SCHIEDAMSCHE COURANT Huisvesting muziekschool absoluut onvoldoende Ambtenaren begroting is blufpoker Katholieken willen ook peuterspeelzalen n Ik steent^ proef Oxirane-plan ter inzage 5Minieme kans op goedkeuring' «a .'«1 deze krant Maassluis krijgt kinderdag verblijf Nieuwe trilwals voor gemeente werken Fonotheek blijft groeien Wachtlijst wegens ruimtegebrek Gemeente vist achter het net Ontvoering blijkt schaking Oude gevelstenen voor Schoolstraat Donderdag 30 oktober 1980- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 104de jaargang no. 302-s PAGINA'! 1 Broerevest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtondienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Voorlopig in SleendijKpolder Maassluis Begin vol gend jaar kan Maassluis van start met een kinder dagverblijf, dat voorlopig zal worden gehuisvest in het scholencomplex in de Stecndijkpolder. Het stich ten van dit kinderdagver» blijf wordt mede mogelijk gemaakt door drie arbeids plaatsen, die in het kader van het landelijk arbeids plaatsenplan door CRM beschikbaar zijn gesteld. Over de noodzaak van een kinderdagverblijf in de stad wordt al enige jaren gespro ken. Een jaar of zevert geleden werd een eerste onderzoek ge houden, waaruit toen als resul taat naar voren kwam dat er niet voldoende belangstelling aanwezig was. Ab Zwaard van de afdeling welzijnszaken van de gemeente: ,.We denken dat die behoefte er nu wel is, ze ker onder buitenlanders in de stad. We hebben de laatste ja ren nogal wat gezinsherenigin gen gehad. Hoe het uiteinde lijk precies gaat lopen is echter een kwestie van afwachten." Het kinderdagverblijf zal ge durende vijf dagen per week acht uur per dag open zijn. Kinderen die op het dagver blijf worden geplaatst moeten er per dag minstens zes uur verblijven. Het dagverblijf richt zich vooral op al dan niet complete gezinnen, waarin de kinderen in de leeftijd van I tot 6 jaar niet goed kun nen worden opgevangen. In de tijdelijke accommodatie in de Stcendijkpolder kunnen maxi maal 15 kinderen terecht. Het stichten van het dagver blijf heeft voor de gemeente niet al ie veel financiële conse quenties. De personeelskosten .""worden volledigvergoed door 'het rijk, zodat de lasten voor J981 voor de- gemeente be perkt blijven tot 23.000 gulden. Vlaardingen Bij de afde ling bestrating, riolering en havenbeheer van gemeente werken in Vlaardingen is een nieuwe zogenaamde tril wals onontbeerlijk gewor den. Aanvankelijk werden de tril walsen' ingezet bij het verdichten van zandbanen en straatverharding. De laat ste jaren is het evenwel *vaak voorgekomen dat het ding ook werden gebruikt hij het onderhoudswerk aan weg- funderingen en asfaltverhar- dmg. Er moet echter een nieuwe «orden aangeschaft. Bij een onderzoek zijn als gevolg van slijtage diverse gebreken ge constateerd. Een nieuwe tril wals kost de gemeente Vlaar dingen 39,000 gulden. Om het werk ook in de toekomst goed te laten verlopen wordt de ge meenteraad gevraagd om met de kredietaanvraag akkoord te gaan. .gaardingen De fonotheek v) "hardingen mag zich in stijgende belangstelling erheugen. Sinds de contribu te vrijdom in 1979 en de ope- Z%van het niemve pand in .oe Hoogstraat steeg het aantal :'u^"mgen van 35.586 tot *°.199. Het ledenaantal onder- png ook een stevige groei: van J-I36 naar 1.556. De verwach- ■fgen voor 1980 zijn dan ook gespannen. £fet bezit van de fonotheek Kon dankzij enkele financiële ®jecties flink stijgen. De pla tencollectie werd uitgebreid '*an 7.776 9.496 platen. V1 oor het eerst werden