STAD 'Gemeente achter 'Ook na 1981 moet begroting sluiten' WMêêSêê 'Verhoging sporttarieven en OGB on aanvaardbaar' 'Hoogste Gezagsdrager wordt niet meer erkend' 'Alleen op winkel passen is te gemakkelijke weg' plannen 'Laatste renovatie in PKD moet doorgaan' Algemene beschouwingen in teken van zuinigheid Pacifistisch Socialistische Partij: Christen-Democratisch Appèl: Vereniging voor Vrijheid en Democratie: Staatskundig Gereformeerde Partij en Gereformeerd Politiek Verhond: Partij van de Arbeid: Democraten '66: A I dcnderdafl 13 november 1980 VO/SC/WW Jo Schriel: grote prioriteit voor stadsver nieuwing. Vlaardingen behandelt begroting 1981 Vlaardingen De algemene beschouwingen, zoals de fractievoor- tótters van de Vlaardingse gemeenteraad die gisteravond hebben "tgesproken, stonden in het teken van de zuinigheid en de som- b rheid. Bijna iedere fractie gaf aan dat het met de gemeentefi- ancien niet goed gaat. Belangrijke voorzieningen, zoals die de komende twee jaar nog tot stand moeten komen, dreigen hierdoor in het slop te raken. Op deze pagina de belangrijkste elementen uit de betogen, zoals die gisteravond werden uitgesproken. Het verhaal van de PSP-er Leo Zeef kwam p-as vanmiddag aan de orde: hij had zich gistera vond bij burgemeester Kieboom ziek gemeld. Vanmiddag en van avond antwoordt het college van B en W, waarna de behandeling van de eigenlijke begrotingshoofdstukken kan beginnen. Tekst: Paul Houkes. Foto's: Jaap Rozema. Ondanks alle problemen moet er kost wat kost voor gezorgd worden, dat de gemeentebe groting voor 1982 en later slui tend blijft. Het gehele gemeen telijk apparaat moet nauwge- j2et worden bekeken, op zoek naar mogelijkheden om nog meer geld te besparen, want de 5%-operatie heeft niet vol doende zoden aan de dijk ge zet. Mede in het kader van de financiële problemen moet de stadsvernieuwing in een stroomversnelling komen, om te voorkomen dat er nog meer tekorten ontstaan. Dat zijn, in grote lijnen, de be langrijkste onderdelen van de algemene beschouwingen, zoals die gisteravond werden uitgesproken door fractieleider Jo Schriel van. het CDA. De beschouwingen ademden een sfeer van bezorgdheid over hoe het in de komende jaren verder moet met de gemeente- .financiën, maar tevens werd er duidelijk gesteld dat er vol- gens het CDA in de afgelopen tijd al aardig wat tot stand is gebracht. „Wat wij in Vlaar dingen op allerlei gebied tot stand hebben gebracht kan de toets der kritiek glansrijk doorstaan. Een stap terug bete kent niet dat wij een basis voorziening aantasten of bene den het aanvaardbare bren gen." aldus Schriel. De CDA- leider wees er op dal aardige vorderingen zijn gemaakt met het maken van plannen voor de huisvesting van één en tweepersoonshuishoudens. De nota Organisatie Stadsvernieu wing is tot stand gekomen, e- venals de Inspraaknota: „een document dat ook landelijk de aandacht heeft getrokken, wel een bewijs dat we op de goede weg zijn," Daarnaast zijn er vorderingen gemaakt met de inspraakprocedure voor het verkeercirculatieplan en de si tuering van de parkeergara ges. Ook wees het CDA op het tot stand komen van de buurt huizen in Oostwijk en VOP en het OJC-gebouw, op knopen die zijn doorgehakt in de orga nisatie van het welzijnsbeleid en op de bezwaarschriften commissie, waar mensen die problemen met de sociale dienst hebben terecht kunnen. Verder werd genoemd de noodopvang 'voor mensen in crisissituaties, de „niet onaan zienlijke bedragen", die in de sport zijn