4 STflD/STBIEK Maasland en haar sluizen at i Extra *"m-,22M4 bijverdienste Vrouwenprojecten stichting bedrijfskunde Duur alarm kom er toch fy m mu P', Glascontainers in de Hoek Kosten inspraak MAF.y.sr.vïs wifttoa 21 november 1980 VO/SC/WW Dèlft «Wij 2ijn geen subsidievreters", 1 zegt Ria Buitelaar, administratrice en fï- 3 n and eel medewerkster van de vrou- 5 wenprojecten van de stichting Bed rijfs- kunde in Delft. Dit om aan te geven dat het team, dat zich binnen de stichting bezighoudt met „de vrouw en macht niet de zoveelste emancipatieclub is, die I wat in de marge rommelt met gelden 3 van CRM. „We krijgen wel subsidie, 3 maar we hebben onze eigen verdiensten uit de cursussen en trainingen. Die zijn alleen nog niet dekkend". Dat team bestaat uit Yvonne van de Mosselaar, stafmedewerkster vrouwen* emancipatie, Annemieke van der Helm, studentassistente en Ria zelf. Het drietal 3 houdt zich bezig met emancipatie van de vrouw, maar centraal staat toch wel de positie van de vrouw in leidingge- venae en staffuncties bij de overheid, het bedrijfsleven en de non-prof itsector. 1 Yvonne werkt al een tijdje voor de stichting Bedrijfskunde, een in 1965 op- gerichte organisatie, die zich toelegt op I het geven van post-academisch onder- wijs in bedrijfskunde. Nog niet zo lang geleden ontstond binnen Bedrijfskunde het idee mede voortgekomen uit de groeiende betekenis van vrouweneman- cipatie om eens te gaan bekijken wat I er voor vrouwen met dergelijke posities zou kunnen worden gedaan. Want al met al waren het toch verreweg alleen 1 maar mannen die de cursussen van de I stichting volgden. Om het concreter te 3 stellen: 99.9 procent is man. Yvonne van de Mosselaar leek de aan- gewezen persoon om een en ander van I =5 de grond te tillen, en in mei 1979 werd Sg begonnen met de vrouwenprojecten. =5 Yvonne: „We merken nu, na vijf kwar- =5 talen, dat het zaadje begint te ontkie- 25 men". Ofwel, de belangstelling van vrouwen 'in het veld' is groeiende. gjj Vrouwenvisie =5 De activiteiten vallen uiteen in vier SS groepen. Eén daarvan is de samcnwer- king met de stichting Vrouwenvisie. 55 Deze is in 1979 opgericht door een aan- gsg tal vrouwen, dat niet geheel tevreden was over de vrouwenmanagementcur- sus van de De Baak, het opleidingsinsti» j== tuut van het VNO. Daar wordt volgens 5 Vrouwen visie geen specifieke aandacht besteed aan de problemen van vrouwen 5=g in leidinggevende en staffuncties. En daarom gaat het nu juist, aldus =5 Yvonne. Mannen-managers 2ijn in de regel taakgericht bezig in hun onderne- =5 ming. Vrouwen-managers worden vaak 5= daarvan afgeleid doordat zij noodge- S dwongen relatiegericht bezig zijn. Dit komt voort uit uit een aantal situa- 55 ties, dat in het maatschappelijk rollen- §5 patroon verweven zit. Enkele in het oog gg| springende zijn: HS vrouwen worden niet 'opgevoed' om (buitenshuis) een leidinggevende positie in te nemen §5 een vrouw in een leidinggevende Sg functie bekleedt een minderheidspositie 5= een vrouw wordt volgens manncnnor- 55 men beoordeeld 55 er zijn nauwelijks vrouwen die als voorbeeld kunnen dienen Hoek van Holland De deel. gemeenteraad van Hoek van Holland toonde zich allermïr« gelukkig met het oversehnV den van het krediet voor A aanleg van alarmapparatuUr bij bejaardenwoningen. Uitefn- delijk hebben de raadsleden toch toestemming verleend. In plaats van de oorspronkg, lijk genoemde 76 woningen werden slechts 63 woningen op het systeem aangesloten, omdat dertien mensen er ge^J behoefte aan bleken te heb- ben. Niettemin werd het be schikbare krediet met 3son 1 gulden overschreden, D* vraag was vooral waarom de deelgemeente, alleen voor