STAD/STREEK 'Zijn we bezig de hele zaak maar op te doeken' Kat j a is een groot gezin van 186 kinderen Paul Blokker, voorzitter overleg club- en buurthuiswerk: Houding PvdA onver klaarbaar' Deel van de Westhavenkade 9s nachts dicht Plan huishoudeli j k afval ter inzage WAO-werkgroep komt bijeen Dielemans Éegen iiieuwbouw voor bibliotheek Tien jarig bestaan kinderdagverblijf: Brand gevaarlijk vrijdag 7 november 1980 VDVSC/WW Sphiedam De stedebouw- tómdige in het Schiedamse gemeentebestuur, PvdA- riadslid Nikolaj Dielemans, tegen nieuwbouw voor de openbare bibliotheek op het stadserf (Emmaplein). Hij vindt dat de bibliotheek op de Lange Haven 131 een zeer aantrekkelijke plaats in neemt, waar het goed toeven js, cn als uitbreiding nodig is, bestemt hij liever een aangrenzend pand voor bï- bliotheekruimte dan dat hij met dure nieuwbouw ak- kpord gaat. Dielemans heeft zich onlangs in de gemeenteraad al uitge sproken tegen het voorstel van dé christelijke jongemanneri- vèreniging (CJMV) om de Lpnge Haven 129 voor een deel te verhuren aan het pro ductschap voor gedistilleerde dranken, dat momenteel ge- vèstigd is in het hoekpand Lange Haven/Westmolen- straat. Dielemans vindt dat de rtiimte van de CJMV voor de bjbliotheek gereserveerd moet blijven, zolang niet over nieuw touw is beslist. „Als het productschap er nu g4at zitten, of de christelijke jongemannen dat hel schap nu hebben toegezegd of niet, beïnvloedt dat de besluiivor- niing op een heel vervelende nianier, omdat dan uitbreiding ven de bibliotheek aan de Lange Haven heel moeilijk ufrrdL" aldus Dielemans. Des gevraagd zegt hij tegen nieuw bouw voor de bibliotheek op het stadserf te zijn. „Dat zou e«n koel, strak, modern ge- böuw worden, helemaal niet gezellig zoals de bibliotheek op df Lange Haven nu wel is, cn bovendien kan je op het stad serf veel nuttiger dingen dóen," meent hij. Vlaardingen Politiek is niet leuk meer en het buurt werk wordt ook al minder. Tien jaar terug hadden de progressieve partijen, en in niet geringe mate de socialis ten, de PvdA, nog de mond vol over het wijkopbouw- werk. Politiek, dat heette het bewust ordenen van de sa- menie ving, het geleidelijk aan veranderen van de maat schappij ook. Het buurtwerk vond in een dergelijk poli tiek concept een niet onbelangrijke plaats. Nu, tien jaar later, staan het buurtwerk en de politiek met opgestroopte mouwen tegeno ver elkander. Het ziet er naar uit dat de Vlaardingse ge meenteraad in overgrote meerderheid zal besluiten het club- en buurthuiswerk zeer kordaat te korten. Politiek is allang niet meer het bewust ordenen van de samenleving. Hooguit bewust schrapen. Wat men ooit bewust op poten heeft gezet, wordt nu weer be wust, zij het gedwongen, afge broken. Volgende week vinden de ge meenteraadsdebatten plaats, waar een keur van bezuini gingsvoorstellen aan de orde zal komen. De voorstellen zijn het staartje van de motie die de socialisten begin dit jaar in dienden, Een motie die vroeg om een extra bezuiniging van 5 procent over al het bestaan de beleid om zo nog een ex traatje over te houden voor nieuwe dingen. Wat het club- en buurthuiswerk aangaat, verantwoordelijk wethouder Cees Bot kwam met het voor stel de activiteitensubsidie met de helft te korten. Het voorstel riep heftige emoties op, maar desondanks, alle grote partijen blijken zich nu in meer of mindere mate met het voorstel te kunnen verenigen. Voorop loopt daarbij de PvdA, die zelfs een volledige afbouw van de activiteitensubsïdies wenst, uitgesmeerd over vijf jaar. 