STAD/STREEK *3l Vakbonden en wij kverenigingen belangrijk voor hulpverlening Voortgezet onderwijs wil leerlingen beter opvangen Gemeente trekt zich misschien terug uit maatschappelijk werk Rietst&mpersdansmariekes en Rietbouwers openen carnaval Scholieren steeds vaker in de knel Maaltijd loopt in de soep Inbraak in wagon bouwspeelplaats Uniek project Vlaardingen Gezamenlijke vergadering commissies gezondheid Maximale subsidie wijkgebouw Oost Banketbakkerij bij dief in trek Personenauto weggesleept dinsdag «nanmbif W VD/SO/WW Schiedam Vakbonden, bewonersverenigingen en allerlei wijkorganisaties verdringen in het maat schappelijk werk geleide lijk aan de traditionele hulpverlenende instellin gen, zoals de kerken en Humanitas. Het zou daar om nuttig kunnen zijn deze niet-levensbeschou- welijke instanties deel te laten nemen in de stich ting maatschappelijk werk Schiedam. Dat denkt al thans de stichting zelf. Sommige kerkelijke groe peringen geven toe zich niet meer betrokken te voelen bij de hulpverle ning aan burgers die in de problemen zitten. Dat geldt voor de daadwerke lijke hulp, het werk in *t veld, zelfs voor de ge meentelijke overheid. De gemeente Schiedam over weegt dan ook zich uit de stichting terug te trekken. Het interparochieel charitatief centrum (IPC) is de eerste par ticipant, die het in de stichting maatschappelijk werk voor ge zien wil houden. Ook de diaco nie van de gereformeerde kerk herkent zich niet meer in Schiedam Erg veel is er niet over gebleven van de soep die de 76-jarige bewoon ster van de DrZamenhof- straat zaterdagavond op het vuur heeft gezet. De bejaarde dame was, na het aansteken van het vuur onder het soep pannetje, in slaap gevallen en werd pas om tien over elf die avond wakker toen er hard op haar voordeur werd gebonst. De overburen ble ken gealarmeerd door dikke, zwarte rookwolken die uit het huisje van de bejaarde vrouw kwamen. De soep bleek toch iets te lang op het vuur te hebben gestaan: het pannetje was drooggekookt en een dikke rookontwikke ling was ontstaan. De oplet tende huren waren juist op tijd om een dreigende brand te voorkomen. de stichting, omdat de levens beschouwelijke basis van het werk vervaagt. Toch willen de gereformeerden, die in de per soon van A. Verkade de voor zitter van de stichting maat schappelijk werk leveren, zich nog niet een-ttvee-drie terug trekken. Zij denken aan een andere structuur, waarbij meer contact moet bestaan tus sen de werkers in 't veld en de deelnemende instanties in de stichtingsraad. Ook Humanitas denkt hieraan, hoewel deze or ganisatie het niet zo ziet zitten om er vakbonden en wijk- en bewoners verenigingen bij te gaan betrekken. Volgens het IPC, die daar wel voor is, zou in de tussentijd al veel opge lost kunnen worden, als de participanten zelf meer het voortouw nemen, want in de praktijk stippelt de belangrijk ste adviseur van de stichting het beleid uit. Die adviseur is drs Gérard Smits, directeur van de gemeentelijke sociale dienst. Het komt er op neer, dat het maatschappelijk werk in Schiedam uitsluitend wordt gedaan door de beroepskrach ten, terwijl de bestuursleden toekijken zonder zich bij dat werk betrokken te voelen. Dat frustreert de maatschappelijk werkers nogal, want zij krij gen van hun bestuur geen en kele positieve impuls, terwijl zij het razend druk hebben ge zien het personeelstekort en de toenemende problemen, waar steeds meer Schiedam mers niet tegen op kunnen boksen. De gemeente zelf geeft toe'niet bij de daadwerkelijke hulp be trokken te zijn, maar ver klaart dat uit haar bijzondere positie. De gemeente