Sin terklaas ii Steun Derde Wereld met Sinter klaas Sint Nicolaas moet steeds dieper in de beurs tasten door Frank Gevers Speelgoed blijft in prijs stijgen Het speelgoed wordt nog steeds duurder. Dat is de eonclusie, die rest na een bezoek aan verscheidene speelgoedwinkels en warenhuizen. De fabrikanten verzinnen nieuwe spelletjes, waarvoor ze mogen vragen wat 2e willen, zonder dat daar enige verhouding in prijs tot kwaliteit tegenover staat. Bestaande spelen worden veranderd, heten dan 'de luxe' en kunnen vervolgens zonder problemen fors in prijs worden verhoogd. Op die manier wordt de economische controledienst handig omzeild, en de klant is vaak niet op de hoogte. Nog altijd wordt veel speelgoed gekocht met het Idee. dat het beste voor.het eigen kind nog niet goed genoeg is. Vooral grootouders zijn vaak niet prijsbewust bij de aanschaf van hun geschenken. De hoge prijzen en het geringe ver band tot de kwaliteit en het plezier dat kinderen aan spelen kunnen be leven betekenen voor de kopers van cadeau's, dat meer dan ooit moet worden opgelet bij de aanschaf van Sinterkiaasgeschenken. Hoe de speelgoed markt opereert, blijkt het beste uit een 'spel van het jaar' van einige tijd geleden. Vier gaatjes in het bord, om met vier kleuren te spelen. Wanneer de markt verkleint, wordt er een gaat je bij gemaakt en heet het 'super'. Weer later komt er een bord om met twee mensen tegelijk te spelen en nu bestaat ook een electronische versie van hetzelfde spel. Op die manier raakt de markt nooit verza digd en kan de prijs ongelimiteerd worden opgeschroefd. Waar nor maal gesproken de prijs van een spel zou moeten dalen bij een stij gende populariteit en verkoop, wordt in de speelgoedindustrie de prijs verhoogd. De industrie speelt vooral in op de jonge consument door middel van reclame. Wanneer aan kinderen wordt gevraagd, wat ze voor Sinter klaas willen hebben, weten ze daar in negen van de tien gevallen geen antwoord op. Dan noemen ze wat ze ezien hebben op de televisie. Dat eeft niets met creativiteit of plezier in het spel te maken, maar met de beperkte wereld van het kind. Grootste modegril vormt dit jaar ongetwijfeld de electronisering van het speelgoed. Alle spelletjes heten electronisch te zijn, ook wanneer datzelfde spel vroeger werd uitge voerd op een papiertje. Er wordt een batterij in gestopt en vervolgens kunnen lampjes, piepjes of zelfs stemgeluid een eenvoudig spelletje veranderen in een waar geschenk waarvoor de Sint zijn portemonnee fors open zal moeten trekken. Maar wie langs de speelgoedwinkels trekt, zal toch al ervaren, dat er wel veel spellen worden aangeboden, maar daL er eigenlijk maar weinig nieuws onder de zon is. Vaak be staan spelen met de meest futuristi sche titels uit een mengeling van bestaande spelletjes, die al eerder hun bestaansrecht hebben bewezen. Wezenlijk nieuwe spellen komen islechts zelden op de markt, of de op grote schaal verkrijgbare radiogra fisch bestuurde autootjes zouden daartoe moeten worden gerekend. De wagentjes hoeven nu niet meer met de hand te worden geduwd, maar zijn op afstand te bedienen. Alleen het motorlawaai en banden- gepiep ontbreekt nog, maar wellicht wordt daar volgend jaar wel door enkele fabrikanten in voorzien. Aanbouw Tot de duurdere Sinterklaasge schenken behoren ook de vele aan- bouwsystemen. die al jaren op de markt zijn. Vaak moeten meerdere dozen en vervolgsets worden aange schaft, voordat een kind er ook werkelijk mee kan spelen. Adver teerde een poppetjesfabrikant in het verleden op de televisie met een heel dorpje (prijs meer dan hon derdvijftig gulden voor wie alles bij elkaar wil kopen), uit de laatste re clames blijkt dat de kinderen nu ook meekunnen op safari. Voordat Aanbouwsystemen: vaak moet er heel wat van worden aangeschaft om het gewenste resultaat te bereiken. het zo ver is moeten weer heel wat dure onderdelen worden aange schaft. Grootste probleem bij de hoge speel- goedprijzen is eigenlijk, dat het aan tal fabrikanten zo klein is. Daardoor is een monopoliepositie ontstaan, een prijsbinding, die met zich mee brengt dat artikelen vaak alleen maar via de erkende speelgoedhan delaar worden aangeboden. Enkele grote supermarkten slagen erin om speelgoed in het buitenland aan te kopen, en het vervolgens voor veel lagere prijzen in Nederland aan te bieden. In hoeverre bij dergelijke bedrijven sprake