I 'We zijn in een paleisje gekomen Begrolingsde bat als nachtkaars uit Natuurfilm in Stael- duinse bos "Iser nou ook een burgemeester met een kaalhoofd 9 Rotterdam wil bouwvergunning intrekken Renovatie PKD'l bijna klaar Dreigende woorden geen dadendrang Manege op losse schroeven i-#v> vrijd«g 21 november 1SS0 VD/SC/WW De achtergevels zijn geheel vernieuwd, e- venals alle scheidingswanden binnenin. Bij. sommige panden moest zelfs een nieuwe voorgevel opgetrokken worden. o Op, in en rond de panden wordt met man en macht gewerkt om de oplevering, begin volgen de maand, te halen. Gemiddeld zijn zo'n 50 mensen van Van der Waal aan het werk. Een beeld van de kleine, maar moderne keuken in de gerenoveerde woningen. Zo goedkoop mogelijk, maar wel aangepast aan de eisen van modern comfort. Maasland In het bezoekerscentrum d'Oude Koestal in het Staelduinsebos wordt zondag de natuurfilm Rietland in de Randstad gedraaid. De film, van Jan van der Linden en Bon Schrijvers, werd opgenomen in het plassengebied van Nieuwkoop en Noorden. De rolprent geeft een beeld van het rijke vogelleven, de flora en de mens in deze polder, die onder bescher ming staat van de "Vereniging tot behoud van Natuur monumenten, De filmvoorstellingen beginnen om 13.30, 14.30 en 15.30 uur. De toegang tot het voorlichtingscentrum, dat gedurende de wintermaanden open is op woens dag, zaterdag en zondag van 13.00 tot 16.00 uur, is gra tis. Vlaardingen Het is precies vier jaar na het Actieplan voor de VOP, de door de raad aangenomen nota van wethouder Bas Goudriaan en zijn afdeling, die bij de mensen in de wijk die zich met de stadsvernieuwing bezighouden keihard was aangekomen. Een nota die er in grote lijnen op neer kwam, dat hele stukken van de oude Vlaardingse buurt zonder mededogen tegen de vlakte zouden moeten. Wie nu, na die vier jaar, door de Pieter Karei Drossaartstraat wandelt kan zich niet voorstellen dat die nota ooit is verschenen. Als je vanaf de, Zomerstraat de PKD ingaat zie je even voorbij., de Vettenoordstraat aan je linkerhand een rijtje panden, dat in een dure nieuwbouwwijk niet zou misstaan. Achter de blinkendschone geveltjes en de fraaie, in al- luminium gevatte ruiten staan de bloemetjes en plan tjes te genieten van het vele licht, ^dat hen tegemoet treedt Wie verder de straat in kijkt ziet ongeveer halverwege dat er nog heel wat aan de hand is: daar staan de' manshoge hekken, waarachter de aan nemer zijn materiaal heeft opgeslagen en waarachter de werkzaamheden zich afspe len. Daar is de renovatie van het vooral de afgelopen we ken veelbesproken project nog in volle gang. Er is nog net te zien, hoe de laatste panden van de rij nagenoeg geheel kaalgeslagen zijn: al leen de zijwanden zijn over eind gebleven, en hier en daar een voorgevel. Van binnen zien de panden er troosteloos uit Oude, kapotte vloerdeeltjes steken tusspn de balken omhoog en een verve loze, half gesloopte trap lijkt in de kaalgeslagen ruimte ieder ogenblik in te kunnen storten. Aan de overkant van de straat is te zien hoe het vroeger alle maal geweest is: een verouder de straat, met panden die er stuk voor stuk vermoeid uit zien. Als je dat beziet lijkt het Actieplan zo gek nog niet. Maar de praktijk heeft inmid dels iets heel anders laten zien. „We zijn hier ..in een paleisje teruggekomen, meneer," zegt Henk van Dorp, die enkele maanden geleden samen met zijn bejaarde moeder weer zijn intrek heeft genomen in zijn oude huis op nummer 95. Hij zit er glunderend bij, in een mooie, ruime woonkamer op een bovenetage. „Van ons oude huis is helemaal niets meer te herkennen. We had den hier drie kleine kamertjes, waarvan een nog met een oude bedstee, die inmiddels was omgebouwd tot kleren kast Als je nu ziet wat ze er van gemaakt hebben: dat is echt fantastisch." Henk was het er begin dit jaar helemaal mee eens, dat het huis dras tisch gerenoveerd zou worden: Voor zijn moeder lag dat alle maal wel wat anders- „Zij heeft in dit oude