B aat stevig aanpakken. brtj Van Wim de Haan tot Rudolf Fitskie I I UW VOORDEEL De smartegang van u azuurblauw boekje -H Meer dan een zak patat (3) Buurthuis de Haven wil bewoners activeren Meubelfabriek met zijn grote kollektie meubelen zowel modern als klassiek. Onze prijzen en imieke service Ook het adres voor het opnieuw stofferen van uw gebruikte meubelen Sociaal- cultureel plan mikt op doelgroep van 75.000 Schiedammers vrijdag 23 november 1980 VD/8C/WW r Het Weeshuisplein: nog steeds een kale vlakte vol geparkeerde auto's. De toekomst van hot plein Is een van de be- langrijke taken voor de projectgroep. Vlaardingen Opbouwwerker Leo van Gcrwcn in buurt huis De Haven, in de centrumwijk, is hard bezig bewoners te activeren mee te werken in de stadsvernieuwing, die bin nenkort goed van de grond moet komen. Niet alleen op het gebied van de nieuwbouw op de open plekken in de wijk moet veel werk worden 'verzet; er zijn ook enkele toekom stige renovatieprojecten. Als voldoende bewoners rich heb ben gemeld zal binnen afzienbare tijd eerst een bewoners- vergadering worden gehouden om de belangrijkste proble men op een rij te zetten. In juni van dit jaar is door de gemeenteraad besloten» dat in het kader van de organisatie Van de stadsvernieuwing, een projectgroep voor het centrum zal worden samengesteld- In die projectgroep krijgen de be woners een belangrijke in-: breng. Het samenstellen van een of meerdere bewoners- groepen is dus de eerste taak die moet worden aangepakt. Leo van Gerwen: „Er is de laatste maanden natuurlijk al aardig wat gebeurd in het cen trum. maar dan hoofdzakelijk op het gebied van het verkeer: de inspraak voor de parkeer garages. Maar nu moet het al lemaal wat breder worden, aangepakt. Echte bewoners- groepen voor de stadsvernieu wing hebben, we nog nooit ge had, in het centrum. Die moe- jen nu eerst van de "grond ko men." Een eerste succes is er al: woensdagavond is officieel een bewonersgroep geformeerd voor de Marisstraat, de Cronjé- straat en omgeving. De wonin.r gen van woningbouwvereni ging Samenwerking in die straten zijn hard aan een op knapbeurt toe. Op dit moment wordt een onderzoek ingesteld naar dé haalbaarheid van een uitgebreide renovatie, die over niet al te lange tijd uitgevoerd moet worden. Tijdens de eer ste bewonersbijeenkomst zijn hierover de gebruikelijke vra gen gesteld. Hoe gaat het straks met de huren, wat ge beurt er met verbéteringen die bewoners zelf hebben aange bracht en hoe zit het met tijde lijke huisvesting? Een kleine groep gaat zich de komende weken vooral met die vragen bezighouden. Een"ahder belangrijk, project is dat van de Nieuwelaan en om geving: het gebied vanaf de Markgraaflaan tot en met de Nieuwlandstraat en van de Heemraadstraat tot aan de Maassluissedijk. Ook het West- nieuwland hoort onder dit deel van het centrum- De ge meente wil voor dit gebied een deelprojectgroep instellen, waarin ook bewoners zitting zullen hebben. 