Avondschool M ereurius brengt keuzepakket Intelligent sparen anno 1980. Met de Meesrente-rekening. 'Zij zijn begonnen' MMÊBSmmM VERENIGING VOOR CHRISTELIJK ONDERWIJS LEVERT WEERWOORD IN DE 'SCHOOLSTRIJD' BANKMEES HOPE NV A. VAN DEN ENDE: 'JE KUNT OOK LEKEN VOOR JE PLEZIER woensdag 28 november 1880 'Openbaar onderwijs is op onze voorsprong Schiedam Schoolstrijd! Het harde woord kwam eruit op de vergadering: van de schoolraad op 24 september van dit jaar, toen het hoofd van de Jan Ligthartschool, B. P. Jcene, de onvrede van het openbare onderwijs met de handelswijze van het christelijk onderwijs op tafel bracht De christeÜjken hadden aan drie scholen een peuterspeelzaal gekoppeld. Volgens het openbaar onderwijs ging het daarbij alleen maar om het winnen van zieltjes. Peuters die naar een christelijke peuterspeelzaal gaan, belanden automatisch op een christelijke kleuterschool en daarna op een christelijke lagere school. Binnen het openbaar onderwijs gebeurt dat niet, werd in de schoolraad beweerd en op die manier ontstaat een vreemd soort concurrentie. Voorzitter H. Snoep, penning meester H. IJssel stein en ad- min istrateur C. van Most van de vereniging Chris- voor lelijk Onder wijs in een van de drie peuterspeel zalen, een doom in het oog zijn van het o- penbaar on derwijs. De discussie over de peu terspeelzalen ^begint in "Schiedam nu goed op -gang te komen. Meteen aan het begin is één ding al duidelijk: met het te ruglopend aantal kinde ren is de strijd om de leer lingen in Schiedam volop x gaande. Mr H. Snoep is de "voorzitter van het christe- - tijke schoolbestuur. Hij heeft zich verbaasd over de uitlatingen van het o- penbaar onderwijs en de trammelant die het stich ten van de drie peuter speelzalen met zich heeft meegebracht. Bijgestaan door zijn penningmeester H, IJsselstein en door ad ministrateur C. van der Most, geeft hij ceif weer woord. Ze kijken alledrie wat veron gelijkt als ze met de term 'schoolstrijd' worden gecon fronteerd. Het is de voorzit ter mrH. Snoep zelf, die de papieren voor hem op tafel rangschikt en daarna op fer me loon het woord neemt „Nu spreken van schoolstrijd is het onbenullig gebruik van een groot woord" stelt hij on omwonden vast. De andere door Richard Stomp twee knikken om de woor den van hun voorzitter te ondersteunen. „Schoolstrijd betekende destijds iets heel anders dan er nu mee wordt bedoeld" vervolgt Snoep. „Het ging om de ongelijke behandeling van openbaar en bijzonder onderwijs en dat heeft niets te maken met de peuterspeelzalen die wij zijn gestart Waarom dan zoveel drukte rond de drie christelijke peu terspeelzalen? Snoep: „De gemeente heeft graag een monopoliepositie. De peuterspeelzalen die er al bestonden, daar had de ge meente invloed op doordat ze de subsidie aan de zalen ver strekte. De drie peuterspeelza len die wij zijn gestart worden door ons zelf bekostigd, aange vuld met een bijdrage van de ouders. Daardoor heeft de ge meente geen greep op wat er bij ons gebeurt, het is een ont wikkeling die nu buiten de ge meente om dreigt te gaan en dat geeft problemen. Die mo nopoliegedachte is trouwens toch a! erg vreemd. Wij laten er toch ook geen alleenrecht gelden op een kerstboom in de „Het verzet tegen onze peuter speelzalen komt vanuit de o- penbare schoolwereld," zegt IJsselstein, „Bij het openbaar onderwijs zijn ze gewoon ja loers. Ze zien dat wij gewoon een stap vóór zijn op het open baar onderwijs. Ik kan me dat wel voorstellen: een school hoofd met hart voor zijn zaak ziet iets wat hij zelf niet kan doen en dat zit hem niet lek ker." Waarom is het christelijk on derwijs gestart met een peu terspeelzaal. Is dat inderdaad gebeurd om zieltjes te winnen, zoals het verwijt van het open baar onderwijs luidt? Snoep: „Wij zijn niet de eer sten die een peuterspeelzaal aan het onderwijs willen kop pelen. We hebben dat gedaan nadat er in Oost een band ont stond ontstond tussen kleuter school De Zevensprong en de peuterspeelzaal. De kinderen werden op die manier in de richting van het openbaar on derwijs geloosd. Wij vonden dat niet juist; de keus van de leerlingen moet vrij zijn. We hebben daarover contact opge nomen met de Federatie Kat holiek sociale arbeid die de peuterspeelzaal runde. Dat le verde geen resultaat op en daarom hebben we besloten zelf een peuterspeelzaal te starten, Uit enquêtes bleek dat er voldoende behoefte was en de vraag was eerder; waarom niet, dan: waarom wèl. Wij hebben immers de ruimte en de know-how om peuterspeel zalen te starten." Over die