I COMMENTAAR Begroten met de natte vinger 'Slopen of verzuipen' Gweenpertce mmssLuts Minder subsidie voor school voorstellingen CDA in nota: m Bakkie en muziek weg uit auto's Bestemmings plan wijzigen voor politiehond Auto na slip de bosjes $ËgmmM HKfieBK mmÊèm WÈËËSÊÈÈË ggfiHH *1111111 Open dag bij huisvrouwen Greenpeace origineelst op West- landbeurs Gereedschap weg uit winkel Geen bezwaar tegen koopavond vrijdag Te Loo houdt spreekuur donderdag j 30 oktober 1980 VD/SC/WW I 'SLOPEN OF VER7UIPEN'. Dat is voor de goede verstaan- l der de strekking van de nota over de problemen bij het grondbedrijf, die de CDA-fractie gisteren heeft gepresen teerd. De financiële problemen rond de oude huizen in i stadsvernieuwingsgebieden zijn zo groot, dat ze in de toe komst zelfs tekorten op de begroting kunnen veroorza- ken. Daar moet op korte termijn een oplossing voor ko men, vindt het CDA. DE FRACTIE heeft daarin gelijk. Het is hoog tijd, dat de nare ontwikkeling rond die grondperikelen een halt wordti toegeroepen. Het zou echter jammer zijn, als dat zou moe ten gebeuren door op voorhand een streep te zetten door ieder toekomstig renovatieplan; door de slaper bij wijze van spreken al te bestetien. Er moeten ook andere moge lijkheden worden bekeken. Men kan bijvoorbeeld probe ren de tekorten zoveel mogelijk in een klap of per project weg te financieren. Daarmee zijn dan overigens we! ton nen gemoeid: geld dat je dan niet meer ergens anders voor kunt gebruiken. DE GEMEENTERAAD zaf straks de knoop moeten door hakken om voor een reeks van jaren duidelijkheid te ver schaffen. Die duidelijkheid is langzamerhand broodnodig. Wordt bij de komende begrotingsbehandeling gekozen vooreen stadsvernieuwingsbeleid, dat ten doel heeft goe de en zo goedkoop mogelijke woningen Ie creëren, dan zullen andere nuttige voorzieningen de tweede sporthal wellicht? daar voor moeten wijken. Wil de raad dat niet, dan moet dat ook duidelijk worden uitgesproken en dan moet het gemeentebestuur daar de consequenties van dragen. De sloop van vele woningen is dan inderdaad niet meer tegen te houden. P.H. 'Slechte woningen veroorzaken tekort' VIaardingen Er moet zeer snel een oplossing ko men voor de tekorten bij het grondbedrijf op de zo genaamde saneringsgronden. Die tekorten dreigen gigantische vormen aan te gaan nemen, als niet snel wordt besloten om actie te ondernemen, zoals het op grote schaal slopen van slechte woningen. Vooral in de VOP is het probleem enorm: daar drei gen de verliezen de komende jaren op te lopen tot 9 miljoen over 5 jaar. Nog eens vijf jaar later is dat tekort ai opgelopen tot 23 miljoen. Dat staat aangegeven in een nota over het grondbedrijf, die de CDA-fractie in de Vlaar- dingse gemeenteraad heeft sa mengesteld. In die nota klinkt de grote bezorgdheid door, die bij het CDA ten aanzien van die verliezen heerst. Er wordt zelfs over gesproken dat via de tekorten van het grondbedrijf de gemeente Vlaardingen dus danig in de financiële proble men komt, dat een tekort op de begroting kan ontstaan, waarna Vlaardingen onder cu ratele van het rijk zou worden gesteld. In de nota komt te vens tot uitdrukking dat het wat het CDA betreft uiterst twijfelachtig mag worden ge noemd, of er na het huidige renovatieproject in de Pieter Karei Drossaartstraat nog wel één woning in de stadsver nieuwingsgebieden gereno veerd zal kunnen worden. De problemen rond de tekor ten van het grondbedrijf date ren van jaren geleden. Na de oorlog besloot het Vlaardingse gemeentebestuur in het cen trumgebied, de VOP en de Oostwijk krachtdadig