IMÏI Definitief ontwerp van inrichting Rijksdriehoek cross- terrein voor brommers schot komt 'M HEENV Recreatie Zandzuiger Verondiepen Oplossing Doorgaan Plan van Ben W.Brielle Verdubbeling Lawaai vrijdag 31 oktober 1980 VP/SC/WW jO 8v CkXt Kaartje van het gebied waarover deze pagina gaat. Het is gelegen tussen Zwart ewaal en Heen vliet en ten oosten van de Groene Kruisweg. Het cijfer 1 geeft de zandwinput aan, 2 is de zogenaamde Rijksdriehoek, dat wellicht crosstarrein voor brommers gaat worden. t De watersport snakt naar meer ruimte. De zandwinput kan die geven. -v. ::j -n Zandwinput nog steels geen recreatiegebied Brielle Achter de dijk langs de Groene Kruisweg- tassen Zwartewaal en Heen- vliet ligt nu al jaren een fraai meer waar de water sporters om zitten te sprin gen, maar waar nog steeds niets mee gebeurt. Het is de zogenaamde zandwinput van de vroegere gemeente Heen- vliet, die nu binnen de gren zen van de nieuwe gemeente Brielle is komen te liggen. Het fraaie stuk water, met een op pervlakte van vijftig hectare, had volgens de plannen in het verleden allang een open verbinding moeten hebben met het Brielse Meer, waar van het een verlengstuk moet wor den. Dat zou een zeer welkome ver groting betekenen van het Brielse Meer, dat zomers veel meer boten herbergt dan eigenlijk zou mogen Het Brielse Meer is al geruime tijd over de top van zijn capaciteit heen. Maar volgens dezelfde plannen uit Naar het schijnt komt er nu enige het verleden is de zandwinput niet alleen bedoeld als vergroting van het Brielse Meer; Het is de bedoe ling er tevens een zelfstandig re- creatiegebiedje van te maken, door ook de oevers van de put recreatief in te richten. Gedacht wordt onder meer aan de aanleg van een grote jachthaven, de bouw van een restaurant, de aanleg van een fraaie groenstrook en aan verschillende voorzieningen voor het„dagtoerisme en de sportvissers. Allemaal zaken waarop de water sporters en andere recreanten met smart zitten te wachten. Waarom is er dan nog steeds niets gebeurd? Uit de zandwinput moet nog steeds ongeveer drie miljoen kubieke me ter zand worden gehaald om te ge bruiken bij de aanleg van verschil lende nieuwe projecten. Vertragin gen bij de aanleg van deze projecten maakten dat het zand nog niet no dig was. Vandaar dat ook niet ver der gegaan kon worden met de re creatieve inrichting van de plas met zijn oevers. De enorme zandzuiger op weg naar de zandwinput. beweging in deze vastgelopen zaak. In april dit jaar werd de zandwin- - put in bezit genomen door een enor me zandzuiger, na een zéér moeiza me tocht over land en door dijken. De zuiger moet één miljoen kubieke meter zand uit de put halen, be stemd voor de aanleg van een dijk in Dordrecht Het werk is nog steeds aan de gang, Maar als de zuiger zijn opdracht heeft volbracht blijven er nog steeds twee miljoen kuub zand over, die ook nog uit de put gehaald moeten worden. Een belangrijk deel van dit zand zal wordengebruikt bij de aanleg van rijksweg 57 tussen Ha- ringvlietdam en Brielse brug. Mooi ste zou zijn als de zuiger, na het por tie voor de dijk.in Dordrecht, met een door zou kunnen gaan met het zand voor de rijksweg. In dat geval zou de voorgenomen zandwinning zijn voltooid, waarna de recreatieve inrichting ter hand genomen kan worden. Maar door een grote serie bezwaar schriften tegen de aanleg van de rijksweg loopt dit plan kans een be langrijke vertraging op te lopen,-Als dat inderdaad het geval blijkt te zijn kan ook het laatste portie zand er niet worden uitgehaald. Maar er is nog een tweede pro bleem. Als al het zand er uit is heeft de put een diepte van ongeveer der tig meter. Voor een recreatiepias is dat niet gunstig. Net als bij het ocst- voornse meer zouden zwemmers de kans kunnen lopen in aanraking te komen met de zogenaamde koude spronglaag, waarbij het zeer koude onder-water naar boven komt. Bovendien bestaat de kans dat door de grote diepte de oevers regelmatig afkalven en maatregelen daartegen zijn zeer duur. Oplossing van dit probleem is een verondieping van het meer tot en kele meters. Maar waarmee moet dat gebeuren? Zand komt uiteraard niet in aanmerking. Daarom is aan vankelijk gedacht aan een veron dieping met havenslib, waar Rotter dam behoorlijk mee in de maag zit Maar terecht werd hiertegen van al lerlei kanten bezwaar gemaakt. De ruilverkaveling wees er" op dat dit een ware ramp zou betekenen. Omdat de zandwinput