gestoken en tenslotte de Personeelsnota. Het CDA gaf aan dat Vlaardingen „meer dan menig andere gemeente de geldstroom gebruikt heeft om basisvoorzieningen tot stand te brengen of er iets aan toe te voegen," Het CDA ging uitgebreid in op de vraag of het toelaatbaar is of Vlaardingen de komende jaren met een tekort op de be groting komt te zitten. Schriel gaf gisteravond onomwonden aan, dat dit pertinent voorko men moet worden. Niet alleen komt de gemeente dan te sterk onder controle te staan van het rijk, dat zal moeten bepa len welke uitgaven de ge meenten mag doen; ook vin den de christen-democraten dat een tekort bij de gemeen ten een te grote aanslag op de landelijke collectieve voorzie ningen of de belastingen zou betekenen. De stadsvernieuwing moet in een stroomversnelling worden gebracht, vindt het CDA. „Met spoed zullen bestuurders, amb telijke organisaties en project groepen aan de slag moeten, willen wij althans voorkomen dat het renteverlies op de complexen zo hoog wordt dat woningbouw in welke vorm dan ook leidt tot onaanvaard bare huren, zeker voor delen van de bevolking die in de sa- neringswijken wonen. Om de stadsvernieuwing inderdaad de prioriteit te kunnen geven die wij in het beleidsprogram ma hebben vastgelegd zal het college moeten aangeven wel ke extra maatregelen en fi nanciën nodig zijn om die stroomversnelling te kunnen bereiken." In haar algemene beschouwin gen drong het CDA er ook op aan, dat binnen twee jaar met de bouw van een nieuw ver zorgingstehuis voor Vaartland kan worden begonnen. Er moet snel een locatie worden aangewezen. Daarnaast heeft het CDA nog steeds zorgen over het Vxsserijmuseum, Er moet in toenemende mate ge streefd worden naar mede-fi nanciering door het rijk, aldus Schriel. aan- Mevrouw Hoogendljk: galows bouwen moet trekkel ijker. De verhogingen van de sport tarieven moeten niet worden doorgevoerd. Ook het optrek ken van de onroerend goedbe- lasting is onaanvaardbaar. Er is nog te weinig van de grond gekomen met betrekking tot Vele gemeenten dreigen onbe stuurbaar te worden, omdat steeds meer levensgebieden worden onttrokken aan het gezag van God. De Hoogste Gezagsdrager wordt door ve len niet erkend. Daarnaast werkt de overheid er aan mee dat er een wisseling komt in hét rollenpatroon van man en vrouw: ook in Vlaardingen zijn er voorbeelden van. Deze ontwikkelingen zijn zeer ver ontrustend. Dat is de belangrijkste conclu sie die fractievoorzitter Rïen Lensvelt van de gecombineer de SGP/GPV-fractie gistera vond .trok in zijn algemene be schouwingen. Hij wees de rest van de gemeenteraad er nog eens op, dat de SGP/GPV- fractie geen voorstander is van 'vrijheid die leïdt tot losban digheid'. „Onbegrijpelijk is het voor ons dan ook dat in het achter ons liggende jaar het voltallige college van B en W, inclusief de twee CDA-wet- houders, voor het eerst in de Vlaardingse geschiedenis toe stemming heeft gegeven voor het houden van circusvoorstel lingen op zondag. Dat illu streert dat ook in Vlaardingen den verwereldlijking al diepe sporen heeft getrokken." Lensvelt vroeg het college on der meer, om binnen enkele maanden met een nota te ko men over het beleid met be trekking tot het herinrïchten van straten: een nota die eer der al was toegezegd. Wat stadsontwikkeling betreft wil de Lensvelt weten hoe Gou- Rlen Lensvelt: geen vrijheid die leidt tot losbandigheid. driaan aan zijn optimistische schattingen van 2000 te bou wen woningen komt. Ook wil de hij horen wat het college denkt te doen aan leegstaande woningen, onder andere in de koopsector. Bezorgdheid toon de Lensvelt over voortijdige uitlatingen, die Goudriaan on langs deed over de parkeerga rages in de binnenstad. De ge loofwaardigheid van de in spraak komt hierdoor in ge vaar, aldus SGP/GPV. Over de emancipatie maakte Lensvelt weer de nodige kriti sche opmerkingen. Het feil dat de vrouw steeds meer haar verzorgende taak in het gezin verlaat voor activiteiten bui tenshuis vervult de fractie met toenemende zorg.