heeft ei genlijk een dubbelrol. Zij ver tegenwoordigt de gehele be volking, maar werkt in de stichting samen met zeer doel gerichte groeperingen, en dan komt er ook nog eens bij dat de gemeente terughoudend is omdat zij subsidie behoort te geven, en op die manier komt de machtigste instantie binnen de stichting niet bepaald ge motiveerd over. „Dan kunnen wij ons mis schien beter terugtrekken," zei CDA-wethouder Riet Taverne gisteravond tijdens de verga dering van de commissie voor sociale zaken. En niemand was echt tegen, maar de PvdA wit- door Kor Kegel de er voor de zekerheid liever eerst een fractievergadering over houden en dat gaan nu alle partijen doen. Anne-Ma- rijke Peterhans van D'66 noemt zich echter al voor standster van een andere be stuurssamenstelling, dus met vakbonden en wijkorganisa ties. Herman Noordegraaf (PPR) zou liever eerst nog de verschillende organisatiemo dellen willen bespreken. De stichting maatschappelijk werk Schiedam bestaat nu ruim vier jaar. Toen de stich ting er nog niet was, kon ie mand, die diep in de proble men zat door echtscheiding, werkloosheid, dronkenschap of ziekte, om enkele belangrij ke oorzaken te noemen soms hulp krijgen van Huma nitas of van de hervormde dia conie, de gereformeerde kerk of enkele katholieke hulpin stanties. Maar dat hielp niet altijd, want het waren alle maal maar kleine groeperin gen die enige hulp konden verschaffen. Daarom werden de activiteiten gebundeld, een stichting voor algemeen maat schappelijk werk werd opge richt en aan het feit, dat de so ciaal-geëngageerde dominee Rinus Baart voorzitter werd. kon je zien dat de kerken se rieus wilden blijven meedoen. Dat is nu anders, niet in de laatste plaats omdat ds Baart uit Schiedam vertrok. De ver tegenwoordigers van het IPC, de diaconieën van gerefor meerde en hervormde kerk en Humanitas rapporteren hun achterban nog trouw over de activiteiten van de beroeps krachten, maar er wordt door gaans schouderophalend ge reageerd. En in vergaderingen van de stichting houdt de ge meente ook al vaak haar mond, omdat haar vertegen woordigers (terecht) niet na mens de hele gemeenteraad durven spreken. „Zo moet je gewoon wel als passief, eng mens overkomen m dat grote geheel," vindt PvdA-raadslid Jos van der Lugt. Mankracht De politieke partijen gaan rich nu beraden of de gemeente zich inderdaad beter kan te rugtrekken en de kerkelijke instanties gaan bij zichzelf ook nog eens te rade. De maat schappelijk werkers zitten in de tussentijd te schreeuwen om verbeteringen. Zo willen zij er mankracht bij (een maat schappelijk werker voor cultu rele minderheden is op komst, aldus wethouder Taverne gis teravond) en zo denken zij aan een bredere aanpak van pro blemen. Veel individuele bur gers hebben problemen die sterke overeenkomsten verto nen. De vraag is dan of je er met individuele hulpverlening komt, of dat meer de algemene oorzaak bestreden moet wor den. Voor dat laatste acticge- richte werk hebben de wer kers nu echter geen tijd. Zij zijn nu metz'n tienen. Die tien werkers kunnen niet alle nooddruftige Schiedammers uit de ellende halen. Vlaardingen Inbrekers heb ben eind vorige week een be zoek gebracht aan de bouw speelplaats in Holy-Noord, De oude treinwagon, die als kan toorruimte wordt gebruikt, werd opengebroken. Er ver dwenen een rekenmachine, wat schrijfgerei, enkele niet- tangen en een metalen kistje met geld. De totale waarde is nog niet bekend. Uit een kelderbox aan de Riouwlaan verdwenen 6 fles sen bronwater en een bos sleu tels. De daders, die met een hamer een draadglasruit had den stukgeslagen, werden