EMÏRJ Projectleider ir. Geert Bolt je: Nederland laat goudmijn in voortuin liggen" 'Natte'las nu even sterk als 'droge'las fesff- ■HHI Wm donderdag 30 oktober tSSO VD/SC/WW De Meetpost Noordwijk. Op negen kilometer van de kust en een diepte van tien meter werd de basis gelegd voor het baanbrekende tassucces van de projectgroep onder leiding van ir. Geert Boltje. Nieuwe lastechniek kan de zee veroveren Meetpost Noordwijk Een projectgroep onder leiding van de Delftse ingenieur Geert Boltje heeft de laatste vier jaar baanbrekend werk ver richt op het gebied van onderwater lassen. Het PLOT (Praktijklaboratorium Ondenvaterteehniek, waarin de TH. de Marine en Rijkswaterstaat participeren) en de werkgroep Neptunus van het Nederlands Instituut voor Lastechniek (met de TH en TNO als stimulatoren) zijn er in geslaagd om een lastechniek voor verbindingen onder water te ontwikkelen, die qua sterkte niet onderdoet voor op het droge tot stand gebrachte lasverbindingen. De nieuwe techniek is veel goedkoper en efficiënter. Het geldverslindende gebruik van een 'droog' lashuisje op de zeebodem voor een betrouwbare las behoort tot het verleden. Vooral de soms gigantische pro blemen bij het lassen van off-sho- re-installaties en pijpleidingen In- ken definitief van de baan. Bol- tjes methode is goedkoper, mak kelijker en vergt veel minder tijd. Nederland ligt momenteel met de nieuwe lesmethode ver voor op de rest van de wereld. Met de fi nanciële hulp van het ministerie van Economische Zaken en het bedrijfsleven zijn de lasproeven onder water op een plateau van het voormalige REM-eiland bijna voltooid. Met een groter succes dan de onderzoekers ooit hadden gedacht De vraag rijst nu wat er gaat gebeuren met de resultaten. Geert Boltje is somber gestemd- :„Door een slappe houding ver liest Nederland steeds meer ter rein op de off-shore markt Door de nieuwe lastechniek zouden we het verloren marktaandeel kun nen herwinnen en zelfs sterk kunnen uitbreiden. Voorlopig la ten we een goudmijn in onze voortuin liggen. Ook de TH wü geen geld meer beschikbaar stel len voor verdere experimenten op het voormalig REM-eiland. Dat is onbegrijpelijk". Noordwijk De naam REM roept bij velen nog nostalgische herinneringen op aan de pioniers van commer ciële televisie. Het eiland werd in 1964 gebouwd en heeft een jaar lang televisieminnend Nederland in zijn macht gehad met pro gramma's als Rin Tin Tin, het sprekende paard (Mr. Ed), de on zichtbare man, John Drake en het ruimteschip Orion. Joop Lan- dré en Mary Schuurman bepaal den het gezicht van de REM-tele- visie en stapten na het tumultu euze jaar over naar de TROS. Het eiland ligt negen kilometer uit de kust van Noordwijk. buiten de territoriale wateren. De zes poten staan echter op Nederlands grondgebied van het continentale plat Dit laatste aspect hadden de geldschieters van de illegale tele visiezender over het hoofd ge zien. Een in aller ijl geformeerd REM-wetje stelde de Nederlandse regering in staat de uitzendingen te verbieden. De eigenaren pluk ten het eiland helemaal kaal, toen ze definitief het heilloze van hun plannen hadden ingezien. In 1974 nam het rijk het eiland voor vier ton over van de NV Exoco- man uit Panama. Een koopje van de eerste orde. Een nieuw eiland zou twintig tot dertig miljoen gul den hebben gekost. Na een jaar van renovatie, inrichting en in- strumentering werd het eiland in 1975 in gebruik genomen voor het uitvoeren van proeven en metingen op velerlei gebied. Met een veranderde de naam. REM- eiland werd een vloek en de nieuwe benaming was minder spectaculair Meetpost Noordwijk. De vaste plaats voor de meetpost is geografisch bepaald