STREEK Knotgroep Schiedam wil achterstand inhalen m Heropbouw van de Oostwijk gaat verder 'Als je je mond houdt krijg je niets' Actie voor vrijwilligers J donderdag t3 november 1980 VD/SC/WW tadsvernieuwing an ook leuk zij n laardingen Erg populair is de Oostwijk nooit ge- eest bij de Vlaardingse stadsbestuurderen. Ooit was r het plan om de Schiedamseweg vanaf de brug uit te ten dijen tot een brede plak asfalt; het zuidelijk ge- eelte van de wijk zou vrij gemaakt worden voor indu- •ie. Toen brak, nog net op tijd, het inzicht door dat de ijk primair een woonbestemming behoorde te krij- en. En daarmee het besef dat de Oostwijk als stads- ernieuwingsgebied zeer snel moest worden aange- akt. Echter; op papier zijn besluiten snel genomen, in e praktijk bleek dat alles wel eens heel moeizaam zou unnen gaan. Voorbeeld was de bebouwing van het aalslagterrein aan de le Van Leyden Gaelstraat, het apende gat dat ontstond nadat een vorig stadsbestuur sloten had de toenmalige, in veler ogen nog gave, crwijk plat te leggen ten behoeve van de industrie, werd het eerste Vlaardingse inspraakproject. En ethouder Goudriaan brak er bijna zijn nek over. aar de Oostwijk is groter. In eite omvat de wijk het hele ebied tussen Spoorsingel en "hiedamseweg. Zoals in haast stadsvemieuwingsgebie- yvonen er veel minder xachtigen. Zo liet een nkomensonderzoek in de Zee- eldenbuurt een schrikbarend oog aantal mensen zien dat nder het bestaansminimum U Maar ook telt de wijk nog- ni war jonge mensen aie er een pud huisje kochten en dat op knapten. Deze eigenaar/bewo ners hebben over het alge- aeen over hun inkomen niet Ie klagen, Daarnaast voorts nog de sporen van de talloze kleine bedrijfjes, die zich er poit vestigden en die de ge- aeente nu successievelijk tracht weg te kopen. Tenslotte, fen ook dat is een verschijnsel pat zich in alle oude stadsker ken voordoet; in de wijk valt pen hoge concentratie van mi- jrantert te constateren. Btuk voor stuk factoren die »en voortvarende aanpak van ie stadsvernieuwing in de weg staan. Daarbij komt dat voor ie Oostwijk nog steeds geen ntegraal bestemmingsplan jeldt En toch zal er gewerkt noeten worden. Stilzitten be ekent een verdere verkrot ing en verpaupering van de «ijk. Bovenaan het program- na staat.de Zeeheldenbuurt, ïen gebied binnen de Oostwijk «aar de sloophamer dreigend Doven hangt Er zal gehandeld noeten worden, na de kaalslag *en nieuw project dus. Maar Een.flink deel van de Oost- Lrfjk, gezien In vogelvlucht, l/an links naar rechts loopt Diagonaal door het beeld de Schiedamseweg. Rechts van Deneden naar boven de ze /an Leyden Gaelstraat met ■echts daarvan de bedreigde Zeeheldenbuurt. Met name de Van, Kinsbergenplaats is als een bijna rechthoek goed te herkennen. (Luchtfoto: Sljthoff Pers Henk van Westering) en dat is een constatering die weliswaar niet op harde gege vens berust, maar het is een teneur die men voelen kan de fut is er uit De afloop van het kaalslagproject, dat uit po litiek oogpunt bekeken toch in heel acceptabele huren resul teerde. heeft in de wijk zelf moedeloosheid achtergelaten. Men maakt de indruk moe ge vochten te zijn. Toch moet de werkelijke stadsvernieuwing nog begin nen. Er wordt gezocht naar nieuwe mogelijkheden, een nieuwe aanpak. De werkwijze met de oude projectgroep, die aan één project en één gebied gebonden was, heeft men laten varen. Een projectgroep nieu we stijl is in de maak. Jan Landsheer, één van de verant woordelijke ambtenaren voor r de stadsvernieuwing in de Oostwijk, zelf als bewoner ac tief geweest in het stadsver nieuwingsproces in de Rotter damse wijk Delfshaven, over die nieuwe aanpak: „De taak van de projectgroep nieuwe stijl wordt veel groter dan vroeger. Je kunt zeggen dat in feite alle aspecten die met de leefbaarheid van de wijk te maken hebben er onder val len. Dat is niet alleen de wo ningbouw, maar ook de relatie met het onderwijs, het ver keer, de gezondheidszorg en het voorzieningenniveau. De Oostwijk is een stadsvernieu wingsgebied met heel specifie ke problemen. Ontwikkelin gen lopen daar uit de hand." Hij wijst onder meer op de verpaupering, het .chronisch gebrek aan groen en vervolgt: „Het feit dat de Oostwijk aan gewezen is als stadsvernieu wingsgebied houdt de erken ning in* dat daar iets aan de hand is. En dat zit 'm niet al leen in de gebouwde omge ving. Stadsvernieuwing in een oude wijk als de Oostwijk is zo ingewikkeld en veelomvat tend omdat, terwijl de ver nieuwingswerkzaamheden be zig zijn, het