ech ter gegrepen. De politie heeft proces verbaal opgemaakt. In een bedrijfspand aan de Fultonstraat werd vermoede lijk in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken. Men ont vreemdde voor bijna zeven duizend gulden aan lederen tassen en koffers. Er werd voor zo'n vierhonderd gulden aan breeksehade aangericht In een fotozaak aan de Hoog straat werd in het weekend eveneens ingebroken. Met een straatklinker werd een ruit in gegooid, waarna men met een diaprojector ter waarde van 75 gulden er vandoor ging. De schade is vele malen groter. De glassplinters van de ruit beschadigden andere foto-ap- paratuur in de etalage. Prins carnaval van vorig jarig met burgemeester Te Loo. Schiedam Rietstampers, dansmariekes en Rietbouwers trekken zaterdagavond 15 november massaal naar gebouw Irene om het carnavalsseizoen 1980-1961 namens de carnavalsvereniging De Rietzeilers in Schiedam te openen. Op die avond wordt ook het Schiedamse carnavalslied ten doop gehouden en zal de nieuwe prins carnaval met zijn raad van elf worden geïnstalleerd. De avond in gebouw Irene aan de Lange Haven, is vanaf acht uur toegankelijk voor iedereen. Leden van De Rietzeilers kunnen op vertoon van hun lidmaatschapsbewijs gratis leesten. AUe anderen betalen zeven gulden vijftig. |!!ll!llll[MIlllll!]IIIIIWII!MIN!llltl!IUl!!limi!ni!MllJllllil]lII!tlllini]lli(lllimmJIIMI]|]UIIIUIIMlll]milinillIillllilll!linH^ Vlaardingen Het is een tendens die alom wordt gesignaleerd: leer lingen uit het voortgezet onderwijs krijgen het steeds moeilijker. Heb ben problemen die in eerste instantie aan de oppervlakte komen door de slechte leerresultaten, maar waar toch veel die per liggende oorzaken aan ten grondslag liggen. Als je dat weet, kun je dan als leraar een kind dat naar je toe komt om te praten wegsturen zon der ook maar het begin van een oplossing te heb- door Jan Hendrik Bakker ben aangereikt? Het is een vraag die de leer krachten in het Vlaar- dingse voortgezet onder wijs niet losliet en die uiteindelijk leidde tot een vooi Nederlandse begrippen uniek project. Schoolmaatschappelijk ■werk is de term voor socia le begeleiding van leerlin gen. Tot nu toe was er voor iets dergelijks alleen plaats in het basisonderwijs; bij de Onderwijsbegeleidings dienst is een schoolmaat schappelijk werkster gesta tioneerd die zich intensief bezig houdt met de sociale achtergronden van 'uitval- lertjes'. Het is duidelijk dat datzelf de maatschappelijk werk voor opgroeiende jongeren, jonge mensen die op de rand van de volwassenheid Jonge mensen komen steeds vaker geïsoleerd te staan. De bescherming van het gezin Is voor een deel weggevallen. De toekomstverwachting is vaak minimaal. staan, een andere inhoud zal hebben en zich sterk zal richten op de persoonlijke problemen van de jongeren zelf. Of zoals de heer L. J. Ph. Maas, rector van de scholengemeenschap 'Professor Casimir' het zegt: „De mogelijkheid om te kunnen praten op zich is al heel belangrijk. Wanneer dan inzicht ontstaat in de eigen problemen dan vin den ze. geloof ik, zelf wel de ladder om uit die put te komen." Maar ook is klaar, dat de onpersoonlijker onderwijs structuur, waartoe het voortgezet onderwijs de laatste tien jaar is uitge groeid, een leerling die in de problemen is gekomen niet meer de ideale gele genheid bieden hulp te zoe ken bij een min of meer vertrouwde docent. Redep, waarom het Vlaardings voortgezet onderwijs dank baar gebruik heeft gemaakt van een door de Groningse studietherapeut J. C. Hey- koop ontworpen cursus. Tweeëntwintig leerkrach ten uit het gehele voortge zet onderwijs