het tekort moest opdraaien, terwijl ook de woningbouwvereniging Rotterdam aan Zee partner was in de aanschaf van hel alarmsysteem. Deze woning, bouwvereniging heeft echter een bijdrage van 1900 gulden als maximum vastgesteld. Van de kredietoverschrijding is tot nu toe nooit melding gemaakt zodat alle betrokkenen er bij de eindafrekening door wer den overvallen. isj;- !vv. ÏS IK/*" s Hoek van Holland Twee glascontainers worden in de deelgemeente Hoek van Hol land geplaatst. In totaal wor- den in de gemeente Rotterdam honderd van deze Roteb-con- tainers aangebracht. Eén van de glasafvalbakken komt op de Mercatorweg te staan aan de kant van de naburige su permarkt en de tweede wordt geplaatst op de hoek van de Prins Hendrikstraat en de Rietdijkstraat, aan de zijde van het politiebureau. Training Om adequaat steun te kunnen bieden is een training ontwikkeld. Voor de eerste twee trainingen zijn subsidies toege kend, Tot nu toe hebben Vrouwen visie en Bedrijfskunde eenmaal een program ma gedaan. Met een tweede zijn zij nu bezig en het derde start in maart 1981. Een tweede activiteit is de coördinatie van het project Macht en onmacht van de vrouw en de vrouwenbeweging. Dit project wordt door drie werkgroepen (micro-meso-macro) uitgevoerd onder leiding van een stuurgroep. Yvonne vertelt dat de grondgedachte achter alle activiteiten geoaseerd is op het boek „Omgaan met macht" van prof. dr. M. Mulder, de rector van de stichting Be drijfskunde. Daarin onderscheidt Mul der acht soorten macht Yvonne, die met bezielend enthousias me over haar werk praat, legt uit dat vrouwen aan de 'verkeerde' kant van de scheidslijn zitten. Die soorten macht bezitten, waarmee zij niet of nauwelijks uit de voeten kunnen. De macht die vrouwen hebben (in het huishouden bij voorbeeld), is er één van een lage maat schappelijke waardering. Mannenmacht daarentegen, wordt maatschappelijk ho(o)g(er) gewaardeerd. Jaarverslagen Vanuit deze gedachtengang willen de drie werkgroepen zoeken naar moge lijkheden waarmee vrouwen macht kunnen uitoefenen op plaatsen waar mannen dat doorgaans doen, aldus for muleert Yvonne van de Mosselaar. „Vrouwen moeten leren met macht en met leidinggeven om te gaan". De meso- werkgroep buigt zich over de belemme ringen die vrouwen ontmoeten in de or gan isaties waarin zij werken. Om een begin te maken is daartoe een aantal personeelsfunctionarissen uitgenodigd. Ria Buitelaar zegt desgevraagd dat con tacten met vrouwen in het bedrijfsle ven, bij de overheid en in ziekenhuizen of andere non-profit-instellingen „ra zendsnel" kunnen worden gelegd. Met een aantal bedrijven zullen gesprekken door André Vermeulen foto Henk Koster worden gevoerd over een en ander. Daartoe is een verdeling gemaakt in 'vrouw-vriendelijke' organisaties, neu trale en 'moeilijke' bedrijven. In het ko mende voorjaar wil Bedrijfskunde een zogenaamde strategische conferentie be leggen voor personeelsfunctionarissen. Hoe ze erachter komen welke houding bedrijven tegenover vrouwen in de or ganisatie aannemen? Annemiek: „Daar kom je alleen al achter door sociale jaar verslagen te lezen. Maar ook uit reacties van bedrijven op de trainingsprogram ma's merk je welk bedrijf 'vrouw-vrien delijk' is en welk niet". Sceptisch Ria Buitelaar zegt dat sommige vroiiwe- lijke managers, die een training hebben gevolgd, aanvankelijk sceptisch stonden tegenover een en ander. Na afloop van de training was die scepsis omgeslagen in een positieve waardering, aldus Van de Mosselaar. Tijdens de evaluatie wer den opmerkingen gemaakt als: eindelijk eens geen training naar mannelijk mo del. Derde onderdeel van de vrouwenprojec ten is te