STAD/STREEK Manda Kapil: 'Af en toe een aai over j e bol is niet genoeg4 HI9REM ER EE Weer betalen voor bieb: anderhalve ton extra Nog deelnemers welkom voor carnavalsoptocht SGP bezuinigt ook op gemeentepersoneel Steen en Brons De herwaardering voor de vrijwilligers CDA- jongeren Voor halve ton gestolen Tutti Frutti Wcudi Een vrouwenleven Goethe verfilmd (10) m i»n ISI3) 1 7585) 7. laan W vdttrtll KOCk- nooit! woensdag 5 november 1980 VD/SC/WW Maassluis Het rapport „arbeid" van de emancipatiecommissie Jlgt op tafel. Het behelst aanbevelingen voor de herverdeling van ibetaald en onbetaald werk voor mannen en vrouwen en hoe dit ge leidelijk tot stand moet worden gebracht. Daarnaast is er een sta nd andere lijvige publicaties, toegespitst op het werk in de wel- djnssector._Manda Kapil, binnenkort raadslid voor D'66, wijst op tie berg taai leesvoer; constateert tevreden dat in alle geschriften de herwaardering voor het vrijwilligerswerk duidelijk merkbaar is; jtelt nadrukkelijk door ervaring terdege te weten waarover zij praat en waarschuwt dat we een veelomvattend onderwerp aan snijden. Omdat, zo gauw het vrijwilligerswerk ter sprake komt, men niet om andere beleidsterreinen heen kan. )10) roftlno. I, WbK* 102*4). m, Ma in»» 3 U V» M49) 024) At 1» Jo*!* VW* WiW® t F«* 15595» ttr. Vrijwilligersbeïeid blijkt niet los te koppelen van inkomens beleid. arbeidsbeleïd en eman cipatiebeleid. Maar steeds staat de herwaardering en herver deling van alle soorten arbeid voorop. „Welzijnswerk, het lenigen .van maatschappelijke noden ,cn behoeften zoals dat deftig .heet, was oorspronkelijk een .taak van vrijwilligers" zo start Manda Kapil haar betoog. „,Toen kwam de roep om des kundigheid, want hiermee zouden de problemen die zich .voordeden beter zijn op te los sen. Die professionaliserings- golf is alweer over z'n hoogte punt heen en een nieuwe fase heeft zich aangediend. Men roept nu weer om vrijwilli gers. Hiervoor zijn meerdere oorzaken aan te wijzen." Grenzen „Eén ervan is dat de professio nele hulpverleners steeds meer de grenzen van eigen kunnen en mogelijkheden gaan inzien; zij zitten vast aan bepaald werkterrein, een be paald instituut en bepaalde werktijden. Het is begrijpelijk dal de vrijwilligers nieuwe waardering krijgen: zij immers zijn vaak nauw betrokken bij de maatschappelijke proble men waarmee zij te maken krijgen en signaleren, vaak als eersten de veranderende nieu we behoefte aan hulp. Denk aan de nood opvangcentra, de kinderopvang, de zelfhulp groepen, de speelotheken. Nu dient zich weer een nieuw probleem aan, dat van de zwerfjeugd. De vrijwilligers van nu komen, in tegenstel ling tot vroeger, uit brede maatschappelijke lagen, wo nen bij wijze van spreken vlak om de hoek en zijn niet alleen tijdens kantooruren beschik baar. Dit alles werkt drempel verlagend. Daarnaast doet de invloed van de emancipatiebe weging zich gelden en gaan huisvrouwen zinvol werk bui tenshuis zoeken. Bovendien speelt de krappe arbeidsmarkt een rol, steeds meer mannen en vrouwen die van een uitke ring moeten leven dienen zich aan. Dit alles heeft z'n invlcod op het vrijwilligerswerk" Vr ij w i II igcrstckort De vraag blijft waarom uit dit steeds groter wordend leger van mensen die geen beroep sarbeid verrichten niet meer vrijwiligers te recruteren zou den zijn. Want praktisch alle organisaties en verenigingen kampen met hetzelfde pro bleem: een nijpend tekort aan vrijwillige medewerkers. Manda Kapil knikt en gooc helt een schema op tafel. „Kijk," zegt ze, „hier heb ik de drie soorten arbeid onder el kaar gezet; beroepsarbeid, vrij willigerswerk en huishoudelij ke arbeid. Ik heb ze bewust en in deze volgorde onder elkaar geplaatst. Want alles wat met deze drie soorten arbeid sa menhangt als inkomen, status, prestige, waardering, hulp bronnen, promotiekansen en 'deskundigheden, rechten en zekerheden van de drie groe- fien vertonen dezelfde dalende ijn. Daar zit op zichzelf al een door Tineke Diepenhorst grote onrechtvaardigheid in. Je ziet nu dat het vrijwiligers- werk tussen de beroepsarbeid en de huishoudelijke arbeid inzit en je zou je kunnen af vragen hoe je het vrijwilligers werk moet opvijzelen om het aantrekkelijker te