huis 25 jaar gewoond, misschien zelfs nog wel langer. Voor haar was het dus niet zo gemakkelijk. Ze is echt ziek geweest van de ge dachte, maar toen ze eenmaal zag hoe het 'geworden was, ging dat Wel over, Nu zegt ze: hadden ze het maar tien" jaar geleden gedaan." Comfort anno 1980 Henk heeft gelijk als hij zegt, dat van de oude toestand niets megr terug te vinden is. De woningen zijn na de renovatie niet of nauwelijks van nieuw te onderscheiden. Ze voldoen aan alle tegenwoordige eisen en bieden alle comfort dat bij 1980 past. Dat er een badka mer met douche in zit is niet meer dan logisch, maar daar naast is er ook een gecombi neerde CV- en warmwaterin stallatie, een kleine maar mo derne keukeninrichting, fraaie alluminium ramen en deur- <p05ten en een heel wat logi scher en ruimere indeling dan vroeger. „Een voorbeeldhuis voor wat je met renovatie toch nog kunt bereiken," noemt Lode Dortland het, een van de mensen uit de wijkgroep die in het projectteam zitten. En Truus Sneek, die verderop in de straat nog hard aan het werk is om haar net opgele verde woning te behangen en in te richten, zegt het zo: „Het is een ontzettend mooie wo ning, eerlijk waar! We zijn er hartstikke blij mee." De resul taten van de vernieuwbouw zijn te meer verbazingwek kend, als bedacht wordt dat de bewoners gemiddeld niet meer dan 230 gulden per maand be talen. Dat is weliswaar heel wat meer dan de enkele tien tjes, die ze vroeger voor hun huisje neertelden, maar dat is eenvoudig niet meer te verge lijken. Redelijk tevreden „We zijn inderdaad redelijk te vreden," zegt Lode Dortland. „We hebben er vreselijk hard aan gewerkt, maar het resul taat is er dan ook naar. Je kunt dit inderdaad beschou wen als voorbeeldwoningen: zo kan het ook in andere delen van de stad. Hier wordt bewe zen dat er met veel moeite heel wat te bereiken is met re novatie. Het is een goedkoop plan, zo goedkoop mogelijk zelfs, maar toch is de kwaliteit van de huizen zonder meer goed." En Henk van Dorp nog een keen „Ik neem verschrik kelijk mijn petje af voor men sen als Joost Kühne en Lode Dortland en al die anderen uit de wijkgroep, die verschrikke lijk voor dit project hebben ge vochten. Vooral dankzij hen Schiedam „En meneer, is «r nou ook een burgemeester Met een kaal hoofd? Want ik Jie altijd die meneer met een pruine hoed en jas aan lo pen? Burgemeester. Te Loo verblikt of verbloost niet. ^Nee, meisje, dat kah niet, er ïs maar één burgemeester en pat ben ik, daar durf ik ver- op in te nemen." Maar lang bent U dan al burge meester? „Nou, al 22 jaar, ®aar pas ruim één jaar in Schiedam. Daarvoor was me neer Lems burgemeester en daarvoor Roelsema en daar voor Peek en daarvoor Hon- nerlage Grete." Te Loo had zijn lesje goed ge leerd. Dat moest ook wel de vierde klas van de Albertus Magnusschool was uitstekend Voorbereid op het bezoek dat Bisteren aan het stadskantoor gebracht werd. Als eerste school hadden zij de burge meester gevraagd om hen eens le vertellen wat er nou alle- ^aal gebeurt in datgrote stadskantoor. £us naast alle begrotingsbe- *ognes deze week, moest Te Loo een kleine in scène gezet ste raadsvergadering bijwonen ®et als raadsleden de kinde ken van de Albertus Magnus- £chool. En vragen hadden ze. h.Waarom is dat witte knopje JP die toeter?" Oh, dat wist de FUfgemeester ook niet Wel brilde hij uitleggen dat "die toe- een microfoon is waarin j«le raadsleden die wat willen Jvertellen, kunnen spreken. En pvaarom die tafel krom is, en interpellupsie is, en wat *he burgemeester wel niet in ^ïjn kamer boven doet Vragen •waar de eerste burger eenvou dige antwoorden op gaf. „Kijk, tafel is krom omdat we het leuk model vinden, maar -ik zal aan ie denken als we Xen nieuwe bestellen. Interpel- jlupsie, daar bedoel je waar- ijnlijk mee interruptie." Gerommel bij de kinderen. Een jongetje zegt „Ja, ik weet het niet precies, hoor". „Nou," zegt Te Loo, „wat je nu aan het doen "bent is interruptie. Als iemand iets wil