lïftD/SÏREEK e Het Grote Tekort in vogelvlucht Theo van der Meer heeft vooral voorlichtende taak Nieuwe zaken voor 1981 'Volgend geen sluitende begroting' Vlaardingse raadbehandelt gemeentehegroting 81 Vijf vergaderingen Getuige geeft de doorslag Sneeuwbal op bezoek Orgelcentrum geen reclame 'Die hond poept altijd op mijn stoep9 IJsbrand van der Velden: jaar r- Hartaanval treft weduwe Man rijdt door na aanrijding Auto gestolen Aeculader ontvreemd Boemerang gaat door Verzamelaars hebben weer de ruimte dinsdag 11 november 1980 VD/SC/WW Wethouder IJsbrand ran der Velden heeft gisteren laten doorschemeren, er he- rie aan te twijfelen of de gemeentebegroting voor 1982 ook weer sluitend aal kunnen zijn. „Zo'n bezuini gingsronde als nu is uitge leerd is aardig, maar dat krijg je volgend jaar niet meer voor' elkaar. Er zit réén rek meer in. Dat-bete kent dus dat de kans zeer groot is, dat we in 1982 met een tekort komen te zitten. Dat is eigenlijk alleen nog te voorkomen als we een grotere bijdrage van het rijk krijgen." Van der Velden blijft van mening dat het volstrekt verwerpelijk is, dat de rege ring de problemen in steeds grotere mate naar de ge- meenten doorschuift „Dat gebeurt zowel op een ver kapte manier als openlijk, door minder geld te geven. Op een gegeven moment komt ineens een eind aan de mogelijkheden: dan houdt het gewoon een keer op. Ik vind dat we het als gemeente nog lang hebben volgehou den. Zoals de zaken er op dit moment voorstaan zitten we voor 1982 al met een tekort, waar ik geen dekking voor heb. Er zijn nu weer heel wat dingen naar later door geschoven: die krijg je wel in 1982 op je dak. Maar laten die lui van het rijk maar ko men om aan te geven, wat er volgens hen goedkoper kan. Ik zie niet meer waar we nóg meer op kunnen bezuini gen." Volgens de wethouder is het in deze moeilijke fi nanciële positie nauwelijks meer mogelijk om nog een links beleid te voeren. 4.3e In dit staatje zijn de belangrijkste nieuwe voor zieningen te vinden, die het college van B en W in 1981 wil realiseren. Voor deze posten moet geld wor- den vrijgemaakt uit het bestaande beleid. Alle bedra gen die worden genoemd zijn in guldens. Er zijn al leen bedragen genoemd, die in 1981 op de begroting voor de algemene dienst zullen drukken. De meeste investeringen hebben stevig hun weerslag op de be groting voor latere jaren. Stichten jeugdgebouw Holy-Noord: Uitbreiding brandweer met 3 man: Emancipatie-activiteiten: Stichten fonds stadsvernieuwing: Opstellen verkeecsci reu Iatiepla n Verkeerslichteninstallaties: Ophoging straten Westwijk: Functionaris geest, volksgezondheid: Bouw keuken NIVON-boerderij: 7.433 69.000 70.273 75.000 55.059 33.891 226.141 20.000 30.000 De bedoeling was geweest, dat in dit overzicht nog enkele nieuwe wensen hadden gestaan. Bij het sa menstellen van de begrotingsvoorstellen zijn echter al de nodige wensen naar latere jaren doorgeschoven, omdat daar in 1981 geen geld meer voor is. IJsbrand van der Velden (rechts, naast Maarleveid en Wijnstok): meerite nog lang volgehouden." ,We hebben het als ge- 1 j Bezuinigingen op 'oud beleid' I In dit overzichtje staan de belangrijk- s ste besparingen op g ff bestaande posten op de begroting, zoals s s die door het college van B en W uitein- s delijk zijn vastge- s S steld, op een rijtje. =j Over veel van die s j§§ posten bestaat bij de H meerderheid van de gemeenteraad over- eenstemming. Alle genoemde bedragen g E zijn in guldens. s Legestarief commis siestukken: 60.000 Verlaging representa tie en werkbezoeken: 10.000 Eigen bijdrage baar- moederonderzoek: 10.000 