. Het gaat hier om gediplomeer de bejaardenverzorgsters die aan deze speciale groep bejaar den hulp kunnen verlenen. Onder de werkzaamheden valt de persoonlijke verzorging, huishoudelijke werkzaamhe den, hand- en spandiensten, maar ook sociaal contact. Het bezoek of de hulp variéert per bejaarde van 1 tot 2 uur per dag. Op die manier kan een bejaardenverzorgster meerde re mensen per dag helpen. Deze vorm van hulpverlening is uitermate geschikt, om men sen te begeleiden bij het wen nen aan de herkregen zelf standigheid of het voorberei den op andere vormen van zorg. Voor informatie kan men te recht bij de leidster van de wijkbejaardenverzorging, T. van der Voet-Veenkamp. Op dinsdag- en vrijdagmorgen is ztj te bereiken van 9,00 uur tot 10.00 uur via telefoon 3629. Schiedam Vanuit een direc tiekeet die stond bij en bouw werk aan de Sehiekade heb ben inbrekers een waterpomp, tien pakken koffie en twee pakken thee gestolen. De waarde van de buit loopt tegen de duizend gulden. Daar bo venop heeft net aannemersbe drijf uit Barendrecht nog een schade van tweehonderd gul den door de schade die werd aangericht om de keet binnen te dringen. Bij een inbraak in een kelder box aan het Sibehusplein wer den een bromfiets cn een le ren broek met een gezamenlij ke waarde van vijfhonderd gulden buit gemaakt. Men kwam binnen door een deur te forceren. Schiedam De Rijnmondband is met het verdwij nen van de beren muts uit haar ten ue tevens haar 'beeldmerk' kwijt geraakt. Dat schrijft één van de ontwerpers van het oude tenue van de band, Sijmen Ale- man, in hel laatste nummer van het clubblad Nexus, „Het oude uniform voorzag in een be hoefte van het pu bliek," schrijft Ale- man. „De details daarvan waren niet belangrijk; een opvallend element daar ging het om, en dat was de be renmuts." Met het vervangen van de berenmuts door een pet is vol gens Aleman het unieke uit het uni form van de Rijn mondband verdwe nen. „Doordat wij destijds de enige in Nederland waren die over een derge lijk hoofddeksel beschikten steeg de populariteit tot zelfs buiten de landsgrenzen." al dus Aleman. die enige deskundig heid ontleent aan zijn dageNjkse werkkring, de re clame. Toch hoeft de band niet te wanhopen na het inwisselen van berenmuts voor gemakkelij ker hoofddeksel. Je weet in de re clame immers nooit van tevoren hoe iets uitpakt, al dus het oud-lid van de band. Maasland De gemeente Maasland moet volgend jaar haar tarieven verhogen om de begroting voor 1981 kloppend te maken. Dat blijkt uit de aanbiedingsbrief, die burge meester en wethouders van Maasland schrijven aan de raad, Zonder de uitgaven voor de geplande investeringen is er een batig saldo van ruim 263.000 gulden. Wanneer deze echter door de raad worden aanvaard ontstaat er een te kort van bijna 310.000 gulden. Dat moet dan volgens B en W aangevuld worden met het ge vormde overschot en de ver hoging van de tarieven en be lastingen. De ruim 46.000 gulden die overschieten moeten komen uit de verhoging van de onroe rend goedbelastïng, de reini gingsrechten en de rioolrech ten, elk met vijf procent. Aan belasting moet dan door de ge bruiker per tien vierkante me ter 6,55 betaald worden en door de eigenaar 8,20. De rei nigingsrechten komen in het 1 voorstel op 75,80 en de riool- j rechten op 50,70, De gemeente Maasland heeft I in het jaar 1978 een bedrag j overgehouden van ruim 3 366.DOO gulden. Dit geld moet 1 volgens een voorstel van BenW gedeeltelijk gebruikt ij worden voor extra afschrij- ving van enkele investeringen en voor het overige worden toegevoegd aan het fonds dorpsuitleg. Naar verwachting wordt van het jaar '79 een be drag van twee ton overgehou- den. Hiermee is al rekening j gehouden door een extra af schrijving op de inventaris van de sportaccommodatie. Maasland heeft volgens B en W op 1 januari 1981 een reserve van ruim twee miljoen gulden. Dat is opgebouwd uit ondermeer eigen kapitaal zon der bestemming, het fonds dorpsuitleg, de reserve voor de bouw van een sporthal en de reserve voor de uitbreiding van het gemeentehuis. Schiedam Je hoort bij de politie nogal eens over burenruzies. Vooral op wat benauwde avondjes in het weekend moet oom agent er vaak op uit om er gens een laaiend conflict tussen buren te sussen. Dat is dan een stukje sociaal werk van de politie, maar lang niet altijd wordt zo'n burenruzie dan ook in de kiem gesmoord. Of het heethoofd is een uur later wéér met buur op de vuist, óf de dagen, .weken daarna leven gezinsleden onder grote span ningen: wanneer zouden er weer klappen vallen? •t Hoeft niet tussen buren te gaan. Als vader en moeder kleinbehuisd