zeggen, kan hij de knop van de toeter indrukken en dan de spreker in de rede vallen, dat is inter ruptie. Ja, en wat ik boven doe...uh, -papieren lezen en praten met de mensen,maar ik zit er niet altijd.hoor, want ik ga vaak de gemeente in." Dan komt er chocomel en de kinderen stormen op de bur gemeester af voor een handte kening. Na de 'kleine gemeen teraad' mochten de kinderen o Te Loo kan niet ophouden met vergaderen. Gistermor gen was er een vergadering met 30 kleine raadsleden, die de eerste burger heel wat te vragen hadden. de kamer zien vari de^ burge meester en de wethouders- Een jongetje maakt gebruik van de gelegenheid, als hij vlak naast Te Loo staat, en zegt dat hij zo graag wil leren drummen maar hij weet niet waar. „Dan moet je maar aan de meester vragen waar de muziekschool is in Schiedam, want jij kan drummen leren hoor, als je dat wilt," stelt Te Loo de jongen genist. ziet het er uit als een juweeltje. Als je de architect samen met de aannemer hun gang had la ten gaan, dan had het er heus heel anders uitgezien." Aannemersbedrijf Van dei Waal, dat vanaf het begin nauw betrokken is geweest bij het maken van de plannen, onder leiding van de architec ten Van Asperen en Hallema, wijst hele andere oorzaken aan voor het slagen van het project. Hoofduitvoerder J. van Aerdenne: „Het succes van deze renovatie is vooral te danken aan de kwaliteit van de woningen, zoals ze hier stonden. En dan gaat het met name om de grootte en de op pervlakte. We hadden de ruimte, en dat is vreselijk be langrijk. Die panden hebben een breedte van vijf en een halve meter hart op hart en zijn tien meter of meer diep. Kijk, dan heb je mogelijkhe den om de zaak aan te passen aan de moderne eisen. Dan krijg je nog redelijk grote ka mers. Bij woningen als in de Zeeheldenbuurt hoef je dit echt niet te proberen: die zijn er gewoon veel te klein voor. Daar moet men zich in de stad niet op verkijken." Mes op tafel Van Aerdenne Is de eerste die toe zal geven, dat het maken van de plannen niet altijd even soepel 'is verlopen. Er zijn zo nu en dan best harde woorden gevallen; onderhan delen met het mes op tafel. De belangrijkste inzet was daarbij, de prijs zoveel mogelijk naar beneden te krijgen, zonder dat de kwaliteit er op achteruit, zou gaan. „Van die harde on derhandelingen: dat mag ge rust, daar zijn we helemaal •niet bang voor," zegt de hoofd uitvoerder. „Dat is het spel: dat durven we best aan. Om een project als dit te laten sla gen moet je een plaatselijke aannemer hebben die je onder druk kunt zetten. En die je er warm voor krijgt om zich ook voor zo'n renovatieproject vre selijk in te spannen." Wat die inspanning betreft: Van der Waal heeft gemiddeld zo'n vijftig mensen constant aan het werk in de PKD, om de zaak op tijd af te krijgen. Ondanks de goede weersom standigheden is er wel de no dige achterstand opgetreden. Lode Dortland: „We zijn iets te optimistisch geweest, wat de planning betreft. Het is vrese lijk hard werken om het project op tijd klaar te krijgen. Het gevolg daarvan is dat de afwerking van de woningen hier en daar wel het nodige te wensen overlaat Er i3 in alle door PaulHoukes haast wel eens wat slordig ge werkt Dat is ook best te be grijpen. Al die problemen zul len overigens nog wel worden opgelost. Maar we hebben daar wel wat van geleerd voor de overkant" Grote chaos De afwerking van de huizen levert inderdaad heel wat klachten op van de bewoners, die inmiddels hun intrek in de huizen hebben genomen of die met de verhuizing bezig zijn. Henk van Dorp: „Ik zou vrij dags de sleutel krijgen. Toen ik woensdags kwam kijken was het nog een grote chaos: scheidingswanden en deuren zaten er nog niet in, er zat geen glas in de ramen, alles moest nog worden afgewerkt: het leek toen nog nergens op. Toen ik uiteindelijk op zater dagochtend naar binnen ging waren ze nog met tien man bezig om het af te maken. Al les bij elkaar ziin er echter heel wat zaken slecht of slor dig afgewerkt