SCHIEDAMSCHE COURANT Schiedam wil meer kantoorstad worden Milieu-expositie in burgerzaal Ik Fv dA en CDA eens over renovatie stadsvernieuwing L krant Sociaal-econo misch beleid moet anders' Werk voor2500mensen Over steek plaats op de Uiverlaan SOS valt CDA scherp aan pagina drie. Pagina vijl. in»» l Mie5 Conferentie in wijkcentrum: Holy- jeugd de dupe Lachen om ie 1 eigen ellende Cabaret over 'Consulenten door berekenen' Vrijdag 14 pcvember 1980- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -- 104de jaargang no. 2238 PAGIMA'3 Broerevest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 141144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL in Herman Noordegraaf is dominee, politicus, vaderen maatschappelijk werker tegelijk. Over lijn leven een interview op- „Ik tik ergens tegenaan, maar wil mensen niet kwetsen." Een interview met de Vlaardingse schilderes EllyZwaanswijk. Pagina vier. De weg naar school is voor kinderen vol gevaren. Het verkeerscirculatieplan van Schiedam wil daar Iets aan doen. Maassluis De raadscom- j missie voor verkeersaange- j legenheden in Maassluis i heeft deze week unaniem be- sloten de gemeenteraad voor te stellen om een krediet j; van 19.800 gulden beschik- i baar te stellen voor de aan- leg van een voetgangerso- versteekplaats in de XJiver laan. Veel voetgangers ste- ken bij de hoek van de Ui- i verlaan en de Merellaan I over. Gezien de grote ver- keersdrukte op de Uiverlaan is ccn veilige oversteek- plaats meer dan noodzake lijk. Vooral voor de school- 5 jeugd is dat van belang. Veel schoolgaande kinderen uit de Beethovenlaan en de Haydnlaan steken op de kruising over. Schiedam In de komende vier jaar heeft Schie dam nog 30.000 vierkante meter extra kantoorruim te nodig, volgens een prognose van het gemeente lijk bureau voor economische aangelegenheden. Dat zal betekenen, dat Schiedam aan de vier kantoorf lats, die Van Wijnen Vastgoed voor vijftig miljoen gulden gaat bouwen op de hoek van 's-Gravelandse- weg en De Brauwweg, nog lang niet genoeg heeft. Het zal in 1985 gaan om een uitbreiding van liefst vijftig procent van het huidige kantoor-vloeropper vlak in Schiedam. Daardoor zullen naar verwach ting 2500 arbeidsplaatsen geschapen kunnen wor den. Volgens wethouder, voor fi nanciën en economie Reinier Scheeres is in Schiedam spra ke van een lichte verschuiving van de industriële sector naar de dienstverlening, die zich In de toekomst zal doorzetten. Dat komt volgens Scheeres slechts in geringe mate door het afbrokkelen van de indu strie in Schiedam. Eerder sig naleert hij,in de industrie een groeiende behoefte aan dienst verlenende bedrijven, zoals banken, verzekeringsmaat schappijen, ingenieursbureaus* en accountancy. Scheeres denkt door interes sante^ kantoorprojecten de werkloosheid op langere ter mijn goed te kunnen bestrij den. Hij is niet bang kantoren voor de leegstand te bouwen. Waardingen 'Om het zuliea in Zuid-Holland', ïethouder IJsbrand van Velden opende in de mrgerzaal van het stad huis een expositie onder ieze naam. Als uitgangs punt werd gekozen de mi lieuvervuiling Van bodem, rater, lucht en de geluids- ïlnder. In Zuid-Holland rouen drie miljoen men- en. Per inwoner wordt er 330 kilogram huisvuil per iaar geproduceerd: zo'n 50 rallniszakken per jaar per Inwoner. De tentoonsteüng in de bur- jerzaal is geen opgewekte ex- «sitie. Er is nogal wat mis aet ons milieu. Het industrieel ifval, de verontreiniging van iet water en bijvoorbeeld de ^ule autowrakken maken het >r allemaal niet beter op. Vele actiegroepen richten