Sluiting verliesgeven de badhuizen: 59.000 Uitstel electriciieits- schakelhuis: 27.450 Minder onderhoud aan gebouwen: 12.000 Vervallen vacatures GEWB: 130.000 Verhoging tarief zwembaden: 48.850 Vlaardingcn Maar liefst vijf vergaderingen wijdt de Vlaardingse gemeenteraad deze week aan het vaststellen van de gemeentebegroting voor het komend jaar en aan de voorzieningen, die in 1981 moeten worden aangepakt. De debatten beginnen morgenavond en zullen zeker tot vrijdagavond laat duren. De afgelopen weken is er in de kamer van het college van B en W. in de diverse raads commissies en bij de fracties al stevig vergaderd over hoe het in 1981 financieel gezien allemaal moet gaan. Er komt een einde aan de periode van enkele Jarsn, waarin Viaardingers gratis naar de bieb konden. Straks moet er weer contributie worden betaald, in het kader van bezuinigingen. Ook buiten het stadhuis echter is al heel wat afgediseussieerd: allerhande instellingen en tal van burgers hebben zich met de materie beziggehouden. Dat is niet zo vreemd: er hangt veel van af hoe de gemeente raad deze week beslist. Met name over de bezuinigin gen, die op de begrotingspos ten moeten worden uitge voerd, is al het nodige gezegd. De aanleiding voor die bezui nigingen was een motie, die in mei in de raad werd aangeno men en waarin werd gesteld dat het college moest bekijken, of op het zogenaamde bestaan de beleid 5% kon worden be zuinigd, om zodoende geld vrij te maken voor nieuwe activi teiten. Aan de hand van de be zuinigingsvoorstellen hebben de diverse fracties hun voor keuren aangegeven, waarna het college een definitief voor stel heeft gedaan. Aan de vooravond van de be grotingsdebatten is het interes sant, een overzicht te geven van de belangrijkste strijdpun ten, zoals die de komende da gen in de raad boven water zullen komen. Onvermijdelijk leidt dat tot een wellicht wat droge opsomming van cijfers. Diezelfde droge cijfers zullen echter morgen, overmorgen en vrijdag in ruime mate door de raadszaal rollen. Want hoe in teressant de komende raads vergadering ook zal zijn; gezel lig zullen de begrotingsdebat- ten zeker niet worden! Sluitend De begroting voor 1981 is, zij het op het nippertje, sluitend. Om dat te realiseren heeft wethouder IJsbrand van der Velden onder meer een flink bedrag uit de spaarpot van de gemeente moeten halen, om een tekort van zo'n 900.000 gulden weg le werken. In die begroting zijn echter heel wat zaken nog niet opgenomen: al lerhande nieuwe dingen die het college en de raad in het komend jaar willen uitvoeren moeten nog uit andere midde len worden betaald. Daar Is geld voor nodig, dat op be staande begrotingsposten wordt bespaard. door Paul Houkes Aan de hand van de eerste voorstellen en de reacties daarop van Je diverse politie ke partijen in de gemeente raad heeft het college van B en W een definitieve keuze gemaakt, waarover de raad zich deze week moet uitspre ken. Met die bezuinigingen denkt het college in totaal een bedrag van bijna 600.000 gul den te kunnen vrijmaken. De belangrijkste posten waarop men denkt te bezuinigen zijn in een bijgaand overzicht terug te vinden. Enkele van die be zuinigingsposten hebben al heel wat emotionele discussies losgemaakt. Het inkorten van de subsidies voor de club- en buurthuizen bijvoorbeeld en het wederom invoeren van een contributie voor de ge meentebibliotheek. Felle reac ties kwamen al in een vroeg stadium van de ambtenaren bonden, die bezwaar maakten tegen het bezuinigen op ge- meentepersoneel. In het besparingsoverzicht staan overigens alleen bedra gen genoemd, die in 1981 