WSTRËFl 1 Niet meer winkels in Hoek van Holland 9 Ik voel me net een artiest Verdedigers van gemeentebeleid Slager AWapenaar: Ambtenaren wachten op deeltijdarbeid Maassluis blijft groeien Fiets binnen drie uur weg Rabo-bank Arie van Dijk Jannen slaags Hervormde gemeente j vergeet oude leden Jaap van Willigen Lyda Padmos donderdag 27 november 1880 VD/SC/WW CDA geeft geen eigen sie op binnenstad Schiedam De oude jjukker G. Bosman (hij is 76 cn nog actief) kwam gisteravond met -m waarlijk krasse con fusie. Hij zei, aan het and van het CDA-wijk- i Jezoek aan de Schiedam- c binnenstad: „Kijk. Ik oop zowat alle partijen j if, die ergens ècn avond je houden, en ik volg de politiek op de voet. Maar ik krijg nu nooit eens een partij te zien, die de toehoorders kan bevredigen. Nooit vatten ze eens de koe bij de hoorns, nooit zijn ze eens recht door zee, en ik zou eigenlijk willen zeggen: schiet nou verdullemc toch eens op! zodat ik ook nog in die tram over de Broersvest kan rijden en ik ook nog eens de binnenstad volgebouwd zie! Ik heb daar al zo lang op moeten wachten! Zorgen jullie er nu eens voor dat ik dat nog kan meebeleven, voordat ik de aarde verlaat!" Wat doet een politicus dan? Hij zal de oude man niet zeggen, opa, dat beieet je niet meer. Hij zegt, vol goede moed: „Dat aai heus wel meevallen, hoor, en als ik u zo zie. dan beleeft u dat echt nog wel, daar ben ik niet bang voor." De woorden zijn van de fractievoorzitter Voor zo'n dertig bezoekers verdedigde het CDA de gemeentepolitiek... van het CDA, Siem Hesman. Hij is een volle neef van de bejaarde drukker. Na de ver gadering zei hij: „Ik denk echt, dat ie het allemaal nog wel zal zien." Lastige hond Rosmans antwoord (dat van de fractievoorzitter dus) is een beetje typerend voor de bijeen komst van gisteravond. Het was de eerste wijkontmoeting van het CDA, in dit geval met de binnenstad, en dat was een goede reden erop te gaan en toch waren er maar dertig be zoekers. De VVD had er meer, maar het centrum telt dan ook vele middenstanders. Het was een geanimeerde' avond in zaal Beatrix, Er was een aardig heen-en-weer-de- door Kor Kegel bat, je kon er een potje breken zelfs de ontzettend lastige hond van een der bezoekers liep de confessionelen niet in de weg en echt, het CDA probeerde op de vele vragen in te gaan. Maar ja. Het kwam erop neer dat het CDA de gemeentepolitiek ver dedigde in plaats van met een duidelijke CDA-visie op de 'binnenstad te komen. Voor beeld: Yacinthe Winnubst van de bewonersvereniging Schie- dam-Centrum stelt de vraag, of het CDA het niet hoogst noodzakelijk vindt dat er een opbouwwerker in het centrum wordt aangesteld, gezien alle problemen waarover gistera vond gesproken is. Wat zegt het CDA dan? Niet dat die partij een opbouwwerker zo nodig vindt Het CDA verwijst naar de meerjarenbegroting van de gemeente Schiedam. Wel geeft Rosman (de fractie voorzitter) daarbij een toelich ting. „Wij kunnen hier nu wel zeggen dat wij voor een op bouwwerker in het centrum zijn, maar dat zou heel goed koop zijn. Dat kan nu eenmaal niet." Daar heeft Rosman ge lijk in. Alleen, en dat vond dan Yacinthe Winnubst. er is een verschil tussen een ge meentebegroting en wat het CDA in zijn hartje wenst. En die wensen kwamen er niet uit - Tweede voorbeeld: het CDA zei niets concreets over wo ningdifferentiatie, over de Lïndenhof, over de trambaan, de kraakbuurt, het sexdom in de horeca of parkeervoorzie ningen. Het is eigenlijk meer dan een