STREEK 3 Schiedam krijgt er zestien ambtenaren bij HISTORISCH "HM 1 m Machinefabriek Houdijk verhuist naar 't Scheur ftÊÊKÊm iifeViüiHH Actie spaarbank teleurstellend Twee auto's weggesleept In de komende drie jaar: Dichterlijk leven in de achttiende eeuw m Schansbrug afgesloten voorverkeer ■O®».. Persoonlijk Gouden paar Tevreden over overleg gemeente7 vrijdag 24 oktober 1230 YD/SC/WW Maassluis Van maandag 27 oktober tot vrijdag 14 november zal de Schansbrug in Maassluis voor alle verkeer zijn gesloten in verband met ingrijpen de reparatiewerkzaam heden. Gedurende deze periode is het Kerkei- land alleen te bereiken via Haven, de Haven- brug, de Govert van Wiinkade, of via de Talmastraat, Mackay- plein en de Keucheni- usstraaL Deze routes gelden zowel voor het gemotoriseerde ver keer als voor fietsers en voetgangers. Vlaardingen Twee auto mobilisten hebben een gang naar het politiebureau ge maakt om hun auto op te ha len, die verkeerd geparkeerd had gestaan. De wagens wa ren in het kader van de wegsleepregeling in bewa ring genomen. Een van de wagens, eigendom van een 34-jarige Vlaardingse, stond zeer hinderlijk gepar keerd binnen 5 meter van een kruising van de Broekweg, na bij de markt. De vrouw, die zich later bij het bureau meld de, bleek ook nog een verlo pen rijbewijs te hebben, zodat een kennis er aan te pas moest komen om het voertuig op te halen. Dat kostte 102,55, Een tweede wagen werd wegge sleept vanaf een invalidenpar keerplaats aan de Van Blan- kenheimstraat. De 2i-jarige ei genaar kreeg zijn wagen terug tegen betaling van 105,50. Tegen beide is proces verbaal opgemaakt. Schiedam Het aantal ambtenaren op het stadskan toor moet dringend met zestien worden uitgebreid. Dat valt uit de personeelsplanning van Schiedam op te ma ken. Er is zo'n grote behoefte aan de nieuwe krachten, dat ze in het prioriteitenprogramma van de gemeente zijn opgenomen. Twaalf van de zestien nieuwe functio narissen zullen het komende jaar al worden aangesteld. Drie van de vier anderen zullen in '82 in het ambtena renkorps worden ingelijfd en de laatste uit het priori teitenprogramma wordt het jaar daarop op het stads kantoor verwacht. Bij elkaar gaat de personeelsuitbrei ding de gemeente 910.000 gulden per jaar kosten. reikt worden, zo blijkt uit de beleidsnota van B en W. Eij het bevorderen van de recrea tiespon doet zich echter een belangrijke moeilijkheid voor de ruimte in Schiedam waar de sport kan worden beoefend is sterk beperkt. Een recrea tieambtenaar kan onder meer onderzoeken of van de be staande ruimtes wel efficiënt gebruik wordt gemaakt Be langrijk is ook dat de nieuwe ambtenaar alle activiteiten die tot op heden plaats hebben gaat coördineren en ook nieu- O'Ilend is dat Schiedam een il 1-5 -ie recreatieambtenaar y ruc- Een dergelijke aanstel ling past precies in de voorne mens van het college van bur gemeester en wethouders. Die meldden al in hun in juni ver schenen beleidsnota dat re creatieve sport 'een wezenlijke plaats in het leven van de be volking moet gaan innemen' Vooral het deel van de Schie dammers dat nog aan luieren de voorkeur geeft boven sport beoefening, moet daarbij be- we activiteiten zal ontwikke len. Er ligt, zo blijkt uit de per soneelsplanning van de ge meente, nog een groot terrein braak. De man gaat de ge meente 65.000 gulden kosten. Ondewrwijs Pas in 1983 verschijnt in het stadskantoor een extra ambte door Richard Stomp naar voor het voortgezet on derwijs, die zich vooral bezig moet gaan houden met de brugklasproblematiek. In Schiedam is er, zo blijkt uit de beleidsnota van burgemeester en wethouders, nauwelijks sprake van een echte brugklas omdat er in Schiedam nauwe lijks brede scholengemeen schappen bestaan. De oor spronkelijke bedoeling van een brugklas, een jaar lang Op 4 januari 1772 werd het Haagrsche Dichtge nootschap 'Kunstliefde spaart geen vlijt' opge richt. Deze vereniging had als voornaamste doel de bevordering 'der volschoone poëzie'. Er waren binnen de vereni ging vijf groepen leden: beschermheren, bestuur ders, werkende leden, buitengewone leden van verdienste en honoraire lidmaten. Op de ledenlijst treft men tal van prominenten aan -_r*s Willem Bilderdijk, Feith en Bellamy. Ooi bekende dichters kwa -*.