volgen deze maanden een opleiding, ge richt op een soort geestelij ke EHBO voor jonge men sen in het nauw. Onlangs werd het eerste deel afge rond. Het vervolg zal in ja nuari plaatsvinden. De op leiding is niet bedoeld om van de docenten professio nele hulpverleners te ma ken, maar het is meer zoals Jan Baris, als gemeentelijk onderwijsambtenaar bij het project betrokken, zegt: „Het gaat om de eerste sig nalering. De man of vrouw in de klas ken je toch het best, daar stap je eerder op af dan op een dame of heer die af en toe eens komt kij ken." De eerste signalering dus, de professionele hulp verlening zelf wordt over gelaten aan de instellingen, het medisch opvoedkundig bureau, het consultatiebu reau voor alcohol en drugs en wat dies meer zij. Een stage bij deze instellingen maakt deel uit van de cur- Bescherxning Waarom komen scholiere! steeds vaker in de knel? Ree tor Maas noemt drie hoofd oorzaken: de situatie thuis problemen met anderen ei een minder positief zicht oj de toekomst. Zelf is hij ei van overtuigd dat de ge wij zigde verhoudingen van he gezin ten opzichte van dc maatschappij een van de be langrijkste oorzaken is waar door jonge mensen in dt knel komen. „Het gezin is een veel lossen eenheid geworden. Had jc vroeger problemen, dan wer den die toch veel meer dar nu het geval is in het gezir opgelost. Daar werden dc problemen, zoals dat heet weggemasseerd. Nu die mo gelijkheid er in mindere male is, valt daarmee een stuk bescherming weg. Het is duidelijk dat die bescher ming voor de jongeren van nu minder groot is dan vroe ger. Als docent weet je dat Als je merkt dat er proble men zijn dan móet je er daar om inspringen." Eenzelfde verschijnsel, het wegvallen van het gevoel er gens bij te horert en beschut ting te vinden binnen een kleine gemeenschap, wordt geconstateerd door één van de cursisten, mevrouw C. Keuning, lerares aan 'het Casimir*. „Vroeger zat je in een klas, een vaste groep. Je hoorde ergens hij. Nu is dat klasseverband losser gewor den. Het is wat je overal ziet. Niet alleen bij het gezin, maar ook de kerk bijvoor beeld. Die nam vroeger een belangrijke plaats in. Daar kon je terecht Maar dat is ook voorbij." Haar collega en medecursist Y. Prince illustreert het met het voorbeeld van een de pressieve leerling, die ernstig in moeilijkheden dreigde te komen, simpel en alleen doordat hij met niemand kon praten over wat hem al tij den lang bezighield: het spookbeeld van de dood. Het gebrek aan uitingsmogelijk heden was in de loop der tijd op hem gaan drukken als een loodzware last Praten en luisteren zien de cursisten daarom als een van hun be langrijkste taken. Ook luiste ren is een vorm van hulp verlening. Aandacht is wellicht het kernwoord. Want de onver schilligheid is slechts schijn, het norse schouderophalen camoufleert slechts de onze kerheid en het verlangen naar begrip. Maar het is een camouflage die de jongeren van nu waarschijnlijk meer dan nodig hebben. Onver schilligheid geeft de bescher ming of beter misschien, de Afscherming die 2ij el ders moeten missen. Wat geeft het of je zakt? Er is toch geen werk! Het heeft i toch allemaal geen zin! Der- j tigduizend scholieren veria- j ten jaarlijks de school omdat I ze er geen gat meer in zien. I Zonder diploma. Hun toe- i komstverwachting is mini- j maal. Het werkelijke leven i vinden zij in het nu van dis- 1 cotheek en kledingmagazijn; het straks wordt steeds min der aantrekkelijk, dus wat zou het nog? Door de jeugd van 15 tot 19 jaar wordt per jaar anderhalf miljard omgezet. Rector Maas berekende dat leerlin gen uit de hoogste