'Rotstreek' Paul Blokker is voorzitter van het instellingenoverleg, een samenwerkingsverband tussen de besturen van bijna al het Vlaardings club- en buurthuis werk. Aan hem de voor de hand liggende vraag: Iedereen moet bezuinigen, kunnen jullie dan nergens iets inleveren? „Wij hebben op de motie van de PvdA, die. heb ik de in druk, slechts bedoeld was om bovenop de sluitend begroting nog iets extra's over te houden voor nieuw dingen, gereageerd met de mededeling dat wij niet konden bezuinigen. Alles ligt zo vast, dan zou het alleen op de activiteiten hebben gekund. Vijf procent betekende voor ons dat wij 60 a 70 procent op de activiteiten hadden moeten inleveren. Toen moesten wij via de pers vernemen dat wet houder Bot van plan 50 pro cent op de activiteiten te be zuinigen. Dat was natuurlijk een rotstreek. Er is ook nog zoiets als overleg met de be trokkenen." „Maar het is een moeilijke vraag. Dat nergens bezuinigin gen mogelijk zijn is natuurlijk niet helemaal waar. Maar dit is pure willekeur, niets over criteria. Om een voorbeeld te geven. Van die activiteiten subsidie moeten wij de premie ziektekosten voor het perso neel betalen. Dat gaat er dus al van af. In West (Ontmoetings centrum West) hebben wij dan •nog een WSW-kracht die van de activiteitensubsidie betaald wordt. Trek dat er allemaal van af en dan nog een 50 pro cent bezuiniging er overheen, dan komen wij in West twee duizend gulden tekort." Het CDA zal tijdens de de batten komen met het argu ment dat het club- en buurt huiswerk de activiteitensub- sidie nog niet eens opsou peert „Ja, dat hebben ze van een lijstje dat Bot destijds in de commissie rondstuurde. Daar uit blijkt dat er hier en daar vermogen is. Maar er staat niet bij dat het geen liquide midde len zijn. Zo heeft Holy bijvoor beeld 75.000 gulden moeten re serveren voor een multifunc- Festiviteiten bij Ka tja Het tienjarig bestaan van kin derdagverblijf Katja moet ge vierd worden. En dat doen ze ook. Vorige week vrijdag werd de eerste officiële Kat ja-vlag ge hesen. Volgende week zal de grote feestweek zijn. Donder dag 13 november komt de bur gemeester op bezoek. De vol gende dag is het échte grote feest De leidsters en kinderen zullen dan hun gemaakte sprookjes uitbeelden. Zaterdag 15 november ïs er voor iedereen die zin heeft een feestreceptie in Katja van half vijf tot half zeven. Vrij dag 21 november is er een feestdiner voor alle medewer kers en 28 november wordt de feestmaand afgesloten. De kinderen krijgen in de maand november elke week één keer ccn feestmenu zoals gebraden kippepootjes met appelmoes en gebakken aard appels. Op de woensdagmid dag wordt er poppenkast of een film gegeven. Kinderdagverblijf Katja zit aan de Lange Haven 107. - a&ms Mevrouw Goederond-Maes met enkelen van haar drie duizend koters. Schiedam Zelf heeft ze een gezin van tien kin deren. Daarnaast zorgt ze voor 186 kinderen: 60 peuters en 126 kinderen van vier tot twaalf jaar. In de afgelopen tien jaar heeft zij totaal 2690 kinderen onder haar vleugels genomen. Dat mevrouw Goederend - Maes, direktrtce van kin derdagverblijf Katja, van kinderen houdt, moet hier wel uit blijken. Kinderlief de was ook de belangrijkste reden om tien jaar geleden het kinderdagverblijf Katja op te richten. Als kleuter leidster kon zij toch niet he lemaal haar ei kwijt. De be hoefte was sterk iets voor haarzelf te beginnen met ai de sores die daarmee ge paard gaan. Voorwaarde was echter dat het dicht bij huis moest zijn in verband met al haar ko ters thuis, die ook hun ver zorging eisten. Door toeval kwamen twee grote panden v leeg aan de overkant van haar woonhuis aan de Lan- ge Haven. Nog toevalliger Was dat die panden behoor- den aan de Willibrordus- stichting, waar zij jaren voor gewerkt