* *p de lijst voor: de Vlaaru...^-.» mr Toussaint Woordhouder als honorair lid en Jacob van Dijk, Van Dijk werd in 1783 benoemd als buitengewoon lid vanwege zijn buitengewone ta lent. Gezien zijn moeilijke fi nanciële situatie hoefde hij geen contributie te betalen. Het bestuur van Kunstliefde had ook de Vlaardinger Badon aangeschreven en uitgenodigd om lid te worden. Hij weigerde echter op grond van zijn hoge leeftijd. Pigeaud, een Schie- damse dichter, bedankte even eens voor de eer omdat hij door Albert Brouwer en ingena Vellekoop rich niet kundig genoeg acht te- Maassluis was vertegen woordigd door Willem van der Jagt, In de zomer van 1772 werd hij benoemd tot buiten gewoon lid van verdienste. Dete onderscheiding hield in dat Van der Jagt tot de 'uit- niuntende' dichters behoorde, die niet verplicht waren om contributie te betalen of ge dichten aan te leveren. Door zo'n benoeming gaf de vereni ging te kennen het op prijs te stellen een gedicht te ontvan gen dat misschien opgenomen kon worden in een dichtbun del. Van der Jagt, in het dage lijks leven controleur der Con- vooien en Licenten, aanvaard de dit erelidmaatschap. Hij stuurde een bedankbrief in dichtvorm naar Den Haag. Reeds in 1762 had Willem van der Jagt van zich doen spre ien in een conflict tussen pro testantse Maassluizers en de [oomskatholieke Jan van der Drift. Behalve de nationale vkg voerde deze reder op zijn schepen nog een eigen vlag. Hierop kwam de afbeelding van de Heilige Maria Magdale- ta. de patrones van Maasland, voor. Op zich geen probleem, ®aar op 27 juni 1762 lag een schip van Van der Drift met beide vlaggen in de Maassluise haven. Degenen die op weg 'tgfi 'j/fM Mr Toussaint Woordhouder, één van de dichters van Kunstliefde {toto: Gemeentelijke ar chiefdienst Vlaardingen). waren naar de protestantse kerk de katholieken be schikten over een kapel in Maasland staken hun woe de niet onder stoelen of ban ken. Een kleine geloofstrijd was hei gevolg. Willem van der Jagt schreef een dicht werk waarin hij zich vrijpleit te van de beschuldiging dat hij over het gebeurde hekeldich ten had verspreid. De Maas sluizers vonden in dit gedicht opnieuw aanleiding om zich tegen Van der Jagt te keren, waarna deze weer een 'Verde diging' het licht deed zien. In de beginjaren van Kunst liefde schijnt Van der Jagt een actief lid te zijn geweest Gere geld zond hij gedichten naar Den Haag om deze te laten be oordelen. Veel van Van der Jagt's gedichten konden geen genade vinden in de ogen van de bestuurders. Zij waren on bruikbaar of werden afge keurd. In 1774 kende het be stuur hem echter een buiten gewone zilveren 'eereprijs' toe. Een derde prijs, door loting verkregen. Het winnende dichtwerk had als onderwerp 'De ware vereischten in een Dichter'. Toen enkele maan den later weer twee van zijn gedichten werden afgekeurd wilde Van der Jagt daarvoor een reden weten. Het bestuur antwoordde, met uitdrukkelij ke vermelding dat het daartoe niet verplicht was. Sedertdien zond Kunstliefde zijn afge keurde werken terug met de mededeling dat Van der Jagt hiermee naar goeddunken kon handelen. Na 1775 bekoelde Van der Jagt's enthousiasme over Kunstliefde. Hij stuurde nog een enkele keer wat in ter be oordeling, maar gaf nu zijn in druk verschenen werken aan de vereniging kado. Zeker éénmaal per jaar ontving men in Den Haag een dergelijke zending. In 1782 nam hij de benoeming tot commissaris ter correctie aan. Een functie waarin hij weinig werk ver zette. De tachtiger jaren van de achttiende eeuw, met haar ve tes tussen Patriotten en Prins- gezinden, gingen ook voor Kunstliefde niet zonder beroe ring voorbij. Nadat de Prinsge- zinden m september 1787 de macht weer in handen hadden gekregen, maakte