ook cassettes aangeschaft, namelijk ;ioo stuks. Waterweg De streekmuziekschool Nieuwe Waterweg-Noord groeit uit zijn jasje. Is de situatie in Maassluis en Schiedam nog draaglijk, in Vlaardin gen is de toestand onhoudbaar. Sinds de start in januari van dit jaar is de school gegroeid van 55 tot 325 leerlin gen op dit moment. Zo'n 44 leerlingen staan op de wachtlijst, omdat er in de Vlaardingse school aan de Da Costa- straat momenteel geen ruimte meer voor handen is. Een dependance in Holy zou een groot deel van het pro bleem oplossen. Een groot aantal van het huidige leerlingenbestand komt im mers al uit deze wijk. Geldgebrek is er echter de oorzaak van dat de depen dance er voorlopig niet komt. Momenteel wordt er aan 1520 leerlingen in de Waterweg regio muziekonderwijs gegeven. De eindprognose is gesteld op 2400. Er zijn zo'n 45 leraren in dienst die de muzikale talentjes begeleiden. In Vlaardingen is de situatie voor de in woners die muziekles wilden hebben al tijd slecht geweest. Er was weliswaar een paticuliere school, maar deze kon de stroom leerlingen amper aan. In Schie dam floreert het muziekonderwijs echter al meer dan 100 jaar en ook een kleine gemeente als Maassluis had meer leerlin gen dan Vlaardingen. Sinds de komst van de Muziekschool Nieuwe Waterweg Noord is Vlaardingen de achterstand aan het inhalen. Op Schiedam ligt het welis waar nog ver achter, maar Maassluis is inmiddels ingehaald. Ruimtegebrek remt op dit moment een grotere groei. In het oude schoolgebouw aan de Da Costastraat moet worden les gegeven in te kleme ruimten. Zelfs op zolder, waar de akoestiek slecht is, en in de ruimte waar normaliter de admini stratie is gehuisvest. Directeur Hans Mul der van de muziekschool: „Les geven m schoollokalen zou ook een oplossing zijn, maar dan kan je alleen les geven in de mee-neermnstrumenten en niet met vaste instrumenten zoals orgel en piano." Ie dereen kan op de streekmuziekschool te recht. Kinderen al vanaf 7 jaar. Een leef tijdsgrens is er verder niet. De meest in trek zijnde instrumenten zijn blokfluit, gitaar, orgel en dwarsfluit. Voor instru menten als de panfluit en de doedelzak moet men echter naar elders. Op de gemeentesecretarieën van Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Maasland ligt een vergunningaanvraag van het Rotterdamse bedrijf Oxi- rane Chemie voor de bauw van twee tanks aan de Theemsweg in Rotterdam ter in2age. Bezwaarschriften te gen de vergunning kunnen worden ingediend bij burge meester en wethouders van Rotterdam, maar moeten worden gericht tot gedepu teerde staten van Zuid-Hol land. Mondelinge bezwaren kunnen worden ingediend op de hoorzitting die op 21 november om vier uur in het Rotterdamse stadhuis zal worden gehouden. Vlaardingen Net als de wielnjdersbond is er maar één echte gemeentcgids. Dat on derstreept de gemeen te dezer dagen nog eens, nu gebleken is dat misbruik gemaakt wordt van de naam van de gids waardoor de gemeente zich ge dupeerd voelt. Wat is er gebeurd? Het bhjkt dat advertentiewer vers van elders enke le adverteerders uit de gemeentcgids van vorig jaar benaderd hebben met de vraag of zij ook dit jaar weer hun waar aan wilden prijzen in de gemeentegids. Dat wilde men wel. Want een oplage van 30.000, gratis huis-aan-huis verspreid, en boven dien door de lezers intensief geraad pleegd: dat is aantrek kelijk. Het gevolg: de gemeentelijke adver- tentie-aquisiteurs vis sen herhaaldelijk ach ter het net. Reden waarom de gemeente potentiele adverteer ders aanraadt „altijd duidelijk te