kan zijn van ga rantie op onderdelen en service is echter wel de vraag. De Hema heeft een geheel eigen systeem om aan de prijsbinding van de speelgoedfabri kanten te omkomen: het bedrijf verandert een kleinigheid aan het spel, geeft het vervolgens een ande re naam en brengt het onder eigen merk in de winkel. Veiligheid Met de veiligheid van het geleverde speelgoed is nog lang niet alles in orde. Enkele jaren geleden kwam er een speelgoedbesluit, waarin allerlei eisen worden gesteld, maar in de praktijk blijkt dat er nog veel fabri kanten zijn die zich niet aan de voorschriften houden. Ook een hoge prijs blijkt vaak in geen enkel ver band te staan tot de kwaliteit of de veiligheid van het geleverde speel goed. Konsumenien Knntakt is bezig met een onderzoek naar de veiligheid van speelgoed. Het wil ook de ou ders waarschuwen, vooral bewust aankopen te doen. Het spitst zich toe op onder meer giftige kleurstof fen, het afbijten van te kleine delen en het te verwachten misbruik. „De ouders moeten beter onder ogen zien, wat de risico's zijn van bepaald speelgoed", aldus de Konsumenten Kontakt. 28 nov«mb«r I860 VD/8C/WW Bewust kopen van aparte cadeau's om op eigen benen verder te gaan. Daarom wordt niet alleen hulp ver schaft, via het afnemen van artike len, maar wordt eventueel ook door tussenkomst van zusterorganisaties een helpende hand geboden bij het opzetten van een administratie, het zelf verzorgen van de export en het groeien naar een ondernemings grootte met bestaansmogelijkheden. In de jaren dat Abal bestaat zijn on geveer tweeduizend verschillende artikelen afgenomen van vijfen twintig groepen in twintig landen. De artikelen worden verkocht in vier winkels van de stichting, die zijn gevestigd in Amsterdam. Utrecht, Hengelo en de Pasadenha- passage in Den Haag. Daarnaast worden verkooptentoonstellingen gehouden in bejaardentehuizen en ziekenhuizen. Soms zijn er bijzonde re verkoopexposities, waarbij be paalde landen of culturen in het centrum van de belangstelling staan. Verkoop Deze maand wordt er bijvoorbeeld een verkooptentoonstelling gehou den in het Haagse congresgebouw. Hier zijn nai'cvc schilderijen uit Haïti, boombasttekeningen uit Mexico, Mola's uit Panama, steen drukken uit Thailand, schilderijen uit Bali en kleden uit Tibet, Botswa na en India bijeengebracht in de foyer. De tentoonstelling duurt nog tot 26 november. Behalve winkelverkoop en tentoon stellingen verkoopt de stichting Abal ook via een eigen postorderbe drijf, waarvoor onder meer in het blad Onze Wereld reclame wordt gemaakt. Voorts is er veel contact mei allerlei groepen, die op ideële basis activiteiten voor de Derde We reld organiseren. Er zijn ook diverse kunstnijverheidswinkels in het land. die hun artikelen bij Abal in kopen. Daarvoor is een eigen verte genwoordiger op pad en bestaat een groot afhaalmagazijn bij het hoofd kantoor in Voorschoten. Abal is in 1974 ontstaan uit de acti viteiten van HIVOS, het Humanis tisch instituut voor ontwikkelings samenwerking. In de praktijk kwam het Hivos vaak gevallen te gen, waar bemiddeld moest worden bij de verkoop van bepaalde artike len, om de ontwikkeling van de Derde Wereld op poten te krijgen. Toen is Abal in het leven geroepen, een stichting zonder winstoogmerk. Het is de bedoeling, dat artikelen worden aangeboden voor prijzen, die concurrerend zijn ten opzichte van andere kunstnijverheidswin kels. Daardoor wordt de markt niet bedorven, terwijl wel een goede om zet wordt behaald. Nadat de kosten van de import, opslag en bedrijfs voering van Abal zijn betaald, gaat de rest van de opbrengst naar de producent. Omdat geen winst hoeft te worden gemaakt, verkoopt Abal niet alleen mode-artikelen met een hoge omzetsnelheïd, maar worden terwille van de ontwikkelingshulp ook minder populaire artikelen af genomen. De artikelen bij Abal komen uit de hele wereld, Stond Mexico tot nu toe in het middelpunt van de belangstelling, tegenwoordig komen er ook veel artikelen uit de Filippij nen, Thailand, India, Bahgla Desh en Indonesië. Het verlenen van hulp is essentieel: de afgenomen produkten zijn onder meer kera miek, houtsnijwerk, koper en aard ewerk en hebben met elkaar ge meen, dat het arbeidsintensieve pro dukten zijn. Abal garandeert haar leveranciers een regelmatige afna me van produkten: een betrouw baar afzetkanaal voor een betrouw bare leverancier. Bij