tegen tlch milieuverontreininging, jroorzaakt door fabrieken, Jaar in feite begint de veron treiniging al op straat, in huis. >n een dicht bevolkte provin cie als Zuid-Holland, met in 'erhouding. meer verontrei nig, moet de milieuzorg extra aandacht krijgen. Dp de tentoonstelling is te zien wat de provincie doet om het nflieu te verbeteren. Gemak kelijk is dat zeker niet Maar door veel voorlichting te ge ven kan er al erg veel worden bereikt. De mensen moeten 'milieubewuster' gaan leven, daar komt het in feite op neer. „Deze tentoonstelling is zeker van toepassing op Vlaardin gen," vertelde wethouder .Van der Velden in zijn korte ope ningstoespraak. „Veel school klassen zullen deze tentoon stelling gaan bezoeken. Laten we hopen dat de kinderen er iets van opsteken. Altijd nuttig mét het oog op de toekomst." Vergeleken met aangrenzende gemeenten zoals Vlaardingen en Rotterdam is in Schiedam de kantoorsector onderverte genwoordigd, zegt de wethou der, en bovendien verwacht hij vanuit die branche toene mende interesse voor Schie dam vanwege de centrale lig ging ten opzichte van Rotter dam, Den Haag en de Botlek en de goede infrastructurele voorzieningen nabij het indu striegebied 's-Graveland. Daarbij hoopt Scheeres door uitbreiding van de dienstver lenende sector het pendelver keer uit Schiedam te beper ken. Jaap Brouwer, chef van het bureau voor economische aan gelegenheden, zegt over de ge-< noemde noodzaak aan 30,000 vierkante meter kantoorruim te: „Het blijft natuurlijk een raming en als de economie in elkaar klapt, is niemand erte gen bestand, maar er zijn toch ook hoopvolle ontwikkelingen. Wij hebben ons oor'te luiste ren gelegd bij makelaars, in Rotterdam, Rijnmond, de ka mer van koophandel en het centraal bureaü voor de statis tieken, het CBS, en cok het gewestelijk arbeidsbureau is een goede bron van informatie en daarin klinkt steeds die behoefte aan meer kantoren door." Scheeres spreekt van een 'ver edelde vorm van koffiedik kij ken'. Brouwer: „Elk aanbod schept in zekere mate zijn ei gen vraag. Als je kantoorruim te kunt bieden, komt de belangstelling voor een deel vanzelf." Het optimisme achter de kan toorexplosie: pagina vijf. Wethouder IJsbrand van der Velden opende de expositie 'om het milieu In Zuid-Holland*. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen Omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met Rotterdams Nieuwsblad. coet Vost© J vlooa^5 Schiedam Morgen is er in wijkcentrum De Blauwe Brug een Rijnmond-conferentie over sociaal-economi sche alternatieven. 828 personen van uiteenlopende over tuiging hebben een sociaal appèl ondertekend wat aan geboden is aan de Tweede Kamer. In dit appèl wordt de nood zaak geconstateerd van een ander sociaal economisch be leid dan de regering voorstaat. De ondertekenaars vinden de nieuwe miljoenennota geen enkel perspectief bieden voor een werkelijk antwoord op de maatschappelijke problemen van deze tijd. Zij zien een op lossing van de problemen in een aanpak die de lasten legt waar ze het best gedragen kunnen worden. Gedoeld wordt op de oliemaatschap pijen, de banken en andere winstgevende ondernemingen. Ook zou de belastingfraude en de kapitaalexport, die de hoge inkomens aanspreekt, aange pakt moeten worden. Met die vrijgekomen middelen zouden onder gemeenschaps controle maatregelen gefinan cierd worden om de werkloos heid terug te dringen, met name op het terrein van een nieuwe industriepolitiek en 4e dienstverlenende sector, in overeenstemming met de hui dige maatschappelijke behoef ten. Morgen van 10.0*0 