vragen voor welke gids ge werkt wordt en te verlangen inzage te krijgen van de ge meentelijke machti ging." Overigens schijnen de gemelde praktijken ook elders in het land voor te komen. *4f*ï ;-~l Schiedam Zelfs ambtenaren van de gemeente Schie dam noemen de gemeentebegroting voor 2981 een 'kras staaltje van blufpoker'. Ook fmanciënwethouder Reinier Scheeres zelf erkent dat de begroting voor vol gend jaar er 'te optimistisch' uitziet. Hij ziet zichzelf ge plaatst voor de moeilijkste begrotingsmarathon sinds zijn vvethouderschap in 1975 een aanvang nam. Op het Schiedamse stadskantoor bestaat in ieder geval veel pessimisme over de jubelend opgestelde begroting '81 en de meerjarenbegroting tot 1985. de begrotingen 'nattë-vingef- werk' zijn, voor zover het de enorme afbouw van de saldi- reserve betreft. Scheeres geeft onomwonden toe, dat er een De vestiging van de streekmuziekschool fn Vlaardingen kampt met een enorm ruimtegebrek. Een oplossing is vooralsnog niet gevonden. De leerlingen moeten het doen met tó kleine loka len. De ambtenaren, die van blufpoker spreken, willen Scheeres niet in het open baar afvallen en houden zich daarom liever anoniem. Maar zij vinden de Schie damse financiënwethouder een man met 'onbegrijpelijk optimisme' en zij zeggen niet te snappen waar hij het lef vandaan haalt te spreken van meer ups dan downs in een tijd van economische malaise. Gistermiddag heeft Scheeres, ter voorbereiding op de begro tingsdebatten van november, een poging gedaan twijfels over de stapel begrotingspa pier weg te nemen. In een ge sprek met Schiedamse journa listen kwam hij er echter niet uit, voor het eerst in zijn loop baan als wethouder. Persoon lijk onaangeroerd, maar poli tiek wankel deelde hij mee dat n sb;?/ minieme kans is dat de pro- vincie de Schiedamse begro- ting voor 1981 goedkeurt. Dat heeft te maken met de hu'tdige positie van de gemeente. Er is nog een appeltje voor de dorst Schiedam Binnen de o- penbare onderwijswereld van Schiedam bestaat de vrees dat ook de rooms» katholieken overgaan tot stichting van peuterspeel zalen en daardoor de 'schoolstrijd' nog verder zuilen aanwakkeren. Grote onrust is al ontstaan door het stichten van drie peu terspeelzalen die zijn gekop- Eeld aan protestant- christelij- e scholen, te weten de Prin ses Julianaschool, de Prinses Marijkeschooi en de DrJ. Th- de VisserschooL De speelza len worden aan een school verbonden die dan bijna auto matisch op de leerlingen van de speelzaal kan rekenen, zo is de algemene angst Gisteravond in de schoolraads vergadering meldde de waar nemend voorzitter, de heer Groenewegen, dat ook de kat holieken zich gedwongen zien peuterspeelzalen te stichten, „alleen al om de concurrentie vol te kunnen houden." Het gaat daarbij om de St Willi- brordusstichting, die negen kleuterscholen en tien lagere scholen beheert Gesproken wordt van een alarmerende situatie, waaro ver door de schoolraad echter nog geen definitief standpunt is ingenomen. Dat gebeurt pas na een informatieve avond over het probleem van de speelzalen, die op 19 november in het stadskantoor wordt ge houden. Het resultaat van die avond wordt door afgevaar digden van de schoolraad in de eerstvolgende vergadering -ingebracht, waarna de discus sie over de peuterspeelzalen kan losbarsten. Veel kan er volgens onder- wijsconsulent Lex Tigges niet worden gedaan tegen de prak tijken van het protestant- christelijke onderwijs. De rijksinspecteur voor het lager onderwijs kan peuterspeelza len in lagere scholen alleen weigeren, als