op 52 gra den. 16 minuten en 26 seconden Noorderbreedte en 4 graden, 17 minuten en 46 seconden Ooster lengte. Zes poten van bijna dertig meter lengte torsen het platform uithoven de achttien meter diepe zee. Een klein belikopterdek stelt wentelwieken in staat personeel te halen en te brengen als het slecht weer is. Bij gunstige klima tologische omstandigheden wor den de eilandbewoners, de appa ratuur en andere goederen per boot uit Scheveningen aange voerd. Hiervoor huurt Rijkswa terstaat ongeveer honderd keer per jaar de kotter Albatros, die tussendoor dienst doet als trans- utmiddel voor recreatieve Student-assistent Karei Verheesen Inspecteert de meetapparatuur op het eiland, terwijl de duikers ruim twintig meter onder hem een proeffas maken. geveer één kubieke meter die permanent op de werkvloer on der water is gestationeerd. De lassen worden onder water ge maakt en daar meteen beproefd. Een paar keer per dag dalen dij kers de diepte in om de experi menten te begeleiden en te per fectioneren. Op het eiland zijn talloze meet- en registratiemidde len geplaatst, die de resultaten van de honderd duikpogingen van seconde tot seconde vastleg gen. Sterker Die resultaten tot nu toe zijn ui terst bemoedigend: „De lassen kunnen zonder te breken dertig tot vijftig procent meer kracht verdragen dan andere onderwa ter verbindingen. Volgens onze methode zijn de lassen net zo sterk als boven water. Het is een heel avontuur geweest, maar het was de moeite waard. We liggen ver voor op de lasdeskunöigen uit Japan en Amerika. Dat heb ïk in de wandelgangen van een in ternationaal congres in Portugal begrepen. Tot nu toe moest voor een sterke las telkens een water dicht huis worden gemaakt om een droge ruimte onder water te creëren. Daarom kost een wille keurig lasie aan een pijpleiding op de bodem van de Noordzee zo'n twee drie miljoen dollar. De aanhangers van drooglassen hebben altijd gezegd dat natte lassen niet stevig zijn. Wij hebben nu aangetoond dat dat best aardig gaat. Onze lassen zijn net zo ste vig als de droge verbindingen. Zij zijn echter veel goedkoper en veel makkelijker uit te voeren. In dit opzicht staan wij vooraan in de internationale laswereld", ver klaart ir. Geert Boltje vol trots. Goudmijn Zijn enthousiasme verandert ech ter plotseling, wanneer hij de toe komst van deze tak van de we tenschap aanroert: „De TH heeft aangekondigd dat de experimen ten op de Meetpost Noordwijk in september worden gestaakt, om dat ze te duur zijn. De kosten be- dragen nog geen halve ton per Geert Boltje bekijkt een elektrode, voordat de duiker Rocco zich Iaat afzakken naar de j331"» terwijl het huren van de na- werkvloer tussen de zes poten van het voormalig REM-eiland. bitat in de Oostzee een paar ton De twee verdiepingen van de Meetpost zijn ingericht als slaap plaatsen voor tien personen, ver- blijfsruimten (met biljart, dart- bord en tafeltennistafel), keuken, toiletten, meet- en instrumenten- kamers, opslagruimten, een werkplaats en een machineka mer. De activiteiten op het rood-wït. geblokte eiland zijn legio. Waar nemers van trekbewegingen bij vogels en verffabrikanten maken regelmatig gebruik van de facili teiten. De Duitse televisie heeft er een aflevering uit de misdaad serie Tatort opgenomen. Buiten landse onderzoekteams bevolken regelmatig het eiland en het KNMI begint binnenkort met een onderzoek naar de relatie golf-' wind. Instrumenten en meetmet hodieken kunnen op zee worden beproefd; voor wetenschappelijke studies worden gegevens verza meld; proeven en onderzoekin gen worden onder ideale praktij komstandigheden uitgevoerd. Op het eiland wordt permanent de windrichting