- „Wanneer man en vrouw taken willen wisselen, dan is dat hun keus en verantwoordelijkheid, doch de overheid dient daar niet op in te spelen met allerlei voor zieningen en daardoor de wis seling van het rollenpatroon te stimuleren. meuwbouwactiviteiten. Dat waren de belangrijkste as pecten uit de algemene be schouwingen van de VVD, uit gesproken door mevrouw Hoogendijk. Zij had de nodige kritische opmerkingen over het tot nu toe gevoerde beleid, maar er was tussen de regels door ook wel wat waardering, hier en daar. De VVD drong er bij het colle ge op aan, dat op korte termijn het bouwen van bungalows op een terrein in Holy aantrekke lijker wordt gemaakt. Daar naast vond de fractievoorzit ster dat er nog lang geen re den is om te juichen over an dere bouwactiviteiten in de stad. Er zijn nog geen wonin gen gebouwd op het Weeshuis plein, terwijl er nog helemaal geen plannen zijn voor de ge bieden in Holy langs de Vaart en in het Midden West-gedeel te. Ook moeten er verbeterin gen komen in de woonruimte- verordening, omdat de ge meente beperkingen heeft ge steld die volgens de wet nief zouden kunnen. Het gaat hier om voorwaarden, waaraan ei genaars van een woning moe ten voldoen om een woonver gunning voor hun eigen huis te krijgen. Odk de VVD drong aan op een spoedige oplossing van het ge brek aan verpleeghuisbedden. Daarnaast gaf mevrouw Hoog endijk aan, dat de bijdrage die de gemeente levert aan de mu ziekschool niet zomaar mag worden verminderd. Het kor ten op de activiteitensubsidies van de buurthuizen 2ag de VVD als onvermijdelijk, „Wij voelen er echter niet voor om nu reeds vast te stellen dat deze subsidies in vier jaar tijd moeten worden afgebouwd. Wij stellen de raad daarom voor ieder jaar opnieuw te be zien hoeveel subsidie er kan worden gegeven, afwegend wat er ieder jaar nodtg zal zijn en wat aan middelen ter be schikking is." De VVD vestig de er verder de aandacht op, dat rf#> verdeün» van de buurt huizen over de stad nog verre van ideaal is. De Hoevenbuurt en de Hoofdstedenbuurt in Holy liggen te ver af van de toekomstige accommodatie in de Meerkoetstraat, terwijl in de Zuïdbuurt nog helemaal geen buurt- en clubwerk is. De VVD heeft het moeilijk ge had met het opnieuw invoeren van contributie voor de biblio theek, aldus mevrouw Hoog endijk. De fractie hoopt dat het noodgedwongen heffen van contributie de lezers er niet toe 2al brengen weg te blijven. Hans Versluys: offers vra gen. Een gat in de begroting is niet wenselijk vanwege het verlies van de gemeentelijke zelfstandigheid. Alleen maar op de winkel passen en verder geen nieu we dingen ontwikkelen is echter ook niet goed; daar mee worden de bestaande verhoudingen alleen maar Er moet door nieuwe, kriti sche bezuinigingen een ver schuiving komen van zaken, die in de gemeente worden aangepakt. Zij die wel wat hebben moe ten offers brengen ten be hoeve van hen die niets of te weinig hebben. De stadsvernieuwing ver dient nog steeds de meeste