know-how binnen het christelijk onderwijs zijn nogal wat vragen gerezen. Snoep: „Waaruit bestaat die know-how..., dat is een kin derachtige vraag. Wat versta ie precies onder know-how? Ik kan wel zeggen dat wij tegen de honderd man personeel in dienst hebben, zestien scholen runnen en ook nog eens alle gebouwen beheren waarin dat onderwijs wordt gegeven. We weten dan heus wei hoe we Vlaardingen „Het idee om onze volwassen leerlingen •méér te bieden dan het verplichte pakket diploma-ge richte vakken leefde bij ons al langer. Door de steeds toenemende belangstelling van onze leerlingen enerzijds en de mogelijkheden die de wetten op het onderwijs ons 'bieden anderzijds zijn wij, eigenlijk vrij spontaan, tot het besluit gekomen om latijn, kunstgeschiedenis, filoso fie, geschiedenis van de antieke beschaving, sterrenkun de en astrofysica in ons leerprogramma op te nemen. Ik geef toe dat het een zwaar pakket is, maar ik dacht wel dat we hiermee een vrij unieke positie in de regio ürne- Rector A. van den Ende maakt er geen geheim van bijzonder verheugd te zijn met de uit breiding en uitdieping van het onderwijs aan de Scholenge meenschap „Mercurius". Zelf frist hij wekelijks naar Bra bant om een cursus sterren- kunde te volgen. „Dichter bij vhuis was dat niet mogelijk. Ik ontmoet daar meerdere men- %«n uit de omgeving van Rót- sterdam. Wanneer we dit vak ^ook op onze school doceren ^voorzien we duidelijk in een g behoefte". J^aar het de vakken sterren kunde en astrofysica betreft: ptr ïs geen wetenschap die zo £.oud is en die zich de laatste ja- £ren zo vernieuwd heen als de -sterrenkunde. Al in de oudste [p^jden werden stelselmatig ^waarnemingen verricht over de stand van de zon en de pla- neten, Dankzij nieuwe waar- jemingstechnieken is onze - kennis van het heelal de laat- ijf-cte jaren meer dan vertienvou- ftOigd. Door de radio-astrono- worden signalen uit de r Verste gebieden van de ruimte opgevangen. En voor onze on middellijke omgeving is er als nieuwe bron van kennis: de ruimtevaart. De cursus ster renkunde is bedoeld voor be ginners en kan gecombineerd worden met een cursus wis kunde voor beginners: voor een beschrijving van de door Tineke Diepenhorst schijnbare verplaatsing van sterren en planeten kan ele mentaire wiskunde moeilijk gemist worden. Griekse 'wijsgeren Daarnaast begint men, hij vol doende belangstelling, ook een cursus astrofysica over onder-1 werpen als bouw, ontstaan en ontwikkeling van sterren en melkwegstelsels en over de vraag hoe de elementen zijn ontstaan. De verschijnselen in de sterrenwereld vormden ook een van de eerste'onderwer pen waarmee de oudste Griek se wijsgeren zich bezig hiel den. Het is opmerkelijk dat het menselijk denken zich aller eerst richtte op datgene wat ver weg is en pas daarna op wat dichterbij is: het eerst op Voor dagonderwijs geldt vaak een andere motivatie. Vandaar dat de nieuwe cursussen ze ker zullen aanslaan, zo verwacht Mercurius. de sterren en pas het laatste op de mens. De Grieken waren de eersten die zich vragen stelden als: wat is de zin van ons bestaan? Het keuzevak filosofie leent zich daardoor uitstekend voor combinatie met het vak ge schiedenis van de antieke be schaving. Met de invoering van het vak Latijn,hoopt men tegemoet te komen aan de wensen van diegenen die me dicijnen, rechten of moderne talen willen gaan studeren, „ik ben ervan overtuigd dat van de nieuwe mogelijkheden het vak kunstgeschiedenis ve len zal aanspreken, in het bij zonder de vrouwen die dagon derwijs volgen op Havo- of Mavo-niveau" zegt rector van den Ende. „Hun motivatie om te Ieren ligt vaak wat anders dan bij de mensen die het avondonderwijs volgen. De laatste groep is meer carrière- gericht; het onderwijs is een middel om een doel te berei ken. Bij de meesten van onze vrouwelijke leerlingen staat de zelf-ontplooiing voorop. Je kunt ook Ieren voor je plezier. Wanneer ze uitgestudeerd ra ken op de verplichte Vakken en niet meer naar school zou den gaan, dan zou dat een enorm gemis betekenen. Met onze keuzevakken scheppen we, zeker voor deze groep, de mogelijkheid om verder te een peuterspeelzaal moeten opstarten en exploiteren." IJs selstein vult zijn voorzitter aan: „Als wij niet wisten hoe het moest was de hele vereni ging al lang in elkaar gedon derd." Dat verwijt van het zieltjes winnen? Snoep: „Dat wordt sterk over trokken. 