tot ver nieuwing over te gaan. Aan de hand van een rijksregeling, die inhield dat gemeenten 80% van de kosten terug zouden kunnen krijgen als tot sloop en nieuwbouw zou worden over gegaan, werden op grote schaal panden in de stad aan gekocht tegen behoorlijke prij zen. Aan renovatie werd in die tijd nog niet gedacht Voor een deel werden die aangekochte woningen meteen gesloopt zoals in het centrum en de Oostwijk terwijl een ander deel werd verhuurd: in de VOP bijvoorbeeld. Keihard Die laatste huizen zorgen nu voor de enorme tekorten: het bij de koop geïnvesteerde be drag wordt door de jaarlijkse door Paul Houkes rente alleen maar groter. Voor die rente draait de stad zelf op. Ket oorspronkelijke aankoop bedrag wordt verder alleen voor 80% door het rijk ver goed, als inderdaad sloop en nieuwbouw plaatsvindt. Het rijk bleek in het verleden niet bereid om over dat principe te onderhandelen. De toenmalige staatssecretaris Jan Schaefer zei keihard tegen Vlaardingse onderhandelaars: „Jullie kie zen zelf voor renoveren en niet slopen en daar moet je dan zelf de consequenties van 'dragen. Geen sloop betekent geen geld van het rijk volgens die 80%-regeling." De problemen kwamen al aan de orde bij de behandeling van het Actieplan voor de VOP, in november 1976. Toen werd be rekend, wat op grote schaal nieuw bouwen of op grote schaal renoveren de gemeen schap zou gaan kosten. Bij maximale nieuwbouw, waarbij in totaal slechts 33 woningen van de ruim 500 zouden wor den gerenoveerd, zou dal zo'n 8000 gulden per woning aan grondverliezen kosten, terwijl bij maximale renovatie <277 opgeknapte huizen) het ver- liesbedrag per pand op 22.400 gulden zo komen. Over dat laatste, zo stond toen al vast, zou met het rijk nooit te pra ten zijn. De grondkosten spe len ook een grote rol bij de huidige renovatie in de Pieter Karei Drossaartstraat in de VOP. Het eerste project, dat nagenoeg is afgerond, kost de gemeente ruim 86.000 gulden per jaar aan grondkosten. Als ook de overkant van de straat wordt aangepakt, zoals nu de bedoeling is, dan wordt dat te kort 144.000 gulden per jaar. Met spoed bebouwen In de nota dringt het CDA er op aan, dat een beleid op lan gere termijn wordt uitgestip peld, waarin precies op een rijtje komt te staan hoe de te korten zich de komende jaren zullen ontwikkelen. „Het is overbodig te zeggen dat spoed met bebouwing geboden is en bovendien dat er, wil alles een beetje betaalbaar worden, in een hoge dichtheid moet wor den gebouwd en zonder expe rimenteren," stelt de nota. ,,Het zullen vrij eenvoudige woningen moeten worden, gebouwd in series van enige betekenis. Waar mogelijk moet van ladeplannen gebruik wor den gemaakt." Hoewel het in de nota nergens expliciet staat vermeld blijkt er duidelijk uit, dat het CDA in die sanerings- gebieden helemaal niets meer ziet in nieuwe renovatieplan nen. De grondnota van het CDA, die vorige week in de fractie is vastgesteld, Is ook aan het col lege van B en W en de andere raadsfracties gezonden. Het CDA heeft er op aangedron gen, dat de materie begin vol gend jaar in de diverse com missies en de gemeenteraad uitputtend behandeld wordt. J9W) 3B13) Uw 1 7i88> r. laan Ji ndsJfl* Schiedam Een gemotori- .seerde fk-hiedamse zendama teur. die zijn auto met 'bakkie' op de Alphons Arriënstraat had geparkeerd, kan na be zoek van een inbeker niet meer zenden vanuit zijn auto. Bovendien werden zijn kente kenbewijs, paspoort en drie gi rokaarten gestolen, tesamen met het polstasje waarin de spullen gestoken waren. Waar schijnlijk is bij de diefstal een valse sleutel