Kunst. -jfde schoon schip. Op 1 maan i788 werd Willem van der Jagt ge royeerd. Mr Toussaint Woord houder en Jacob van Diik, die inmiddels was verhuisd naar Nieuwerkerk aan de IJssel, bevonden zich ook onder de verguisde leden. hetzelfde ondérwijs voor alle kinderen ongeacht of ze naar lager beroepsonderwijs of naar het atheneum gaan, kan daar door niet worden verwezen lijkt Meer samenwerking tus sen de scholen zou al voor een belangrijke verbetering zorg kunnen dragen, maar op het stadskantoor is niet voldoende mankracht om een beleid in die richting te sturen. Vanaf 1983 kan dat allemaal beter ter hand worden genomen door de afdeling onderwijs van de gemeente. Dan komt de zo verlangde beleidsmedewerker voortgezet onderwijs die een belangrijk deel van zijn tijd aan de problematiek kan gaan wijden. Per jaar is voor de be leidsmedewerker 74.000 gul den uitgetrokken in de perso neelsplanning. Tweede generatie Aandacht is er in de perso neelsplanning voor de proble men bij de tweede generatie buitenlanders: de buitenlandse kinderen die hier zijn opge groeid en die het oorspronke lijke land van hun ouders al leen uit verhalen kennen. De opvoeding in het gezin gaat van heel andere waarden uit in onze maatschappij en dat brengt, aldus de toelichting op de personeelplanning, proble men met zich mee. Zo is het vinden van een eigen identi teit een grote moeilijkheid voor deze kinderen, waarbij eigenlijk professionele hulp benodigd is. Die hulp gaat er komen. Al in het komende jaar willen burgemeester en wethouders een beroepskracht benoemen die zich bezig gaat houden met de tweede genera tie buitenlanders en haar pro blemen. Brandweer Tekening houdt de gemeente ouiC met de aanstelling van n aantal vrijwilligers bij de brandweer. Met de uitbreiding van Woudhoek-Noord zal er op het Bach plein een post voor politie en brandweer worden gevestigd en dat betekent voor de vuurbestrïjders een noodza kelijke uitbreiding met tien vrijwilligers. Op de begroting hoefde géén ruimte voor zo veel brandweermensen wor den vrijgemaakt. Tien vrijwil ligers nemen op die begroting de plaats in van één beroeps kracht en daardoor hoeft maar 40.000 gulden per jaar te wor den uitgetrokken. De vrijwilli gers zijn, net als een stuk of veertig andere geplande amb tenaren, niet opgenomen in het prioriteitenprogramma. Het volgend jaar krijgt de ge meente er ook een boomver zorger bij. De aanstelling van een dergelijke functionaris is noodzakelijk omdat het totaal aantal bomen steeds toeneemt in de gemeente en omdat de omstandigheden (onder in vloed van het verkeer) alles behalve gunstiger worden. Het verzorgen van de Schiedamse bomen kan volgens het college niet worden uitbesteed, omdat bij de verzorging van het groen een kennis van de plaat selijke omstandigheden nood zakelijk is. Het was gisteren feest bij het Vlaardingse echtpaar Verboon in de Een drachtstraat 87. Op die dag vierden de twee echte lieden dat zij precies vijftig jaar geleden het ja-woord aan elkaar gaven. De plechtigheid, een halve eeuw geleden, vond plaats in Vlaardinger-Am- bacbi dat in die tijd nog niet bij Vlaardingen was ingelijfd. De eerste jaren na het huwe lijk heeft het gezin Verboon in Schipluiden gewoond; later verhuisden zij naar Vlaardin gen. Klaas Verboon is 73 jaar geleden in Maasland geboren en heeft zijn leven in de tank- bouw gezeten, nadat hij als tuindersknecht in het West- land was begonnen. Zijn 'gou den bruid', Wilhelmina Ver boon-Voorburg, is drie jaar ou der. He bui,enla"ders heelt moeilijkheden mei hel vinden van de eigen Idantl- beroepskracW 'Saantocht' 0p hel stadskantoor verschijn! al het volgende jaar een Vlaardingen Weer gaat een belangrijk bedrijf uit de Oostwijk verdwijnen. Eind volgende maand begint de verhuizing van machinefabriek Houdijk, die nu nog ge vestigd is op de Ie Van Leydcn Gaelstraat. Het bedrijf wordt in zijn geheel verplaatst naar een nieuwe vesti ging in het industriegebied 't Scheur, tussen de. Maasslui- sedijk