leven toch gewoon doorgaat. Dat is de kern. Daar door Jan Hendrik Bakker om gaat het om een goede or ganisatie waarbij er horizonta le banden zijn tussen iedereen die met het proces te maken heeft: de woningbouwvereni gingen, de bewoners, de amb tenaren. Goede en snelle ver bindingslijnen die een slag vaardig optreden mogelijk ma ken." Het zijn zaken waaraan het in het verleden nogal eens schortte. De projectgroep nieu we stijl, een koepel waaronder alle deel werkgroepen een on derkomen vinden, het centrale punt in de planning van de ge hele stadsvernieuwing in de Oostwijk, moet daar verande ring in brengen. Jan Lands heer zelf ziet mogelijkheden genoeg, de bewoners evenwel hebben hun twijfels. Ze zijn bang dat huh stem ten onder gaat in een bureaucratische kolos. Een vrees die Lands heer voorbarig lijkte,Door on derling afspraken te maken en mandateringen te regelen, zo dat niet iedereen steeds terug moet naar zijn achterban, krijg je juist een soepeler organisa tie. Nu gaat het naar mijn idee juist log. De bewoners moeten er ook niet bij voorbaat argwa nend tegenover staan." Het eerste overleg met de be- wonersgroepen over de project nieuwe stijl begint 24 novem ber. Zeeheldenbuurt De meest'urgente taak die de nieuwe projectgroep te wach ten staat is de heropbouw van de Zeeheldenbuurt. Een wijk die in het verleden consequent- verwaarloosd is: men, in dit geval de woningbouwvereni- Jan Landsheer op de In haar laatste dagen verkerende Van Kinsbergenplaats. „Huurvast- stelllng is geen rekenzaak, maar een politieke kwestie." gingen, heeft wellicht toch iets te zorgeloos op de sloop van de woningen afgeschreven. Sloop immers Landsheer ver wacht dat zeker de helft van de wijk op korte termijn afge broken zal moeten worden ontslaat de eigenaren van de verplichting achterstallig on derhoud op eigen rekening weg te werken. Een onprettige bijkomstigheid die renovatie wel met zich meebrengt De huizen verkeren, nu in een dusdanig slechte staat dat slechts weinigen nog in een opknapbeurt geloven. Op basis van een door TNO ingesteld onderzoek houdt de gemeente vast aan een gefa seerde sloop met snelle ver vangende nieuwbouw. Een hernieuwd onderzoek, zoals de bewoners verlangen, zit er niet meer in. Het rijk weigert daar voor geld beschikbaar te stel len. Maar de bewonersgroep heeft inmiddels al laten weten zich niet zonder meer bij sloop neer te leggen. In dat opzicht heeft het kaalslagproject toch diepe wonden geslagen. Hoe laag de huren ook in landelijk perspectief genoemd kunnen worden, veel bewoners kun nen een maandelijks bedrag van ƒ400,- niet betalen. De be woners voorzien straks, als de eerste slopers arriveren, een grote doorstroming van bewo ners naar andere saneringswij- ken Hoe denkt Jan Landsheer over deze problemen? „Ik ben er van overtuigd dat mensen best beter willen wonen. Dat er dan een hogere huur be taald moet worden is een com promis. Maar tegelijkertijd ben ik er ook van overtuigd dat de illlHIllWllllllllllfflllllllllltlillllllllllllllllffllllllllllllllfllllfllf* Schiedam De gemeen te Schiedam gaat het ko mende winterseizoen meewerken aan het be houden van de knotbo- men De ANWB en de werkgroep Midden-Delf land zijn reeds enkele ja ren bezig met het be houd van de knotten, maar door gebrek aan vrijwilligers start Schie dam een actie om men sen te werven die mee willen werken. Want wil men het landschap be houden met de karakte- De knotwilg moet aange pakt worden. 22 november' wordt daarmee gestart. ristieke beplantingen* dan zal er ieder jaar ge knot en gesnoeid moeten worden,en daar zijn mensen voor nodig. Het betreft voornamelijk knotwilgen, knotessen,^ iepen, eisen en populie ren. De knotwilg neemt hiervan de grootst© plaats in. Deze boom kent iedereen wel met zijn knoestige karakter. Vroeger leverde de boom zijn twijgen aan de vlechters voor het maken van beschoeïngen en het hout aan de klompen makerijen. Ook-werden de knotwilgen wel in rijden ge plant langs de weiden met als functie het opvangen van de wind, ter bescherming van het vee. De laatste jaren heeft de wilg geen materiele betekenis meer, vandaar dat het onder houd meestal vergeten werd of pas op de laatste plaats kwam. Hierdoor worden de twijgen te lang en wordt de boom topzwaar. Daar komt nog bij dat knotwilgen die slecht onderhouden zijn bo vendien erg vatbaar zijn voor de watermerkziekte. Deze ziekte is te herkennen aan een verkleuring van het hout en in de zomer, wanneer ze in blad staan, aan de verwel