ogenblikkelijk vrijgemaakt kunnen v/orden in de algeme ne dienst. Daarnaast zijn er nog besluiten genomen die pas op langere termijn effect zul len hebben, zoals het in de toe komst niet meer opvullen van vacatures, bijvoorbeeld bij buurthuis De Haven en op de bouwspeelplaats en op de kleuterscholen, met betrek king tot de functies van de huishoudelijk assistentes. Niet alleen de besparingen op het bestaande beleid zijn inter essant. overigens. Dat geldt ze ker ook voor de nieuwe din gen, die het college met het vrijkomende geld denkt te kunnen realiseren. De belang rijkste posten daarvan zijn eveneens in een staatje opge nomen. Verlaging tempera tuur zwemwater: 35.000 Verhoging huur sportvelden: 25.000 Verlaging presentie- s gelden: 25.Ü0Q f= Vermindering subsi- dies buurtwerk: 38.500 I Vermindering subsi- dies OJC en CJV: 1.682 Verlaging autokosten- vergoeding: 17.000 s Verlaging telefoon- S vergoeding: 17.000 h Besparing kosten overwerk: 20.000 SS Geen toeslag over- werk hoge ambtena- ren. 20.000 s Minder ramen zemen openbare gebouwen: s 48.000 Minder subsidie Ge- westelijk Orkest: 2.561 Lagere frequentie wijkbijeenkomsten: 8.350 Opheffen subsidie De Kabel: 23.558 In dit overzicht ont- breekt nog het voor- s stel. om bij de ge- |j meentebibliotheek i weer contributie in te voeren. Het collc- i ge heeft dit voorstel in een later stadium j alsnog opgevoerd als een van de maat- s i regelen om een laat- i ste tekort te dekken, s Het invoeren van een contributie van ƒ12,50 per lezer s moet 129.381 gulden opleveren. De Vlaardingse gemeenteraad vergadert deze week in vijf zittingen over de begro ting voor 1981 en het beleid. 2oals dat in het komend jaar moet worden gevoerd. Men be gint woensdagavond om 19.30 uur. Donder dag en vrijdag beginnen de vergaderingen om 14.00 en 19.30 uur. Publiek is bij al die vergaderingen welkom. Belangstellenden kunnen ook halverwege een middag of avond eens een uurtje binnenlopen. Woensdagavond worden de debatten begon nen met de algemene beschouwingen van de fractievoorzitters. Donderdagmiddag ko men eerst de financicle specialisten van de diverse fracties aan het woord voor de fi nanciële beschouwingen. Dan begint hoofd- stuksgewjjs de behandeling van de diverse hoofdstukken van de begroting, waarbij de raad telkens in twee termijnen aan het woord komt. De portefeuillehouders zullen eveneens in twee instanties antwoorden. Om er voor te zorgen dat de gemeenteraad inderdaad in vijf vergaderingen klaar is is weer een spreektijd regeling ingesteld. Iede re fractie mag naar gelang het aantal zetels maar een bepaalde tijd met haar bijdragen vullen. De grootste partij, de PvdA, heeft in totaal 3 uur en 50 minuten tot haar beschik king, terwij] de PSP-fractie slechts 3 kwar tier mag spreken. Schiedam De 23-jarige Schiedammer W. B. had beier meteen kunnen bekennen. Nu viel hij na een eerste verhoor door de Schiedamse politie, waarbij hij ontkende, toch door de mand. Tegenover het dierenasiel had hij zijn wagen tegen een paal aargereden, maar na een aanvankelijke vlucht werd hij achterhaald door agenten die van een ano nieme Rotterdammer een tip over zijn signalement hadden gekregen. Die getuigenis deed de jonge Rotterdammer bekennen. Schiedam De 56-jarige we duwe D. Johanna Margaretha van Doorn is zaterdagmiddag kort na vier uur onwel gewor den op de Oranjegalerij. Van daar is zij naar het Noletzie- kenhuis gebracht. Daar bleek zij te zijn overleden ten gevol ge van een hartinfarct Schiedam Een 30-jarige Rotterdammer kon vrijdag middag door de Schiedamse politie worden aangehouden nadat hij die ochtend