'door Paul Houkes. Een bewonersgroep moet ook in de Nieuwelaan-buurt nog worden geformeerd. Coniact- persoon in dit buurtje is Cocky van Dijk, die zich de afgelopen jaren al regelmatig voor haar straat heeft ingezet, vooral in de période toen er actie ge voerd werd om doorgaand verkeer uit de straat te werén. De- Nieuwelaan is inmiddels zowat gehalveerd: vanaf het Weeshuisplein gezien is de rechterzijde inmiddels groten deels gesloopt. Daar moeten nieuwe woningen voor in de plaats komen, terwijl ook nog niet duidelijk is wat er met de nog bestaande huizen aan de linkerkant gaat gebeuren. Cocky van Dijk: „Onze bewo nersgroep hoeft niet zo groot te zijn: vier of vijf mensen is al voldoende. Als dat groepje een mandaat van^ de rest van de straat krijgt, dan kun je-met een paar mensen genoeg doen. Ik heb natuurlijk al de nodige contacten met mensen, die mee willen doen, maar de officiële bewonersgroep moet nog wor den samengesteld." Ook voor andere projecten in het centrum moeten groepen worden samengesteld. Belang rijk werk zal moeten worden verricht voor de invulling van het nog altijd braakliggende Weeshuisplein. Leo vanGer- wen: „Het "is hard nodig dat juist wat de stadsvernieuwing betreft de wijk nieuw leven wordt ingeblazen. Er is de laatste tijd niet zoveel gebeurd: men heeft zich helemaal op het verkeer geconcentreerd. Dat is op zich b«st nuttig, maar er zijn ook nog andere dingen te doen." Hoe de zaken in het centrum precies moeten worden aange pakt wil Leo van Gerwen in eerste instantie aan de bewo ners zelf overlaten. „Dat moet er op de grote bewonersverga dering uitkomen. Het moet niet zo zijn dat wij in het buurthuis moeten zeggen hoe het straks in de wijk gaat lo- .pen." DIVERSEN GEVRAAGD J fiU-INSTRUKTEURS {tri- ces). Voor dag en/of avond. Ook In Uw omgeving!! Bel De Centrale, Parkweg 28, Den Haag, Tel. 070-54.83.06 tussen 12561 15 UUr' °1019" kennismaking ALLEENSTAANDEN vanat 30 Jaar, zaterdagavond 29 nov. go- tell'ge dansavond In zaal „"Ovo- ,ii Nieuwe Haven 237, Schie dam. Aanv. 8 uur, entree ƒ2,50. dhr. Vis. 015-567068. meubelen, huisraad enz. :V°or hal OVEHTHEKKEN van ,fw meubelen, het juiste adres. Woninginrichting A. J. v.d. Gaag, BiHitonlaan 58. Waardin nen. Tel. 010-344854. FOTO'S FILM EN OPTIEK Foto Jutte goed en voordelig Trouwreportages met GRATIS VERGROTING. Pasfo- ■!Q'® flelijk klaar. Aert van Nes- steat 58, bij Lijnbaan. Tel. 010- ~l2.33.47. architecten De R J groep, advies- en tekenburo voor de bouwwereld en BHB architekten, verhui zen van Rijswijk naar Schiedam (Kethel). 8 december. In verband met de Komende verhuizing en de gestegen groei van ons buro zoeken wi| voor een korrekte behandeling van ons op drachtenpakket op korte termijn enige ent housiaste medewerkers. Geboden wordt: - Een kollegiale werksfeer op een jong buro. - Goed salaris op nader overeen te komen voorwaarden. - Uitgroeimogelijkheden zijn in het bedrijf aanwezig. Onze gedachten gaan uit naar; 1e bouwkundig tekenaar (M/v) MTS- of HTS-opleiding. - Minimaal 3 jaar ervaring als werkvoorbereider. - Leeftijd plrrL 30 jaar. Medewerk (ster) Huishoudelijke Dienst - Representatief. - Serveren van koffie en thee e.d. 1 - Het onderhouden van het kantoor. - Leeftijd plm. 30 jaar. Part-Time Lichtdrukker voor de OCÉ, voor de 281. Moet in het bezit zijn van rijbewijs B-E. Eventueel geschikt voor 65+er. Belangstellenden worden uitgenodigd om schriftelijk of telefonisch te solliciteren bij: R J groep b.v.. Verrtjn Stuartiaan 27. Postbus 4992283 EK Rijswijk. Tel. 070- 995350. BUITENHAVENWEG 132-140 SCHIEDAM TEL 010-268815 - 010-262203. Schiedam Een jaar lang volgde onze krant ettelij ke vergaderingen over 'de bijbel van het welzijns werk1, het