iXTIi IJ i fcïv ipt'v lIMiJÏÏËa. 'WmËÈ> maandag 1 december 1980 VD/SC/WW Foto 1 i Foto 3 f£y}&T Vv-<&ï-' 1 *-*V/sC»***"* 't Westland vanaf het water "Westland Varend op de Noordzee, in de richting van de Nieuwe Waterweg, destilleren zich uit de verre kustlijn langzaam maar zeker de glooiende duinen die het Westland afschermen tegen de zee. Het is of ze omhoog komen vanuit de horizon. Een lage duinenrij weliswaar, maar toch een markant en vertrouwenwekkend beeld. Het enige waaraan men kan zien dat achter die kust het Westland ligt, is de toren van Monster. Een robuust bouwwerk dat al zo'n vijfeneenhalve eeuw een baken voor de scheepvaart is. Maar over het Westland bekeken vanuit de Noordzee, gaat dit verhaal dit. 't Westland vanaf het water wil zeg gen: de streek bekeken vanaf een andere plaats dan gebruikelijk. Niet vanaf de autowegen of fietspaden, maar varend in een kano over de min of meer in onbruik geraakte waterweggetjes waaraan het West land zo rijk is." Peddelen over de veilingvaarten en tuinderssloten, boezemwateren en kanalen die voor de handel eens van belang waren, 't Westland zó bekeken geeft een heel andere kijk op al die dingen die we dagelijks waarnemen. Vaak een heel charmante kijk. Je staat er van versteld hoeveel idyllische plekjes er verscholen liggen tussen de vele duizenden vierkante meters glas. En dat door alleen maar even van het asfalt af te wijken. Het voorjaar is een uitgelezen jaar getijde om dat alles eens te gaan zien. Het voorjaar met al het ontlui kende groen, bloeiende bomen en struiken, jong leven en een voor zichtig zonnetje. Het meest ideale vervoermiddel om de Westlandse wateren in alle rust en met het eigen tempo te bevaren, is de kano. Zo'n oersimpel en wan kel beetje boot waarin men in feite met het achterwerk onder de water spiegel zit en dat met eigen energie voortbewogen moet worden: ge zond, goedkoop en milieuvriende lijk. •De reis Het is klokslag half zes in de och tend en hoewel de zon nog niet is ontwaakt, belooft het een mooie dag te worden. Bij de Oranjesluis laat ik de boot in het water zakken, stap er zelf achteraan en begin aan een soort Westland marathon, die me langs de Maasdijk en achter de Heenweg langs naar de Waalbrug voert. Vandaar de Poel watering op, tussen 's Gravenzande en de Plas van de Vier Winden door naar de Gantel, langs de oude veilingen Zwartendijk en Poeldijk richting Wateringen. Dan rechtsaf naar Kwintsheul en via de Lange Wate ring op het Woudt af. Achter het Woudt naar rechts de Zweth op, dan de Monster Watering, langs de Oostbuurt naar De Lier, terug op de Zweth en vandaar de laatste kilo meters naar Westerlee en terug bij de Oranjesluis. In feite zou het een enorme, wat hoekige cirkel rondom Naaldwijk worden, de torens van deze plaats zou ik dan ook regelmatig aan mijn rechterhand terug zien, uitstekend boven het in de zon schitterende glas van ontelbare kassen. Het belooft een heerlijke tocht te worden. De auto blijft eenzaam ach ter als ik van de „kade" bij Oranjes luis wegvaar, de brug onderdoor en de kolk oversteek. Het watertoren tje ligt nog weggedommeld in de schemering (foto 1). Over het water staat een zacht briesje die het spie gelgladde oppervlakte licht doet rimpelen. Op de Maasdijk dient 2ich een enkele vroege automobilist aan, verder alleen de vrede van het och tendgloren en vele zingende vogels. r.SS'ir f i T, V.