aandacht Daarbij kan zeker niet alleen aan nieuwbouw worden ge dacht: verbetering van be staande woningen is noodza kelijk om ook de zwakkere groepen aan een huis te hel pen. Er moet snel een oplossing komen voor de noodsituatie met betrekking tot het aantal verpleeghuisbedden. Dat waren de hoogtepunten uit het betoog, dat iraetie- voorzitter Hans Versluys van de PvdA gisteravond hield. In de algemene beschouwin gen van de PvdA werd uit gebreid stilgestaan bij de al gemene problemen in de sa menleving, toegespitst op de Vlaardingse situatie. Versluys liet merken ook voor de komende jaren vast te willen houden aan een sluitende begroting. Toch moeten er nog de nodi ge dingen voor de bevolking worden gedaan, waarvoor geldmoet worden vrijge maakt. Versluys gaf aan dat zijn fractie er bewust voor had gekozen om bezuinigingen in de personele sfeer te vermij den. Hij diende een motie in waarin de raad zich kan uit spreken, dat openvallende arbeidsplaatsen bij de ge meente niet meteen worden opgevuld. Zij kunnen eventueel wor den gebruikt om op andere afdelingen of diensten perso neelsuitbreidingen mogelijk te maken. Versluys ging ver der in op het inkorten van de activiteitensubsidies voor het wijkwerk. „Wij willen uiteindelijk toe naar een subsidiering op ba sis van exploitatietekorten, zoals dat nu ook al gebeurt bij bijvoorbeeld de peuter speelzalen en het vormings- en ontwikkelingswerk." al dus de PvdA. Versluys gaf aan dat het voorstel van het college om in 1981 een kwart van de activiteitensubsidies af te halen, hem te ver gaat. Hij diende een amendement in waarin op 20% werd aan gedrongen. Versluys vroeg in zijn betoog om een duidelijke toezegging van de wethou der, dat al het mogelijke wordt gedaan om de woning bouw in de stad te versnel len. Verder gaf hij aan, dat de ge meente met alleen nieuw bouw niet uit de woningnood komt. Wat de renovatie van het tweede deel van de PKD in de VOP betreft: de PvdA verklaarde zich bereid een extra bedrag uit de algemene middelen te halen, om de grondkosten te kunnen fi nancieren. Teleurstelling was er over het feit dat het college nog steeds geen voorstellen heeft gedaan over het functione ren van de zogenaamde functionele raden. Voor de komende twee jaar wil de fractie nog tal van on derdelen uit het beleidspro gramma gerealiseerd zien: woningbouw, nieuwbouw en renovatie, verkeersmaatrege len in centrum en de woon wijken, energiebesparings maatregelen, maatregelen met betrekking tot de geluid hinder, educatieve en eman cipatieactiviteiten, sociaal culturele voorzieningen voor Holy en nog zo het een en ander. „Om die zaken te realiseren is er de komende 2 jaar niet voldoende geld. Dat betekent dat offers gevraagd moeten worden van hen die wel al wat hebben en vandaar dat we voorstellen hebben ge daan tot het aanbrengen van een aantal besparingen. Geen bezuinigingen om de overheidsbestedingen verder terug te dringen, maar bezui nigingen om zeer bewuste verschuivingen in het beleid aan te kunnen brengen." Leo Zeef: nlet-slultenda be groting Is beter. De gemeente stelt zich achti -1 de heilloze plannen van Va Agt, door flink te bezuinige op bestaande voorzieningei Door de 5%-operatie won 1 schade toegebracht aan noo< zakelijke voorzieningen. Dat was de grote klacht die c 1 j eenmansfractie van PSP/SI j bij monde van Leo Zeef, var middag naar voren brach t Zeel hekelde in de eersi i plaats het beleid van de huid j ge regering, maar hij stele i ook dat het een ernstige zaa; is'dat