had. Die dosis geluk was nodig om de plannen uit te wer ken. 16 november 1970 opende zij de deuren van het kinderdagverblijf Katja, genoemd naar het kind dat zich het eerste opgaf. De leiding was als volgt; me vrouw Van Zeyl-Kreuger als adjunct-directrice, me vrouw Löke-van Krugten als waarnemend kokkin eb hoofd over de huishouding en dochter Corrie Goede- rond als leidster. Enthousiast Met zijn vieren beginnen ze met drie kinderen. Binnen twee maanden is het trio al uitgebreid met 24 koters. „Alles deden we met zijn vieren; eten koken, schoon maken, spelen, bedjes op maken," vertelt mevrouw Goederend„Soms was het een enorme chaos, maar en thousiasme bleef de motiva tie om door te gaan.'1 De vier van het eerste uur zijn al die tijd gebleven. De staf is echter wel uitgebreid. Er zijn nu 32 leidsters in Katja om de 186 kinderen te begeleiden. „Nee," zegt me vrouw Goederend, „we zijn geen kleuterschool die de kinderen moeten scholen. Ze mogen doen wat ze wil len. Als een kind zin heeft de hele middag met een duim in de mond te sabbe len, kan dat In de peuter klassen gaat het om het spe len en de sociale contacten, niet om de kinderen voor te bereiden op de lagere school." Incompleet Mevrouw Goederend; „Het kinderdagverblijf is een thuisvervangende situatie. Het lijkt op een gezin maar het is groter. In een tijd die gekenmerkt wordt door in complete gezinnen en tver- kende moeders is een kin- door Karin Kuijpers foto; Jacques Zorgman derdagverblijf een uitste kende oplossing, 's Morgens om half acht komen 2e, om negen uur gaan ze naar school en komen dan om twaalf uur eten. Na school komen ze dan naar Katja tot ongeveer vijf uur. En natuurlijk blijft er wel eens een kindje over..." De leeftijd van de kinderen varieert van baby's van zes weken oud tot kinderen van 12 jaar, In 1970 kreeg het kinderdagverblijf Katja een bijdrage van de ge meente in de kosten. „Die bijdrage woog echter niet op tegen de investeringen die we moesten doen," aldus mevrouw Goederend. „We zouden toch het schip in gaan, of het nu goed of slecht ging, door de vele kosten. Daarom werkten we met vrijwilligers en mini mumlonen. In 1974 doet echter de wet op de mini mumlonen zijn intrede. Toen hebben CRM en de gemeente gelukkig bijge sprongen. Probleem blijft echter dat er gebrek aan hulp is. Er zijn nu 8 meisjes hier in de interim-regeling, en wisselen dus ieder jaar. Dat is jammer." „Wel merk ik dat de jonge ren soms minder gemoti veerd zijn, wat onverschilli ger. Om vijf uur willen ze naar huis. Hoe dat komt weet ik niet, misschien zijn we te veel verwend. On danks dat moet ik toch zeg gen dat het een enthousiast stel is bij elkaar. Enorm veel werk hebben zij .ver richt om het tienjarig be staan te vieren. Elke kamer is veranderd in een bekend sprookje zoals Doornroosje en Sneeuwwitje, dat is leuk. Mevrouw Goederend is te vreden over haar kinder dagverblijf. „Als ik alles van tevoren geweten had, deed ik het net zo. Ik ben door de tijd heen wel din gen van me af gaan 2etten. Vroeger nam ik alles mee naar huis. Maar misschien moet je daar ouder voor worden om dat af te Ieren." tionele ruimte in de toekomst. Dat moet gewoon. Dat geld ligt vast. Vaak gaat het ook om geld dat er nog niet is, reke ningen van twee jaar terug, geld dat nog moet komen. Ik ben benieuwd om dat toch nog eens te mogen horen van het CDA, wat ze bedoelen." „Maar wat de PvdA doet is in feit nog veel gekker. Die wil in vijf jaar tijd de hele subsidie opdoeken. Wij zijn bezig uit te zoeken hoe dat nu precies zit. Want :k heb het gevoel dat het helemaal niet kan. Het schijnt dat de zaak in 1973 landelijk aan de orde is geweest, de