klassen per maand gemiddeld 125 gulden te besteden hebben. Vaak met bijbaantjes ver diend. Wat ongetwijfeld ten koste gaat van de school. Maar het geld is nodig voor de afleiding, om er nu nog uit te halen wat er in zit Straks is het voorbij. Aflei ding van levensproblemen waar in de huidige maat schappij geen aandacht meer voor is. Praten is uit de tijd, althans met mensen van een oudere generatie. Voor een groot deel is dat de schuld van die ouderen zelf. Het 'ik-tiidperk', met zijn sterke nadruk op hel eigen zieltje, de eigen ontplooiing, het eigen geluk, laat nog maar heel weinig ruimte over voor aandacht voor de ander. Ook aandacht is uit de tijd. Misschien dat daarom de hele cursus schoolmaatschap pelijk werk nog wel het sim pelst samengevat wordt door mevrouw Keuning. „Ach," zegt ze, „ik zeg wel eens te gen die jongens: doe nou maar gewoon, ik vind je toch wel lief. En daar zijn ze heel gevoelig voor." Waterweg De raadscommis sies voor volksgezondheid in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis gaan zich woensdag 5 november in een gezamenln- vergadering buigen over de ke i concept-regeling van de Ge neeskundige en Gezondheids dienst Nieuwe Waterweg- Noord. Naast de concept-rege ling zal ook een nota worden behandeld, waarin de verschil len in rechtspositie van de ambtenaren in Schiedam en Vlaardingen worden behan deld. De vergadering wordt gehou den in de raadzaal van het Vlaardingse stadhuis aan de Markt en zal worden voorge zeten door de Vlaardingse wethouder IJsbrand van der Velden. Men begint om 19.30 uur. Vlaardingen Uit de eindaf rekening voor de wijkaccom- modatie in de Oostwijk blijkt, dat kan worden gerekend op, de maximale investeringssub sidie van het ministerie van CRM: in totaal een bedrag van 450.000 gulden. Nu alle kosten zijn betaald blijkt dat het stichten van de wijkaeeommo- datie in totaal een bedrag van ƒ1.760.705,16 heeft gekost of simpel gezegd ruim 1,7 mil joen. Voor de zogenaamde cen trale accommodatie is daarvan ruim 1 miljoen uitgegeven. Hierop wordt de investerings subsidie van CRM verleend. Voor de centrale accommoda tie in de VOP, in het buurt huis aan de Willem Pijper- straat is nog geen eindafreke ning te maken. De afwerking van het gebouw is nog steeds niet afgerond, hetgeen te wij ten is aan het feit dat aanne mer Delf en Schieland failliet is gegaan. Ook de inrichting is nog steeds niet helemaal klaar. Ook voor de centrale ruimtes in de VOP wordt door CRM een investeringssubsidie ver leend. Schiedam Twee keer in korte tijd is ingebroken bij een banketbakkerij aan de Boro- dinlaan. Beide keren werd het wisselgeld uit de winkel weg genomen. In de nacht van 24 op 25 oktober leverde dat 1750 gulden op. Dit weekend zal er minder geld in de kassa: vierhonderd gulden verwisselden na een bezoekje aan de bakkerij van eigenaar. In beide gevallen is gebruik gemaakt van een val se sleutel. Vlaardingen Een 49-jarige Maassluizer heeft tegen beta- !ing van sleep- en bewaarkos- ten zijn personenauto bij het roiitiebureau terug kunnen ïalen. Het voertuig was door de gemeentelijke takelwagen weggesleept, omdat hei ding (eparkeerd stond op een inva- idenparkeerplaats aan de Markgraaflaan. De politie maakte proces verbaal op. 65 jaar getrouwd Loco-burgemeester van Vlaar dingen IJsbrand van der Vel den brengt woensdag een be zoek aan het 65-jarige bruid spaar Schoon-Borsboom. Zo wel Johannes Schoon als Dirkje Botsboom zijn geboren m Vlaardingen en het is ook in deze stad dat zij op 5 no vember 1915 in het huwelijk" traden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3