maken. Be taald vrijwilligerswerk is wat je noemt een heet hangijzer, waarover eindeloos te discus sieren zou zijn". Ervaringsdeskundig heid Manda Kapil heeft al wel haar ideeen over de deskundigheid, de hulpbronnen, de rechten en zekerheden en de waardering waarop de vrijwilliger aan spraak zouden moeten maken. Ze zegt: „De ervaringsdeskun digheid die een vrijwilliger op doet weegt op papier niet op tegen de beroepsdeskundig heid van de professionele hulpverlener. Dat zit al fout. Manda Kapil: „Vrijwilligers werk opvijzelen om het aantrek kelijker te ma ken" i Wanneer je als vrijwilliger de overstap zou willen maken naar de beroepsarbeid, zou de ervaring die je hebt opgedaan een hartig woordje moeten meespelen in de beoordeling. Daarnaast moet men alle aan dacht geven aan de vorming, training en begeleiding van de vrijwilliger. Dit werk wordt nu eenmaal veel aantrekkelij ker als men er zelf ook iets van opsteekt en aan de eigen ontwikkeling werkt." Voorts zou men volgens Nan- da kunnen denken aan een ju ridisch ruggesteuntje: het vrij willigerscontract. Daarin zou den rechten en plichten van de vrijwilliger moeten worden vastgelegd, maar ook wat daartegenover staat aan reöle onkostenvergoeding, begelei ding, vorming en training. ..Dit zou naar twee kanten kwaliteitsverbeterend kunnen werken. Met dit soort dingen bind je de mensen en heb je minder verloop. De vrouw die elke vrije middag in een buurthuis met een stel kinde ren zit te knutselen heeft er recht op nm nieuwe handar- beidtechnïeken te leren. Zij heeft ook recht op waardering voor deze ervaringen en ver worvenheden als zij de stap naar de beroepsarbeid wil doen. Je zou in dit kader ook kunnen denken aan herzie ning van de wetten op het mi nimumloon. Mensen die van een uitkering moeten leven zien die uitkering in gevaar gebracht als zij vrijwilligers werk gaan verichten waar een financiële vergoeding aan vastzit. Dat werkt niet bepaald animerend." Vrijwilligers houd je niet meer vast door ze af en toe een aai over de bol te geven en te zeg gen dat ze het zo leuk doen. Al mag aan die erkenning niet worden voorbijgegaan, zeker niet door de overheden die in deze vaak wat onzorgvuldig handelen. Vrijwilligers dienen gesteund in de wetenschap dat zij niet alleen voor anderen bezig zijn maar ook voor zich zelf. Dan krijg je ze wel, al die mensen om wie al die organi saties zitten te springen". Is hiermee de al eerder opge worpen vraag voor wie het wel zijn werk belangrijker is, voor de gohojlpene of de al dan niet professionelehulpverle ner beantwoord? Manda Kapil, samenvattend: „Het zou nuttig zijn als het doel van het welzijn werk in het algemeen eens grondig ter discussie zou komen. Eén van de vragen die beantwoord zou moeten worden js of het pro fessionele werk het belangrijk ste is en het vrijwilligerswerk aanvullend of juist andersom. Los van de uitspraak mag men hopen dat vrijwilligers in ie der geval aan deze discussie zullen deelnemen." Het bestuur van de CDA-jon- gerenorganisatie in Schiedam beslaat thans uit twee jonge mannen en drie jongedames. Hoewel CDA-voorzitter Wer ner van Katwijk, als jongste afdelingsvoorzitter van een politieke partij in Schiedam, nog steeds lid is van de jonge renafdeling van de confessio nelen, heeft hij zich uit het be stuur hiervan teruggetrokken. Voorzitter van het CDJA is nu Hans Valkenburg, secretaris Theo Schoenmakers, penning meester Monique Snel (doch ter van het CDA-raadslid buud Snel), vice-voorzitter «da van de Koppel en tot slot Irma Winkelman-Prein. De confessionele jongerenorgani satie is zeer in zijn nopjes met die emancipatie in eigen kring. Schiedam Een 42-jarlge mevrouw uit de Dokter Zijl- {tanstraat Is bijna haar hele «boedel kwijt. In de nacht viti zondag op maandag *crd voor 18.500 gulden aan Fjederen. zoals video met «nden, een platenspeler en fototoestel, meegenomen. De dieven vonden dat echter genoeg en namen het «eradenkistje mee die rin- |on, kettingen en armban den ter waarde van 30.500 flUden bevatte. Een deur yrd bij de inbraak gefor- «*trd waarbij de mevrouw schade van 500 gulden .opliep. Vlaardingen Als de suggestie van de onderwijsafde ling van wethouder Maarieveld doorgaat moet er bin nenkort