¥l m Dierenarts P. Vingerling zoekt het in andere richting Op afspraak - - Gering geldbedrag Humane homeopatie Ontwikkeling 'Homeopathie: geneeswijze waarmee je besmet raakt' Berkel en Rodenrijs P. Vingerling (30) uit Berkel en Rodenrijs behandelt de zieke dieren uit z'n prak tijk op verzoek van de eigenaren heel anders dan zijn collega-dierenartsen dat doorgaans doen. Hij doet aan homeopathie, een geneeswijze die in veel gevallen lijnrecht tegenover de moderne en meer gebruikelijke staat: Allopathie. Hij gaat met deze methode echter wel onder bepaalde vporwaarden aan de slag; de huisdier- en vee-eigenaren die bij hem aankloppen, moeten er achter staan, er ver trouwen in hebben. in z'n geheel kar» uitbannen", verzekert de Berkelse dieren arts. „Want ja" zegt de Berkelse d renarts, "af en toe.. Mensen o,t hier binnenstappen en roepen: Ik heb gehoord dat u iets met kruiden doet. Dat wilde ik ook eens laten doen bij m'n huisdier. AI die chemische rotzooi is niks voor dat beest. Uiteindelijk zijn dat de gevaarlijkste mensen voor een nieuwe richting in de geneeskunde. Mensen die radi caal omslaan zonder dat ze we ten wat homeopathie dan eigen lijk wel inhoudt. Bij de eerste de beste teleurstelling loopt dat soort mensen het eerste weg en gaan weer even hard met de an der kant mee. Wat ze voor van daag als iets geweldigs ervaren, is morgen waardeloos. Dat zijn mensen zonder positieve opstel ling en bij hen ga ik dan ook meestal niet over tot homeopa thische behandeling..." P. Vingerling, die in 1973 in Utrecht is afgestudeerd aan de faculteit der Diergeneeskunde, werkt ai sinds twee jaar in Ber kel en Rodenrijs. Zijn praktijk. voornamelijk voor huisdieren en kleinvee, is gevestigd aan het Berliozplein. Voor zover het mo gelijk is, behandelt hij de dieren homeopathisch, wat op afspraak gebeurt. Niet in alle gevallen kan hij tot homeopathische beh'an- deling overgaan. Dat hangt niet alleen af van de wens van de ei-- genaar, maar ook nog eens van de ziekte waaraan het dier lijdt. „Je hebt ook situaties waarin je met je rug tegen de muur staat. Gevallen waarbij geen gewoon middel (allopatisch, red.) helpt. Dan probeer je zonder meer de homeopathie. Bij twijfelgevallen pas ik uit voorzorg twee genees middelen toe. Aan de reacties van het dier merk ik wel wat het snelst werkt". „Maar geneesmiddelen die in de moderne geneeskunde worden gebruikt camoufleren meestal alleen maar de symptomen. De ziekte wordt ermee onderdrukt en komt dan vaak met bijver schijnselen in chronische vorm terug. Met een homeopathische behandeling kom je vaak tot in de kern, waardoor je een ziekte Wat houdt het in, homeopathi sche behandeling? „Het is in ie der geval heel anders dan krui- dengeneeskunde. Dat wordt vaak verward", aldus Vingerling. Bij de homeopathie komt het erop neer, dat wordt gestreefd naar genezing van een ziekte door zeer kleine doses toe te dienen van middelen die bij een gezonde dezelfde ziekten kun nen verwekken. Daarbij wordt uitgegaan van het principe „Een ziekte wordt door een sterkere gelijksoortige ziekte verdron gen". Na hpt verzamelen van de symp tomen van de ziekte bepaalt de homeopaat het geneesmiddel dat uiteindelijk moet worden ge bruikt. „De homeopathie be- door Anton Stig perkt zichniet alleen tot de krachten van een patiënt, maar probeert zoveel mogelijk bege leidende verschijnselen erbij te betrekken, die in de moderne geneeskunde vaak als onbelang rijk worden afgedaan. En als je dan het geluk hebt dat'er veel symptomen aanwezig zijn, kun je Je diagnose eerder stellen dan wanneer er weinig zijn. Daarom is het ook zo belangrijk dat de mensen hun dier door en door kennen. De allerkleinste details i s r, De relatie tusser. «aas en huisdier speelt een voorname rol bij de homeopathie. De baas moet de arts Immers alles kunnen vertellen over het karakter ot de gewoonten van het dier. vertellen", legt de Berkelse die renarts uit. Zo gebeurt het vaak dat een huisdiereigenaar, die Vingerling raadpleegt, een volledig boekje opendoet over het gedrag van z'n huisgenoot sinds en voor het intreden van een bepaalde ziek te. De hond ligt bijvoorbeeld graag In de zon, kan moeilijk te gen het alleen zijn, zoekt bij zon neschijn juist schaduw op, houdt er niet van om aangehaald te worden, noem maar op. „Juist de mentale eigenschappen van het dier zijn belangrijk voor de keuzé van een geneesmiddel. Aan de hand van de voor mij herkenbare symptomen, moet ik immers een passend genees middel vinden", aldus Vinger ling. De geneesmiddelen op zich hebben één ding gemeen: Ze bestaan voor het merendeel uit trapsgewijs verdunde stoffen (oertincturen uit plantendelen of andere stoffen) die voornamelijk met alcohol worden bereid. „Ge- potentieerde stoffen,,, noemt men deze in de homeopathie. Stoffen die afhankelijk van de gewenste sterkte met alkohol worden geschud tot Jagere, mid delbare of hogere potenties. „Als je het goed doet, kun je met een gering geldbedrag aan medicijnen een ziekte genezen. Je bent over het algemeen al leen intensiever met een patiënt bezig", aldus de dierenarts, die daarmee