af bouw van de activiteitensubsi- door Jan Hendrik Bakker die, maar door het kabinet Den Uyl toen gestopt- Wij zoe ken contact met ex-staaisse- cretaris Wim Meyer. Van hem willen we nu een precies we ten wat er gebeurd is." Basisvoorziening Wat vind je ervan dat juist de PvdA zich zo opstelt? „Ik heb er eerlijk geen enkele verklaring voor. Het is eigen lijk hetzelfde als je leest dal ze de tarieven van het zwembad omhoog willen gooien. Het zwembad is ook een basisvoor ziening. En ik denk dat er straks mensen zijn die zeggen; mij te duur, ik ga niet meer zwemmen. Ach, er wordt hele maal niet gekeken naar wat er precies gebeurt in een club huis. Als je leest dat ze 'De Ka bel' (een Vlaardingse organisa tie gericht op werklozen, red.) helemaal op willen heffen, dan betekent dat dat er op clubhuizen een nog grotere claim zal komen te liggen. En juist daar willen ze nu geld weg halen. En dat zij iets tegen beroepskrachten hebben, ik weet zeker dat als je Ten Have en Goedkneg't (twee Pvd A-le den die zich bezighouden met de sociaal-culturele sector, red.) of de hele commissie in een clubhuis als vrijwilliger neerzet, ze er geen moer van terecht brengen. Buurtwerk is niet zomaar van jongens, pak maar een doosje spijkers, en daar ligt een hamer." „Ik vraag me af of ze dit nu wel allemaal kunnen. Terwijl het sociaal-cultureel plan voor 1981 nog niet eens is goedge keurd, beginnen ze al met snij den. Daarmee is de basis van het plan dan al weg. Eerst be horen een plan en programma voor '81 aangenomen te wor den en daarna moeten we gaan praten waar we eventu eel wat weg kunnen halen. Eerst moet er een uitspraak komen over de vraag: is een clubhuis een basis voorzien ing, of zijn we bezig de hele zaak maar op ie doekenVind je dat het een basis voorziening is dan moet je er ook wat voor over hebben.1' Als dc bezuinigingen aange nomen worden, en dat zit er in, wat kunnen jullie dan nog doen? „Nou ja, een aantal dingen. We kunnen zeggen: jongens, gooi de deur maar dicht. We kun nen niets meer doen. Maar daarmee pak je alleen maar je bezoekers en je personeel. We kunnen ook het raadsbesluit afwachten en dan een AROB- procedure (een beroepsmoge- iijkheid die burgers hebben wanneer zij het niet eons zijn met overheidsbeslissingen, red.) beginnen. De vraag is na melijk of je wel kunt bezuini gen als de plannen voor datge ne waarop je gaat bezuinigin gen nog niet eens rond zijn. We hebben ook al een be zwaarschrift, dat daarmee ver band houdt, ingediend op het sociaal-cultureel plan." „Maar wat ik vooral jammer vind is dat je met al deze ont wikkelingen en toestanden ge dwongen bent een politiek spelletje te gaan spelen. Dat legt een heel grote druk op de medewerkers. Jé hebt inder tijd veel mensen gemotiveerd die nu misschien gaan afha ken. Mensen met enthousias me en kennis van zaken, in de loop der tijd opgebouwd. Maar het wordt zo'n politieke kwes tie dat die nu zeggen: Ik wil hier geen verantwoordelijk heid meer voor dragen. Dan gaat de deur dicht. Ik vind dat de rechter maar eens moet gaan beslissen of dit geen kwestie is van onbehoorlijk bestuur van de kant van de gemeente, deze afbraak." En tenslotte: „Waar ik mij soms kwaad over kan maken, maar ja, dat mag je dan nooit zeggen, is dat er elders zo ont zettend ruim met het geld wordt omgesprongen. Ze zou den gemeentewerken eens door moeten lichten. Kijk, wat ik bedoel, het salaris van de burgemeester bijvoorbeeld, gaat toch wel omhoog, of de begroting nu sluitend is of niet." Paul Blokker...de rechter moet maar beslissen. Vlaardïngen In ver band met werkzaamhe den aan de bovenleidin gen van de Nederlandse Spoorwegen zal het