Abal kopen is geen liefdadig heid. Er moet een redelijke prijs worden betaald voor een mooi, nut tig. lekker of bijzonder artikel. Hoe wel bij verschillende artikelen een informatiefolder voorhanden is, werkt Abal in principe op de eerste plaats voor het bevorderen van de handel en het steunen van de indu strie in de ontwikkelingslanden. Wereldwinkel Een andere plaats, waar artikelen uit de derde wereld worden ver kocht, is de wereldwinkel, die op vele paatsen in het land aanwezig is. De wereldwinkels hebben niet als eerste doelstelling de verkoop van produkten, dan wel het ver schaffen van informatie om mensen bewust te maken van de dingen om zich heen. Gepoogd wordt om door Schilderij op de expositie van ABAL in de foyer van het Con gresgebouw. Oosterse, kleurrijke schilderijen op van het Congresgebouw. middel van de activiteiten aan te geven waar de werkelijke oorzaken liggen van de onderontwikkeling van de Derde Wereld en de samen hang daarvan met de problemen in de westerse maatschappij. Artikelen verkopen komt duidelijk op de tweede plaats. Verkoop van een artikel is de aanleiding voor het vertellen van een verhaal, het ge ven van achtergrondinformatie over landen, hun culturen en de minder fraaie bedrijvigheid, die westerse ondernemingen soms ple gen uit te oefenen. Het verkopen van artikelen wordt door de wereldwinkels ook gebruikt om de drempel voor dé buitenstaan der te verlagen: het kopen van Jeu- ke dingen spreekt de consument meer aan dan het gaan halen van een verhaal over ontwikelingshulp. De wereldwinkels verkopen het liefst een voedingsgewas. Koffie, thee, jam en wijn bieden een zekere linnenweefsel in de wandelgangen markt voor een ontwikkelingsland, en juist vanwege de continuïteit ge nieten deze produkten in de wereld winkel de voorkeur. Toch zijn er ook wereldwinkels, waar men veel meer verkoopt, zowel om de econo mie te helpen als om informatie kwijt te kunnen aan de consument. Wie in een uitgebreide wereldwin kel op zoek gaat naar een sinter klaascadeau, kan zeker slagen. Zo verkoopt de wereldwinkel in Naaldwijk bijvoorbeeld naast de al genoemde voedingsmiddelen jute tassen (Wees zuinig op grondstof en koop geen eenmalig plastic), tweede hands kleding, (hergebruik mate riaal. de opbrengst is bestemd voor de wederopbouw van Nicaragua), boeken (onder meer verhalen van de mensen uit het ontwikkelings land zelf. uitgegeven door de No- vib), allerlei artikelen gemaakt van kringlooppapier en kunstnijverheid. Gezelligheid en aandacht voor een ander. Dat zijn voor de meeste mensen de belangrijkste redenen om een Sinterklaasfeest te vieren. Ieder jaar vragen niettemin velen zich af, of ze nog moeten meedoen. De manier waarop door de detailhandel wordt ingespeeld op de feestvreugde vervult een ieder wel eens met zorg. Alle spelletjes zijn al uitgedacht en zelfs voor het boter-kaas-en-eieren is geen creativiteit meer nodig om lijntjes zelf op papier te zetten: de electronica en de industrie slaan de handen ineen en bepalen via de reclame ons consumptiepatroon Wat zijn er nog voor cadeau's te koop? Eigenlijk schaft iedereen zich in onze welvaartsmaatschappij aan wat hij of zij nodig heeft. Het aan bod artikelen is echter niet minder overstelpend geworden. Ieder jaar opnieuw wordt een poging onderno men om nieuwe dingen op de markt ie brengen, zaken die de mensen nog niet kunnen hebben. Een speurtocht langs de winkels op zoek naar leuke cadeau's is vaak het ge volg van een besluit om toch maar weer Sinterklaas te vieren. Toch zijn er nog wel cadeau's te koop, die origineel en betaalbaar zijn en bovendien een zinnige bij drage leveren aan het bestaan: Ze steunen de allerarmsten in de derde wereld in een poging om het hoofd boven water te houden. Abal Er zijn meer instellingen, die vanuit verschillende ideologiën produkten uit de Derde Wereld verkopen. De bekendste daarvan is de stichting Abal, een stichting die zich bezig houdt met de AfzctBevordering van Artikelen uit Landen in ontwikke ling. De leveranciers van Abal zijn coöperaties, plaatselijke ontwikke lingsorganisaties en semi-overheids- bedrijven. In de praktijk is het de bedoeling, dat Abal een aantal jaren artikelen afneemt van een startende industrie of huisvlijt, orh op die ma nier te zorgen dat de betrokkenen genoeg financiële middelen krijgen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 11