king van de bladeren. Ook weer een feit waaruit blijkt, dat knotten wel wenselijk is. Schiedam gaat door het vele werk van andere actiegroe pen een eigen Schiedamse vrijwilligersgroep oprichten die meehelpt aan het inhalen van het achterstallig onder houd. Er worden mensen ge vraagd die eens in de 2 a 3 weken op zaterdag mee wil len werken. Op 21 en 22 november wordt er een tentoonstelling gehou den in wijkcentrum de Blau we Brug. Op die dagen kan men informatie krijgen. De actie wordt gestart op 22 no vember op drie plaatsen, te weten: by Boerderij Land- vreugd, Boerderij Lansber gen aan de Harre weg en aan de Joppelaan. Voor inlichtingen en aanmel dingen kan men terecht bij de Knotgroep Schiedam, Pro fessor Kamerlingh Onnes- laan 179b, telefoon 26.14.05 na 17.30 uur. druk van bewoners de huur ook weer om laag kan halen. Huurvaststelling is geen re kenzaak, maar een politieke zaak. Via de politiek kan een geldstroom op gang gebracht worden. Maar op het moment dat bewoners hun mond dicht houden, stopt die geldstroom. Het is een uiterst gerechtvaar digde zaak dat de prioriteiten bij de stadsvernieuwing liggen, maar als je je als bewoners niet laat horen gaat dat over." „We hebben het ook gezien in de VOP. Als de wijkvereni- ging zich niet hard had ge maakt voor renovatie, was er nooit gerénoveerd- Er moeten eisen gesteld worden. Op het moment dat bewoners niet meer zeggen wat ze nodig heb ben, komen ze ook niet meer aan de bak. Zo werkt het ge woon. Als je je mond dicht houdt, krijg je niets. Dat me chanisme werkt niet alleen op lokaal niveau, maar ook op rijksniveau. Ook de gemeente moet druk uitoefenen op het rijk. Zo is Vlaardingen nu ini tiatiefnemer om samen met twaalf andere middelgrote ge meenten het rijk duidelijk te maken dat er voor deze ger meente te weinig geld is." „Waarmee ik zeggen wil: het heeft wel zin om je als bewo ners te organiseren. En dan, maar dat heeft natuurlijk niet direct met de huren te maken, het is altijd leuk samen iets voor elkaar te krijgen. Dat schept in een wijk ook'een be paalde band. Het heeft een wijkopbouwend effect Stads vernieuwing kan ook leuk zijn, weet je." Maasstraat En dan is er het project dat aangeduid wordt met de pro zaïsche benaming 'Maasstraat en omgeving'. Een gebied vlak achter de Oosthavenkade waar veel eigenaar/bewoners een 'huisje hebben. Twee jaar terug ontstond er een gigantische heibel, toen bekeild werd dat de gemeente daar een globaal onderzoekje naar de kwaliteit van de woningen had laten verrichten. Het onderzoek is de geschiedenis ingegaan als 'het fietskaartje1, zo genoemd naar de methode van onder zoek: een ambtenaar die, op zijn fiets de wijk doorrijdend, het timmermansoog over de huizen liet gaan. Als op basis van dat fietskaartje besluiten genomen zouden zijn was mis schien eenderde van het hui dige huizenbestand overeind gebleven. Jan Landsheer: „Het is het zelfde als met de huren. Door druk van bewoners is massale sloop toen voorkomen. Maar we zijn er nog niet De slag is nog maar gedeeltelijk gewon nen. Straks zullen er, dat kan ik nu wel vertellen, eisen ge steld gaan worden aan de kwaliteit van de eigen wonin gen. Het rijk eist goed onder houd door de eigenaar/bewo ners. Zegt: voorkom dat er ga ten gaan vallen in een gebied waar nieuwe woningen komen te staan waar wij aan meebe taald hebben. En ze hebben natuurlijk niet helemaal onge lijk: de gemeente heeft de zorg voor de leefbaarheid van de hele wijk. We moeten ook een beetje verder denken dan 1980. Sommige woningen zijn niet van die kwaliteit, dat we Gods water maar over Gods akker kunnen laten vloeien." Waar de betrokken bewoners onmiddellijk na het bekend worden \an het 'fietskaartje' al om vroegen, maar altijd nee op kregen te horen, staat nu wel op stapel: een nieuw, maar gedegen kwaliteitsonderzoek. „We denken aan bouw- en woningtoezicht. Die moet maar eens naar het rijk waar maken dat het meevalt met de kwaliteit. En mochten er pro blemen komen, dan denk ik persoonlijk aan een gezamen lijke oplossing, een gezamen lijk aanpak. Het lijkt mii het beste te komen tot oprichting van wat ze een stadsvemieu- wingscürporatie noemen. Zo'n corporatie van eigenaar/bewo ners heeft een hoop voordelen- Het bespaart vooral veel geld doordat een gezamenlijke aan nemer in de arm wordt geno men en je bestaande subsidie regelingen, gewoon omdat je de kennis van zaken dan in huis hebt, ten volle kunt ge bruiken."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 6