EXTB Scharrelei 'dierwaardig' Legbattej-ij Gekakel uit duizend kippekelen mm mmm Nederlanders zijn per definitie zuinige mensen. Of dat waar is, of in hoeverre deze uitspraak op waarheid berust, zullen we in het midden laten. Wat wel waar is, is het feit dat de Nederlanders zuiniger worden en zuiniger gaan leven. De economische malaise tekent zich ook in onze portemonnee af. Alternatieve produkten Legbatterij Misvormd 1 "y" ssfS-l Pootbeschacüging mund*g 27 obtob«r 1580 vo/sc/ww Zo gaan bijvoorbeeld steeds meer mensen over op de aanschaf van een gasinstallatie in hun auto om minder geld voor brandstof kwijt te raken. Ook worden veel min der nieuwe auto's verkocht dan voorgaande jaren om de eenvou dige reden, dat het "oprijden" van een wagen veel voordeliger is dan liet jaarlijks of tweejaarlijks inrui len voor een nieuwe. Dit zijn slechts enkele voorbeelden. Ondanks de bezuinigingen is men de laatste jaren wel bereid meer te betalen voor zogenaamde alterna tieve voedingsprodukten. Dat zijn produkten, die niet op de alge meen gangbare wijze worden ge produceerd. Onbespoten groenten en fruit vinden gretig aftrek. Ook de vraag naar scharreleieren en de verkoop ervan laten nog steeds een opgaande lijn zien, waarvan het eind nog niet in zicht is. Maar wat is nu de oorzaak van de vraag naar deze alternatieve pro ducten en in het bijzonder het scharrelei? De een zal zeggen dat deze produkten beter zijn voor de gezondheid, een ander meent dat de alternatieve produkten Op een milieuvriendelijke(re) wijze voort gebracht worden, terwijl een der de van mening is dat deze pro- duktiemiddelen dierwaardiger zijn, met andere woorden dat het het welzijn van het dier ten goede komt. Als we deze meest genoem de redenen bekijken, valt het op dat ze alleen verbetering beogen, óf van de gezondheid, óf van het milieu, óf van het bestaan van het dier. Vooral dit laatste argument speelt natuurlijk een grote rol bij de aankoop van scharreleieren. De kippen moeten dus een beter leven krijgen, maar wat schort er dan aan het bestaan van de kip? Alvorens hierover uit te wijden eerst wat indrukken van een be zoek aan een 'eierfabriek' in Bergambacht- Als je de kippenschuur binnen komt, denk je meteen, dat je in het magazijn van een grote fa briek bent. Deze indruk wordt ge wekt door lange, ongeveer twee meter hoge stellingen, die in de gehele lengte van de schuur zijn opgesteld. Alleen het gekakel uit duizend kippekelen brengt je te rug in de werkelijkheid. Lopend tussen de stellages zijn honderden kippekoppen met misvormde sna vels op je gericht,- die snel ver dwijnen als je in hun buurt komt. Als je het goed bekijkt blijken de stellingen hokken te zijn. Hokjes is een beter woord, want de mi niatuurgevangenisjes zijn niet gro ter dan 45 x 45 x 40 cm en in ieder bedrijf worden vier (in sommige nog economischer gevoerde be drijven vijf) kippen gehuisvest Bonderden hokken naast elkaar, drie hoog, dus reken maar uit hoeveel kippen je op die manier in een nieuwbouwschuurfje kwijt kunt Lange voergoten lopen voor de hokken langs en de dieren moeten hun nekken flink uitrek ken om bij het voedsel te komen. Aan de bovenzijde van de hokken lopen waterleidingen met drink- nippels, die de kippen laven als ze er op drukken. De poep valt door de bodem, die van ijzerdraad ïs gemaakt °P een transportband. Eens in de zoveel tijd wordt de band opgerold boven een kruiwa gen en weer schoon naar de hok ken teruggevoerd. In een andere schuur waar de transportband ontbreekt valt de mest op de grond en wordt onge veer eens in de twee maanden weggehaald. De eieren, kunnen niet door de mazen van de bodem vallen en blijven dus in het hok- Om te voorkomen, dat de kippen de eie ren kapot trappen of leeg eten heeft men de onderzijde maar hel lend gemaakt zodat het ei direct na het leggen uit het hok, buiten het bereik van de kippen rolt Het is gewoon een verademing als je buiten gekomen bij de buren een toom loslopende kippen langs de slootkant hun kostje bijeen ziet scharrelen. Ëen van de eerste dingen die op- vallen zijn de misvormde snavels van de kippen. De bedrijven die jonge kippen of kuikens leveren, ontdoen de dieren als ze een dag of vijf oud zijn van hun fnavel- punt Bij de ene kip valt dit haast niet op, maar bij de ander is de halve snavel verdwenen. Deze in greep is "noodzakelijk" om zoge naamd kanibalisme tegen te gaan. Daar de vieren met z n vieren in een klein hok zitten, irriteren ze elkaar sneb Ze kunnen op geen enkele andere manier afreageren dan door naar elkaar te pikken, waardoor flinke wonden ontstaan, die steeds groter worden. Als kip- Scharreh klppen hebben het beter als kippen in een legbatterij. door Aat Kasbergen iiöK-alAl WmÊmmÊmÊ s. 'V>>, ÉÉMfó&r j A V 'V/i*''W - fi >0vv 1.UIHLUI4I.