SCHIEDAMS CH E (COURANT Ik neenif proet X^r' 'CDA vergeet T urkenrellen' 'Gemeente moet premie betalen' I 'Een slang in 'Bewonersdeskundige onmisbaar bij inspraak^ Schiedam stelt AVR-besluit uit City-Centrum stopt ermee krant mijn tuin. n Bewonersvereniging bereid tot praten Tijd voor School wil overblijf krachten Raadslid Vermeer (CDA Schiedam tegen kerncentrales Bewonersgroepen Oostwijk en Muwi: Harde eisen stadsvernieuwing PvdA hekelt'mini-kruistocht9 Achtjarig jongetje aangereden Dinsdag 28 oktober 1980 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD- -- 104de jaargang no. 300 4 pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie £62566 - klachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL in DeVlaardingse gemeentebibliotheek heeft het moeilijk. Personeels-en niimtetekortzijn de grootste problemen. Pagina drie. Ondanks de subsidie van CRM heeft SWhaar lichtinstallatie nog niet voorelkaar. Arie Verlinde: „We kunnen moeilijk in het donker gaan spelen..." Pagina vier. Vlaardingen De actiegroep Tijd voor School is van me ning dat er op elke school in Vlaardingen een goede over blijfmogelijkheid gerealiseerd moet worden voor de school jeugd. Daarvoor dienen specia le overblijfkrachten te worden aangesteld. Dat schrijft de ac tiegroep in een brief aan de gemeenteraad. Sinds het begin van dit school jaar is op de Dillenburgschool een overblijfmogelijkheid ge creëerd. De school diende voor het opzetten van de overblijf mogelijkheid een subsidieaan vraag in bij het college. De ac tiegroep Tijd voor School on dersteunde de subsidieaan vraag. Tot op heden heeft de school nog geen positieve reac tie gehad op het verzoek om subsidie. De actiegroep is van mening dat er voor de voorzie ning overblijfkrachten moeten worden aangetrokken, die daarbij moeten kunnen reke nen op een redelijk loon. De overblijfvoorziening mag vol gens de actiegroep niet alleen afhankelijk zijn van vrijwillige krachten. Om de ouderbijdra ge niet te hoog te laten worden is een gemeentelijke subsidie noodzakelijk. Ondanks alle be zuinigingen die de gemeente Vlaardingen in petto heeft hoopt de actiegroep Tijd voor School dat de gemeente alsnog financieel over de brug komt. De noodzaak van overblijf krachten is onder meer terug te voeren op het huidige maat schappelijke beeld, schrijft Tijd voor School. Het verkeer wordt steeds drukker en ge vaarlijker voor de kinderen. Er is een toenemend aantal één-ouder gezinnen, terwijl steeds meer vrouwen maat schappelijk meer actief wor den, zo geeft de groep aan. Veel belangstelling bedrijfsgebouw Oost Vlaardingen Raadslid M. Vermeer (CDA) suggereert dat de gemeente maar moet opdraaien voor de premiesub sidie voor de bewoners van het complexje nieuwbouwwo ningen in de Callenburgstraat. In schriftelijke vragen over dit onderwerp aan het college van Ben W laat het raadslid door schemeren dat de gemeente zelf moet betalen, omdat zij er de oorzaak van is, dat de pre mie niet gewoon door het rijk wordt overgemaakt. Voor de premiekoopwoningen, die op het stukje kaalslag in de Oostwijk tot stand zijn geko men en waarin de huidige be woners de nodige inspraak hebben gehad, wil de Pi ovin- ciale Directie voor de Volks huisvesting de premie niet voldoen, omdat destijds met de bouw is begonnen voor de for mele beschikking was afgege ven. Het raadslid wil graag weten of het gebruikelijk is, al met bouwen te beginnen voor die beschikking er is en hij vraagt zich tevens af of soort gelijke moeilijkheden al eer der zijn voorgekomen. „Als het niet toekennen van de subsidie het gevolg is van het feit dat de gemeente