STAB STREEK |eë nu Project De Kabel raakt gemeentesubsidie kwijt Onbekende Gé van Es nieuwe prins carnaval 1 I fl Slaperige Kïeboom bang voor zak van Sinterklaas vê» 5 Bestuur PvdA Ondanks goede wil Wijnstok: 19 mille voor gehandicapten Ruit ingegooid: ƒ8500 schade Storm slaat niet overal toe CDA twijfelt over subsidie centraal wonen Grote partij bont gestolen maandag 17 november 1980 VO/SC/WW fla de benoeming van Hans Bakker tot voorzitter van de PvdA-afdeling Schiedam hebben zich binnen dit bestuur enkele verschuivingen voorge daan en ook zijn enkele nieuwe gezichten in het bestuur opgenomen. De lijst met bestuursleden ziet er nu als volgt uit: Hans Bakker, voorzitter, Truus de Nijs, secretaris; Henk de Veld, penning meester; Martha Wage naar, contactvrouw Rooie Vrouwen; en voorts Wil Kraan, Netty Leeman, Jaap Looy, Wim Oomen, Yvonne Siljee, Ben Stui- venberg en Hans van der VlisL Schiedam De jaarlijkse collecte voor de stichting ge specialiseerd jeugd en vol- wassenenwerk (GJVW) heeft in Schiedam 19.321 gul den opgebracht. Foto's als deze zijn zeker tijdens begrotingsdebatten regelmatig te maken; fractieoverleg. In dit geval tussen de PvdA- ers Henny Goedknegt, Gerard Boender (midden) en Koos van IJperen. 1. Vlaardingen De goede wil van wethouder Jelle Wijnstok (CDA) kon niet meer helpen. Ook al gaf hij aan dat er wel licht toch nog wel toekomstmogelijkheden waren voor het werklozenproject De Kabel: de gemeenteraad besliste eind vorige week toch dat de gemeentelijke subsidie van 23.000 gulden met ingang van 1 januari aanstaande komt te verval len. „We hebben geduld genoeg gehad, maar het project heeft zich eenvoudig niet kunnen waarmaken," aldus een meerderheid van de raad. Het waren uiteindelijk alleen de fracties van het CDA en van SGP/GPV, die het nog wel een jaartje met het project hadden willen probe ren. De CDA-er J. Hockx gaf bij de behandeling van het be grotingshoofdstuk maat schappelijke dienstverlening aan, dat hij het op dit mo ment stopzetten van de sub sidie niet juist zou vinden. „Het project is net bezig om een beleidsnota samen te stellen over de vraag, hoe men verder wil gaan. Het is beter om dat af te wachten en pas daarna over het al dan niet stopzetten van de subsidie te praten." Ook Jelle Wijnstok was die mening toegedaan, als enige binnen het college overigens. De PvdA-er Mari van Opijnen was het hardst in zijn oor deel. „We hebben De Kabel telkens weer een nieuwe kans gegeven, maar men blijkt niet meer dan 23 men sen te trekken. Dat is ge woon te weinig. De subsidie die we tot nu toe hebben ge geven heeft volstrekt niets opgeleverd." En dus werd toch negatief over het lot van De Kabel beslist. Want dat het project zal moeten worden opgeheven, daar lijkt niet zoveel twijfel over te be staan, nu de gemeente niet meer meebetaalt. Lamoen woningen Er werd tijdens de laatste dag van de begrotingsdebat ten, vrijdag, ook over tal van andere zaken gesproken. Bij de behandeling van het hoofdstuk stadsontwikkeling kwam tot uitdrukking, dat telefonisch het groene licht gegeven is door de provincia le directie van de volkshuis vesting voor de nieuwbouw op het Lamoenterrein in de Vettenoordsepolder. Er is overigens wel bijverteld dat niet de complete loeatiesubsi- die, waar de gemeente op haa gerekend, uitgekeerd zal worden. Wat men op het project nu tekort zal komen is nog niet duidelijk. Nog meer vertraging hoeft die te genvaller overigens niet op te leveren; op voorhand heeft het college van GS zich ook met de bouw akkoord verklaard. Dat laatste is ove rigens tamelijk opmerkelijk: nog nooit heeft GS een der gelijke goedkeuring gegeven als de hoogte van de locatie subsidie nog niet vast stond. Het Vlaardingse college van B en W is nu akkoord gegaan met het bouwrijp maken van de grond. De start van de bouwactiviteiten kan dus nog dit jaar beginnen. Schiedam De nieuwe prins carnaval van de Riet zeilers, Gé van Es, geniet in Schiedam nauwelijks be kendheid. Hij is weliswaar in Schiedam geboren, maar woont al jaren in Vlaardin- Schiedam Ontzettend groot is de schade, die inbrekers hebben aangericht in de etala ge van De Veld BV, de radio- en tv-handel op de Parkweg. Met een zware trottoirband