in Kraakbuurt valt onder slopershamer Ik neem. proef ...-sa"'*"""1 V"*" ;ST. deze krant Dielemans (PvdA): 'Hap-snapbeleid' Stuurgroep wil goedkope woningbouw op GTB-terrein Jubileum concert Mannenkoor Mist oorzaak chaos op Maas- sluisedijk Bewonersgroep Zee heldenbuurt wil hernieuwd onderzoek College stopt de koppen niet in zand Zout te koop voor gladheids- bestri j ding Vrouwencafé 'Sien' onder dak Vast recht drinkwater minder hoog De waterpoioërs van SZC lang onzeker, pagina twee. De gemeente Schiedam wil meer grip krijgen op de vestiging van midden standszaken en is bereid daar geld voor neer te tellen. Pagina drie. FC Vlaardingen vroeg op winst tegen Veendam.SW roept Fortuna Seen halt toe. Pagina vier. Magere oogst van De Korenbeurs in vermoeiende dubbel. Pagina vijf. Te hard gereden Vluchtheuvel DJ 'Renovatienorm te laag' SCHIEDAMSCHE COURANT .Maandag 10 november 1980 ONAFHANKELIJK DAGBLAD -104de jaargang no. 219 -8 PAGtNA'8- Broersvrat 3 - telefoon administratie 268091 - redacüe 262566 klachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Vorige week zijn al twee panden in de Laan gesneu veld. Dicht- metselen was beter geweest, meent PvdA- raadslid Niko la] Dielemans. Schiedam Het oude GTB-ter rein moet vrijgemaakt worden voor goedkope woningbouw, vindt de stuurgroep voor huis vesting van alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens. Doordat de GTB (Openbare Nutsbedrijven) verhuisd is naar de Van Heekstraat, zal het ter rein binnenkort leegkomen. Bedoeling moet zijn, aldus de stuurgroep alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens, om het terrein te benutten voor een groot aantal kleine woningen in een grote dichtheid die zo goed koop mogelijk moeten zijn. De stuurgroep dringt erop aan wo ningen te bouwen voor mensen die nu niet of onvoldoende ge huisvest zijn. De financieringskosten zullen bepalend zijn voor de toekomsti ge huren. Daarom pleit de stuur groep voor gewone twee- en driekamerwoningen zonder ar chitectonische hoogstandjes. Het voorstel van de stuurgroep wordt voorgelegd aan het college van burgemeester en wethou ders. Voor het toekomstige stadserf heeft de stuurgroep eenzelfde woningbouw in gedachten. Er moet worden opgelet dat de hu ren in de binnenstad niet te hoog zullen zijn. De woning bouw in de binnenstad zal in de sociale sector, woningwet en premie A-sector liggen. Volgens de stuurgroep is het van belang dat de woningen in een zeer gro te dichtheid gebouwd moeten worden. Schiedam Geen enkel pand in de Schiedamse kraakbuurt zal overeind blijven staan. Alle woningen aan de Laan en de halve Lange Achterweg, tot aan het museum en de Lindenhof, gaan tegen de vlakte. Maar tegen de wijze, waarop vorige week al twee pandjes zijn gesloopt, zijn ernstige bezwaren gerezen. Nikolaj Dielemans, stedebouwkundige en PvdA-raadslidt spreekt van een hap-snapbeleid. Krakers zien er een duidelij ke truc van de gemeente in, dat op een zeer onverwachts moment de sloper naar de Laan werd gestuurd. Die plotselinge handelwijze werkte overrompelend en van eventueel verzet kon geen sprake zijn. Bij aankon diging van massale sloop 2ouden wellicht nog wel de monstraties te verwachten zijn geweest. De kritiek van Dielemans richt zich op andere aspecten. Hij herinnert aan een schets met ongeveer tweehonderd woningen, die voor het kaals- laggebied in de binnenstad in clusief de kraakbuurt is ge maakt. Die schets werd vijf tien maanden geleden gepre- Vlaardingen De mist is af gelopen weekend oorzaak ge weest van twee aanrijdingen. Op