gebruikt. Muziek verdween uit de auto van een 26-jarige Schiedam mer, toen een dief met een valse sleutel de binnenkant van het voertuig onderzocht. De waarde van de radiocasset terecorder, die tesamen met vijf bespeelde cassettes ver dween, is 350 gulden. De 'auto kraak' vond plaats pal voor het huis van de eigenaar. Maasland Om de bouw van een kennel voor een politie hond in Maasland mogelijk te tnaken moet het bestemmings plan Commandeurspolder ge wijzigd worden. De eigenaar van de het dier, de in Rotter dam werkende spoorwegagent F.H.Gerrits, wil het dier in zetten ter beteugeling van on geregeldheden in 'voetbal-trei nen'. pe gemeenteraad van Maas land vindt dit geval zo bijzon der, dat zij zich inmiddels voor wijziging van het bestem- •ningsplan heeft uitgesproken. Burgemeester J. van den- Brink: „Hiermee wordt het al gemeen belang gediend." Hij fcl het duidelijk niet eens te oja met CDA-iractievoorzitter W. van Geest, die vindt dat J-ttt dergelijke mogelijkheid dan ook voor andere liefheb- wts mêet bestaan. De vraag van de CDA-voorman wat er bij overlijden of verhuizing van het beest moet gebeuren, antwoordde de burgemeester: -Als die kennel er eenmaal staat. is deze niet meer weg te Poetsen. Eigenaar Gerrits zal 'ft een dergelijk geval zelf fttoeten beslissen of de kennel verdwijnt. SSSfK "Doordat, een au- n j 1 ^em plotseling om de rem trapte is een 21-ja- Schiedammer op de Hor- athweg jn de slip geraakt. i?*8 In de bosjes naast de weg wam de auto van de Schie- ^mmer tot stilstand. ContrÓle de politie leerde dat de ur) u11161 een borreltje op ach- het stuur had plaatsgeno- mjtt- Een bloedproef werd *Mer door de autobestuurder jfveigerd, vandaar dat pro- !?*verbaal tegen hem werd {gemaakt De auto was total -151M >0*6! flfli l)[S» J10) 56 8«i« wv» -v: rrw -v W WHÊÊÊÈrÊÊmSimÊmÊXÊ MÊÈ&ÊË iniiiiiiiiiiiniimiiiimiMiiiiiiiuiiMiiMiiuiiii Vlaardingen De afdeling Vlaardingen van de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen houdt op woensdag 5 november een open dag in zaal Harmonie aan de Schtedamse- weg. Op het programma staat onder meer een optreden van een zangkoor en een volks dansgroep en een verloting. De open dag begint om tien uur en duurt tot ongeveer half vijf. iiiiiniiiiiiiiiriiiiifiiniiiimiiiiiiiiiiiiiHiiiiüiiT Maasland Ondanks de waardering die het gemeentebestuur van Maasland uitspreekt voer de schoolvoorstellingen krijgt de betreffende commissie toch niet de subsidie waarom werd ge vraagd. De commissie, bestaande uit leden van de oudercommis sies en schoolteams van de vier lagere- en kleuterscholen, heeft voor het seizoen 1980 1981 een subsidie van vijfduizend gul den gevraagd. wees in dit verband op de loonbelasting en sociale pre mies, die de gemeente voor de kunstenaars die de schoolvoor stellingen verzorgden moet be talen. „De extra subsidie bete kent dus niets minder dan het direct doorschuiven van het geld". Met acht tegen drie stemmen werd het voorstel van de Open Groepering om die 800 gulden ook beschik baar te stellen, verworpen. De Greenpeace-siand, geheel gemaakt van materiaal dat van de beurs zelf afkomstig was, werd tot de meest originele inzending verklaard, 's Gravenzande De inzending van de Maassluise afdeling van Greenpeace is deze week uitgeroepen tot de meest originele op de Westlandbeurs, die gisteren werd afgesloten. Hun stand was geheel gemaakt van kringloopmateriaal dat van diezelfde Westland beurs afkomstig was. Het uitroepen van de stand tot de meest originele gebeurde dinsdag met enig feestelijk vertoon. De Westlandbeurs is overigens