zijn, willen de kinderen ook anno 1980 nog wel eens aangewezen zijn op één enkel slaapkamertje waar zij elkaar met kussenge vechten de tanden door de lip slaan, waarbij vader er dan weer aan te pas moet komen om zijn Jan Hagel uiteen te rukken. En dat doet hij niet één keer, nee, dat is een structureel probleem, want die slaapkamer wordt er met alle ruzies niet groter op. Wat deed men tot begin dit jaar aan zulke proble men? Niets. Wat doet men tegenwoordig? Wen hanteert het begrip 'sociale indicatie'. Als Schiedammers leven onder de druk van een min der prettige of als hun huisvestingssituatie zo be roerd is dat zij er geestelijk aan kapot gaan, dan zou het kunnen helpen die mensen een ander huis loe te wijzen geven bijvoorbeeld in een rustiger buurt, of een woning met meer kamers beschik baar te stellen, al naar gelang de problemen. Die sociale omstandigheden, waarbij het een oplossing hjkt de mensen een ander huis Xe bieden, leveren extra punten op bij het gemeentelijk bureau huis vesting aan de s-Gravelandseweg. Een woningzoe kende, die dagelijks geconfronteerd wordt met de sociale ellende, komt op die manier eerder in aan merking voor een huis. Dat heet sociale urgentie. De omstandigheden heten sociale indicatie. Pillen slikken Vroeger werkte het bureau huisvesting ook al met hrgentieverklaringen, maar dal waren dan medi sche. Een invalide die in zijn huis trappen op moest naar vierhoog kwam via zo'n medische ur gentieverklaring eerder in aanmerking dan een aanstaand bruidspaar. Maar ook de pillenslikkende huisvrouw, die zich thuis aan alles ergerde, werd als een urgenter geval beschouwd dan een door snee-woningzoekende. Dat gebeurde op medische gronden. Als gevolg van alle nieuwe theorieën in de medi sche wereld over psycho-somatiek kwam ook in' Schiedam een discussie op gang, of bijvoorbeeld dat pillen slikken van die huisvrouw nu wel zo strikt medisch moest worden gezien. Die pillen moesten misschien wel worden ingenomen omdat de dame in kwestie er geestelijk niet meer tegen op kon en niet per se omdat zij zo ziek was. Ook daarom werd het begrip sociale urgentie uitgedok terd. Spanningen, waaronder de woningzoekende leeft, tellen dan bij de woningtoewijzing haast net zo zwaar als lichamelijke handicaps. Veel kritiek Schiedam is de jaren tachtig begonnen met de in voering van de sociale urgentie. Het was allemaal nogal nieuw, weinig andere steden hadden er er varing mee, er waren vragen over het onderscheid tussen medische en sociale aspecten, en daarom zou de praktijk met de sociale indicatie voorlopig elk jaar geëvalueerd worden. Dat is kort geleden voor het eerst gebeurd. Aanstaande maandag be spreekt de Schiedam5e gemeenteraad een kleine nota van het college van burgemeester en wethou ders, eigenlijk meer een nota van de verantwoor delijke CDA-wethouder Riet Taverne dan van B en W, zoals maandag zal blijken. De PvdA heeft er als coalitiepartner namelijk kritiek op. De nota komt tot de slotsom, dat ook het komende half jaar nog op de huidige voet moet worden doorgegaan, althans met dit verschil dat de huidige indicatiestelling (wie is urgent en wie minder?) wordt uitgebreid met een periodiek overleg tussen bureau huisvesting, geneeskundige en gezond heidsdienst (GGD) en sociale dienst (GSD). De be doeling van wethouder Taverne is vóór de jaarwis seling een tweede evaluatie te houden. Wordt op de huidige voet voortgegaan, dan gaat men voorbij aan alle kritiek die dit jaar gespuid is door de stichting maatschappelijk werk Schiedam en de PvdA-delegatie in de raadscommissie voor sociale zaken. Voor de goede orde zij gesteld, dat de PvdA en het maatschappelijk werk het volstrekt niet met el kaar eens zijn. De stichting maatschappelijk werk Schiedam verzet zich bij monde van Wim van Nieuwenhuize tegen het gebruik van sociale indi caties, omdat zij er uitsluitend huisvestingsproble matiek in ziet die het bureau huisvesting zelf alle maal maar moet opknappen. PvdA-raadslid Hans Konings vindt dat die stich ting 'maatschappelijke onzin' verkondigt. Volgens Konings draait het maatschappelijk werk de rug toe naar de sociale ellende door domweg te zeggen dat er meer huizen moeten worden gebouwd om het probleem op te lossen en verder niks. De kritiek van de PvdA richt zich op de beoorde ling van de sociale urgentie van woningzoekenden die volgens de partij moet plaatsvinden bij de GGD in plaats van bij de GSD, zoals dat nu gebeurt. In mei zei PvdA-woordvoerder Hans van Kleef al, dat de GGD tenslotte ervaring mee heeft met ur gentieverklaringen, dat de GGD momenteel vaak doorverwijst naar de GSD wat