gooiden zij de etalageruit in waarbij veel apparatuur werd verpletterd. Schade: B50D gul den. De daders namen slechts twee transistorradio's van dui zend gulden mee. Een mantel klokje van 1600 gulden werd meegenomen door de inbreker, die zaterdag avond antiquair Simon A. Bijl aan de Boterstraat bezocht. En een geldbedrag hoeveel precies is nog niet bekend werd ontvreemd tijdens een inbraak in het uitzendbureau van Content aan de Korte Sin gelstraat. In de fabriek voor pneumati sche mechanismen Martonair BV aan de 's-Gravelandseweg vond een inbreker 200 gulden, waarmee hij dik tevreden was. Hij zocht niet verder en be drijfsleider F, W. trof dan ook niet al te veel rommel aan. Bij de genoemde inbraken werd telkens een ruit uitgenomen. Vlaardingen Van de storm, die in Rotterdam enorme scha de heeft aangericht en onder andere enkele honderden bo men de grond uitrukte, heb ben Schiedam, Maassluis en Hoek van Holland nauwelijks jast ondervonden. In Vlaar dingen daarentegen verniel den harde windvlagen weer wel het een en het ander. De politie kreeg tientallen tele foontjes van inwoners, die ge vaarlijke situaties hadden op gemerkt. In de Coomhert- straat bijvoorbeeld was een schildersstelling door de wind jos gaan hangen. In de Mozart- iaan sloeg de storm alle ruiten van een leegstand pand stuk. In de Bilderdijkstraat woei een schutting om. En op rijksweg 20 rolden twee vaten het weg dek op. De politie greep tel kens in voor er ongelukken hadden kunnen gebeuren. gen. Van Es heeft een schil dersbedrijfje en is actief in hockeykringen, maar daar buiten kent Schiedam hem niet. De keus van de Rietzeilers heeft dan ook verwondering gewekt, maar het schijnt dat een bekender prins niet kon worden gevonden. Frans van Rijsbergen, die een jaar lang heeft opgetreden als prins Frans I, was wel bereid, maar uitsluitend in noodge vallen. En een noodgeval is Gé W. van Es (48) nu ook weer niet. Hij is best een aardige kerel en houdt wel van een feestje op zijn tijd. Als prins Geraldo III zal hij de carnavalsstad Schiedam een jaar lang aan voeren. Geraldo de derde: voorgan gers met die naam waren in het verleden Gerrit Bannen berg en Gé Krommenhoek. Zij waren meer bekend en wat dat betreft, bouwt Gé van Es op hun naam en faam verder. De keus van de prins carnaval is echter een zaak voor de senaat van de Riet- zeilers, de zittingen zijn be sloten en over de keus wordt doorgaans niet gediscus sieerd; carnavalsvierders zijn geen moeilijke mensen. Nochtans, 't blijft een raad sel. De bekendmaking van de nieuwe prins volgde zater dagavond in zaal Irene na een prinsloos tijdperk van twee uren. Begin van de avond had Frans van Rijs- mer op de tweede plaats eindigt. Ook uniek is dat een prins meteen in het vorstendom wordt verheven. Maar ook dit overkwam Van Rijsber gen, die daar zeer verguld mee is, De nieuwe prins is er nu: het wachten is nu op de traditio nele feesten, die pas in fe bruari plaatsvinden. De Riet zeilers hebben dan ook nog alle tijd om Witte en Zwarte Schapen uit te zoeken. De vereniging zal zich dan iets meer op Schiedammers moeten richten dan nu bij de prinskeuze is geschied, is de vrij algemene reactie van toeschouwers. door Kor Kegel bergen, de directeur van bowling Musis Sacrum, zijn prinsencape afgedragen en zijn steek ingeleverd en werd hij onder vrolijke no ten uitgeluid. Er werd nog gememoreerd dat prins Frans I de Rietzei lers een nieuw gezicht heeft gegeven, maar hij zelf kon het daar niet zo mee eens zijn. Zelf vindt Van Rijsbergen dat hij alleen geprobeerd heeft de Rietzeilers meer in de openbaarheid te trekken, zodat ook het niet-carnava- leske Schiedam kon meege nieten. Helemaal stapt Van Rijsber gen er niet uit. Zijn bowling centrum kost hem veel tijd, ook loopt hij met aardige ideeën over de Schiedamse binnenstad rond waarvoor hij enige tijd wil reserveren, maar carnaval of althans de doelstelling ervan spreekt hem zeer aan en hij blijft dan ook actief. Zo is hij benoemd tot prins regent van het Rijnmondge bied. Als de oppeiprins van de Rijnmond, de dinsdag ge kozen Cor van der Meer uit Rotterdam, bij gelegenheden verhinderd is, zal Van Rijs bergen voor hem inspringen. Zo krijgt Frans I nog leuke klussen. Bij