een stad als Vlaardinge; - zich hierdoor oren laat aar; l naaien. „De 5%-operatie heeft als excuus: prioriteit stellen ten aanzie! van het stadsvernieuwingsbeleid. Op zich een goede zaak, maa[ dat mag niet ten koste gaan van de kwaliteit van de Vlaardings samenleving. Stadsvernieuwing tot prioriteit nummer 1 uitroe pen klinkt goed, maar ingezien zal moeten worden dat dat ee kreet zal blijven als de overheid weigert mee te werken," aldu Zeef. Volgens de PSP/SP-fractie is het beter dan maar met ee, niet-sluitende begroting te komen: de gemeente komt dan onde toezicht van de overheid, hetgeen politieke duidelijkheid vei schaft. „Gaat de overheid ingrijpen, dan kan het gemeentebe stuur samen met de bevolking opkomen voor de Vlaardingse be langen," aldus Zeef in zijn algemene beschouwingen. Don Rodrigues: anders functie voor de binnenstad. Er moet in en buiten Vlaardingen naar wegen worden gezoch om financiering te vinden voor het tweede deel van de renova tie in de Pieter Karei Drossaartstraat, in de VOP: dat zou we eens het laatste renovatieproject van Vlaardingen kunnen 2ijn. Het huidige stadsvernieuwingsbeleid ziet er goed uit. Er moe echter voortvarender gewerkt worden aan de huisvesting vat een- en tweepersoons huishoudens. De binnenstad van Vlaardingen vraagt om een totaal-aanpak waarbij de parkeergarages niet al het denken over de binnen stad mogen overheersen. Dat 2ijn de belangrijkste con clusies die fractievoorzitter Don Rodrigues'gisteravond tij dens de algemene beschouwin gen van D'66 naar voren bracht. Over het geheel genomen ga ven de democraten er blijk van, de nodige waardering te hebben voor wat er op het ogenblik in de stad gebeurt, maar er valt best nog wat te verbeteren. Waardering was er vooral voor de wijze waarop de stads vernieuwing op ^het ogenblik wordt aangepakt „Er is dit jaar door het college met meer gevoel en aandacht aan deze sector gewerkt dan ïn de vele voorafgaande jaren te zamen." Rodrigues sprak in dit verband van een 'constructief beleid'. Er moet nog hard gewerkt worden aan het scheppen van huisvesting voor jongeren. Het splitsen van flats voor dit doel oet volgens D'66 bekeken worden. Wat de renovatie in de VOP en de problemen met de grondkosten betreft merkte Rodrigues in zijn beschouwin gen op: „Om diverse redenen is er alles voor te zeggen, deze zaak door te laten gaan. Met z'n allen moeten we in ei buiten Vlaardingen naar we gen zoeken om deze beide pro jecten te financieren, al reali seren we ons terdege dat d kans aanwezig is, dat dit we eens hei laatste renovatiepro iect van Vlaardingen kan zijn Wat de binnenstad betref' D'66 vroeg nogmaals om eei totaal-aanpak. „Wij vinden da je een kans voor open doe mist, wanneer je naast aan dacht voor zeer belangrijk, elementen als versterkin, woonfunctie, een goed functio nerende detailhandel, vol doende parkeergelegenhei. enzovoort niet gelijktijdig alle in het werk stelt om de n' kale en ongezellige binnensta* te voorzien van een ander functie in de sociaal-culturel en recreatieve sfeer." Tenslotte liet Rodrigues in zij: verhaal nogmaals zijn on aan vaardbaar horen over het bc zuinigen op activiteiten va: het club- en buurthuiswerl „Daarmee wordt de reeds doo allerlei tariefsverhogingen es inkomensverlagingen getroi fen groep opnieuw aangepak en wordt hen een kans ontnc men op een manier van onl spannen, die voor hen op an dere terreinen niet meer te be talen is."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 5