voor een moeilijk sociaal geval niet bevorderlijk is omdat die proce dure nóg meer spanningen veroorzaakt Ook zei van Kleef, dat de sociale dienst kennelijk de vin gers niet wil branden omdat deze dienst tot nog toe geen sociale urgentieverklaringen afgaf. Ook be oordelen GGD en GSD momenteel vaak dezelfde problemen. Daarom wil de PvdA er iemand bij bij de GGD komt die zich fulltime gaat werpen op de sociale kanten van de zaak en zal maandagavond een motie in die richting indienen. Wethouder Taverne geeft er in haar nota geen blijk van, dat zij zich de opmerkingen van Hans van Kleef ter hane heeft genomen. Mejuffrouw C. Baars, sinds jaar en dag eew beleidsbepalend top- •functionaris bij de sociale dienst, blijft voorlopig gewoon de sociale gevallen beoordelen. En vol gens Van Kleef hebben de betreffende woning zoekenden daar r.u juist niets aan. Dat wil geenszins zeggen dat de sociale dienst geen zinnige opmerkingen te plaatsen heeft. De discussie over wie wel en wie niet sociaal urgent te noemen is. werd in gang gezet door CSD-direc- teur Gérard Smits, Hij is van mening, dat een wo ningzoekende pas dan sociaal urgent te noemen is als hij bij zijn moeilijkheden begeleiding krijgt van een hulpverlenende instantie. Smits bedoelt daarmee, dat zonder zo'n voorwaarde te stellen ie dereen wel in aanmerking kan komen voor een sociale urgentie, omdat iedereen wel wat heeft. En dat is de bedoeling niet. dan wordt de nieuwigheid 'sociale indicatie' meteen al ondergraven. Een so ciaal urgent woningzoekende moet dus contact hebben met maatschappelijk werkers. Probleem is alleen, dat een van de belangrijkste hulpverlenende instanties, de stichting maat schappelijk werk Schiedam, niet mee wil werken aan de sociale indicatie. Wim \*an Nieuwenhuize voen genoeg redenen aan: „Het aantal te verdelen woningen in Schiedam is zo gering, dat het een il lusie is te denken eerlijker met de armoede om te gaan door invoering van een sociaal urgenticsys- teem. Het geeft de hulpvrager onterechte hoop: zelfs een hoge urgentie betekent altijd nog een wachttijd van een half jaar. Dan zitten wij binnen de kortste keren met hoge aantallen zeer urgenten gevallen. Gevolg is dat het systeem dichtslibt, zoals ook in de praktijk ook met het medisch ur gentiesysteem het geval is." Verder wordt alle onrust en onvrede dan alleen maar verschoven van het bureau huisvesting, die de woonruimteverdeling niet aankan, naar de hulpverlenende instantie en dat vindt Van Nieu wenhuize niet terecht. Bovendien gaan volgens hem dan alleen maar meer mensen zich bezighou den met dezelfde problemen, en dat helpt niets, vindt hij.. De stichting maatschappelijk werk heeft toch al zo weinig tijd en mankracht, aldus Van Nieuwenhuize. Hij vindt het alleen dan zinnig hulpverlenende In stanties in te schakelen, als er sprake is van brandgevallen; mensen die acuut in grote span ningen komen te verkeren. Vc-rder vraagt Wim van Nieuwenhuize zich af, wat zinniger is als een woning vrijkomt: daar één urgent geval in plaat sen of meerdere woningzoekenden tegelijk. Hij bepleit een meer uitgekiend doorscnuifsysteem, en dat vindt hij uitsluitend een taak voor de huisves- tingseommissie en het bureau huisvesting. Hans Konings van de PvdA vindt dat veel te ge makkelijk gedacht van het maatschappelijk werk. „Zeggen dat er te weinig woningen 2ijn en er dan door Kor Kegel verder maar niets aan doen. Is dat nu maatschap pelijk?". aldus Konings. Hij herinnert aan het verkiezingsprogram van de PvdA, waarin gesproken wordt over de noodzaak van sociale indicatie. Van Kleef toonde in mei die noodzaak aan met harde cijfers: van de 267 wo ningzoekenden, die in drie maanden tijd bij de GGD waren beland, bleek 58 procent medisch ur gent te zijn. Alle anderen verkeerden in sociale moeilijkheden en wilden om die reden verhuizen. Nu is het de vraag, of een verhuizing in al zulke gevallen helpt. Maar om daarachter te komen vin den de GGD, de sociale dienst en de politieke par tijen het nu juist gewenst als er maatschappelijk werkers worden ingeschakeld om dat te beoorde len. Als dat inderdaad het geval kan zijn, zou vol gens de PvdA een speciaal te benoemen functio naris bij de geneeskundige dienst de urgentie moeten bepalen. Wethouder Taverne gaat uit van een periodiek overleg tussen de verschillende in- stellingen en het aantrekken van een maatschap- pehjk werker bij de sociale dienst voor de 'intake* van gevallen die niet door een hulpverlenende instantie worden begeleid. Van Nieuwenhuize: „Wat schieten wij hier in 's hemelsnaam mee op?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3