sociaal-cultureel plan. Wij spraken erover met talloze Schiedammers en nóg doet die vreselijke term ons de rillingen over de rug lopen. Sociaal-cul tureel plan! Alsof de ganse bevolking er baat bij heeft, zo klinkt het. Welnu, dat klopt Het sociaal-cultureel plan gaat ie dere Schiedammer aan, straks, als het af is, want af is het nu na anderhalf jaar uiteraard nog steeds met Dat hoort niet bij belangrijke plannen. Toch. hoe belangrijk ook, de animo vanuit de Schle- damse burgerij voor de totstandkoming van het socu-plan was zwaar pet. Er waren vergaderingen tussendoor met een dikke tien bezoekers. Streefdatum, waarop het plan door de Schledamse gemeenteraad moet worden vastgesteld, is 23 juni 1981- Nog een flink half jaar gaat er dus over gepraat worden, fn het kader van de veelgeprezen inspraak. De pit, waaruit de vrucht moet groeien, is in 1980 een mager azuurblauw boekje geweest, getiteld 'Bijlage, behorend bij het raadsbesluit van 21 april 1980 inza ke de vaststelling van de procedure voor het sociaal- cultureel plan der gemeente Schiedam', een titel die meteen noopt tot lezen. Het verklaart voor een deel de magere belangstelling voer dat socu-plan. Zoals het ging, maakte dat azuurblauwe boekje een lij densweg naar de vergetelheid, en de aandacht voor het Grote Werk verslapte langzaam maar zeker. Moet dat nu zo blijven, terwijl elke Schiedammer er mee te maken krijgt? Wij vinden van niet. Uit al die vergaderingen en gesprekken tekende Kor Kegel daarom de belangrijkste punten op en het bleek zo waar voer voor krantenlezers te zijn. Vandaag het eerste deel van een sociaal-culturele serie. Er kan helemaal niets. Dat hoor je nu al een jaar lang. Als een vereni ging meer geld nodig heeft, als een stichting om een beroepswerker vraagt, dan kan dat dus mooi niet De vereniging en de stichting zullen nog even moeten wachten. Waarop? Het wachten is op het grote sociaal- cultureel plan. Dat is het belangrijkste plan waar Schiedam op bet moment mee bezig is, het moet eind 1981 in werking treden en het geldt voor meerjaren. Er zal pre cies in staan waaraan Schiedam behoef te heeft op het welzijnsvlak. Dat is meer dan een zak patat met mayo, Het is een heel breed terrein. Het strekt zich uit van Wim de Haan tot Rudolf Fitskie, van Harr Wiegman tot T clowntje Wou- di, van bowling Musis tot beiaardier De Jong en van een kinderboerderij tot de dames van de VIDO en de heren van de wao-werkgroep. En dan ben je er nog niet. Concreet, om een typisch welzijnswoord te gebruiken concreet gaat het om de sport, de recreatie, het club- en. buurt huiswerk, het opbouwwerk, creativi teitscentra, educatief werk, peuterspeel zalen, vormings- en ontwikkelingswerk, dans, muziek, zang, toneel en andere amateuristische kunstbeoefening en jeugd- en jongerenwerk. Met de natte vinger kan je dus zeggen: het gaat om zo'n 75.000 Schiedammers. Want ook verwoede tv-kijkers behoren tot de doelgroep. Al die aspecten van het sociaal-cultureel werk worden in Schiedam vertegen woordigd door tegen de 400 organisaties. Gert Mulder is ambtenaar op het Schie- damse stadskantoor. Hij zegt: „Wij heb ben de vergaderstukken steeds in 400- voud naar die instellingen gestuurd en nog eens een veelvoud daarvan aan al lerlei mensen. Stel dat elke instelling een bestuur heeft van ten minste drie personen, dan kom