zich niet aan de gebruikelijke procedu re heeft gehouden, wat is dan de reden dat de gemeente het verlies van de bewoners van de desbetreffende woningen niet voor haar rekening heeft genomen? Is het college bereid uit eigen middelen de subsidie te betalen?" aldus de vragen van Vermeer. üiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniuii Een zwarte rattenslang van zo'n anderhalve meter lang joeg de bewoners van een huis aan de Schie- damse Wattstraat gistermiddag de schrik om het hart, toen het dier koudbloedig over het tuinpad gleed. Lichtelijk in paniek werd de politie gebeld, die er enkele surveillerende agenten op af stuurde. Zij kregen met veel kunst en vliegwerk (of beter: een hark en een schepnet) het serpent in een vuil nisemmer. Toen kon het beest, dat in hel wild al leen in Noord-Anmerika voorkomt, worden afge voerd naar Blijdorp. De eigenaar van de slang had zich vanmorgen nog niet gemeld met de mededeling dat zijn troeteldier was verdwenen. J|L Dit nieuwsblad, Iwaarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie mei Rotterdams Nieuwsblad. »*- p.a«e5'" •ï05 Schiedam De gemeente raad van Schiedam heeft zich gisteravond, met uitzon dering van VVD en CDA. uitgesproken tegen de bouw van kerncentrales. Op initia tief van Ulferd Bruseker (CPN) werd een motie van de gemeenteraad van Stavo ren overgenomen, waarin staat dat kerncentrales niet alleen een zaak zijn voor de gemeenten waar zij gebouwd gaan worden. Burgemeester en wethouders, uitgezonderd Riet Taverne (CDA), hadden de motie van Stavoren eerst voor kennisgeving willen aannemen, maar lieten zich door de linkse partijen over halen tot krachtige stelling- name tegen kernenergie. Vlaardingen Het aantrekken van een bewonersdeskundige door de gemeente Vlaardingen mag niet m het gedrang komen, nu er op allerlei gebied door de gemeente bezuinigd moet wor den. De bewonersgroepen Kaalslag en Zeeheldenbuurt Oostwijk en de kerngroep Muwx 1 laten de gemeenteraad in een schrijven weten, dat een bewonersdeskundige meer dart noodzakelijk is. De bewonersgroepen Kaalslag en Zeeheldenbuurt dreipen zelfs de medewerking aan de inspraakprocedure stop te zetten als de gemeente mocht besluiten om geen bewonersdeskundige aan te trekken vanwege de slechte financiële situatie. In de nota organisatie stads vernieuwing geeft de gemeen te aan dat de inspraak en de medezeggenschap van de wijk bewoners in specifieke proble men rond de stadsvernieuwing met ernst zouden worden be handeld. In de nota staat ook de functie en de werkwijze van de bewonersdeskundige vermeld. Van het bureau Bouwhulp uit Eindhoven is een bewonersdeskur.ige actief geweest bij het nieuwbouw project aan de le Van Leyden Gaelstraat. De ervaringen met de deskundige waren uitste kend. De bouwdeskundige werd echter betaald uit de bij drage van de Goed en Goed koop-subsidie voor het Kaals lagproject. Voor de wijkgebon~ den bewonersdeskundige moet de financiering onder andere van de gemeente komen. Wil de gemeente geloofwaardig bij de inwoners van Vlaardingen blijven overkomen, dan moet het aanstellen van een bewo nersdeskundige niet worden uitgesteld, zo wordt in de brief gesteld. „Wij hopen niet dat de gemeente Vlaardingen een be leid voert waarvan zij zelf de consequenties niet wil dra gen," besluiten de bewoners groepen Kaalslag en Zeehel denbuurt Oostwijk hun brief aan de gemeenteraad. Inmid dels is de deelprojectgroep Zeeheldenbuurt al gestart zon der de hulp van een bewoners deskundige. Ook de kerngroep Muwi l wijst op de grote behoefte aan een bewonersdeskundige. De kerngroep doet dit aan de hand