ge deelte van de Westha venkade tussen de Galg kade en de Parallelweg vanaf zondag tot en met volgende week woens dag, 12 november, gedu rende bepaalde uren ge sloten zijn. De werk zaamheden, die te maken hebben met het nog altijd voortdurende herstel van de schade die onlangs tij dens het treinongeval werd veroorzaakt, wor den tijdens de nachtelijke uren uitgevoerd. Verkeer dat het gebied ten zuiden van de Paral lelweg wil bereiken zal moeten omrijden via de overweg Deltaweg/Wag- nerstraat, aan de andere kant van de Parallelweg. Schiedam Op de gemeen tesecretarie afdeling finan ciën in het stadskantoor, eerste etage, ligt tot 3 janu ari 1981 het ontwerp van het provinciaal plan voor de verwijdering van huis houdelijk afval en teza men daarmee te verwerken bedrijfafvalstoffen ter in zage. Tot genoemde datum kan een ieder schriftelijk gemoti veerde bezwaren tegen het ontwerp indienen bij provin ciale staten van Zuid-Hol land, Provinciehuis, Ko ningskade 1-2, 2596 AA Den Haag. De provincie zal in de maand november vier hoorzittingen houden, te weten: 17 novem ber in de kantine van het Provinciehuis in Den Haag, 18 november in het theater Zuidplein in Rotterdam, 24 november in het Dordts mu seum in Dordrecht en 25 no vember in de Kunstmin in Gouda. Alle avonden begin nen om 19.30 uur. Tijdens de hoorzitting kan men mondeling gemotiveer de bezwaren tegen het om werp inbrengen. Schiedam De WAO- werkgroep Schiedam heeft aanstaande dinsdag in de vier molens een bij eenkomst De heer J. Quant van het GAB zal dan praten over de mogelijkheden van te rugkeer in het arbeid sproces, Daarna kunnen er vragen gesteld wor den. Aanvang 14.00 uur. Als abonnee van uw dagblad en tevens ais voorzitter van schietvereniging Wilhelmïna heb ik mij enigszins geërgerd aan een verhaal met als op schrift „Electrische bedradin gen vaak overbelast" in uw krant van woensdag 29 okto ber 1980. Het artikel begint met: „Vlaardingen..." enzo voort enzovoort. Dan volgt een publicatie over een brand in de Nie. Beetsstraat, eveneens in Vlaardingen. En dan begint voor mij de piin. U versiert dit artikel met een duidelijke foto met loshangende draden, een en ander vastgemaakt aan een gammel plankje en dan zie ik duidelijk de woorden „schiet vereniging" en „tafeltennis". Waarop bijna iedere Vlaardin- ger zou reageren met: zo zo, is het zo'n gevaarlijke situatie bij die schietvereniging in Vlaar dingen. Waarom heeft U bij die foto niet vermeld dat deze in Schiedam was gemaakt (als ik goed ben ingelicht in de Korenbeurs)? Het past toch niet bij een krant ais de uwe om over brandonveilige situa ties in Vlaardingen een foto uit Schiedam te plaatsen zon der dit erbij te vermelden. U plaatst op deze manier onze vereniging in een kwaad dag licht en daar kunnen wij niet veel waardering voor opbren gen. Namens onze leden wend ik mij tot U met het verzoek een en ander te corrigeren met een vermelding dat vorengenoem de foto op een Schiedamse en niet op een Vlaardingse situa tie sloeg. Mogen wij op de no dige sportiviteit en objectivi teit van uw kant rekenen? Bij voorbaat onze hartelijke dank en het beste met Uw krant. J. de Koning, voorzitter, Vlaardingen. Naschrift redactie: Dat de foto brandgevaarlijke toestanden bij Uw vereniging laat zien, staat in het betref fen rie artikel nergens vermeld en wordt ook niet gesugge reerd. De veronderstelling dat iedere Vlaardinger ogenblik- kclijk zal concluderen, dat het om 'WiJhelmina' gaat lijkt ons wat voorbarig. U heeft echter inderdaad gelijk ais U stelt, dat het een fotobetreft die niet in Vlaardingen is ge maakt. -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3