doorge reden was na een aanrijding. Vrijdagmorgen rond acht uur reed de man tegen een gepar keerde personenauto. die zwaar beschadigd werd. Hij reed door, maar aan de hand van getuigen kon de politie hem 's middags op zijn werk aanhouden. Reden dat de Rot terdammer doorreed was dat hij te laat op zijn werk zou ko- Schiedam Op de Burge meester van Haarenlaan is af gelopen weekend eer donker blauwe Mercedes 220 Diesel gestolen. Het kenteken is 75- SD-OQ. De wagen kost 25.000 gulden. Schiedam In een scheepsre- paratiebedrijf aan de Buiten havenweg is zaterdag een ac tuiader van 800 gulden en handgereedschap met een waarde van enkele duizenden guldens gestolen. De dader kon door ontbrekende spijlen van het hekwerk makkelijk naar binnen komen en in het opengebroken magazijn de goederen weghalen. Schiedam Niet het schoolhoofd zelf, G. A .H. van Ka pel, zag een sneeuwbal door een ruit vliegen, maar wel een van de leraren van de Prinses Beatrixschool aan de Buijs Ballotsingel. Dat was donderdag, de eerste dag dat Schiedam door een bescheiden sneeuwlaag overvallen werd. Het hoofd der school Van Kapel is daarmee de eerste van dit winterseizoen geweest, die over een een sneeuwbal kwam klagen. Nummer twee was een 61-jarige Schiedammer uit de Voornsestraat. Behalve de ruit deed de ijsmassa ook een bloemenvaas sneuvelen. Schiedam Het Orgelcen trum West BV ondervindt de nodige moeilijkheden met de welstandscommissie in Schie dam. De drie panden naast dansschool Sitton aan de Hoogstraat, die het in gebruik wil nemen, leveren het orgel- centrum problemen op waar het gaat om reclameborden, l' Een aangevraagde reelame- plaat was in ieder geval niet naar de zin van de heren ar- chitecten, want zij vonden de "Me panden bouwkundig te veel ven elkaar verschillend om daar één reclameplaat voor aan te laten brengen. De welstandscommissie is evenmin akkoord gegaan met andere plannen voor de Hoog straat. Aksu wilde er twee panden samenvoegen op de hoek van de Bokkensteeg, maar tegen de geplande vorm geving van de portiek hadden de architecten zulke bezwaren dat een en ander voorlopig niet door kan gaan. Schiedam Het is mogelijk dat er vandaag of morgen een man bij u aanbelt en u vriendelijk verzoekt uw hondje in de goot te laten poepen in plaats van op het stoepje van dc buurman. Of hij kan u een berisping geven omdat uw vuilniszak al voor de derde keer niet goed dichtgebon den is. Die man is dan Theo van der Meer, sinds 1 november werkzaam als milieucontro leur in Schiedam. In Oost is hij welbe kend uit zijn tijd als melkboer. Na zijn melkboerschap kwam hij op de afdeling ongediertebestrijding van de VROM (Vervoer-, Reiniging-, Ontsmettings- en Marktbedrijf), waar hij ook veel de straat cp moest. Als milieucontroleur zal dat ook weer gebeuren. Speurend zal hij door de gemeente trekken op zoek naar onge rechtigheden. Hij zal kijken of er genoeg voorzieningen hij patatkramen zijn om het afval in te werpen, of de huisvuilzak- ken goed dichtgebonden zijn en contai ners afgesloten. „Een corrigerende taak, in samenwerking met de plantsoenen dienst en gemeentewerken.' vertelt hij. Hij zal herkenbaar ztjn aan in een oranje Renault met een bord 'Milieucontroleur' erop en zijn ONS-uniform. Een milieu controleur is nodig. Over de functie is men jaren bezig geweest. Voorlichting In 1976 werd er een milieuwerkgroep in het leven geroepen waarin verschillende diensten waren verenigd, die moest be kijken hoe men de voortschrijdende ver vuiling het beste tegen kon gaan. Conclu sie van de werkgroep was dat er drie ambtenaren moesen komen die controle