van werkzaamheden die in de toekomst uitgevoerd gaan worden: de renovatie van de 410 semi-permanen te wo ningen en de 694 MUWI 1 wo ningen. Gezien de hoeveelheid werk zal er volgens de kern groep voor de bewoners zeker steun moeten zijn op allerlei gebied. Vooral op het terrein van de kostenberekening, het maken van de plannen, het opzetten van een bestem mingsplan en het onderhande len met de gemeente is dat no dig. Vlaardingen Uit een enquête, die de stichting stadsvernieuwing! midden- en kleinbedrijf heeft gehouden onder bedrijven die in de Oostwijk gevestigd rijn, valt af te leiden dat er een behoorlijke' j belangstelling bestaat voor een eventueel te stichten bedrijfsver zamelgebouw, dat zou moeten komen aan de kop van de le Van: Leyden Gaelstraat, nabij de Oosthaven kade. Dit pand, waarin de gemeen te kleinschalige bedrijfjes wil samenbrengen, zou zeker vel komen als iedereen die tot nu toe interesse heeft ge toond er inderdaad naar zou verhuizen. Economisch medewerker A. van der Steen van de af deling economische zaken van de gemeente is bezig om een plan voor een dergelijk verzamelgebouw te ontwik kelen. Er moet zo snel moge lijk een voorlopige schets worden gemaakt, zodat enigszins berekend kan wor den, hoe het prijskaartje er uit zou gaan zien. Pas dan kan concreter met in de Oostwijk gevestigde bedrij ven onderhandeld worden om te zien of ze alsnog se rieuze interesse hebben. Het bedrijfsverzamelgebouw zou gecombineerd moeten worden met de woningbouw, die op de kaalslag aan de Van Leyden Gaelstraat is ge pland. Ook de woningbouw verenigingen moeten dus bij de planvorming betrokken worden. Op het stadhuis wordt er over gedacht, voor het ontwikkelen van het ge bouw te zijner tijd een deel projectgroep in te stellen. Schiedam De bewonersvereniging Schïedam-West is bereid te gaan praten met de gemeente over een eventuele hernieuwde deelname aan het overleg in de stadsvernieuwing. Dat vertelde John de Kievith, de secretaris van de vereniging, gisteren nadat t, in de gemeenteraadsvergadering over de materie was gespro ken. j Wel worden door de vereni ging in West keiharde eisen verbonden aan een eventueel opnieuw deelnemen aan het overleg. Zo moeten er per hui zenblok aparte afspraken wor den gemaakt, moet gemeen teambtenaar Gustaaf Schaap plaatsmaken voor een onaf hankelijke projectleider en moeten meer externe deskun digen worden benoemd. In het algemeen wordt door de bewo nersvereniging in West de Rotterdamse situatie rond de inspraak als uitgangspunt ge nomen. Tijdens de vergadering van do gemeenteraad gisteravond voerde een algemene teleur stelling over het uittreden van de bewonersvereniging Schie dam-West uit het overleg over de stadsvernieuwing de bo ventoon. Ook wethouder Chris Zijdeveld deelde daar naar ei gen zeggen in. „Wij willen." zo sprak de wethouder, „graag, opnieuw contact met de bewo nersvereniging". In de pauze van de raadsvergadering voeg de de wethouder voor ruimte lijke ordening de daad bij het woord door op zijn kmeen voor de bewoners over de gang van zaken te babbelen. Op pagina drie meer over stadsvernieuwing in West, in een interview met het hoofd stadsontwikkeling van de ge meente. Gustaaf Schaap. ij Schiedam Namens de PvdA heeft gemeenteraadslid Hans Konings het CDA gisteravond verweten geen re kening meer te houden met de 'Turkenrellenj die in 1976 in Schiedam hebben plaatsgevonden. Konings verwijt de confessionelen onverantwoord laconiek op treden. De recente CD A-brief over het rituele slachten van die ren, dai Schiedamse moslims zondag 19 oktober in het abat toir aan de Slachthuislaan