vangen onder de noemer „inte gratie van emancipatie-aspecten in door de stichting verzorgde cursussen en trai ningen". Yvonne stelt dat de sfeer in een onderneming beter wordt naarmate de verhouding mannen-vrouwen even wichtiger is, In dit kader heeft onlangs Estar Ldchter, emancipatie-fuhetionaritf bij Dow Chemical voor geheel Europa, een lezing gehouden voor (mannelijke) cursisten, die de Leergang Bedrijfskun de volgden. YvonAé: „De mannen reageren ge mengd. De één zegt: we hebben geen geld voor integratie van emancipatieza ken in het ondernemingsbeleid, de an der uit zich zeer positief. In elk geval zijn wij al blij dat mannen erover gaan denken", Over het vierde en laatste deel van de teamactiviteiten is nog niet .veel te zeg gen, aldus Annemieke van der Helm, die wil afstuderen op het thema Vrouw en arbeid. „Ze verkeren nog in het ont- Van links naar rechts:' Ria Buitelaar^ Yvonne van de Mosselaar en Anne mieke van der Hetm. wikkelingsstadium. Deeltijdarbeid valt eronder". Syndroom Yvonne. Ria en Annemieke (en ook de andere stichlingsmedewerkers) maken zich binnen Bedrijfskunde sterk voor de positie van de vrouw in management functies en voor de ontwikkeling van vrouwenemancipatie meer in het alge meen. Sinds dertig jaar bestaat er in Ne derland een Unie van Vrouwelijke Be- drijfshoofden (zie deie rubriek in de krant van 6 oktober), waarvan sommige leden geneigd zijn te 2eggen: emancipa tie? Prima, maarniet voor mij. Ik ben al geëmancipeerd. Zie mijn positie. Hoe denken de drie vrouwen daarover? Annemieke: „Vrouwen op hoge posities, die ontkennen dat zij problemen hebben met mannen in hun organisatie, lijden aan een „queen be-syndroom". En Yvonne vult haar aan: „Wij weten dat het niet alleen aan persoonlijke kwali teiten ligt, waardoor een vrouw moeite loos zou kunnen functioneren in de top vai) een bedrijf. Het zijn ook structurele zaken waar geen vrouw onderuit komt".,. In uw blad van woensdag avond geeft u een letterlijk in druk makend verhaal over de kosten van de verkeersin- spraak. Meer dan zeshonderd duizend gulden. Hoe bestaat het! Volgens uw bericht zeg gen burgemeester en wethou ders in het betrokken raads voorstel „dat de overschrijding een rechtstreeks gevolg is van het grote aantal deelnemers". Ik heb de wenkbrauwen opge trokken over die uitdrukking. Ik heb circa anderhalf jaar lang alle parkeergarage-avon den bijgewoond. Dat waren er aardig wat. Wie aanwezig was geweest kreeg uitvoerige notu len uiteraard (duur, over de post) maar alle insprekende burgers konden koffie bij de barjuffrouw halen (bekertje bewaren voor de tweede keer!) maar verder ging het niet Dus geen vast salaris; geen presen tiegeld^ geen open buffet Nog niet eens een bedankje uit de mond van een gemeentebe stuurder. Dus die insprekers deden het niet Het is maar dat de bevolking het weet, zietü? II. K. van Minnen, Vlaai-dingen. g~,- Tot 1514 behoorden het j dorp Maaslaiv' Maas- landsluis v- ">t de Ambacb 1 '-J Maasland. *-^rong vormde het dorp Maas land de kern van dit ge bied. Maaslandsluis dankt haar opkomst aan de reor ganisatie van de water huishouding in de veer- J tiende eeuw. Daar het Ambacht Maasland geen eigen sluizen bezat, loosde het het overtollige water via de sluizen in Huyt genshoeck of Hutjeshoek I bij Vlaardingen. Deze I sluizen lagen tot 1389 aan het begin van de Zuid- buurtseweg. Behalve het Maaslandse water ver werkten zij pok een ge deelte, afkomstig uit Vlaardings gebied. Om streeks 1340 werden in het Ambacht Maasland de Noord- en Middelvliet ge- raven om de waterover- ast in de omgeving van I de Bommeer te verminde ren. "In de Noordvliet werd de Monsterse sluis