N ajaar sconcert Orpheus kent leuke primeurtjes Met stip AJÉ ABAL betaalt derde wereld reële prijs Anton Martineau exposeert in Kunst+ Gewestelijk orkest komt vier keer hier f 7 sffeif w.; \<i rl'l N Steen en Brons (8) vrijdag 24 oktober 1980 VO/SC/WW i,i. 1 fï 'v f j Ki Een wekelijkse pagina vol informatie over kunst en cultuur uit de regio. Reacties en berichten graag vóór woensdag 12.00 uur, near het adres van deze krant, postbus 110, Vlaardingen (t.a.v. j.h. Bakker), tel. 010 - 352066. Al weer enige weken worden de etlages van het winkeltje 'De Kattcnbeker' op het Vlaar dingse Liesveld opgesierd met allerhande kunstnijvcrheidsartikelen uit de Derde We reld. Kandelaars uit Mexico, bronzen figuren uit Kameroen, rietwerk uit Tanzania, kera miek uit Bangla Desh, enzovoorts. Totaal verschillende voorwerpen, die echter één ding gemeen hebben; alle zijn ze afkom stig uit het programma van ABAL, een stich ting die op ideele basis handgemaakte pro ducten importeert uit ontwikkelingslanden en met de opbrengst de bevolking in die lan den steunt. Dat doel wordt ook tot uitdruk king gebracht door de letters ABAL, die staan voor afzetbevordering van artikelen uit Janden In ontwikkeling. Dit betekent echter niet dat iemand door uit de ABAL-collectie te kopen liefdadigheid be drijft De prijzen liggen beslist met te hoog, maar de koper weet wel dat de producent er een eerlijke prijs voor ontvangt. ABAL, voortgekomen uit het Humanistisch Instituut voor Omwikkelmgs-Samenwerking is in 1974 opgericht en neemt voornamelijk af van coöperaties die de stichting recht streeks benaderen. Daardoor wordt voorko men dat er geid aan de strijkstok blijft han- Het koninklijk Schiedams mannenkoor Orpheus geeft vanavond zijn na- jaarsconcert in de Haven- kerk van Johan Maasbach, aan de Lange Haven in Schiedam. Zowel voor de 65 zangers als voor de Schiedamse goegemeente Is het jammer, dat de kerk slechts 400 plaatsen ter be schikking heeft. Een ge deelte van het interieur wordt namelijk opgeknapt en voor de overgebleven plaatsruimte zijn al ruim 300belangstellenden ko men opdagen. Kaarten kosten een tientje per stuk, de kerk gaat half acht open. Die grote belangstelling is te recht. Niet alleen geniet het man nenkoor nationale en internatio nale vermaardheid, er is ook ge zorgd voor een aantrekkelijk programma. Werken van Paie- strina, Morley en Poulene krijgen de aandacht én er is. middels het Haags vocaal ensemble en pianis te Marie Thérèse van Krieken, veel ruimte voor Bela Bartök. Première Orpheus komt op het najaarscon cert met een première, Schiedam zal dan kennis kunnen maken met Richard Ram, de 24-jange dirigent van het koor. Het aan stellen van Richard Ram als diri gent is snel geregeld. Voorziuer Piet Smit: „Chris Verhoog werd conservatoriumdirecteur in Gro ningen, dus moesten wij zoeken naar een nieuwe dirigent. Ver hoog maakte ons attent op de door Gerard van den Heuvel heer Ram en na een proefdïrectie eind 1978 is alles vrij snel gegaan. Hij heeft onze concertreis vorig jaar mei naar Duitsland al mee gemaakt en gezien het repetitie- bezoek van tachtig procent is zijn optreden bij de zangers wel aan geslagen." Ex-dirigent Chris Verhoog stond de laatste tijd bekend om zijn vernieuwing van het mannen koorrepertoire, een vernieuwing die niet door iedereen in dank werd afgenomen. „Ik heb die lijn van Chris Verhoog iets afgetopt," vertelt Richard Ram desge vraagd. „Moderne werken blij ven zeker op het repertoire, maar voorlopig doe ik het wat rustig aan," aldus de jongeman, die als tweede dirigent van Die Hagbe Sangers en als dirigent van het Rïjswijks christelijk mannenkoor de directievoering over zingende heren wel in de vingers lijkt te hebben. Repetitie Ik maakte bij Orpheus al eerder een repetie mee en vergeleek die Vol enthousiasme zingt het mannenkoor van Orpheus, hoe daar een meisje loos was. met de repetitie van vorige week dinsdag. Er was betrekkelijk wei nig verschil. Wat nieuwe, jongere gezichten en een dirigent die zich via een geluidinstallatie ver staanbaar moest maken. Verder, wil men behoorlijk kunnen zin gen, de gebruikelijke ademha lingsoefeningen. Als nijdige co bra's lieten de mannen hun adem tussen de tanden sissen. „De spanning die je nu in je maag voelt, daar zit je