de den, onder toeziend oog van personeelsleden van het slachthuis, is Konings in het verkeerde keelgat gescholen. „In een stad als Schiedam moet je zeker niet met zo'n domme brief aankomen," ze» Konings gisteravond, doelend op de rellen van '76. „Je hebt zó een vonk veroorzaakt van dingen, die wij liever wensen te vergeten." CDA-fractieleider Siem Ros- man reageerde m de raadsver gadering lauw op Konings' verwijten. „Wij hebben ons niet uitgesproken tegen ritueel slachten, maar alleen tegen het feit dat zulks op zondag gebeurde," aldus Rosman, die liever verder wil praten in de commissie algemene en be stuurlijke zaken (ABZ) aan staande donderdagavond. De gemeenteraad achtte hij geen geschikt overlegplatform voor deze kwestie. Burgemeester John te Loo wilde met ingaan op de CDA- brief, cmdat elke fractie vol gens hem zijn eigen verant woordelijkheid heeft, maar hij verdedigde het eollegebesluit om het ritueel slachten op zon dag dit jaar toe te staan. Toe vallig viel het slachten, onder deel van het islamitische feest iedal-adha, dit jaar op zondag. Het college besloot dat toe te staan op verzoek van onder andere de dierenbescherming, die daarmee erger dierenleed wilde voorkomen. Konings herinnerde aan woor den van Han van der Horst, die vorige week een lezing hield in het stedelijk museum: „Wij moeten het CDA maar i vragen om voortaan Goede Vrijdag op woensdag te vieren. want vrijdag is de rustdag van i de islam." Hans Konings vond het zeer onverstandig van het CDA om door de brief tegen- stellingen te suggereren tussen het christelijk deel en het isla-'* mitische deel van de Schie- damse bevolking. Met rode oortjes 2at de CDA- fractie te luisteren naar hc-t' bijbelverhaal over Abraham? en Ismael, dat Konings afstak maar dan in de context van de moslims. Konings verweet het CDA een mini-kruistocht te houden tegen de Turkse mos- luns in Schiedam. i Schiedam Een achtjarige Schiedamse jongen is zaterdag tussen geparkeerde auto's door de Vlaardingerdijk opgerend, waar een 57-jarige automobi list uit Rotterdam hem niet meer kon ontwijken. Het knulletje liep door de aanrij ding letsel op en moest ter ob servatie in het Noletzieken- huis worden opgenomen. Over de aard van het letsel was de politie niets bekend. 'Jl Schiedam Met alleen nog de hoop dat provinciaal gedepu teerde Jan Noorland een op lossing weet heeft de Schie damse gemeenteraad gistera vond besloten een maand te wachten met het intrekken van de bevoegdheden, die in 1968 aan Rijnmond zijn over werking Rijnmond (AVR) - Schiedam wilde de kwestie tol de novembervergadering wel uitstellen, nu het ernaar uitziei dat Rijnmond zich volgende maand pos uitspreekt over d* omstreden claim van twet J miljoen, die Schiedam nog zot moeten betalen. Schiedam City-Centrum, de belangenorganisatie voor win keliers in de binnenstad, wordt in november opgehe ven. Dat bleek gisteravond tij dens de vergadering van de Schiedamse gemeenteraad uit de woorden van middenstan der en VVD-raadsüd Gerard Verhulsdonk. Een centrale middenstandsor ganisatie in het centrum van Schiedam werd met het weg trekken van een aantal winke liers te duur. De belangen van de winkeliers worden in het^l vervolg per straat of zelfs per Cl deel van een straat behartigd, al Verhulsdonk meldde de aan-'jl staande opheffing omdat City-J| Centrum in de stichting Schiefil damse Molens zou gaan parti- §1 ciperen. In de toekomst moet il de plaats van de organisaüd worden ingenomen door da nieuwe vertegenwoordigers'! van de middenstand, zo werd l gisteravond duidelijk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1