uur tot 16.00 uur zullen Hans Visser, Ulferd Bruseker, Flip Schults en Roel van Veldhuizen spre ken over deze mogelijke alter natieven. Er waren heel wat onderon sjes nodig, gis teravond, bij het voorberei den van da no dige amende menten en mo ties. Die van de PvdA over de grondpolitiek was er nog maar één van. Vlaardingen Tijdens de tweede dag van de begrotings behandeling in de Vlaardingse gemeenteraad heeft de PvdA/CDA coalitie op het spel gestaan. Even zag het er naar uit dat het tot een breuk tussen de twee partijen zou komen. Maar nadat zowel PvdA-wethouder IJsbrand van der Velden als de socialistische fractieleider Hans Versluys de CDA-fractie het mes op de keel hadden gezet liepen de confessionelen weer in het gareel. Ook het college van burge meester en wethouders was niet eenstemmig. Zeker één van de twee CDA-wethouders binnen het college zat op de zelfde lijn als zijn fractie, die aanvankelijk een standpunt innam dat lijnrecht tegenover dat van de PvdA stond. Inzet van de dreigende breuk was de vraag of het, gezien de slechte financiële situatie, ver antwoord is om de gemeente te laten opdraaien voor kosten van de verwerving van grond bij renovatieprojecten. Volgens CDA-fractieleider Jo Schriel mocht het tekort van bijna ze ventigduizend gulden bij het tweede renovatieproject in de Pieter Karei Drossaartstraat, dat is veroorzaakt door stijgen de grondprijzen, in geen geval ten koste van de gemeente ko men. Op alle mogelijke manie ren probeerde hij de gemeen teraad te overtuigen dat als er nu toegestemd zou worden het einde zoek zou zijn en dat er daardoor een bijzonder ondui delijke situatie ten aanzien van renovatie zou ontstaan. Hij drong er dan ook bij het college op aan het tekort op het rijk te verhalen. „Onmoge lijk", vond fïnancïënwethou- der Van der Velden. „Dat krij- gemeente zal er zelf voor op moeten draaien". Ook Bas Goudriaan, PvdA-wethouder de zich in de discussie en stel de dat er nu besloten moet worden, want „als we de pro blemen voor ons uitschuiven en nu. niet beslissen, kunnen we die renovatie zeker verge ten". .Pas nadat de PvdA via een motie de instemming van het CDA wilde afdwingen en de socialistische fractieleider Ver sluys het CDA van dwarslig gen beschuldige doorte stellen Vlaardingen Het stede lijk overleg stadsvernieu wing (SOS) heeft in een open brief een SCllPrpc aanval gelanceerd op de gemeenteraad en het CDA in het bijzonder. Dit naar aanleiding van de nota over de situatie bij het grondbedrijf, die de chris ten-democraten onlangs publiceerden. Het CDA, en met name fractieleider Jo Schriel, constateerden structurele tekorten bij het grondbe drijf die in de loop der ja ren tot gigantische bedra gen op zouden lopen. Vol gens het CDA Is er maar één oplossing: sloop; reno vatie maakt nauwelijks meer een kans, en op zo kort mogelijke termijn vervangende nieuwbouw. Over die conclusie is het SOS woedend geworden. „Hoewel de gemeenteraad met de mond beleidt dat stadsvernieuwing priori teit nummer. 1 heeft, wordt er in werkelijkheid maar één prioriteit ge steld en dat is de priori teit van de gemeentebe groting. Die moet slui ten," schrijft het SOS. Het SOS geeft toe dat de CDA- vocrstellen weliswaar de problemen bij het grond bedrijf oplossen, maar merkt op dat „het gemeen tebeleid daarmee ver wordt tot 60-er jaren kaalslag. Oude wijken plat, te' dure nieuwbouw daarvoor terug, oorspron kelijke bewoners eruit ge donderd. Wat een visie, wat een oplossing!" voor stadsvernieuwing, meng- dat die partij de samenwer king met de socialisten op