nogeens doelt op de waarde dis hij hecht aan het uit voerig beluisteren van de neven verschijnselen van de te behan delen ziekt patiënt. Zoals dat bij de moderne geneeskunde vaak wel het geval is. gebruikt hij nooit anti-blotica voor wondge- nezlng en napijn bij een opera tie. „Voor de operatie krijgt de patiënt {lees: het dier) altijd eerst een paar druppels. En de wer king daarvan is soms ongeloof lijk. Anti-biotica doodt alleen de eventueel aanwezige kiemen, maar de genezing zelf doet 't niks. Bij een homeopathische geneeswijze wordt 't lichaam meer -gestimuleerd zelf wat te doen". Vingerling behandelt de dieren In principe dus alleen homeopa thisch op afspraak. Toch wil het ook nog weieens gebeuren, dat 'n eigenaar, die 'n gebruikelijke geneesmethode verwacht, na een gesprek met Vingerling uit eindelijk kiest voor een homeo pathische behandeling. „Als ik een huisdiereigenaar vertel over de homeopathie, merk ik vanzelf wel aan de reactie of'ie er mee instemt. Nogmaals, als'ie onge ïnteresseerd is, begin ik er niet aan en behandel allopatisch (volgens de moderne genees kunde, red.). Je hebt ook men sen die na zo'n gesprek schou derophalend kunnen zeggen: „Kan me niet schelen welke u kiest, als m'n hond of kat maar weer zo snel mogelijk beter is". Kijk, da's voor mij al geen posi tieve benadering. Maar je hebt gelukkig ook mensen die enorm gemotiveerd zijn. Die leven heel anders. Die zien ook aan een beest wat het mankert. Die mer ken niet alleen van 't dier dat'ie z'n bak met voer al een tijd niet leeg maakt", vertelt de dieren arts uit ervaring. „De homeopathie voor dieren kun je niet los zien van die voor de mensen. Alles wat er tot nog toe is bereikt In de diergenees kunde, is direct afgeleid van de humane geneeswijze", bena drukt de Berkelse dierenarts. Ook bij de „humane homeopa thie" moet een patiënt da arts soms schijnbaar overdreven de tails vertellen over een kwaal en de reactie van het lichaam daar bij. „Het is vaak voor een mens al moeilijk om de lichamelijke klachten onder woorden te brengen en te localiseren. Kun je nagaan hoe moeiiijk het is om dat voor een dier te vertalen. Nogmaals, als er geen funda ment is, begin ik niet aan home- dpathlsche behandeling. Want de gegevens zijn onmisbaar..." De Berkelaar vindt dat de home opathie bij zijn collega's uit de „normale" medische wereld in het verdomhoekje zit. „Voor de meeste medici komt homeopa thie ais gek over. Er zijn ook veel jaargenoten van me, me niet meer begrijpen, nu ik ho meopathische richting ben uitge gaan. Je voelt een contactstoor nis. Beoordeling is voor hen er gens onmogelijk geworden, 't Gevolg van het niet kunnen be oordelen en toch een mening willen geven, leidt meestal tot een afweer-reactie. Want stel je voor dat homeopatische behan deling inderdaad beter blijkt te zijn..." De studie rond de homeopathie is nog steeds in ontwikkeling sinds de invoering ervan door Samuel Hahneman rond het jaar 1800. Sinds die tijd zijn ook tal van boeken over dit onderwerp verschenen. Omdat in Nederland geen universitaire opleiding in de homeopathie bestaat, moet de dierenarts het voor wat z'n kennis betreft vooral hebben van cursussen die er op dat ge bied worden gegeven. En na tuurlijk ook door het lezen van boeken en tijdschriften. Boven dien verslindt hij bijna elk bin nen- en buitenlands vakblad, waarin iets staat over homeopa thie. In de praktijk werkt hij vrij wel altijd met, een handleiding voor het gebruik van homeopa thische geneesmiddelen. „Want 't veld dat de homeopathie be strijkt is oneindig groot. De mo gelijkheden zijn tot in het onein dige. Er zal ook nooit iemand zijn die zegt: Ik beheers de ho meopathie, Da's onmogelijk, 't Belangrijkste bij de homeopathie is, dat je vraagtekens leert zet ten bij „zekerheden" in de allo pathie. Hoe meer kennis je hebt, des te meer kun je bereiken. De Bij een operatie gebruikt de Be rkelse dierenarts nooit anti-bioti ca. „Anli-biotica doodt alleen de eventueel aanwezige kiemen, maar aan de genezing zelf doet 't niets". enige grens die je niet over komt, is de grens van je eigen beperktheid.." De dierenarts heeft zich, zegt hij, geheet op de homeopathie ge richt omdat hij de resultaten er van aan den lijve heeft onder vonden in militaire dienst. „Ik had buikklachten. Nadat ik van top tot teen was onderzocht kreeg ik medicijnen, maar de klachten bleven. Tenslotte heb ik toen een boek over homeopa thie doorgebladerd en koos daaruit geneesmiddelen voor de kwaal die ik dacht dat ik had. 't Hielp zeer acuut. Dat pakte me. En als je er eenmaal tegen op bent gelopen, laat 't je niet meer los. 't Is iets waarmee je besmet raakt. Je krijgt een andere kijk op het ziek zijn en genezen. De resultaten die je boekt stimule ren je vanzelf om ermee door te gaan..." „Voor de operatie krijgt het dier altijd een paar druppels. De werking daarvan is soms ongelooflijk", al dus dr. Vingerling, op de foto bezig met voorbereiden handelingen (scheren van de vacht) voor het maken van een keizersnede bij een poes. yïj^&z'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 6