tweede voorbeeld, Rosman, geconfronteerd met die verdedigende houding ten opzichte van het gemeentebe leid: „Ja, maar die gemeente politiek bepalen wij mede. Wij zitten óók in B en W. Wij kun nen dat niet zomaar afvallen, dat moeten D'66;-> PPR, VVD en CPN maar doen..." Maar zelfkritiek is nooit weg. Rosman (de neef dus, nog steeds): „Jal'maar wij moeten toch oppassen. Als wij hier iets willen, dan kunnen wij de be trokken wethouder daar wel mee naar huis sturen, maar dan heb je alleen maar kans misschien op meer vertraging. Wat is dan wijsheid?" Het antwoord geeft Cees de Graaff, desgevraagd. Hij is voorzitter van de bewoners ve reniging. Wat is nu het nut van zo'n wijkbezoek van een politiek partij aan het cen trum? De Graaff: „Je hebt toch vaak de indruk dat de gemeente raad een ingeslapen boel is en dat de fracties niet zo goed we ten wat er in verschillende wijken speeiL Dat geldt na tuurlijk ook voor het CDA. Een avond als deze kan dan heel nuttig zijn om de binnen- stadsproblematiek in hun her innering een vastere plaats te geven." Uitspraak bouwwerk. Zij hadden het over de voortdurende kaalslag, terwijl in Sehiedam-Noord al maar richting Delft wordt gebouwd. En natuurlijk was ook mevrouw Schaeffer van de Delflandseweg er. Eerder was zij door het CDA teleurge steld, zei zij, wat betreft de parkeeroplossingen voor haar gebied. Gisteravond is zij niet geheel tevreden huiswaarts gegaan met de opmerking van Rosman (de fractievoorzitter) dat een herindeling van de straten in die buurt te overwe gen is. Het CDA zal dat in brengen. En dat is de enige harde uitspraak van gistera vond. Niet de hele CDA-fractie was aanwezig. Wel waren ter plek ke: Luud Snel, Jan de Koning, Piet Roosen, Siem Rosman, Els Hellwig en de CDA-wethou- der. Riet Taverne, en de bij eenkomst werd voorgezeten door de jongste partijbestuur der van Schiedam, CDA-voor- zitter Werner van Katwijk. Zij spraken over bekende proble men: woningbouw, verkeers- circulatie (Herenpad, Broers- veld, Nieuwstraat, Boterstraat, er mankeert nogal wat) en op- CDA-dames, Riet Taverne en Els Helfwfg. in een genoe- e kout. Het was gisteravond ook best aezeliio... Vlaardingen Er is geen beginnen aan, om van iedere gestolen fiets melding te maken in een krantekolom. Soms is er -Wel eens aanleiding, een uitzondering te maken. •Zaterdag bijvoorbeeld .werd binnen drie uur na de aanschaf een fiets ge stolen van de Vlaardin- ger Theo Dijksma., De jongeman had zater dag even na de middag een nieuwe fiets gekocht bij een rijwielhandelaar in de Waalstraat Hij reed welgemoed naar huis,- hog geen twee kilometer verderop, om zijn ouders het rijwiel te laten zien. De vólgende rit, enkele uren later, was naar het Station Vlaardingen Centrum, waar hij zijn meisje van de trein zou halen. Bij het op slot zet ten van zijn fiets wist hij nog niet. dat het meteen al de laatste keer zou zijn dat hij het ding zou zien. Toen "hij even later te rugkwam was de fiets al verdwenen.Theo brak daarmee waarschijnlijk het korte duur-record fiets bezitten. Verzekerd was het ding natuurlijk nog niet Dat zou na het weekend eveiv gebeuren, zo was de be doeling. Die moeite kon hij zich ook besparen. i Als beheerder van de nieuwe Rabo-bank op de Broersvest in Schiedam, die onlangs door burgemeester John te Loo werd geopend, is de heer W. P. J. M. Kriek aangesteld. Met de opening van het kantoor - in het voormalige pand van Bas van der Heiden is de laatste witte plek opgevuld in