een groot succes geworden. Het bezoekersaantal overtreft naar schatting de 25.000. Dat betekent een extra bedrag van 1800 gulden, omdat vol gens de gemeentebegroting 1980 slechts 3200 gulden staat .geraamd. Daarnaast verzocht dc commissie dan ook nog om een extra subsidie van 1500 gulden, om ook voor de vier kleuterscholen een voorstel ling te kunnen geven. Gezien de financiële situatie van de gemeente heeft het ge meentebestuur het onmogelijk geacht om aan die wensen te gemoet te komen. De 1500 gul den voor de kleuterscholen is geheel geschrapt, terwij] de 5000 gulden ook niet werd ge haald. De gemeenteraad .wilde namelijk met verder gaan dan .een verhoging met I.OOO gul den tot een totaal van 42.000 gulden. Ondanks een pleidooi van de Open Groepering ging de raad niet akkoord met de nog ont brekende 800 gulden. Me vrouw Van Kranenburg ver geleek deze zuinigheid; met een ander facet, namelijk het onderhoud van sportvelden. .Daarvoor wordt 133.000 gul den uitgetrokken. Dat is liefst 8.000 gulden meer dan dit jaar. We praten nu verder over 800 gulden, louter om hel peil van de schoolvoorstellingen te handhaven". Mevrouw Van Kranenburg Schiedam Zeer, zéér zwak heeft drs Reimer Scheer- es, wethouder voor financiën in de gemeente Schie dam, gistermiddag zijn beleid tegenover plaatselijke journalisten kunnen verdedigen. Optimisme druipt van de gemeentebegroting voor 1981 af en volgens Scheer- es is dat allemaal ijdele hoop: „Natte vingerwerk," zoals hij het zelf onverbloemd noemt. Zijn optimisme is grenzeloos en dat is geen conclusie, Scheeres geeft het zelf ruiter lijk toe: „Er zijn. altijd ups en downs in de economie en de verwachting, dat aan de ma laise weer een eind zal komen, is toch niet geheel onrecht vaardig en onverantwoord." Het zijn, voor de duidelijkheid, letterlijke citaten van de 3- ..Ach, er is een vertragings- Schiedamse wethouder, tevens factor van dertig procent. Van er gemeenten in Zuid-Hol- d. Daar hoeven wij niet meer land. wakker van te liggen. Je bent alleen gedwongen te werken met een begroting op basis van die van '79. Nou, dat is alleen maar ongunstig voor het nieu we beleid, dat je voor ogen staat." loco-burgemeester. Nogmaals: citaten. 1. „Onze hele saldi-reserve gaan wij verbruiken en het is natuurlijk de vraag of gedepu teerde staten van Zuid-Hol land dat zullen aanvaarden. Voorheen waren zij erg voor zichtig. Je kunt wel zeggen: wie dan leeft, wie dan zorgt, maar de provincie kijkt na tuurlijk verder dan de neus lang is. Tja, als 't niet kan, zal het wel praten worden met de zware jongens van de provin cie." 2. „De begroting voor 1980 is nog steeds niet goedgekeurd, terwijl het jaar al bijna om is, maar dat is een probleem voor alle plannen die ingecalcu leerd zijn kan dertig procent toch niet binnen de gestelde termijn worden uitgevoerd, of vanwege inspraak, of omdat goedkeuring van GS uitblijft, of noem maar op. En stel je voor dat alles wel binnen de gestelde termijn kon worden uitgevoerd, dan zouden de te korten helemaal gigantisch worden." Varkentje Het zijn citaten, die ofwel doen vermoeden dat de ge meentebegroting voor 1981 een onhaalbare kaart is, ge meentelijk idealisme, öf op zijn minst erop doen wijzen dat Schiedam de komende jaren geen enkele speelruimte heeft, omdat heel 1980 nog op basis van de begroting voor '79 moest worden gewerkt en het best eens zou kunnen zijn dat in '81 geen enkele ruimte is voor alle andere mooie voor nemens die in '80 niet eens ge realiseerd mochten worden. Scheeres zegt het zelf! Of er is vertraging omdat dingen niet