middenrif en daar moet mee gewerkt worden," doceerde de dirigent. Hij repeteerde verder het plezie- 'TiiN Uit de beeldentuin van Nic Jonk in het Noordhollandse De Rijp komt dit beeld dat in Maassluis een opvallende plaats heeft aan de Zuid ijk op de hoek van de Haven. In het hartje van Maassluis. Dit mooie beeld is getiteld „De Visvangst" en wie goed naar de typisch „Jonksiaanse" afgeronde vormen kijkt ziet een dame die de vis met armen tegelijk uit het water tilt. Het beeld is een geschenk van de firma Key Kramer aan de gemeente Maassluis. Het werd in 1969 gekocht bij een expositie die Nic Jonk in Vlaardingen hield. Bij die gelegenheid deed de Noordhollandse kunstenaar goede zaken, want behalve Key Sz Kramer kochten onder meer ook V&D en de gemeente Vlaardingen een kunstwerk. Een „Unicum" koopt men niet vaak bij Nic Jonk. Van ieder vorm worden meestal meerdere afgietsels gemaakt, die ieder een geheel eigen leven gaan leiden. Zo zou je dit beeld in een heel andere stad onder een heel andere titel kunnen terugvinden. Het zakelijke eist ook in de kunst zijn tol. rige mannenkoorrepertoire, dat straks in de Haven kerk ten geho re wordt gebracht, met beschei den op de achtergrond mevrouw E. Stouthandel-de Vogel, als se cretaresse ook nog niet zolang bij het koor. Schiedam herinnert zich onge twijfeld Loet Stouthandel, die vo rig jaar op 54-jange leeftijd over leed. Zijn vrouw heeft de activi teiten, die hem enorm na aan het hart lagen, voortgezet en is daar mee in Nederland de vierde se cretaresse bij een mannenkoor. Toekomst De gang van zaken bij Orpheus wordt door de voorzitter als uit stekend omschreven. De sfeer, de kwaliteit, de activiteiten, het loopt allemaal best, alhoewel, een paar eerste tenoren erbij zouden de vereniging niet misstaan. Dirigent Richard Ram: „Wij gaan met Orpheus meer aan de weg timmeren. Dat gaan wij doen met het opgebouwde repertoire, dus ook met de gekende moderne werken. Geen Liedertafelmu- ziek. Als wij die weg zouden in slaan, doen wij de 2angers te kort." Die uitspraak gaat verge zeld van een bevestigend geknik van voorzitter Smit. Het enthousiasme tijdens de re petitie was groot. „Zij werd ge bonden voor de mast met hare handen en voeten," zingen ruim zestig man de ietwat sadistisch- masochistische tekst van 'Daar was laatst een meisje loos', be werkt door H. Strategier. Het lijkt zo eenvoudig, maar blijkt zo moeilijk. Hoe moeilijk blijkt van avond in de Haven kerk. De toe komst van Orpheus ziet er zonnig uit, hoewel het om een najaars concert gaat. Een en is de maker er zeker van dat hij «n reele prijs ontvangt. Ook kan ABAL coöpera ties die financiële steun nodig hebben voor bijvoorbeeld gereedschappen of werkplaatsen helpen en begeleidt de stichting de coöpera ties, zodat ze kunnen uitgroeien tot zeifstan- dige exporteurs. ABAL verkoopt ongeveer tweeduizend ver schillende artikelen uit twintig landen; een veel groter assortiment dan commercieel ver antwoord zou zijn. Het gaal ABAL dan ook niet om de omzet, maar om een uitgebreid as sortiment dat de zeer gevarieerde culturen van de derde wereld tot zijn recht laat Ko men. Anton Marlineau: zelfportret. In galerie Kunsi+ aan de Johan Willem Frisolaan 70 in Vlaardingen wordt morgen middag om vijf uur een expositie geopend van Anton Martineau, tekenaar en schilder. De opening wordt verricht door drs Jörg F, Zutier, educatief medewerker van het ste delijk museum in Schiedam. Anton Martineau (54) exposeert sinds 1948 in binnen- en buitenland, heeft werk in veel openbare en particuliere collecties en is docent aan de Rotterdamse kunstacade- Het gewestelijk orkest van Zuid-Holland komt het komend seizoen viermaal naar het Waterweggebied. In de Grote Kerk van Vlaardingen wordt donderdag 30 oktober en zaterdag 20 december opgetreden, de eerste maal in samenwerking met het Vlaardingse loonkunstkoor en de christelij ke oratorium vereniging Gloria In Excelsis Deo en met Aad van der Hoeven als diri gent en de tweede maal samen met het Rijnmondkoor Vlaardingen en onder lei ding van dirigenten Piet Struyk en David Porcelïjn. In Hoek van Holland staat het orkest op vrijdag 23 januari in de roomse kerk aan de De Cordesstraat op de plan ken, begeleid door de christelijke gemengde zangvereniging Hosanna