de keten van Rabo-vestigingen in Schiedam en omstreken. Te Loo kreeg een cheque over handigd van 2500 gulden ten behoeve van het welzijnswerk in de Schiedamse binnenstad. Reeds volgende week vangt Arte van Dijk (34) uit Schie dam aan met zijn nieuwe baan als algemeen directeur van het revalidatiecentrum voor Delft en omstreken. Hij blijft wonen op het Hargplein in Schiedam. Van Dijk nam vorige week plotseling ontslag uit de Rijn mond raad, waarvan hij sinds 1974 gecommitteerde was. als lid van de PvdA. Daarvoor volgde hij een opleiding tot chemisch analist Het Delftse gemeentebestuur heeft de be-, noeming van Van Dijk tot di recteur van het revalidatiecen trum inmiddels goedgekeurd. Hoek van Holland Win kelbebouwing op de Hoekse Brink is ongewenst. Het hui dige en toekomstige draag vlak van Hock van Holland is onvoldoende voor een uit breiding van het winkela- reaal in de sector van de niet-alledaagse goederen met 30 procent Het konink lijk Nederlands Verbond van Ondernemingen heeft in Hoek van Holland een pla nologisch onderzoek gehou den. De belangrijkste con clusie van het onderzoek, die is samengevat in een rap port was dat het gemiddel de omzetniveau onvoldoende is uit een oogpunt van conti nuïteit Ook zijn de omzet perspectieven voor de ko mende jaren onvoldoende om de huidige knelpunten te kunnen oplossen. Uit het on derzoek bleek ondermeer dat de aantrekkingskracht van het centum van Hoek van Holland op de eigen be volking moet worden verbe terd. Een herinrichting van de Prins Hendrikstraat is noodzakelijk om een verde re koopkracht vermindering te vermijden. Het achterblijven van de ge plande groei van Hoek van Holland is de belangrijkste oorzaak van het vrij sombere perspectief dat in het rapport wordt gekenschetst. In 1978 ging de deelgemeenteraad er van uit dat het winkel bestand in 1985 afgestemd zou zijn op 11.000 inwoners, maar dat uit gangspunt is volkomen achter haald. In 1985 zal Hoek van Holland ongeveer 8400 inwo ners hebben. De groei van de gemiddelde toonbankbeste- ding, zo concludeert men in het rapport, neemt de laatste .jaren per hoofd van de bevol king sterk af. Verwacht wordt dan ook dat zelfs een geringe bevolkingsgroei niet zal leiden tot omzetstijging van enige be tekenis. De minimaal benodig de omzet voor het bestaande winkelareaal wordt begroot op 9,8 miljoen per jaar. In het ge val dat er nieufwe winkels worden gebouwd zou die om zet met 5,75 miljoen moeten stijgen. Vlaardingen „Ik zat in de zaal en toen mijn naam werd omgeroepen dacht ik bij mezelf, krijg nou wat. Wapenaar, je hebt de eerste prijs!" Slager A. Wapenaar is er nog danig van onder de indruk. Tijdens de jaarlijkse wedstrijd om de grote prijs van het worstmaakersgifde won hij de eerste prijs in de categorie 'ge kookte vleeswaren'. Zijn.origi neel gekookte achterham viel j dermate goed in de smaak van de, internationaal erkende 'laardingen De politie dinsdagnacht twee man- en opgepakt die even tevoren en fikse vechtpartij met el- Bar hadden. De vechtparij ond plaats op de Hoflaan en ntstond toen een 46-jarige Taardinger een 37-jarige. kdsgenoot te lijf wilde gaan &et een slagersmes. De jongste terd daarop zo wild dat hij jjn belager tegen de vlakte «eg. Beiden zijn ingesloten egens poging tot zware mis- ndeling en. doodslag. De po- '~i probeert achter de aanlei- van de vechtpartij te ko- Slager A. Wapenaar toont tróts zijn bekroond© ham en bijbehorend© beker. jury, dat hij het maximaal toe te kennen