een open verbinding krijgt met het Briel- Meer, van waaruit tevens water wordt ingelaten voor de land- en tuinbouw, zouden van lieverlee alle Hutrersr watergangen en sloten worden ver giftigd met het havenslib. Na deze noodkreet deelde het waterschap De Brielse Dijkring mee voor een verondieping met havenslib geen vergunning te zullen afgeven. Na dit veto ontstonden er plannen om dc zandwinput geheel te dem pen met havenslib en er daarna een „droog" recreatiegebied van te ma ken, maar ook daarover schijnt bin nenskamer behoorlijk gebokst te zijn. Maar inmiddels lijkt nu een an dere oplossing in zicht te zijn, hoe wel er vermoedelijk nog geen defi nitieve beslissingen zijn genomen. Zoals bekend is in mei begonnen met het ingrijpende karwei om het Hartelkanaal een open verbinding ie geven, met de Oude Maas door het afbreken van de Hartelsluizen. Dit betekent onder meer ook het af graven van een grote „landtong" tussen de Hartelbrug en Botlekbrug. Er wordt nu aan gedacht om de grond die hierbij vrijkomt te gebrui ken voor verondieping van de zand winput. Een goede oplossing, want deze grond moet ergens heen. Bo vendien kan de put beter daarmee verondiept worden dan met giftig havenslib. Moeilijk punt is nog dat het zand voor rijksweg 57 nog uit de put ge haald moet worden. Normaal zou dat gebeuren kort voor de eigenlijke aar.leg begint Maar door de be zwaarschriften kan dat een paar jaar vertraging betekenen. Toch moet op vrij kort termijn een be stemming worden gevonden voor de grond van de af te graven land tong bij de Hartelsluizen. De beste oplossing lijkt le zijn om nu in één keer alle zand uit de put te halen. De zandzuiger kan dan, na het portie voor Dordrecht meteen doorgaan met het zand voor de rijksweg. Alleen moet voor de tijde lijke berging daarvan een oplossing worden gevonden. Toch lijkt dit een beter alternatief te zijn dan de zandzuiger na het Dordse portie te laten vertreKken en wellicht over een jaar weer terug te laten komen voor het zand van de rijksweg. Uiteindelijk heeft het bijzonder veel moeite en geld gekost om de enorme zuiger in. de zand winput te krijgen. Daarvoor moesten onder meer twee dijken plaatselijk worden verlaagd en een stuk weg warden verbreed. Daarom is er alles voor te zeggen om de zuiger meteen door te laten gaan. Voor de tijdelijke .opslag van het zand voor de rijksweg wordt wel een oplossing gevonden. In het andere geval, wachten met het zand voor de rijksweg tot de aanleg begint, zou het probleem van een tijdelijke berging vermoedelijk ook bestan. maar dan voor de grond van de Hartelse landtong. Want het is nog maar de vraag of in het ge heel van de ingrijpende aanpas- singswerkzaamheden rustig ge wacht kan worden met afgraven tot rijksweg 57 kan worden aangelegd. Grote kans zodoende dat alle zand er nu achter elkaar zal worden uit gehaald. Na de berging van dc grond van de landtong in de put kan dan de recreatieve inrichting eindelijk ter hand worden genomen. Voor de naar meer mogelijkheden snakkende watersporters en andere., recreanten is het te hopen dat dit plan volgende zomer klaar zijn zal, maar meer dan een vrome wens is het niet Er op rekenen lijkt voorlo pig nog wat voorbarig te zijn. Inrïchtings- schets van de zandwinput als toekomstig re creatiegebied. De cijfers op het kaartje cor responderen met de cijfers in het verhaal. Brielle r~ Los van dc inrichting van de zandwinput tussen Zwartewaal en Heenvliet tot watersport- en recreatiegebied lijkt het er cp, dat een aangren zend stukje grond al eerder een bestemming zal krijgen. Het betreft de zogenoemde Rijks- driehoek tussen de zandwinput, het Voedingskanaal en het Kanaal door Voorne met een oppervlakte van elf hectare. B en W van Brielle, die ook dit gebied binnen hun grenzen heb- Brielle öp bijgaande tekening bet definitieve ontwerp van de inrichting van de zandjvinput tot recreatiegebied. Het kwam tot stand In samenwerking met de stedebouwkundige van de ge meente Heenvliet en de ontwer pers van het recreatieschap Briel se Maas. Voor zover bekend geldt bet zeven jaar geleden bekend ge maakte plan nog steeds. Belangrijkste' punten uit het plan zijn: 1. aanleg van een nieuwe Commu- nicatieweg aan de binnenkant van de dijk langs de Groene Kruisweg rr.et voorzieningen voor bermre- crcatie'en sportvissers 2. grote recreatiehaven 3. eventuele houw van een restau rant 4. langs het Voedïngskanaal de aan plant van