het spel zette, trok het CDA bij. De renovatie kan doorgaan, maar het ontbrekende bedrag komt dan wel ten koste van de Holy-jeugd, die er al lang bij de gemeente op aandringt op een clubhuis: een wens die het CDA had willen honoreren. „In plaats van een onderko men voor de jeugd, hebben wij gekozen voor goede huizen voor gezinnen", stelde de frac tieleider van de confessionelen toen hij verklaarde dat zijn partij akkoord ging met de PvdA-motie, waarin de reno vatie van het tweede gedeelte in de PKD-straat zeker wordt gesteld en waarin ook stond vermeld het in de toekomst niet persé noodzakelijk hoeft te zijn dat renovatie kosten dekkend is. Eerder had ook PvdA-wethou der IJsbrand van der Velden in felle bewoordingen duide lijk gemaakt dat het CDA door zijn houding de coalitie onder mijnde. „Met de totstandko ming van de coalitie zijn er af spraken gemaakt. En nu wil het CDA zich daaraan ont-: trekken. Op zo'n manier wil ik niet meer samenwerken", al dus een duidelijk geïrriteerde wethouder. De raad deed ook een duidelij ke uitspraak over het oplos sen van de verpleegbedden- problematiek. Zie daarvoor pagina drie. Schiedam Zingen over wethouder Chris Zijdeveld, de spot drijven met het hoofd van de stadsontwikkeling, Gus- taaf Schaap en lachen om je eigen ellende. De doorgaans zo serieuze stadsvernieuwing wordt binnenkort op de hak ge nomen door bewoners van blok 7B in Schiedara-West, In een cabaretprogramma zingen en spelen de bewoners uit West over de problemen die zij vooral in het overleg met de gemeente hebben ondervonden. Op het moment is de kersver se cabaretgroep bezig met de repetities („we zingen de lied jes al tijdens de afwas"). De teksten zijn bijna allemaal al feschreven en het zoeken is op et moment nog naar een aan vulling van het spelerbestand. Cor Morra, tekstschrijver/spe-' Ier van het wéstelijk cabaret, hoopt met een voorstelling voor de bewoners van Sehie- dam-West meer te bereiken dan met het ronddelen van stencils. „De mensen krijgen al zoveel papier thuis" aldus Morra. „Op deze manier kun je ze veel beter bereiken". In de tekstjes en liedjes klinken de frustraties door, die bewo ners van de wijk hebben over gehouden aan het overleg met de gemeente over de stadsver nieuwing. Wanneer de voorstelling zal worden gehouden is nog niet bekend. Wel bestaat het plan om wethouder Chris Zijdeveld als eregast uit te nodigen. Van de cabaretiers heeft alleen Cor Morra enige ervaring. De rest zal voor het eerst op de plan ken staan. Omdat op het mo ment pas het meedoen van vijf mensen helemaal zeker is, zoekt het cabaret nog een aan tal deelnemers. Bewoners van het stadsvernieuwingsgebied West 1 A, die belangstelling hebben om mee te doen, kun nen bellen naar Cor Morra, 73.51.33. Vlaardingen De Vereni ging voor Christelijk Schoolonderwijs wil dat de kosten van de gemeentelijke consulenten kunstzinnigen vorming doorberekend wor den in het leerlingenbedrag voor het bijzonder onder wijs. Een eerder verzoek om een ei gen consulent godsdienstige vorming aan te mogen stellen in ruil voor de gemeentelijke consulent kunstzinnige vor ming werd vorige maand in een emotionele discussie in de gemeenteraad afgewezen. Te gen die afwijzing is de vereni ging nog niet in beroep ge gaan. Het vermoeden bestaat dat de vereniging met de nieu we aanvraag wil proberen meer rechtsgronden te verkrij gen voor een eventueel nog te volgen beroep. Zoals het zich nu laat aanzien is de gemeente weinig happig op het verzoek van de vereniging in te gaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1