aantal punten kreeg: 50. En dat met een ham die niet eens speciaal voor de wedstrijd was klaar gemaakt. „Het was mijn bedoeling om een boeren ham in te sturen. Maar op het laatste moment besloot ik toch maar om het niet te doen. Ik vond die ham uiterlijk niet goed genoeg als inzending. Toen kwam ik toe vallig die achterham tegen. Gewoon een productieham, waar niets speciaals mee aan de hand was. Ik had voor de wedstrijd verder paté. bacon en tongeworst ingestuurd. Het was de eerste keer dat ik mee deed, dus echt grote verwach tingen had ik er niet van. Meestal gaan de slagers uit Limburg en Brabant met de prijzen strijken. In mijn cate gorie zaten dan ook veel oud- Rampioenen uit die streek. Echt, ik gaf mezelf helemaal geen kans." Geen geheimen Slager -Wapenaar is pas sinds een jaar lid van het worst- maakersgüde. De onderlinge verstandhouding tussen de sla gers van het worst maakersgil- de is uiterst hartelijk. Gehei men hebben ze niet voor el kaar. Ook het recept van de achterham van Wapenaar is niet geheim voor andere sla gers. „Nee hoor, daar doe ik niet moeilijk over. Het worst- maakersgilde heeft een zoge naamd gouden receptenboek waar alle bekroonde recepten in vermeld staan. Het recept voor mijn achterham komt daar ook in te staan en daar ben ik natuurlijk best trots op." De Vlaardinger zit nu al weer 25 jaar in het slagers vak. Als vanzelfsprekend is hij erin ge stapt Zijn vader had een zaak in de Hoogstraat Van hem leerde hij de fijne kneepjes van het vak. Na tien jaar wil- door Chris Woerts de hij echter op eigen benen staan. Nu heeft hij weer 15 jaar zijn winkel aan de Dr. Wiardi Beckmansingel. Het maken van worst is een liefhebberij van de rondborsti ge slager, die zijn verhalen steevast met een lachend ge zicht vertelt. Hij heeft ontzet tend veel plezier in zijn werk en gaat nooit met tegenzin naar de slagerij. „Soms voel ik me net een kunstenaar, een artiest Het scheppende in ons werk is zo ontzettend mooi. Je hebt iets in jc handen waar je een product v3n maakt." Kritisch Aan de reacties van zijn klan ten weet Wapenaar of een nieuw artikel aanslaat of niet „De mensen zijn best wel kri tisch, maar soms ook bevoor oordeeld. Laatst had ik een prachtige jacht worst gemaakt Op de 30 kilogram dat dat ding woog deed ik 10 gram knoflook. Zolang de mensen wisten dat er geen knoflook in zat vonden ze de worst heer lijk. Maar zodra ik zei dat er een tikje knoflook in zat rea geerden ze gelijk van: 'jeetje, wat proef je dat erg*. Terwijl 10 gram op 30 kilo natuurlijk helemaal niets is. Ach, geluk kig hebben de mensen alle maal' verschillende smaken. Anders zou je een eenheids worst kunnen maken die ie dereen zou eten. Nu is dat ge lukkig wel even anders." Niet altijd is het een succes wat A. Wapenaar in zijn slage rij maakt „Laatst was ik bezig met eem metworst Ik had al lerlei kruiden erin verwerkt, maar ik kreeg de goede smaak maar niet te pakken. Tot ik bij een collega in Spijkenisse kwam die ook zelf metworst maakte. Hij heeft me toen pre.