de zesdaagse in Ahoy' zal hij niet mogen ont breken. De prins-regent wordt altijd gekozen uit de achttien prin sen van de verzamelde car navalsverenigingen in het Rijnmondgebied. Het is een unicum, dat een Schiedam- Burgemeester Kïeboom helpt de Sint op de vaste wal. Toen volgde de rit naar het stadhuis ...en alle kindertjes liepen mee Schiedam Het CDA is er nog niet uit, of nu wel of niet subsi die moet worden gegeven aan de vererugmg Centraal Wonen. Jan de Koning, de 66-jarige nestor van de gemeenteraad, die doorgaans het CDA op gebied van ruimtelijk ordening vertegen woordigt met afwijkende standpunten, heeft zich wat het cen traal wonen betreft deze keer voorzichtig uitgelaten. „Het CDA behoudt zijn stem voor," zei hij alleen, toen om advies gevraagd werd. De subsidie voor centraal wonen komt deze week ter sprake, tij dens de marathonzitting van de Schiedamse gemeenteraad over de begroting voor 1981. Dan zal het CDA wel moeten kieïen. Voorlopig hikt een deel van de confessionele fractie aan tegen het experimentele karakter van deze samenlevingsvorm, waar bij individuen zowel over privêruimten beschikken als over ge meenschappelijke vertrekken. Ook de relatief hogere woonlas ten doen het CDA in enige mate afschrikken. Maassluis/Vlaardingen Een hele stapel bontjassen met een gezamenlijke waarde van 4500 gulden is gestolen uit het mo demagazijn van Gazan in het Maassluise winkelcentrum Ko ningshoek. De jassen kostten 300 gulden per stuk. Op ande re kledij hadden de inbrekers het niet gemunt. In Vlaardingen viel een dief van kledingstukken door de mand, toen hij deze in een café in de Oosterstraat probeerde te verkopen. De politie werd ge tipt en kon de 22-jarige dief aanhouden. Het bleek dat hij vier dagen achtereen over hemden en pantalons had lo pen stelen bij de Hema en bij V D, De dief woont in Maassluis en kon daar na uit gebreid verhoor naar terugke- Na de rondrit werd de Goedhetligman officieel verwelkomd op het bordes van het stadhuis. In Maassluis was burgemeester Jan van Es opnieuw heel opgewekt. Hij had op het stadhuis een mooi welkomstwoord over voor de stokoude bisschop, die onvermoeibaar is en nog steeds volgaarne hier 2ijn verjaardag komt vieren. Van Es had er diepe bewondering voor. In Vlaardingen was op hetzelfde moment burgemeester Kieboom heel wat bedrukter. Met de slapers nog in zijn ogen zei hij, toen hij samen met Sinterklaas op het bordes van zijn stadhuis stond: „Tot half twee vannacht zijn wij hier binnen nog doorgegaan. Sinterklaas, om de belangen van onze stad te behartigen." Kieboom zei het alsof hij bang was anders in de zak te moeten, en het was een wonder dat het toch niet gebeurde, want burgemeester had een beetje staan jokkenbrokken. Die 'belangen van de stad', waar hij over sprak, waren een voortreffelijk koud buffet, waarmee de begrotingsmarathon werd afgesloten. Maar Sinterklaas is vergevingsgezind, burgemeesters moeten tenslotte ook eten door Kor Kegel en het was al heel wat dat Kieboom zijn nachtrust opgaf voor Sint. De goedheihgman was zelf trouwens ook nog niet wakker. Toen hij de eerste regel van 'Zie ginds komt de stoomboot' aanhief, was hij in de war en zong hij van 'Spanje ginds aan'. Het zal aan al die Vlaardingse kinderen gelegen hebben, dat Sint een abuisje maakte, want zo'n weerzien ontroert de bejaagde heilige nog immer. Ach, hij had nog zo'n drukke dag: tegelijk in Vlaardingen en Maassluis een ronde door de stad maken, allerlei winkelcentra aandoen, de kinders in het Holyziekenhuis gedag zeggen, 's middags naar Maasland en Hoek van Holland (gekukkig komt Schiedam pas aanstaande zaterdag aan de beurt) en *s avonds de hem welbekende daken weer op: 't was eigenlijk te veel, maar daarom heeft Sint zijn pietenkorps ook uitgebreid tot 66. In Maassluis sprak hij daar liever niet over, die stad ligt ook zo dicht bij Hoek van Holland waar de Sint een politiek spreekverbod opgelegd heeft gekregen... maar in Vlaardingen riep hij op tot ruimere aandacht voor de werkgelegenheid („Ik geef zelf het goede voorbeeld") en met name ook voor het jeugdbeleid, want wie de jeugd heeft, heeft de toekomst en Sint kan dat weten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3