je in ieder geval op ruim 1200 direct bétrokkenen. Het is frustrerend om dan een vergadering mee te maken met maar twee bezoe kers... Dat is gebeurd!" Zuinigheid Er kan helemaal niets. Zolang het so ciaal-cultureel plan niet is gemaakt, met daarin een hele waslijst van activiteiten, is de gemeente uiterst voorzichtig met het geven van geld. De verdeling van de financiën dient nu al» vooruitlopend op het socu-plan, met grote terughou dend te geschieden. Er kan straks wel eens zoveel subsidie nodig zijn dat zui nigheid reeds nu met vlijt wordt toege past. Voorzichtig met subsidiëring, an ders zit je er straks moreel aan vast, is de gedachte daarachter. Er zijn uitzonderingen. VVD-raadslid Cor van Til borg sprak vorige week tij dens de begrotingsdebatten nog van 'de bombarie uit Schiedam-Noord waarbij men te hoop liep om een ieugdwerkster bij de SSSN aangesteld te krijgen. Dat is nog gelukt ook. De meerjarenbegroting van de gemeente Schiedam werd .ervoor aangepast. De aanstelling van Yvonne Heuvelman werd prioriteit, vooruitlo pend op het sociaal-cultureel plan. 't Is maar wat politiek belangrijk is. Maar door de bank genomen kan er dus niets. En het vermoeden bestaat dat Ben Hakkenbroek. chef cultuur-, sport- en jeugdzaken op het Schie- damse stadskantoor: „CRM realiseert zich niet wat het allemaal losmaakt..." Gert Mulder, ambtenaar CSJ: „Vrij williger moet optreden als accoun tant..." juist daarom de interesse vanuit de Schiedamse verenigingen, organisaties, stichtingen en werkgroepen voor de op stelling van het socu-plan totaal afwezig is. Wat zou je praten over een plan voor 1982, als 't je er alleen om gaat te trom melen in de Rijnmondband en er op het ogenblik toch geen trommel bijkomt? Wat zou je je druk maken over gemeen telijk beleid, als je er alleen behagen in schept te kleien in de kunstklas en de kunstklas toch al vol zit? door Kor Kegel Ben Hakkenbroek, chef van de gemeen telijke afdeling voor culturele, sport- en jeugdzaken: „Het komt erop neer dat wij hier op het stadskantoor moeten uit maken, wat bijvoorbeeld die majorettes gaan doen, hoeveel beentjes er in pak weg 1985 in de lucht gaan. Want zij zelf maken zich daar niet druk over. Ze pa raderen alleen. En logisch, ergens, daar gaat het ze om." Muiden „Je kunt van een hobbyist niet verlangen dat hij op treedt als accountant." Uit artikel en alle volgende In deee serie kwamen tol itud op basis van gesprekken, 41e in bet afgelopen jaar werden gevoerd met onder anderen It W. Posthoorn, yrctr houder van vorming en recreatie; G. Mulder en B. J. M. Hakkenbroek. gemeenteambte naren; L. Her-wij, directeur federatie van in stellingen voor soeUal-caltureel ft en sa menlevingsopbouw; C. 3. P. de Graaf f. voor- Ui ter bewoaersvereniginff Schiedam-Cen trum en Ud Schiedamse Gemeenschap; 3, Zwart, bureau alternatieve hulpverlening fBAH); B. M. J. Savelsbergh, secretaris «lichting maatschappelijk werk Schiedam; 3. 