't Is immers in Oost begonnen binnen het openbaar onderwijs. En dat van dat ziel tjes winnen... Wij proberen iets te doen aan de terugloop van het aantal leerlingen. Het is een uitdragen van een gedach te. Gods woord verkondigen tot aan de uiteinden van de aarde, zoals in de Bijbel staat vermeld. Dat geldt voor de "zending, maar ook voor het onderwijs. Bovendien past het starten van de peuterzalen ook in de filosofie van het christe lijk onderwijs. De opvoeding begint immers meteen na de geboorte en vindt plaats in het gezin. In de laatste twintig jaar is die functie van het gezin veranderd. Ouders gaan meer het huis uit en kinderen ont vangen minder continu de no dige leiding. Bovendien wor den gezinnen kleiner, waar door kinderen de regulerende invloed van broers en zussen missen. Een peuterspeelzaal biedt dat contact met andere kinderen wel en sluit ook mooi aan op kleuter- en later lagere school. Maar als er in Oost geen onderwijsrichting aan de peuterspeelzaal was ge geven, hadden wij niets eens over het starten van peuter speelzalen gedacht." Leidsters „Ook over de leiding in de peuterspeelzalen is de nodige kritiek gekomen. Op de bij eenkomst over de peuterspeel zalen van de adviescommissie voor de kindercentra werd ons verweten dat we kleuterleid sters benoemen in plaats van gekwalificeerde peuterleid sters. Ook dat is een vreemd verwijt, want op onze Marijke- school staat de enige gekwali ficeerde peuterleidster van Schiedam. En op de twee an dere speelzalen hebben we kleuterleidsters, die leiding ge ven aan de peuters. Dat is al beter dan de maatschappelijk wersters die bij sommige ande re peuterspeelzalen in de ge meente werken. Kleuterleid sters zijn volgens ons meer ge schikt, want die krijgen op hun opleiding ook het nodige te verwerken over de peu ters." De motieven van ouders om kinderen naar een christelijke peuterspeelzaal ie doen. Is het vaak met zo dat de peuters naar de dichtstbijzijnde zaal worden gestuurd en dan maar meehoébelen naar de bijbeho rende kleuterschool en lagere school? „Er zal inderdaad wel een groep ouders zijn die de kinde ren naar de dichtsbijzijnde school stuurt, maar als je daar na nagaat waar de kinderen naar de kleuterschool gaan, dan krijg je hele andere cijfers dan wel eens gesuggereerd wordt. Van de kinderen die naar de Kivéva gaan, gaat veertig procent daarna naar een openbare school door. Natuurlijk willen kinderen vaak naar dezelfde vervolg- school als de vriendjes en vriendinnetjes. Nou, zoiets heb je ook bij zelfstandige peuter speelzalen, dus dat is geen ar-, gument tegen ons." Bestaan er plannen binnen hei christelijke onderwijs om nieu-1 we speelzalen te starten, naasi de drie bestaande die zijn ver-j bonden aan de Dr de V/sser-j school, de Julianaschool en da Marijkeschool? „Op het moment niet, Wd doen pas op de plaats zolang en over de problematiek worde overlegd. Als er garanties zijm dat peuters niet in een onder-i wijsrichting worden gedwon-J gen, dan is er bij ons geen; noodzaak een peuterspeelzaal! te beginnen. Dat was ook zo in! zuid waar het er naar uitzag! dat de peuterspeelzaal in een] openbare richting werd ge-j trokken. Overleg met de leid-i ster heeft die angst bij ons) weggenomen, en daarom heb-1 ben we plannen tot het stich-J ten van een eigen peuterspeel-j zaal in die wijk opgegeven. Als] het zo kan, is de bestaande si-| tuatie voor ons prima. Dus als men bereid is die 'schoolstrijd* op te heffen, wat ons betreft: graag." ADVERTENTIE WJS vmsWMfölEJf WDST Intelligent sparen. Dat ïs: hoge rente, en toch veel vrijheid. Ruime mogelijkheden om direct over Uw geld te beschikken. Daarom hebben de rekenmeesters van Bank Mees Hope de Meesrente-rekening gecreëerd. Hoge rente. ^Het percentage wordt maande lijks vooraf vast gesteld. In november 1980 bedraagt het9k%. Een uiterst florissante rente, die éénmaal per jaar wordt bijgeschreven. Hoge vrjje opname. U kunt elke maand tot f3.000,- opnemen. In de dure decembermaand zelfstol f6.000,-. Dertiende maand? jawel. Méér geld opnemen? Zoals U wilt Maar dan geldt een opzegtermijn van 24 maanden. Anders betaalt U 2% opnamekosten over het bedrag boven de vrije opname. Onroerend goed. Geld nodig voorde aanschaf van onroerend goed? Uw Meesrente rekening is er goed voor. Zonder opzegtermijn, zonder opnamekosten. Loop binnen of bel op. Wij informeren U gaarne persoonlijk over de Mcesreme-rckcmng. Ook over de mogelijkheid om thuis te sparen - gewoon via Uw postgiro- of bankrekening. De Mecsrcnte-rekening. Wy durven elke vergelijking aan. Schiedam, Oranjestraat 54; COIO) 34.02 22; Vlaardingen, Schiedamseweg 53; (010) 34 02 22,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 5