- cies uitgelegd wat ik verkeerd deed. Sindsdien maak ook ik een heerlijke metworst Ja, van elkaar leer nog eens." Dat slager Wapenaar blij is met het veroveren van zijn eerste prijs is duidelijk te mer ken aan zijn etalage. Een grote beker, een Oorkonde en na tuurlijk de bekroonde ham sie ren sinds kort zijn etalage. Schiedam In de commissie personeelszaken is gistermiddag een discussiestuk over deeltijdarbeid voor ambtenaren behan deld. Een overzicht van diverse methoden en het principe deel tijdarbeid werd aan de commissieleden voorgelegd. Een nota erover vond voorzitter Riet Taverne te veel njd vergen, gezien de overtuiging die in de gemeente bestaat dat deeltijdarbeid in Schiedam ingevoerd moet worden. „Het is tijd dat wij concreet aan de slag gaan," aldus Taverne. Arie Verlinde* (PvdA) vroeg zich af of in het discussiestuk de dienstbaarheid aan de bur gers afdoende bekeken was. „De deeltijdarbeid moet niet ten koste gaan van het over zicht wat de burgers hebben van specifieke posten. Deel tijdarbeid moet per functie be keken worden." Het CDA kon zich moeilijk voorstellen dat deeltijdarbeid tol in de hoogste posten door te voeren is. Taverne ant woordde hierop dat dit gemak kelijk te verwezenlijken is als er genoeg bereidwilligheid be staat, Wel stelde zij dat deel tijdarbeid in hogere functies minder snel voorkomt door bijvoorbeeld salarisverschillen van man en vrouw. In de praktijk ziet men nog niet veel vrouwen die zich omhoog wil len werken. De rechtspositie bij deeltijdar beid moet zeer zorgvuldig be keken worden. Zo bleek dat men bij een deeltijdarbeid van minder dan 24 uur per week niet in aanmerking komt voor een ziektekostenverzekering. Schiedam De hervormde gemeente Schiedam is met de zuivering van de kerkelijke registers in oktober 1978 met een vergeten, welke Schie dammers ooit lid waren van de hervormde kerk. Twee jaar geleden schrapte de kerkeraad van de hervormde gemeente op eigen initiatief de namen van die Schiedammers, die niet echt meer aan hun geloof deden. De gemeente wilde al leen de ware gelovigen in het bestand opnemen. In een poging om toch weer zieltjes te winnen komt de hervormde gemeente nu ech ter tot merkwaardige uitspra ken. De ex-leden, die binnen Schiedam verhuisd zijn, krij gen tegenwoordig een briefje in de bus met als eerste zin nen: „Misschien woont u een week in onze gemeente, mis schien een maand of wellicht wat langer. Wij omvingen een bericht dat u hier bent komen wonen. Zowel het binnenko men van deze berichten als het verwerken daarvan op ons kerkelijk bureau kan wel eens wat uitlopen." Waarop de ex-leden dan ver baasd reageren: „Ja, uitgelo pen is het zeker. Ik woon al 25 laar int Schiedam! Maar de kerk kende mij toch? En nu dit?" De directeur van de openbare nutsbedrijven Schiedam (ONS, voorheen GTB), dr ir J. 3. van Willigen, was gisteren 25 jaar als ambtenaar m dienst van de gemeente Schiedam. Jaap van Willigen had geen onverdeeld gelukkig jubileum, want de schokkende onthullingen over de gifvondsten op 'zijn' terrein aan de Dwarsstraat werden vlak voor de feestviering ge daan. Amateurfotografe Lyda Pad mos uit de Vinkenstraat in Vlaardingen heeft een extra hoofdprijs gewonnen in een "grote foto- en dokawedstrijd. Lyda Padmos fotografeert al jaren en is lid van fotoclub Vlaardingen. Zij ontving uit handen van product-manager van Durst BV Cees Bockstart een volautomatische AC-650- vergroter ter waarde van 4000 gulden. Maassluis De bevolking van Maassluis groeide ook weer in de maand oktober. De stijging was weliswaar gering, slechts 46. personen, maar de eerste stad aan de Waterweg is nu toch, hard op weg naar de 34.000. De vrouwelijke bevolking nam met maar liefst 35 toe. De mannen bleven achten 11. In de maand oktober werden er 11 huwlijken voltrokken op het Maassluise stadhuis. Er warden vijf echtscheidingen ingeschreven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3