door die speel zaal onderwijsruimte in beslag wordt genomen. Zodra er lo kalen zijn die toch niet wor den gebruikt, moet hij toe stemming geven voor de vesti ging van een speelzaal. Uoor een wildgroei van peu terspeelzalen wordt overigens niet alleen de schoolstrijd aan gewakkerd, maar dreigt te vens een doorkruising van de activiteiten van de adviescom missie kindercentra, die zich ten doel stelt de kwaliteit hoog te houden, aldus Tigges. van 13 miljoen gulden, maar gedeputeerde staten van Zuid- Holland hebben al vaker laten weten slechts een zeer geleide lijk verbruik ervan toe te staan, minder in elk geval dan Schiedam nu wil. Maar boven dien is de gemeentebegroting voor 1980 nog altijd niet goed gekeurd, terwijl het jaar al bij na om is. Hoewel Schiedam daardoor financieel heeft moe ten draaien op basis van het oude beleid van '79, zegt Scheeres nu dat zulks niets uitmaakt. „Wij kunnen toch wel de uitgaven doen, die wij willen. De provincie kan dat nu eenmaal moeilijk tegen houden," zegt hij, overigens zander voorbeelden te geven. Dat de begroting voor '80 er bij de provincie nog niet door is, wijt Scheeres aan de gigan tische achterstand die de afde ling financiën de laatste jaren heeft opgelopen, Topambtena ren T. Zeijlemaker en A. Kor- teweg hebben het gehele afge lopen jaar moeten overwerken om begroting en meerjarenbe groting tegelijk te kunnen pre senteren en dat overwerk vloeit voort uit het niet kun nen vervullen van enkele va catures. Ondanks die vacatu res, die al jaren bestaan, zegt Scheeres dat de chef van de Reinier Scheeres: giganti sche achterstand op finan ciën... Stokje rond met de hond. Pagina twee. De Vlaardingse CDA-fractie vreest tekorten in de begroting vanwege de tekorten in het grondbedrijf. Renovatie in de stadsver nieuwing is wat haar betreft van de baan. Pagina drie. Judoka Koen Backelandtis 'eigenlijk nooit weggeweest'. Pagina vijl afdeling fmanciCn. A. B. van den Bout. een personeelsuit breiding van harte zou toejui chen. Het concrete probleem voor de provincie is, dat Schie dam zijn jaarrekeningen vanaf 1976 nog moet indienen. „Daar komen wij gewoon niet aan toe." aldus de wethouder. Zie verder pagina drie. Schiedam De ontvoering van het I8-jarige Schiedamse meisje vrijdagmiddag op de Nieuwpoortweg, blijkt op touw te zijn gezet voor eert huwelijk tussen haar en de negentienjarige Turkse ont voerder. Dat heeft de Schiedamse re cherche kunnen opmaken uit het relaas van de mensen, die bij de zaak waren betrok ken. Nog niet duidelijk is hoe het meisje tegen de huwe lijksplannen van haar be wonderaar stond, die haar vrijdag onder ogen van ver bijsterde omstanders 'schaak te. Het onderzoek is nog gaande. JmQL Dit nieuwsblad. nmwi Vlaardingen De praktisch naar totale ver nieuwbouw neigende restauratie van de Schoolstraat zal aangevuld worden met de plaatsing van een paar gerestaureerde oude ge velstenen. Het college van B en W heeft beslo ten in elk geval vier stenen te laten opknappen, waarvan er twee in de Schoolstraat kunnen worden ingemetseld. Het zullen gevelstenen worden met een springende vos en een boom en een met het gedicht 'Geschiet spijt*. Twee andere gevelstenen zullen elders in de stad on dergebracht worden. Waar is nog mei precies bekend. Voor het oorspronkelijke plan nog meer oude gevelstenen te restaureren bleek geen geld genoeg aanwezig. UNiiiimiinunm I het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met Rotterdams Nieuwsblad. I sW<ett SW

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1