<V: MÉÉ? '-i Het eerste gedeelte van de kano-trip langs de Maasdijk is bijzonder mooi. De wilgen onderaan de dijk staan op hun kop in het water, roerloos- (foto 2). Een broedende fuut be weegt zenuwachtig haar sierlijke kopje heen en weer als ik aan de overkant langspeddel. Met het toe nemende licht worden de oevers steeds groener en aan de walkant scharrelen eenden en waterhoentjes bedrijvig in het riet. Wel een heel andere ervaring voor de dieren dan wanneer ze door een auto over de dijk worden gejaagd! Kassengebied Waar de vaart naar rechts het kas- sengbied indraait, weerspiegelt de in de bocht staande bunker zich hard en vierkant in het water (foto 3). Het lijkt alsof het betonnen bouwsel nog steeds waakzaam is. Een reiger staat bewegingloos op de oever. Als ik dichterbij kom, wiekt hij met trage vleugelslagen weg, de net opgekomen zon tegemoet. Achter de Heenweg verbreedt het water zich tot hier en daar een dub bele breedte. Eenden, fuuten en an dere watervogels zwemmen in klei ne eskadertjes door het morgenlicht, sommigen met het piepend grut dicht achter zich aan. Bloeiende boomgaarden sieren de oevers met rose en witte bloemen; op enkele plaatsen wijken de kassen uit elkaar en zijn schapen en geiten bezig aan hun ademt- Het geheel ademt een sfeer van ryst en vrede: 't Westland op zijn best. Maar niet overal. In het bochtige stuk voor de Waalbrug drijft afge werkte olie op hel water en worden de oevers bevuild door smerige en rommelige toestanden. Bij de brug zelf echter is het weer opgeklaard. Veel bomen die veelal zwaar met hun takken over het water hangen (foto 4), daaronder bloemen die sterk in contrast zijn met hun groe ne omgeving. Eenmaal de brug on derdoor gaat het verder, richting 's Gravenzande. Een korte bocht naar rechts, gelijk weer links, nog een bruggetje (van het Boomgard- spad) en dan de Poel watering op. Als de zon wat hoger komt, zie ik op de linkeroever mijn eigen scha duw meepeddelen. Herkauwende schapen staren me nieuwsgierig na. Op de kant mooie bloementuinen met helgele bremstruiken die met hun twijgen in het water hangen. Recht vooruit doemt de toren van Monster op en na verloop van tijd volgt rechts de Plas van de Vier Winden, een kleine rimpelende wa tervlakte waarin borden vertellen dat het verboden is er te zwemmen. Botulisme! Vanaf de peddel waaien -•dryppels water in m'n gezicht, ik eg ze zorgvuldig weg. Troep Tegen zeven uur gaat het de gantel op. Pal tegen de zon en wat lichte stroming in. Het licht is verblin dend en wordt nog versterkt door het weerspiegelende water. Op de linkeroever is het een troep: pokda lige optrekjes van alle mogelijke materialen, meestal afval, schuurtjes van afbraakhout hangen en leunen van levensmoeheid tegen elkaar aan. In het water stukken „drijf hout". Maar anderzijds overspannen ook schilderachtige bruggetjes de Gan tel. Kleine paadjes verliezen zich in de groene oevers. Een scheepswerfje ligt stil te genieten van z'n zondags rust. Tussen muren van glas peddel ik richting Zwartendijk, de weg onder door en langs de vroegere veiling naar Poeldijk, Oude binnenschepen liggen na een werkzaam leven met pensioen langs de wal. Hier en daar staat tussen de caravans verscholen een caravan met gesloten gordijn- bes. Om half acht 's morgens zie ik de eerste mens: een man die z'n bees ten voert. De rest van de wereld lijkt nog uren in slaap te blijven. Bij het naderen van Poeldijk doemt ook de Bartholomeuskerk op boven de glazen stad. Even later wordt mijn oog getrokken door een aantal wa renhuizen waarin een bijzonder ge was in volle glorie staat te pronken: caravans. Foto 4 Foto S

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4