3. van der Horst, polemist; CltM; POOK; en voorts op grond van Hen (allen vergade ringen van diverse Instanties, verslagen en rapporten. Frustralie De motor achter de sociaal-culturele plan voorbereiding is Herman Post hoorn, wethouder voor vorming en re creatie. Volgens Mulder gooit Posthoorn er de meeste energie tegenaan en staat juist de wethouder erop dat er zoveel vergaderingen worden belegd over de hele welzijnsplanning, „Als je dan veel werk verzet en je werkt soms tot diep m de nacht door het is voorgekomen dat wij één uur per nacht geslapen heb ben, om dat azuurblauwe boekje op tijd bij de drukker te krijgen dan is het soms frustrerend dat je een zaaltje afhuurt voor één mevrouw. Eén be zoekster voor zo'n avond over het so ciaal-cultureel plan. En die vrouw kwam nog te laat ook. Dat is toch te leurstellend? Je wilt tenslotte resultaten zien." Vooropgesteld: de gemeente haalt zich niet zelf die frustratie op de hals. Het sociaal-cultureel plan is geen ei, dat Posthoorn zo graag wil leggen. De Ne-, dcrlandse gemeenten zijn daar door het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk (CRM) toe ge dwongen. Hakkenbroek: „Het is een goede zaak het welzijn planmatig aan te pakken, dat staat buiten kijf. Alleen is het voor de meeste gemeenten moeilijk gebleken de CRM-termijnen te halen. Het plan had I januari klaar moeten zijn. Een jaartje uitstel zou niet weg zijn. Men realiseert zich bij CRM te weinig wat 't losmaakt bij de gemeenten. Wij moeten er hard tegen aan. Wij moeten ermee de boer, op." Muiden „De insprekers die er dan wa ren zeiden over dat korte tijdsbestek: ja, jongens, waar zijn jullie nu helemaal mee bezig? Dat kan toch nooit? Oefen druk uit op CRM op uitstel te krijgen!" Streefdatum voor de gemeenteraad is nu volgens het azuurblauwe boekje 23 juni 1981. Ook Vlaardingen heeft dezer dagen bij CRM om uitstel gevraagd. Decentralisatie De Nieuwe Planning, die CRM voor staat, is een beginsel van de gewenste decentralisatie van bevoegdheden. Dat betekent niet meer dan dat de gemeente het werk mag gaan doen, waar CRM in de eerste plaats geen zin meer in heeft en in de tweede plaats geen tijd meer voor kan maken. Het stikt in Rijswijk van de rijksambtenaren, maar zij lopen elkaar in de weg. CRM kan zich niet meer door de dikke brij van gemeente lijke subsidieaanvragen heen werken en met de botte bijl is men bomen gaan hakken am het bos weer te kunnen zien. De .'rijksbijdrageregeling voor so ciaal-cultureel werk' gaat aldus worden toegepast: een gemeente zet voortaan zelf maar op een rij wat zij aan welzïjn- sactiviteiten in huis heeft en in welke volgorde van belangrijkheid deze gesub sidieerd kunnen worden. Als een ge meente dat nu zelf doet, is CRM daar mooi vanaf. Hier zit een addertje onder het gras: CRM blijft zich er namelijk wel degelijk mee bemoeien en kan straks veel gemakkelijker zeggen dat er voor iets geen geld is. Immers, zij krijgt een totaaloverzicht van de activiteiten op een presenteerblaadje, in plaats van lukraak subsidieaanvragen die zich op het ministerie in Rijswijk opstapelen. Het is dan veel eenvoudiger voor CRM om de rijksbijdragen aan gemeenten te verdelen. Voor de gemeenten betekent dat, als zij tenminste voor een grote bij drage in aanmerking willen komen, dat zij snel moeten werken aan dat sociaal- culturele plan en dat dit plan ér zo doorkneed en degelijk uit moet zien. Dan lijken de activiteiten in die ge meente heel voornaam en dat kan CRM wel waarderen. Maar versterkt dat nu de democratie? Op het stadskantoor aan de Emmastraat in Schiedam vrezen de ambténaren van niet. En nog wel meer betrokkenen houden hun hart vasL Daarover gaat deel twee.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 5