hoogopgaande bomen en struiken om de industrie aan het oog te onttrekken 5. doorbraak door de huidige dijk en weg, waardoor een open verbinding ontstaat met het Brielse Meer 6. wateroppervlak van ongeveer vijftig hectare bestemd voor de wa terrecreatie 7. gedeelte met veel kleine eilandjes 8. bestaande jachthaven van Zwar tewaal 9. plaats waar het Kanaal door -..Voorne is afgedamd, hier begint de weg (stippellijn) die nog loopt aan de binnenkant van de dijk langs het Voedingskanaal naar jachthaven bij Zwartewaal. Het gehele gebied wordt landschap pelijk aangekleed, krijgt aantrekke lijke mogelijkheden voor wandelen, spelen en vissen. De zuidwestelijke oever wordt voorzien van een riet kraag. Aan de plas komt volop gele genheid voor bermrecreatie. In de strook langs de Communicatieweg wordt een nieuw dijklichaam aan gelegd met flauwe taluds, die ten dele worden beplant. Er zullen rui me parkeergelegenheden worden gemaakt Zandwinput tussen Zvartév&al en "en Heenvliet K{?U/$W#S ben gekregen, denken er over hier een crossterrein voor brommers van te maken. Helemaal zeker is dit nog v niet, want naast de crossers hebben ook jagers en een modelvliegclub belangstelling voor dit terfein. De voormalige gemeente Heenvliet heeft het leuk gelegen stukje grond sinds 1 januari 1975 in huur van het rijk. Het heeft een. aantrekkelijke beplanting en wordt voornamelijk gebruikt door wandelaars en vis sers. Nu het gebied binnen Brielle is komen te liggen willen B en W de huur van het terrein voortzetten. Vooral omdat er van drie kanten aanvragen zijn om het terrein te mogen gebruiken. Voorlopig hebben B en W gekozen voor het verzoek van de crossers. Of dit plan doorgaat hangt af van het rijk, want dat moet er mee ak koord gaan dat Brielle het terrein onderverhuurt of in gebruik geeft aan de crossers. Ben W hebben in elk geval aan Domeinen gevraagd hiervoor toestemming te geven. In de Brielse raadscommissie voor sport en recreatie heeft wethouder Veurtjes meegedeeld dat het voor de gemeente weinig zin heeft het terrein te huren, als onderverhu ring aan bijv. de crossers niet moge lijk is. Als wel toestemming voor onderverhuring wordt verkregen moet nog definitief worden bepaald voor welke activiteiten het terrein beschikbaar wordt gesteld. De raadscommissie sport en recrea tie gaat er mee akkoord dat de nieu we gemeente Brielle de huur van het terrein voortzet als onderverhu ring mogelijk is. Maar de raadsleden keken er wel vreemd van op dat Domeinen de huurprijs van het ter rein willen verdubbelen. Ir» de vori ge situatie betaalde de gemeente Heenvliet per hectare 150 gulden per jaar. Domeinen wil daar nu driehonderd gulden van maken. Dat zou de gemeente Brielle jaar lijks op 3300 gulden komen te staan. De reden van de huurverdubbeling is niet bekend gemaakt. B en W van Brielle zullen daarnaar informeren. Op verzoek van de commissie gaat het college tevens proberen of de nieuwe huurprijs niet wat lager kan worden. Overigens rijst de vraag of de be stemming crossterrein wel zo'n ge lukkige keus is. Zoals in bijgaand verhaal is aangegeven zal de zand winput een open verbinding krijgen met het Brielse Meer. Ook de oevers worden recreatief ingericht met on der meer een jachthaven, restau rant, groenstrook en voorzieningen voor dagtoerisme en sportvissers. In zijn nieuwe gedaante wordt de zandwinput zodoende een belangrij ke recreatieve trekpleister. Wellicht gaat veel.van het aantrekkelijk van dit nieuwe gebied verloren als in de onmiddellijke nabijheid de veel la waai producerende bromcrossers langs razen. Uiteraard hebben ook zij recht op een eigen terrein. Maar moet dat vlak naast een nieuw re creatiegebied? Het betreffende gebied wordt aan alle kanten ingesloten door water, waarop zomers veel boten varen. a Bovendien wordt het straks op de zandwinput extra druk. Daarnaast mag worden verwacht dat veel re- creanten gebruik zullen gaan ma ken van de voorzieningen die op de r oevers komen. In feite vormt de als crossterrein - bestempelde driehoek de oostelijke oever van de put, waar dan moeilijk andere recreatieve voorzieningen kunnen komen. De hier geplande visvoorzieningen kunnen dan niet n doorgaan. Bovendien ïs vlak bij iriehoek. de grote jachthaven en ne», restau rant geprojecteerd (zie tekening) en de gebruikers daarvan zullen wei; nig gelukkig zijn met veel lawaai vlakbij.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4