weer betaald worden voor het gebruik van de bibliotheek. In het kader van de bezuinigingen hebben de betreffende ambtenaren de herinvoering van contri butie voorgesteld. De PvdA en de SPG hebben zich al vóór de herinvoering uitgesproken. De herinvoering van de tarie ven zou per jaar een totaal-be drag van 154.062 opbrengen, gebaseerd op het basistarief van 12,50 per lezer. Vanaf 1976 is de bibliotheek voor de 30.000 leden die Vlaardingen telt gratis geweest. Daarvóór moesten volwassenen 2,50 betalen. De gemeenteraad vond dit echter zo'n luttel be drag dat besloten werd het he lemaal af te schaffen. Nu is er weer sprake van invoering om de gemeentepot extra te vul len, zij het op gewijzigde voor waarden. De vastgestelde ta rieven bedragen volgens de huidige bibliotheekwet ƒ12,50 per jaar. De leeftijd van waar af betaald moet worden is zes tien jaar. Voorheen was dat achttien jaar. CJP-ers en 65- plussers gaan na de herinvoe ring/9 betalen. Voor de gemeente zullen de extra inkomsten uit de leef tijdsverlaging van 18 naar 16 jaar 15.000 bedragen. De rijksbijdrage worden vermin derd van 15 naar 10 procent Dit houdt in dat een bedrag van ƒ30.779 minder binnen komt in de gemeentekas. Als het voorstel erdoor komt, wil de gemeentebibliotheek de ledenadministratie uitbesteden aan een automatiseringsbu reau. Het opnieuw innen van contributies volgens het oude systeem zou een onaanvaard bare belasting van het in Vlaardingen toch al geringe personeelsbestand betekenen. Het voordeel van de automati sering is dat er een snellere doorstroming naar het publiek mogelijk wordt en de lidmaat schappen niet meer per kalen derjaar lopen. Ook is er dan geen opeenhoping van geld meer op de centrale en de fi lialen. wat uit veiligheidsover wegingen te waarderen is. Die automatisering kost volgens een offerte van een computer- dienstbureau 25.698,96 gulden. motheekleden, die geen ge- oruik van de bibliotheek ma ken, zullen toch contributie moeten betalen. Voorgesteld wordt om één kaart te maken die het recht geeft op het le nen van alle soorten materia len, of het nu boeken, platen of dia's zijn. Schiedam Dc Schicdam- se carnavalsvereniging De Rietzcilers ïs bezig met de voorbereiding van dc gro te carnavalsoptocht, die op 28 februari plaatsvindt. Dc bedoeling is dat de op tocht minstens even groot wordt als dit jaar, toen er maar liefst 57 eenheden meeliepen of -reden. De carnavalsvereniging kan nog enige deelnemers in schrijven; zowel vereni gingen als bedrijven kun nen zich hiervoor melden. Verenigingen kunnen gra tis meedoen, terwijl be drijven een bijdrage moe ten betalen. Die varieert van /175 tot ƒ250, afhanke lijk van het voertuig waarmee men aan de op tocht meedoet. De Rietzcilers willen de carnavalsoptocht als mot to meegeven: „Een betere energie dan karnaval is er nie!" Met dit motto haakt dc vereniging in op de energieproblemen en al ternatieve oplossingen daarvoor, die tegenwoor dig sterk in dc belangstel ling staan. Deelnemers worden verzocht op dit motto in te haken, hoewel het niet verplicht Is. Wie aan dc optocht wij meedoen kan zich bij De Rictzcilcrs melden. Men kan onder meer terecht bij dc heer P. Dries, tel. 15.94.33 (overdag) of 70.01.23. Vlaardingen De fractie van de partijencommnatie SGP/GPWRPF in de Vlaardingse gemeenteraad is van me ning dat ook flink op arbeidsplaatsen bezuinigd mag worden bij het samenstellen van de begroting over 1981. In haar standpunt over de besteding van de vrije ruimte, dat gisteren aan het college van Ben W is overhandigd, worden vrijwel alle suggesties van de directeur van het GEWB op perso neelsgebied overgenomen. Het opheffen van de functie voor een voorlichtïngsfunctio- naris C.A.I., personeclsbespa- ringen bij de afdeling keurin gen. het tewerkstellen van twee portiers elders, het laten vervallen van de functie van telefonist, het opdoeken van een vacature op de afdeling ontvangst, het uitstellen van twee vacatures electriciteit en c.a.i., en het laten vervallen van twee vacatures op de afde ling gas en water, het zijn maatregelen die 6 tot 8 ar beidsplaatsen kosten en aarr salarissen en bijkomende kos ten een bedrag van zo'n 360.000 gulden opleveren. Ook moet het buurthuis