uitoefenen op de -milieuvervuiling. De politie heeft door de toenemende crimi- door Karin Kuijpers naliteit en het verkeer de controle op het milieu verwaarloosd. Schiedam begint met één milieu-ambte naar, „We gaan eerst eens kijken hoe hij functioneert. Op nationaal gebied is die functie ook nog in omwikkeling. Finan cieel is drie man niet nog niet haalbaar, dus moeten de verschillende diensten el kaar een beetje de bal toespelen," stelt di recteur Jaap van Willigen van de Open bare Nutsbedrijven. Theo van der Meer (38) gaat voorlichting geven aan bedrijven, scholen en wijkra den en ieder die erom vraagt. Elke dag zal hij een ronde maken in de stad en on derzoeken of bedrijven en particulieren bewust met hun vuil omgaan. Loopt het uit de hand, dan kan hij de hinderwet controle of de gemeentediensten inscha kelen die het bedrijf verder zullen onder zoeken op het verwerken van vuil. Vriendelijk Bij particulieren zal hij pas in uiterste noodzaak („we spelen tenslotte op de goodwill van de mensen") een proces verbaal uitschrijven. De hoogte van het bedrag is nog niet bekend, maar zal waarschijnlijk vanaf 15 gulden bedragen. „Dat proces-verbaal is meer een stok ach ter de deur. Voornaamste is daL wij de mensen meer milieubewust moeten ma ken," aldus Van Willigen. Inwoners die vinden dat bijvoorbeeld de hond van de buurman altijd op hun stoep poept, kun nen nu Theo van der Meer inschakelen. ■Hij maakt een selectie en probeert die mensen vriendelijk voor te lichten hoe er op de meest effectieve wijze aan het mi lieu gewerkt kan worden. Theo van der Meer is dagelijks telefo nisch bereikbaar op nummer 62.22.22. toestel 281 op werkdagen van 10.00 tot 10.30 uur en van 15.00 tot 15.30 uur. Schiedam - Het Schiedamse il legale radiostation Radio Boe merang gaat door met haar uitzendingen, hoewel zij twee keer pal achter elkaar uit "de lucht werd genomen door de Schiedamse politie. Hoe lang het gaat duren voordat de zendpiraten weer op de 98 Mhz FM te beluisteren zullen zijn is nog niet bekend. Vast staat wel dat de viering van het éénjarige bestaan van de zender, aanstaande zaterdag, zonder uitzending plaats zal moeten vinden. De mensen achter Boemerang vragen zich overigens ver baasd af waarom de politie twee keer achter elkaar Boe merang uil de lucht haalde en andere stations met rust liet. Het was volgens het station pas de vierde keer na de voor gaande inbeslagname dat Boe- merang weer uitzond. On danks de hernieuwde tegen slag gaat de feestviering voor Boemerangs éénjarige bestaan zaterdag toch door. In party- een rum Sitton, tegenover het museum, zijn zowel leden van de fanclub, als overige belang stellenden van harte welkom. De leden betalen voor de avond, waarop onder andere zangeres Corry Konings op treedt, één gulden. Niet-leden moeten vier piek meer neer- lellen. De avond begint om acht uur. Vlaardingen Vereniging 'De Verzamelaar" is weer on der dak. Na het sluiten van de zogenaamde Excelsiorpanden is de vereniging van verwoede verzamelaars jaren zwervend geweest. Ruilbeurzen werden in diverse zaaltjes en vaak op wisselende avonden gegeven. Aan dat euvel komt nu een einde als straks in 'De Halte', Callenburgsi raat 15, een defi nitief onderkomen voor De zal Verzamelaar beschikbaar komen. Donderdagavond 13 november vindt de eerste bijeenkomst plaats. Alle verzamelaars van postzegels, munten, ansicht kaarten, stickers, sigarenband jes, suikerzakjes, lucifermerr ken en afbeeldingen van An ton Pieck zijn van harte wel- kom. Toegang ƒ1,50. tot 14 jaar ƒ0,50, leden pi,40.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3