en de Waterweg. De verhuizing betekent een grootscheepse operatie, die enkele dagen zal duren. De verhuizing van Houdijk betekent een nieuw succes voor de gemeente, die dergelij ke grootschalige bedrijven zo veel mogelijk uit woonwijken wil weren. Daarnaast is de grond die momenteel door de fabriek in gebruik is nodig voor de toekomstige woning bouw tn dit gebied. Houdijk krijgt in de nieuwe vestiging de gelegenheid, zich beter te ontplooien, omdat de nieuw bouw heel wat beter op het be drijf is afgestemd dan de oude panden, waar men nu in ge huisvest is. Over de komende verhuizing heerst dan ook alom tevreden heid. Een van de gebroeders Houdijk, de eigenaren van het familiebedrijf: „De onderhan delingen met de gemeente over de verhuizing uit de Oostwijk zijn tot ieders tevre denheid erg goed verlopen. Daar hebben we helemaal geen klachten over. We kun nen straks in het industriege bied veel efficiënter werken dan nu aan de le Van Leyden Gaelstraat. We hebben hier in de loop der jaren steeds weer een stukje erbij moeten be trekken, omdat de zaken zich utbreidden, waaronder ook de verffabnek en een deel van de touwfabrïek. Ideaal is zo'n huisvesting natuurlijk niet." het industriegebied is" zo goed als klaar. De aannemer is aan de afwerking bezig en het pand zal op 19 november offi cieel worden opgeleverd. Twee dagen later begint de verhuizing. „We denken zeker zo'n dag of drie, vier nodig te hebben. Er moeten heel wat zware machines worden ver plaatst, evenals de complete administratie en de tekenka mer." aldus de heer Houdijk. De verhuizing zal onvermijde lijk de nodige overlast geven voor het verkeer langs de ma chinefabriek. De politie houdt er rekening mee dat de le Van Ley den Gaelstraat op 21, 24, 25 en wellicht zelfs 26 novem ber in beide richtingen moet worden afgesloten voor alle verkeer, met uitzondering van bromfietsers, fietsers en voet gangers. Het verkeer wordt dan omgeleid via de overweg, van de Oosthavenkade en de Koningin Wilhelminahaven. Zestig jaar De machinefabriek bestaat bij na zestig jaar. In 1922 werd be gonnen in de Maasstraat, eveneens in de Oostwijk; drie jaar later vond de verhuizing naar de le Van Leyden Gael straat plaats. De machinefa briek was toen natuurlijk heel wat kleiner dan tegenwoordig. Het nieuwe bedrijfspand in Schiedam De actie van de bondsspaarbank in Schie dam ten bate van het kin derfonds van Unicef ver loopt tot nu toe zeer teleur stellend. In de gesloten Uni- cef-bussen is niet of nauwe lijks geld gedeponeerd door de Schiedamse bevolking, die met wereldspaardag wel weer massaal naar de bank filialen trok. In totaal meldden zich 3834 mensen aan de loketten van dc banken, en het aantal deel nemers dat alleen maar een bezoekje bracht en geen spaar- handeling verrichtte wordt ge schat op 2500. Een teleurgestelde bankdirec teur Van Vliet schatte het aan tal bezoekers dat aandacht aan de actie besteedde op drie, misschien vier procent. „Ik heb een aantal bussen zo neer gezet dat de mensen ze wel moesten zien, maar zelfs al struikelden ze erover, dan werd er nog geen geld inge stopt." Helemaal mislukt mag- de actie volgens Van Vliet nog niet genoemd worden: „Naast de actie met de spaarbussen hebben we ook nog een girale actie, gekoppeld aan de kalen ders die zijn uitgedeeld. Tot op heden is ook daar de respons echter matig". Het verloop van de actie heeft; volgens Van Vliet zeker gevol gen voor eventuele acties in de komende jaren. „We zullen' ons ernstig moeten beraden over de opzet en we zullen ons zelfs moeten afvragen of het wel zin heeft zoiets te herha len", aldus bankdirecteur Van Vliet. Het geld dat toch binnenkomt voor de actie van Unicef gaat volgens Van Vliet naar het goede doei. „We hoeven niet eerst de kosten eruit te haletj van bijvoorbeeld alle adver tenties die we in de kranten hebben gezet Die zijn allemaal voor rekening van dc spaar bank, dat was van tevoren al afgesproken".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3