I gebouwd, in de Middel- vliet de Wateringersluis: het begin van Maaslands- vt-ing stonden hier oor spronkelijk slechts twee hutjes, gebouwd van leem en riet. De bewoners had den een functie als sluis wachter. In 1367 komt de naam Mazelandersluis voor het eerst voor in een brief van Albrecht van Beieren. De aanleg van de Boonervliet volgde in 1389. Het water werd af gevoerd door de Booners- luis, bestaande uit drie sluizen; de Voorburger-, Naaldwijkse- en Maaslan- dersluis. Zij werden ge noemd naar die Ambach ten, die via deze sluizen afwaterden. Door alle vernieuwingen waren de sluizen bij Huytgenshoeck overbodig geworden. De sluisopening werd gedicht en de dijk versterkt met stenen. Vele jaren nadien stond dit dijkvak nog be kend als de „steenen dijek an Huytgenshoeck". Door de afsluiting van Huytgenshoeck zullen de Vlaardingse sluizen, gele gen tussen de huidige Hoogstraat en Kortedijk, meer water te verwerken gekregen hebben. Zij wer den dan ook in 1389 ver- nieuwd. Het dijkonder- houd was een zware be lasting voor de ingelan den, degenen die grond binnen het bedijkte ge bied bezaten. In de En- queste uit 1494, bedoeld om een inzicht te krijgen in 's lands inkomsten, staan de klachten van de Maaslanders. Het onder houd van de Maasdijk bracht zware lasten met zich mee. De kosten voor 1494 werden op 1000 Rijn se guldens (ca. 1400.-) begroot. De Maaslandse bevolking bestond voor namelijk van de land bouw en veeteelt. Een derde van de bewoners, waarschijnlijk die van Maaslandsluis, leefde van de visvangst en het vrachtvervoer. In 1512 kreeg de waterkering langs de Maas het zwaar te verduren. Op verschei dene plaatsen waren de dijken bij Maasland ge scheurd en ingezakt. In de omgeving van-de Spartel- weg bleek de aanleg van een stenen dijk noodzake lijk te zijn. Volgens de Deïflandse keuren kwam de aanleg van een dijk IG voor rekening van de on derhoudsplichtigen. Wan neer een dijk van steen gemaakt werd' betaalden alle ingelanden van Delf land mee. Toen in 1512 in Maasland deze „stenen dijk" aangelegd moest worden, protesteerden de nïet-direkt betrokkenen. Ondanks de beslissing van Delfland bleef het verzet bestaan. Delft schreef een brief aan landvoogdes Margaretha van Savoye om te bemiddelen. De stad vreesde dat door de vernielde dijken het zoute water zou binnendringen en Delft bereiken. Voor de bijna honderd Delftse brouwerijen kon zoiets fa- taai zijn. Margaretha vor derde dat het bevel van Delfland op korte termijn uitgevoerd moest worden, anders werd de schade verhaald. Het merendeel der Ambachtsheren en in gelanden wilde niet mee werken. Zij stelden voor door Albert Brouwer en Ingena Vellekoop een aarden dijk aan te leggen. Margaretha kwam opnieuw tussen beide par tijen en plaatste de aanleg van de stenen dijk onder toezicht van twee, speciaal benoemde ambtenaren van het Hof van Holland. In de begrotingen van Delfland werden door dit Hof de posten verlaagd,' in het bijzonder die van de reiskosten der Hoogheem raden. De 'dijk kwam er, maar moest nog enkele malen verlengd worden. In 1514 werd een onder zoek ingesteld, zoals in 1494:. de Informacie. De Maaslanders bleken zeer zwaar belast te zijn ten opzichte van de bewoners van de andere Ambach ten. Meer dan 3000 roeden van de dijk (ruim 11 kilo meter) en een van de vijf „zwaersten" sluizen, de Boonersluis, kwamen voor hun rekening. Kaart van Holland da* Jacques Bureau, 1565. (Ge meentelijke Archiefdienst Vlaardingen). U heb! MBA. SPD. HTS- of MTS* Er zijn dan gtnoog menton to vindon, die nog wat van u wilton bron.. Plaat» maar oen advertent». «V. j. it Af

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4