de Maassluisedijk zag een 21-jarige Vlaardinger door de laaghangende mist een bocht te laat en reed rechtdoor. De wagen kwam in een greppel terecht. Er was alleen materie le schade aan het voertuig. Een tijdje later kwam een per sonenauto uit andere richting de Maassluisedijk op en raakte in de war door de mist en de personenauto die in de berm stond. Ook hij zag de bocht daardoor te laat en reed de greppel in aan de andere kant- De bestuurder kon ongedeerd de wagen verlaten. Schiedam Het Christe. lijk Mannenkoor heeft vrijdagavond een jubi leumconcert gegeven in de Havenkerk, Uit extra volte bor3t zongen de he ren dan ook voor het aanwezige publiek. Hoek van Holland Bij een snelheidscontrole die op twee plaatsen in Hoek van Holland is uitgevoerd, heeft de politie 93 automobilisten bekeurd. In de ochtenduren werden 85 van de 380 passerende auto's op de Dirk van den Burgweg op de bon geslingerd. De resterende 8 auto's overschreden de maxi mumsnelheid op de Mercator- weg. Hoek van Holland De vluchtheuvel aan de Mercator- weg is van verlichting voor zien. Daartoe is besloten nadat de laatste tijd zich herhaalde lijk ongevallen op dit punt voordeden. Nog vorige week reed een motorrijder tegen de heuvel op. Vlaardingen De bewo ners van de Zeehelden buurt in de Vlaardingse Oostwïjk willen een her- nieuwd onderzoek naar de mogelijkheid van renova tie in hun wijk. Zoals de zaken er nu voorstaan me nen zij dat uit de onderzoe ken van TNO naar de bouwkundige kwaliteit van de woningen te snel de conclusie van sloop is getrokken. 2ij wijzen met name op de voor deze conclusie gehan teerde criteria. Eén daarvan luidde dat wanneer een wo ning in een dusdanig slechte staat verkeert, dat een duur zame renovatie onder de ƒ50.000,- niet mogelijk is, tot sanering over zou moeten worden gegaan. Zij verlan gen de hantering van een norm van ƒ70 a $0.000. Het voor het ministerie maxi maal aanvaardbare ligt in de buurt van de ƒ80.000,-. Daamaast zijn de bewoners van mening dat een flink deel van het betrokken ge bied misschien voor een pe riode van tien jaar gehand haafd zou kunnen worden. Zij vinden dan ook dat de mogelijkheid van renovatie op een laag niveau onvol doende bij de interpretatie van de onderzoekgegevens van TNO betrokken is. Momenteel wordt gezocht naar de financiering van het' door de bewoners gewenste hernieuwde onderzoek. Hoe wel de afspraak was ge maakt dat de bewoners daarbij betrokken zouden worden, is daar jn de prak tijk echter wunig van te recht gekomen. Van ge meentezijde zelf blijkt men overigens weinig te ver wachten van een hernieuwd onderzoek. „Woningen die gewoon op zijn vallen niet te renoveren," redeneert men op het stadhuis. Bovendien zou de genoemde ƒ50.000.- alleen de bouwkosten behel zen. Doorberekend naar de totale stichüngskosten zegt de gemeente uit te komen op een bedrag van ƒ70.000,-, zo dat er van een werkelijk normverschuiving geen sprake zou zijn. Wat betreft een renovatie op laag niveau, op het stadhuis wordt erkend dat er wel een aantal woningen is dat even tueel nog een tijdlang na een minimale opknapbeurt zou kunnen blijven staan. Men meent evenwel dat beter tot onmiddellijk sloop besloten kan worden, om dan snel kwalitatief goede woningen daarvoor in de plaats te la ten komen. Voor de bewo nersgroep blijft echter gel den dat het verloren gaan van woningen met een lage huur onaanvaardbaar is. In de projectgroepvergade- ring van 18 november wordt een beslissing genomen over het eventueel instellen van een hernieuwd onderzoek. Een