en -snelheid, de wa ter- en luchttemperatuur, de wa terstand, de golfhoogte en -rich ting, stroomsnelheden, de vervui ling en het zoutgehalte van de Noordzee op modulatoren vastge legd. Via de vuurtoren van Noordwijk worden de gegevens telefonisch doorgegeven naar het Informatie Centrum in Rijswijk van Rijkswaterstaat (directie Noordzee), waar een computer voor de verdere verwerking zorgt De meetpost Noordwijk is omringd door een arsenaal boeien om de metingen vanuit diverse dichtbijgelegen lokaties te coördi neren en maakt deel uit van het meetnet Noordzee, een geïnte greerd samenspel van diverse meetpunten verspreid over het continentale plat en de Neder landse kuststrook. Van alle pun ten komen meteorologische en oceanografische gegevens binnen voor de storm vloed waarschu wingsdienst het KNMI, de Oos terse heldewerken, het waterkwa liteitsbeheer, werkzaamheden op zee, de scheepvaart en weten schappelijk onderzoek. Het eiland is minstens vijfendertig weken per jaar bemand en kan vanuit Rijswijk op telecommand© wor den bediend en beveiligd. Lasproject De tussenafdeling Metaalkunde van de Technische Hogeschool is in 1976 begonnen met het lassen onder water. In dat jaar studeer de Geert Boltje af op een laspro ject en de resultaten waren zo be moedigend dat hij besloot met zijn experimenten door te gaan. De eerste proefnemingen werden op zestien meter diepte in de Oostzee bij Travemünae gedaan. In een habitat (een onderwaterla boratorium) werden de eerste stiftlasproeven en experimenten met beklede elektroden uitge voerd. Dit onderzoek was moge lijk door de PLOT: de project groep Praktijklaboratorium On derwatertechniek. Een samen werkingsverband tussen de Tech nische Hogeschool, het Water- vankelijk alleen bij het Duitse onderwater laboratorium uitge voerd. De kosten waren erg hoog. Voor een week moest meer dan tweehonderdduizend gulden wor den betaald. In samenspraak met Rijkswaterstaat viel vervolgens het oog op het voormalige REM- eiland. Vlakbij, goedkoper en Noordzee-omstandigheden waren de criteria op basis waarvan werd besloten de lasproeven daar voort te zetten. Tussen de poten van het eiland werd tien meter onder de zeespiegel een werkvloer met een kooi gemonteerd, zodat de duikers langer en vaker htm Rijkswaterstaat Philips en de TH/TNO) brachten het resteren de miljoen aan geld en diensten in natura op tafel. Aanvankelijk beperkten de proe ven zich tot het drooglassen on der druk in het laboratorium van de afdeling Metaalkunde aan de TH. De druk kon worden opge voerd tot twintig atmosfeer, wat overeenkomt met tweehonderd meter onder de zeespiegel. Ver volgens werd in een tobbe van één meter hoog het natte aspect van het lassen getest Op deze manier werd een goed inzicht verkregen in de problemen van door Art van Iperen werk kunnen doen. De Meetpost onderwater lassen. Met deze ex- Noordwijk is uitgerust met uitste- perimentele bagage ging de pro jectgroep naar het voormalig REM-eiland: Gijs Kerkhof, Karei Verheesen, Hans van Beurden en leider Geert Boltje. Een groep duikers werd gehuurd om het natte werk op te knappen. Al spoedig bleek dat de omstandig- heden op de Noordzee het uitvoe- kende meetapparatuur en vooral ren van de laboratoriumresulta- de remote sensmg sprak de pro- ten bemoeilijkten. Er waren veel j eet groep aan: aan wal konden langere kabels nodig en het las alle gegevens in een computer sen ontnam elk zicht op het werk worden opgeslagen. voor de duikers. Zij moesten. ge- De werkgroep Neptunus (waarin - - - de TH en TNO de richting bepa len) van het Nederlands Instituut slag ~om het "lassen voor Lastechniek stelde een pro- eenvoudiger te maken door