uit Hoek van Hol land, onder leiding van Tiemen Ottink. En in Schiedam komt het Zuidhollands mu ziekgezelschap pas op vrijdag 15 mei. in de Grote Kerk, samen met het Schiedamse toonkunstkoor onder leiding van Edwin Wolf. Behalve grote mensen willen kinderen ook wel eens naar het theater. Wijkcentrum Oost in de Vlaardingse Oosterstraat 86 heeft dat in ieder geval in de gaten. Morgenmiddag komt het kindertheater 'Deurtje open deurtje dicht* naar het wijkcentrum met het stuk 'Clowntje in het ziekenhuis', waarin de acteurs laten zien hoe het nu werkelijk toegaat in een hospitaal. De toneel groep stelt het op prijs wan neer de kinderen meespelen en hun fantasie de vrije loop laten. Kinderen van vier tot tien jaar mogen natuurlijk ook hun ouders of verzorgers mee brengen. Het doek gaat op om half twee en de toegangsprijs bedraagt anderhalve piek. Theater De Teerstoof denkt ook altijd aan kinderen. Pop pentheater Belle Psss van Lucia Sies vermaakt de kin- ders morgenmiddag met de poppenkast 'Spiegelscherven'. Belle Psss wil om half dne be ginnen. 's Avonds m hetzelfde theater houden Delia Hosiers en Ben van der Linden het hooggeëerd publiek bezig. De Belgische Liesbeth List noemt men de vrouwelijke helft van het duo wel eens. Pianist Ben van der Linden komt van het Rotterdams Phïlarmonisch Or kest en heeft onder meer ge componeerd voor Paul van Vliet en Liselore Gerritsen, Het eerste chanson brengen Ben en Delia om 21.00 uur. i Ook net Schiedamse week end café QT!, dat is gevestigd in hetzelfde gebouw als De Teerstoof aan de Nicuwstraat 12. heeft morgen weer het no dige te bieden. Het Deens/En gelse duo Andrew John and Lissa brengt ballads en ande re melodieuze deuntjes. Aan vang 20.00 uur. Vanavond wordt 'ie officiéél geopend door Vlaardingens cultuurwethouder Anj Maarle- veld en morgen kunt u er al terecht: een nieuwe expositie in 'De Duig*. Dv komende we ken exposeren daar Aad Hof man, Dik Kats en Martine van de Ven, drie kunstenaars die zowel met water als met olie schilderen. De galerie aan de Smalle Havenstraat is za terdags geopend van één tot vijf. Vrijdags kan men er te recht van twee tot vijf en van zeven tot negen. Wie die tijden te beperkt vindt kan opbellen voor- een afspraak:0l0-35.05.92. Behalve kritiek leveren op de Vlaardingse kunstnota kan B'bwana veel meer. Zo brengt het Vlaardingse podium mor genavond in het pand aan de Hoflaan 12 het cabaret 220 Volt, Het programma heet 'Bravo, Bravo', gaat over bromfietshelden, kroeglopers en frietzaakbezoekers, en is al weer het tweede dat het duo op de planken brengt Aan vang 22.00 uur. Een dag later draait in hetzelfde pand de film 'Passe ton bac d'abord' over de problemen van heden daagse pubers. De projector gaat om 21.00 uur draaien. 'Je moet er zijn geweest', dat is de titel van de nieuwe one- man-show van Frans Halse- ma, die aanstaande dinsdag te zien is in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal. Of je er in derdaad geweest moet zijn kunnen wij niet vertellen, maar een feil is dat de Am sterdamse cabaretier borg staat voor een geestig avondje uit. De kaartverkoop is al begon nen! Het koor van Gloria-Toon kunst te Vlaardingen heeft de bekende bas Robert Holl we ten te contracteren voor de 'Elias*. één van de bekendste composities uit Mendelssohns religieuze werk. Volgende week donderdag voert het koor onder leiding van diri gent Aad van der Hoeven de 'Elias' op in de Grote Kerk. Het belooft volgens Gloria- Toonkunst een uitvoering op behoorlijk muzikaal niveau te worden, want na vele maan den repeteren heeft het koor zich nog een weekeinde in Driebergen teruggetrokken voor een studieweekend» Voor kaarten kan men onder meer terecht bij de VVV aan de Vis- bank. Ook voor het concert, dat om 20.00 uur begint, zijn in de kerk kaarten verkrijgbaar. Ter herinnering aan de avant-garde in de jaren twin tig wilde Hans Richter m 1944 een film maken. Hij nodige vijf andere kunstenaars uit om er aan mee te werken. Na twee jaar filmen ontstond een raamvertelling met zes hoofd stukken onder de titel 'Dreams that money can buy', een 84 minuten durende filr.i, die zondag om 15.00 uur in de aula van het stedelijk museum in Schiedam te zien •Frans Halsema

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4