dergelijke onderzoek zou kunnen betekenen dat een aantal bouwkundige as pecten van de huidige hui zen opnieuw bekeken moet worden. senteerd aan de commissie voor ruimtelijke ordening en zou verder uitgewerkt worden door architect A. J, Kuipers van het Waddinxveense bu reau Treffers en Polgar. In juni nog zei de chef van de ge meentelijke afdeling stadsver nieuwing, Gustaaf Schaap, de resultaten daarvan 'kort na de zomer' te verwachten. De ver wachting is nu, dat dat decem ber wordt of misschien zelfs pas 1981. Dan is er voor een tamelijk eenvoudige uitwer king van een schets opmerke lijk veel tijd uitgetrokken. Dielemans heeft de indruk, dat het dan overigens nog maar zal gaan om één fase die uitgewerkt is. In de schets van vijftien maanden geleden is een voor behoud gemaakt voor het be bouwde deel, de Laan en om geving. „Dat gebiedje zou na der uitgewerkt worden," aldus Dielemans. „maar dat is nog steeds niet gebeurd. De schets is niet meer in de commissie aan de orde geweest. Ik vind dat je niet moet gaan slopen, zolang er nog geen duidelijk inzicht is en je nog niet weet watje precies voor ogen staat." Zachte dood Dielemans geeft toe dat de bouwkundige kwaliteit van de Laan zeer slecht is. „In 1974 zaten er nog wel panden tus sen, die wellicht behouden konden worden. Ik denk daar bij aan de panden, waar de sla ger zat en waar het theehuis van de krakers was. Dat was solide bouw en als wij ons er beter op gestort hadden, was er iets te redden geweest. Maar het is allemaal een zach te dood gestorven. Volgens mij is het nu geen haalbare kaart meer om nog panden te reno veren. Maar als er dan ge sloopt gaat worden, vind ik dat dat pas moet gebeuren indien je de heimachine er direct ach teraan kunt sturen. Zolang dat niet zo is, moet er niet gesloopt worden, dan kunnen beter de panden dichtgemetseld wor den. Anders wordt het gat in de binnenstad alleen nog maar groter. En bovendien verbe tert sloop het aanzicht van de binnenstad niet. Door te slo pen maak je de achterkant van de Teerstoof en de woningen aan de Nieuwstraat bloot en zo komen alleen maar meer din gen aan het licht, die voor ver betering In aanmerking ko men. Ik vind het beter dat dat niet gebeurt." Dielemans vreest dan verdere verpaupe ring, omdat het zicht op oude bebouwing vaak de lust ont neemt aangrenzende panden nog op te knappen. De Nieuw straat is overigens nog een straat, die karakteristiek voor de vroegere binnenstad is en die wat hem betreft geheel voor behoud in aanmerking komt, hetgeen ook het bestem mingsplan uit 1974 toelaat. Gevaarlijk Nikolaj Dielemans meent dat het telkens slopen van één of twee panden in de Laan finan cieel minder gunstig is dan dichtmetselen en massale sloop in een later stadium. Boven dien vindt hij voor de omge ving een gevaarlijke situatie ontstaan, als telkens sloop werkzaamheden worden ver richt in een straat waar nog krakers wonen en verkeer doorheen gaat. „Ik vind dit be leid echt een beetje hap-snap," aldus het PvdA-raadsIid. Hij verwacht dat beperkte sloop niet meer zal plaatsvinden, omdat een groot deel van de Pvd A-fractie zijn mening deelt. Maassluis Maassluis probeert zichzelf te blij ven en gaat gewoon op dezelfde enthousiaste manier verder. Woor den van wethouder Koos Smit op de vraag wat Maassluis denkt te doen aan het geschon den imago opgelopen met de zandaffaire. „Wij gaan door om de ta ken waarvoor wij geroe pen zijn, zo goed moge lijk uit te voeren. Het ambtelijk apparaat gaat op goede voet verder en zal die koers ook niet verlaten," aldus