| jJB- .Mt Sw •SE?».. V i :^w pen eenmaal bloed hebben ge proefd, blijven ze pikken en de aangevallene kan niet weglopen. Door de snavelpunt te verwijde ren hebben ze meer tijd nodig om te eten en dus minder om elkaar te pikken en als ze elkaar met hun stompe snavels pikken is het ongevaarlijk. De jonge dieren zien er goed uit, maar de oude daarentegen verke ren vaak in een erbarmelijke staat. Hun borst is vrijwel hele maal kaal, want om uit de voer- goot-te kunnen eten moeten ze hun kop tussen de ijzeren spijlen van hun hok doorsteken. Ten ge volge van deze onnatuurlijke aan slag op hun veren krijgen ze de kale vurige plekken. De pluim veehouder hield zijn dieren onge veer een jaar, waarin ze ongeveer tweebonderdtachtig tot driehon- Een moderne legbatterij. derd eieren voor hem legden. Na dat jaar worden ze als soepkippen verkocht. Sommigen behoefden, zo vertelde hij me, niet meer ge plukt te worden, zo weinig veren hadden ze op hun lijf. Een ander veel voorkomend ver schijnsel in legbatterijen zijn poot- beschadigingen. Het gewicht van de kip kan door de bodemvorm (ijzeren spijlen) niet goed over de poot verdeeld worden, waardoor er vergroeiingen of afwijkingen kunnen ontstaan. Ook de kans, dat de poot door de spijlen zakt en beschadigd is aanwezig. Een ziekte onder de kippen kan catastrofale gevolgen hebben om dat de dieren zo dicht op elkaar zitten en de ventilatie vaak niet afdoende is. Zo vertelde de pluim veehouder dat hij last had gehad van B.C.-14/ een ziekte die on schuldig is, maar het leggen van windeieren veroorzaakt (eieren met een dunne of helemaal geen kalkschaal), waardoor ze onver koopbaar worden. Zonder.medi cijnen werd deze ziekte bestreden. In plaats van het gewone fijnge malen voer, waar alle benodigde bestanddelen inzitten, kregen de dieren van de ene op de andere dag haver. En dit enkele weken lang. De dieren raakten door deze verandering zo de kluts kwijt, dat ze geen eieren meer legden, wat ook de bedoeling was. Daarna kregen ze weer hun oude voedsel, zodat ze langzamerhand weer in hun ritme kwamen en hun, nu gezonde eierproduktie weer her vatten. Dat de dieren niet alleen lichame-, lijk, maar ook geestelijk bescha-' digd worden spreekt voor zich, al is het moeilijk uit te zoeken hoe erg dit is. Een paar voorbeelden. Van nature is een kip geen diert dat uren lang op een plaats blijft zitten (behalve 's nachts), maar bedrijvig heen en weer loopt en onvermoeibaar in de grond en tussen de planten zijn kostje bij el kaar scharrelt. Maar...deze moge lijkheid wordt haar in een legbat terij onthouden. In normale omstandigheden ,zal een normale kip. om haaf ei te leggen, een rustig donker hoekje opzoeken. Ook deze mogelijkheid ontbreekt in een legbatterij. Daar om probeert ze onder een andere kip of tussen een paar kippen in te kruipen, waar haar kooigeno ten, gezien de beschikbare ruimte niet van gediend zijn. Met venijni ge pikken wordt ze veijaagd en legt het ei tenslotte open en bloot. Het dier kan in zo'n geval-lettor-. lijk en figuurlijk het ei niet kwijt. Scharrelei Mede dankzij de consument, die steeds meer naar scharreleieren ging vragen, hebben verschillende pluimveehouders hun produktie- methoden gewijzigd, al moet niet 'verwacht worden, dat het kakel verse eitje is gelegd door een kio, die vrij op een boerenef kon rond wandelen. Het grootste deel van de scharreleieren wordt gelegd door kippen, die in strooischuren gehouden worden. De vloeren van deze schuren zijn, zoals de naam zegt, bedekt met zaagsel, zand stro of ander strooimateriaal. De dieren hebben nu de ruimte om zich vrij door de schuur te be wegen. Om eieren te leggen kun nen ze zich terugtrekken in don kere legkestjes, die langs de wand zijn opgesteld. Bij de verkoop van alternatieve produkten bestaat de kans, dat de consument bedrogen wordt. Ook eieren uit de legbatterij worden soms als scharreleieren verkocht Op die manier streek de produ cent de paar extra centen op, die voor de scharreleieren betaald worden zonder'enige kosten er voor te maken. Moeilijk is het niet De pluimveehouder die ik bezocht, vertelde eens bij wijze van grap legbatterij - eieren voor scharreleieren te hebben ver kocht. De vrouw, die deze "schar releieren" gekocht had, vertelde een week later npoit andere meer te willen hebben. Het was slechts, een grapje met tien eieren, maar als het er honderdduizenden wor den loopt het de spuigaten uit Daarom biedt de minister van Landbouw en Visserij de consu ment nu ook de garantie dat hij ook inderdaad krijgt waar hij om vraagt. Sinds 17 januari 1979 is er een Landbouwkwaliteitsbesluit gekomen voor scharreleieren. De koper kan er nu van opaan, dat hij ook echte scharreleieren krijgt Dat is overigens de enige garantie, die de koper heeft Het woord scharreleieren zegt namelijk niets van de kwaliteit,geur, kleur en voedzaamheid. Tot nu toe heeft wetenschappelijk onderzoek zo iets nog niet uitgewezen. Wat de consument wel weet is, dat de kippen waar hij zijn eieren van krijgt los kunnen lopen in een schuur en de beschikking hebben over scharrelmateriaal, terwijl de beschikbare minimumruimte per kip minstens 1250 vierkante centi meter moet bedragen. Dat zijn er nog acht per vierkante meter. Op het ogenblik wordt nagegaan of er nog meer verbeteringen voor de scharrellrip dienen te ko men, al zal het van de consument afhangen of ze effectief zullen zijn, want die moet, uiteindelijk de meerprijs van de verbeteringen moeten betalen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4