daar heb ik nu nog steeds klachten over. Van sommige dingen zeg je zelfs: hoe bestaat het dat ze het zo durven afleveren." En Truus Sneek: „Dit pand lekte als een gieter, toen we er in kwamen, We zijn begonnen met hehan- gen, maar daar zitten nu over- t al grote kringen in, We moe- i ten dus weer opnieuw begin- nen. Er zijn ook tal van andere 5 zaken niet in orde. Het blijkt j duidelijk dat die aannemer het wat snelheid betreft eigenlijk - niet meer aankan. Het moet J allemaal veel te vlug af. Het zijn ontzettend mooie wonin- j gen, maar er zijn veel-van die kleine rotdingetjes, die ze heel ,j slecht hebben gemaakt." De afwerking: de enige wan- 1 klank, die voor sommige be- woners zelfs het oorspronkelij- '1 ke enthousiasme stevig heeft teruggebracht We blijven Ne derlanders. Een jonge vrouw van even In de twintig loopt onderzoe- kend door de PKD. Ze be- 1 kijkt de gereedgekomen wo- ningen aan de buitenkant, loopt bedachtzaam door naar het laatste stuk, klau- tert over een berg oud hout en bouwmaterialen en gaat het laatste, inwendig geheel kaalgeslagen pand binnen. 1 In gedachten ziet ze al hele- maal voor zich, hoe het straks kan worden: daar het bankstel, daar de eethoek en tegen die muor„. „Ik beb een - brief gekregen dat ik in aan merking kom voor een van de huizen" zegt ze glunde- rend. „Ik kan nog uit enkele van die panden kiezen. En lk vind ze primal" „Heeft a ,j er al een die klaar is van binnen gezien?" proberen we. Nee, schudt ze. En zegt er meteen bij dat ze dat ei- genlijk best zou willen. „Dan belt u toch gewoon er- gens aan, om te vragen of u even mag kijken?", moedi- gen we haar aan. „Zou ik dat doen?" vraagt ze naden kend. „Het zou wel leuk we- zen.-" We knikken haar nog even toe. Dan wandelt ze re soluut terug de straat in, in de richting van het al be- woonde gedeelte. Een toe- komstige straatgenote. Hoek van Holland De bouwvergunning van manege De Cae* pruiters in Hoek van Holland.staat op losse schroeven. De Cae- pruiters hebben op 12 november een bouwvergunning gekregen van de Hoekse deelgemeenteraad, omdat hun manége was afge brand. Burgemeester en wethouders van Rotterdam echter drei gen het besluit van, de deelgemeenteraad te schorsen. Het Rotterdamse college meent dat de vergunning in strijd is met de woningwet omdat het bouwplan niet voldoet aan de voorschriften van het bestemmingsplan dat van toepassing is. De deelgemeenteraad Hoek van Holland heeft de vergunning verleend op grond van de zogeheten „calamiteitsbepaling". Deze bepaling komt voor in de meeste bestemmingsplannen om her bouw van teniet gegane opstallen mogelijk te maken. Het dage lijks bestuur van Hoek van Holland wil nu proberen op een snelle manier tot een oplossing te komen door een wjjzigingsbe- sluit te nemen. Na het nemen van dit voorbereidingsbesluit en een verklaring van geen bezwaar door het Openbaar Lichaam Rijnmond kan alsnog met de bouw worden begonnen. Hoewel tekeningen en andere bescheiden reeds ter inzage kunnen wor den gelegd, betekent dit voor de Caepruiters een vertraging van enkele maanden. Wethouder Riet Taverne, In antwoord op Noordegraat van de PPR: personeel heeft geen behoefte aan crèche In stadskantoor... Schiedam Alle dreigende woor den, die PvdA-fractieleider Gé Brou wer deze week tot het college van B en W heeft gericht, zijn uiteindelijk niet in daden omgezet Geen wethou- dersstoel heeft gewankeld, Zijdeveld deed zelfs alsof hij intens in zijn nop jes was met Dielemans' binnenstads- motie (hoewel er binnen de PvdA- fractie heel moeilijk over gedaan is) en al met al zijn er in de meerjaren begroting tot 1985 maar drie puntjes naar voren geschoven: een beleids medewerker voor het voortgezet on derwijs, een jeugdwerkster voor Schiedam-Noord en bejaard en wijk possen in Oost en Zuid, Alle wijzigingen, die de WD had voor gesteld, kwamen er bij de gemeente raad niet door. Over CPN-amendemen- ten, waarin wordt aangedrongen op be vriezing van de watertarieven