Smit Hij stelde dat het even wicht niet verloren moet gaan na alles wat je hier en daar hoort en leest „Daar stoppen wij onze koppen niet voor in het zand," sprak hij. Wel gaf hij toe dat het een zeer moeilijke zaak is, vooral omdat het om mensen handelt Een ding wilde hij recht zetten. Destijds zijn B en W zelf naar de rechter gestapt om te weten wat er precies aan de hand was, toen bekend werd dat er verkeerde dingen gebeurden. „En dat schrijven ze nooit in de krant," zei Smit Vlaardingen Burge meester en wethouders willen de gladheid tegen gaan. Naast de nu al hard werkende pekelwagens, hebben zij voor de particu lieren strooizand en zout beschikbaar gesteld. Het bedrijf Gemeentewerken aan de Hoflaan verkoopt het strooizand en zout in plastic zakken van 5 kilo tegen de kostprijs van 2 gulden per zak. Het is de bedoeling dat dit zand en zout in voorkomende gevallen wordt gebruikt voor de gladheidsbestrijding op voetpaden nabij woningen en «bouwen. De openingstijden van Ge meentewerken is van maan dag tot en met vrijdag van 8.00-12.00 uur en van 13.30- 16.30 uur. Maassluis Het Maassluis vrouwencafé *Sien* krijgt zeer waarschijnlijk een eigen onderkomen. Wanneer de besprekingen met de gemeente tot een goed einde wor* den gebracht, dan staat niets een eigen onderdak, dat lange tijd één van de belangrijkste wensen van het vrou wencafé is geweest, meer in de weg. Het pand waar 'Sien' gehuisvest zou worden, ligt aan de Noord- vliet 145. Deze locatie heeft zowel de instemming van de ge meentelijke bestuurders als van de vrouwen zelf. Hoewel de on derhandelingen nog niet geheel zijn afgerond en het plan zelf nog een lange weg heeft te gaan het moet onder meer nog de gemeenteraad passeren hebben de vrouwen alle hoop op een goede afloop, zodat men het volgend winterseizoen met de acti viteiten kan beginnen. Tot nu toe heeft 'Sien' zich op alle mogelijke manieren moeten behelpen. Aanvankelijk als inwoonster van de jongerensociëteit 'Coco later als gast van 'De Toeviught*. Het waren noodoplos singen met alle nadelen van dien, al zal men het er dit jaar nog mee moeten doen. Wanneer 'Sien' mettertijd de beschikking krijgt over het nieuwe pand hoopt men op de samenwerking met andere vrouwenorga nisaties, zodat, naast het vrouwencafé en een vrouwenbiblio theek, ook andere activiteiten in het gebouw aan de Noord vliet plaats kunnen vinden. Gedacht wordt bijvoorbeeld aan VOS- cursussen. Bovendien heeft men het plan binnen de muren van het nieuwe pand ruimte te scheppen voor incidentele kinderop vang. Vlaardingen Het vastrecht I voor het drinkwater gaat I minder drastisch omhoog f dan de gemeente Vlaardin gen aanvankelijk van plan was geweest. In plaats van een verhoging van ƒ12,- zal de burgerij in de toekomst slechts een verhoging van I ƒ3,- moeten gaan betalen. De gemeente moet haar ver- I hoging terugnemen op last van het ministerie van eco- I nomische zaken. De prijs per I kubieke meter water echter I zal hoger uitkomen en wel op een verhoging van 10,5 cent in plaats van 6 cent, zo dat de gemeente verwacht I dat haar inkomsten uiteinde- I lijk hetzelfde zullen blijven, tenzij de bevolking drastisch op het waterverbruik zou j gaan besparen. Een kleine wijziging zal ook J optreden in de electrlcitelt- starievsn, waar het vastrecht op het nachttarief van ƒ30 naar ƒ36 zal worden ver hoogd. JÊL Dit nieuwsblad. waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie mot R otter dams Nieuwsblad. VlooW^ tjeïO" - Uez^'Dr,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1