kunnen, of het nieuwe beleid kan niet worden uitgevoerd op basis van het oude- Volgens die theorie spekt het Schie- damse varkentje zijn beurs door schone denkbeelden in bagger onder te dompelen. Ook dat ontkent dc wethouder niet. Ondanks een gal in de gemeentebegroting voor 1981 van 2.3 miljoen heeft Schie dam een pot voor extra uitga ven van drie miljoenen. Extra? Dus dat nieuwe beleid kan wèl? Scheeres. optimist: „Als ge meente ben je natuurlijk tame lijk autonoom in het maken van je begroting..." Maar zo'n ding moet wel door GS goedgekeurd worden. Scheeres: „Ik denk dat wii voor die begroting nog heel wat kruistochten naar Den Haag moeten wagen. Ik denk dat wij het er nog heel moei lijk mee krijgen." En dat optimisme dan? Scheeres: „Nou, het is natuur lijk zo dat wij eik stukje nieuw beleid met hand en tand moe ten verdedigen bij de provin cie. En, natuurlijk zal de pro vincie de begroting nooit af keuren, dat kan gewoon niet. Wel krijgen wij, hooguit, de gelegenheid de begroting op onderdelen te corrigeren." Met hetzelfde stalen gezicht, als waarmee dc wethouder de gemeentebegroting verdedigt („Schiedam gaat toch nooit failliet!"), zegt hij ook dat het watertarief waarschijnlijk met een procent of tien omhoog zal moeten „door hogere inkoop prijs van Rotterdam èn geste gen distributiekosten". Maar bij doorvragen over die hogere kosten blijkt, bij monde van ambtenaar A. Korteweg, dat de distributiekosten juist om laag zijn gegaan. Scheeres zegt dus zomaar wat? „Nee, nee," zegt Scheeres, „het is eigenlijk alleen die inkoopprijs, die is ook weer zó omhooggegaan. En je moet niet vergeten, de tarieven hebben wij vorig jaar heel laag kunnen houden door een overschot uit '79. Dat scheelt." Vergeleken met de opbreng sten van vorige jaren scheelt dat niet noemenswaardig. Maar Scheeres noemt zyn be groting voor '81 ook zelf: nat te-vingerwerk. genomen wat hem aanstond. Schiedam Een nog onbe kend gebleven dief heeft tij dens de verbouwing van een winkel op de Rotterdamsedijk de hekken voor het winkel pand verwijderd en heeft mee- Twee bakken gereedschap met een waarde van duizend gul den verdwenen op die manier van de bouwplaats. Maassluis De koopavond gaat in Maassluis naar de vrij dag. Geen enkele van de be trokken organisaties heeft zich tegen deze omzetting uitge sproken. Het verschuiven van de koop avond gebeurt op verzoek van de Ondernemers Federatie Maassluis. Het college van B en W heeft over de zaak ad vies gevraagd aan de Kamer van Koophandel, die eveneens positief tegenover zo'n ver schuiving stond. Ook de %'ak- bonden CNV en FNV alsmede de Maassluise werkgroep van de Consumentenbond hadden geen bezwaren. „Aangezien uit voorgaande enquêtes is geble ken dat een kleine meerder heid van het publiek de voor keur geeft aan een koopavond op vrijdag menen wij dat er geen bezwaren zijn tegen de gevraagde verschuiving," al dus het Maassluise college in het raadsvoorstel. Schiedam Burgemeester nr. G. J. te Loo zal met ingang van 4 november voortaan elke dinsdag van 9.00 tot 10.00 uur spreekuur houden in zijn ka mer in het Stadskantoor. Ie dereen die de burgemeester wenst te spreken kan zich op die tijd melden bij de bode op de 6e etage. Wel wordt er geweren dat de burgemeester zich niet zal be zig houden met aangelegenhe den die tot de portefeuilles van de wethouders behoren. advertentie VOOR PIANO'S ZIJN WIJ EEN BEGRIP Informeert u eens naar ons Huur-met-reeht-van-koop ayateem. OUISPEL HOUTMAN PIANO'S MUZIEK Singel 116 Sniedam. Tel. 010—268871

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3