en op niet betalen van prijsverhogingen voor het aardgas aan de Nederlandse Gas unie, wordt vanavond pas gestemd. Dan wordt ook de raadsagenda verder afgehandeld. Tweemaal kwam het gisteren tot conf licten. Gerard Verhulsdonk (WD) werd door diverse sprekers verweten „een aanzet te geven tot discriminatie" (Brouwer) naar aanleiding van zijn beeldspraak, waaruit kan worden opge maakt dat Verhulsdonk het aantal bui tenlanders in'Schiedam genoeg vindt Weinig tactisch vond men zijn opmer king daarover. Verhulsdonk verdedig de zich door grote vrees uit te spreken voor „intolerante, rechtse extremisten" die zich tegen buitenlanders richten en door erop te wijzen dat veel Schiedam mers vinden dat er al te veel buitenlan ders zijn. „Een discussie daarover moet ie in het openbaar durven aangaan," zei Verhulsdonk. „Wie dat juist niet doet, discrimineert!" Een tweede moment vol wrevel was toen burgemeester John te Loo de PvdA een amendement ontried, waarin werd voorgesteld de post ^beveiliging door Kor Kegel politie' te schrappen. Brouwer stoorde zich er bijzonder aan, dat Te Loo het amendement uitlegde alsof het tegen het politiepersoneel was gericht Hij had er alleen een discussie over het welzijnsbeleid bij de politie mee willen starten. Toch trok Brouwer het amen dement in, na een korte schorsing waarbij de PvdA-fractie zich terugtrok voor beraad. Heilig vuur Eigenlijk gingen de begrotingsdebatten als een nacht kaarsje uit, te meer omdat Brouwen dreigende woorden van maandag meer deden verwachten. Al leen Nikolaj Dielemans deed een po ging „het heilige vuur van weleer" op nieuw te ontsteken. Hij begon met een haiku (Japans gedicht) van Schiedam mer Simon Buschman, dat over de bin nenstad zegt: „Je bent me dierbaar, hoewel ie slordig omgaat met je stads verhaal.Dielemans, over die slordig heid: „Ik heb een appeltje te schillen met de gemeenteraad. Het schillen van een vrucht is nuttig, als je van de vrucht wilt eten. Maar als he de vrucht gaat uithollen en je houdt de schil over, dan is dat zinloos geweest. Welnu, de binnenstad is een schil. Vruchteloos heeft de raad zich erover opgesteld. Het schaamrood stijgt mij daarom naar de kaken." Beterschap beloofde Dielemans de raad door znn motie met termijnen in te dienen Overigens waren CDA, VVD en D'66 alleen tegen die motie omdat een gebied met winkeldoelein- den nu voor wonen bestemd gaat wor den. Alle genoemde termijnen spraken hun wel aan. Verhulsdonk deed op het laatst nog een poging het ooilege van B en W wat meer speling te geven. „Er wordt zo veel gevraagd wat binnen korte tijd klaar moet zijn, ik stel voor om de tijds limieten pas te berekenen vanaf 1 janu ari. Aan november hebben wij toch niets meer en december heeft veel feestdagen en bovendien moeten die maand nog veel kleine dingetjes wor den afgehandeld," aldus Verhulsdonk.' De PvdA voelde daar echter mets voor. „Ik zie geen enkele reden het college nog anderhalve maand extra te geven," aldus Dielemans. Van de wethouders was alleen Herman Posthoorn dat met hem eens. Zijdeveld, Scheeres en Ta verne, alsmede de fracties van WD, CDA en CPN steunden Verhulsdonk in zijn voorstel, maar samen kwamen zij één stem tekort. De tijd gaat nu dus in. Bodemonderzoek GTB Er werden nog belangrijke wensen geuit: Een bodemonderzoek op het GTB- terrein aan de Dwarsstraat, omdat er mogelijk gas in de grond zit (PPR). Deeltijdarbeid voor de politie (PPR). Harde 'voorwaarden voor inpassing van rijksweg 19 in Midden-Delfland en Schiedam-Noord (PPR). Aluminiumwoningen met lage huren naar Breda's model (CDA). Scherpe maatregelen tegen illegale verkoop van vuurwerk (CDA). Instellen van de culturele raad voor juni 1980 (D'66). Een tramlijn tussen Schiedam en Delft (PPR, Zijdeveld). Een rookkamer met kloostertafel en 1 kleedje, schemerlamp, staande asbak, een clivia en een schilderijtje, nu de ge meenteraad niet meer mag roken (Die lemans).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3