De Haven een personeellid inleveren. Tegen de voorstellen om op gemeentepersoneel te bezuini gen werd onlangs al scherp ge protesteerd door onder andere de ambtenarenbonden. De SGP/GPV-fractie wil naast de besparingen op perso neelskosten onder andere ook geld vrijmaken door de bad huizen te sluiten, door de ta rieven van de zwembaden sterk te verhogen cn het ge bruik van sportvelden duurder te maken en door een extra activiteitensubsidie voor het OJC te laten vervallen. Ook de activiteitensubsidies voor het buurtwerk moeten wat deze partij betreft worden aan gepakt voor 1981 wordt een korting van 25% voorgesteld. De bibliotheek en de fono- theek moet weer het contribu ties gaan werken. Tenslotte denkt de fractie ook heel wat geld te besparen door de se cundaire arbeidsvoorwaarden van het gemeentepersoneel aan te pakken. De kosten van overwerk moeten omlaag, ter wijl ook de auto- en telefoon declaraties moeten worden ge kort. Meike Touw heeft als zangeres furore gemaakt met Gruppo Sportivo en de Buddy Odor Stop. Daarnaast be kwaamde ze zich in het bespelen van piano en gitaar. AI deze muzikale hoogstandjes resulteerden in de LP «Tutti Frutti", waarbij Meike gebruik maakte van een tiental musici van andere groepen. „Pop-uitzendkrachten" als het ware. Meike Touw heeft nu haar eigen groep, bestaande uit vijf man. Onder de naam Tutti Frutti hebben ze al diverse malen in Ozobleu geoefend en bij het New Pop-festival in Rotterdam hoorden ze tot de betere bands. Aanstaande vrijdag, 7 november, geeft Tutti Frutti een concert in Ozobleu. Pres. Steynstraat 2 Maassluis, Aanvang 21.00 uur. Toegang ƒ5,-- in de voorverkoop en ƒ6,— aan de zaal. Clown Woudi trok vorige week een volle Sehiedam- se Teerstoof. Een tweede bezoekje aan zijn kinder show is de moeite waard. Woudi speelt poppen sprookjes en allerlei volks stukken. „Spelen en' dro- Op zaterdagmiddag 8 no vember komt Woudi voor de tweede keer in de Teer stoof. Aanvang 14.30 uur. men, dromen en spelen; ze zijn de basis van het hele leven." luidt zijn filosofie. Het zuidelijk toneel Globe speelt op woensdag 12 no vember in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal het to neelstuk 'Suus' van de Oostenrijkse toneelschrij ver Herbert Achter- nbusch. Het aangrijpende leven van een tussen droom en realiteit heen en weer ge slingerde vrouw. In vier fases krijgen de toeschou wers een beeld van deze schijnbare onverenigbaar heid. In iedere fase een stukje rekenschap: als 17- jarige in de biechtstoel, tien jaar later als dagboe- kiezende studente, als 36- jarige aan het eind van een relatie en tenslotte als oude vrouw die zelfmoord pleegt. Het stuk wordt gespeeld zonder pauze. Medespelers zijn onder meer Elisabeth •Jan Prinsen Andersen, Diana Lensink en Joost Prinsen. Vanaf 6 november zijn kaarten a ƒ12,50 verkrijgbaar aan de kassa van de Stadsgehoor zaal. Goethes „Wilhelm Meisters Lehrjahre" wordt gezien als hoogtepunt in de Duitse Romantiek. Cineast Wim Won ders heeft dit boek in een eigentijds jasje gestoken. Rei zen blijft het motief en aan het verlangen komt nog steeds geen eind. B'bwana draait morgenavond (6 november) deze moeilij ke maar boeiende rolprent uit de zeventiger jaren. Het begint om half negen. Entree ƒ3,50, B'bwana, Hoflaan 12 in Vlaardingen. In het Larense Singer mu seum ontving Charlotte baronesse van Pallandt vorige week uit handen van prinses Juliana de Singerprijs. Deze prijs wordt eens in de drie jaar toegekend aan een Neder landse kunstenaar en werd ingesteld door de schilder William H. Sin ger. „Haar xverk kan ge makkelijk wegvallen ach ter luider presentatie van anderen, maar ze is onge twijfeld met een tamelijk klein oeuvre één van de grootsten in de Nederland se beeldhouwkunst van deze eeuw" aldus de prin ses. Maassluis heeft ook een werkstuk van de barones. Hel is een afgietsel van een portret van koningin Juliana. Het hangt in de raadzaal van het stadhuis. Maassluis zoekt naar een mogelijkheid om ook het portret van koningin Beatrix er in brons aan toe te voegen. Of beide por tretten dan ook in de raad zaal een plaats krijgen en welke kunstenaar de op dracht krijgt, is nog de vraag.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3