het gramma voor het onderwater las- ontwikkele loopkundig Laboratorium, de Ko ninklijke Marine en Rijkswater staat. De PLOT werd gesticht om worden opgeslagen. w kgroep Neptunus (waarin heel op het gevoel lassen. Daar- 1 om ging de projectgroep aan de sen onder water maken door het ontwikkelen van de sleeptech- sen op en diende de plannen bij niek en het automatisch stiftlas- het ministerie van Economische zaken in. De minister reageerde alert met een subsidie van twee miljoen gulden en de deelnemers (zoals Shell, de Gasunie, Smit- Tak Internationale, het duikbe- Stiftlassen voor de TH onderzoeksfacilitei ten onder water te creëren. De j-oa «»i«juiuuiuucf uci uuutoe- Meetpost Noordwijk het experi- ias- en lijmproeven werden aan- drijf Vriens uit Bergen op Zoom, ment stiftlassen in de praktijk Eind september wordt op de Meetpost Noordwijk het experi- uitgetest. Onder leiding van Geert Boltje is een 'pistool' ont wikkeld, waarin de stiften wor den geplaatst Door een stroom stoot vanaf het eiland worden deze stiften automatisch vastge- Last Sleepiassen Samen met Philips werd een nieuwe elektrode ontwikkeld voor het sleeplassen. De lasboog (een constante 'bliksem', die de materie verhit en doet samen smelten) kan met deze techniek over de te lassen plaats worden gesleept Het grote voordeel ten opzichte van de gewone methode bleek al snel: bij de orthodoxe lastechniek moet de lasboog ui terst nauwkeurig een halve milli meter van het oppervlak worden gehouden om kortsluiting te voorkomen. Aangezien de dui kers dit op de tast moeten doen, zijn de problemen groot en is het een tijdrovend karwei. De las boog verhit het omringende wa ter tot het verdampt, zodat de duikers letterlijk in nevelen zijn gehuld. Het lassen met een sle pende elektrode is al veel in ge bruik, maar de nieuw ontwikkel de methode resulteerde in veel sterkere lassen, die eenvoudiger en doeltreffender zijn uit te voe ren. Dit is gebleken bij experi menten die nu onder praktijkom standigheden op en onder de Meetpost worden uitgevoerd Hiervoor heeft het enthousiaste team in korte tijd een drievoudi ge automatische trekbank ont wikkeld in een behuizing van on- per week kost. Dat is erg jammer en oliedom. Onderzoekers uit Eu ropa en zelfs Amerika komen naar het voormalig REM-eiland om daar hun experimenten uit te voeren. Alle faciliteiten zijn hier aanwezig op een steenworp af stand van de TH. Als de TH de maatschappelijke ontwikkelingen zou volgen, zou het eiland voor bij voorbeeld bagger- en corrosie- proeven in TH-verband uitste kende diensten kunnen bewijzen. Daar komt echter niets meer van terecht in de nabije toekomst De TH mist duidelijk de boot. Mede hierdoor begint Nederland de off-shore markt te verliezen. Engeland, Noorwegen en Frank rijk spelen er wel op in. De TH zou In Nederland een sturende en experimenterende functie moe ten hebben, maar gaat volledig de mist in. Op de off-shore markt van het continentale plat wordt per jaar meer dan één miljard gulden besteed. Inspectie, onder houd en reparaties vormen een gigantische markt, maar Neder land bijt op een houtje en kijkt toe. Wij hebben nu met de voor uitgang in de lastechniek de voorzet gegeven. Als Nederland er niet mee doorgaat, laat het in zijn voortuin een gigantische goudmijn liggen. Het zou heel on begrijpelijk zijn, wanneer de TH besluit de Meetpost Noordwijk niet meer als experimeneel plat form te gebruiken. Als we niet oppassen, verliest de TH ook de voorsprong op oceanologisch ge bied aan de universiteit van Utrecht, net zoals we de medi sche techniek aan de TH van Twente zijn kwijtgeraakt".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4