SPORt Ursus en SCO'63 blij* ven steken Zwaluwen-Quick Boys 0-2: :wik >FC: SPÜRTKÜRÏ Excelsior 20 geen ™.van E*cel- bedreiging voor Fortuna Belangrijke zege Wmw^mm srkt 'hterstand ;g verdiende rinst ilflfa s^.f-ËL^&e:-... Leen Pijpers: 'DOPINGCONTROLE EEN LACHERTJE' Peter Sonneveld ten onrechte eruit Je^eert, LeeS maandag 1 december 1980 VD/SC/WW r-/$m F outen spanning en spektakel door Fuud Bijl Wim S tos velaar was een positief punt bij Zwaluwen. Zijn Inzet in de korte boek zal echter worden gestopt. Vlaardingen Trainer Arie Lagendijk van Quick Boys moet zich het laatste kwartier van de tweede helft tegen Zwaluwen hebben zitten verbijten op de bank. Kans op kans kregen zijn spelers, maar het wilde maar geen 0-2 worden. Pas enkele minuten voor het einde was het dan Martin van der Plas, die de verlossing bracht. De toeschouwers ondertussen genoten van het spektakel, dat de wedstrijd Zwalu wen-Quick-Boys vooral in de tweede helft bood. man Ab Nijgh. Er waren toen nog geen tien minuten ge speeld. Zwaluwen-trainer Hans Corveleijn: Een geluk kige goal, zonder meer. Maar ja, het bracht natuurlijk wel de nodige rust in het spel van Quick Boys". De gasten had den nu het geluk, dat Zwalu wen vorige week kende, toen Twee ploegen, die volledig op de aanval speelden en die el kaar daar in een waar fouten - festival ook de ruimte voor ga ven. Het Katwiikse Quick Boys kwam al vlot op voorsprong. Een vrije trap van aanvoerder Nico Kuyt belandde via de Vlaardinge muur achter doel- [rdingen - Ondanks dat I/IK de gehele wedstrijd btere ploeg was, heeft het redstrijd tegen HWD niet lien winnen. RKWIK lit blij zijn met een punt, pt de Vlaardingers twee- I een achterstand weg Iten werken. In de eerste 1 kwam HWD na vijftien ■ten op een 0-1 voor lig. Na de thee zorgde Pe- |e Witte voor de gelijkma- |l-l. RKWIK leek de wed- I nu naar zich toe te gaan ken, maar HWD kwam |en gelukkig doelpunt we ll op voorsprong. De bal namelijk na een corner I HWD niet goed wegge- It en belandde uiteindelijk ft doel. RKWIK kón toen feuw beginnen en het was de Groot die voor zorgde Ir een punt in Vlaardingen VlaardingenVoor de eerste maal werden de Zwaluweni pelers André Veelda, Aad Biesheuvel en Leen Pijpers gecon fronteerd met een doping controle na afloop van het duel met Quick Boys. De spelers moesten hun plasje afstaan aan doktor Bert Elzerman, die de ver zegelde urine naar de Rijksuniversiteit van Nij megen verzond. Elzerman: „Daar wordt hij dan op stoffen onderzocht. Het is door Emlle Schelvis slechts bij wijze van test om eens te kijken of er überhaupt wat gebruikt wordt in de voetballerij. Er zijn geen strafmaten en er is geen publicatie van de resultaten'*. „Wat een onzin", recla meerde Leen Pijpers, zelf onderzochte maar ook be voegd arts, „Iemand die aan astma lijdt en. ge-' woon voetbalt, gebruikt pretnison. Dat is een bij wielrennen zware doping. Zou zo'n voetballer dan ineens doping pakken. Ze hadden het beter bij Beï- gië-Nederland kunnen doen". Leen Pijpers was duidelijk geïrriteerd, om dat de rollen in het elftal nog steeds niet zijn inge deeld, zoals hij dat zou willen. „Ik hou m'n mond, anders ben ik weer de ge beten hond", was het al leszeggende commentaar van tie spelmaker, die in bet verleden voor menig succesvolle vrije trap borg stond, maar daar nu iedere keer in het veld met medespelers om moet vechten. Die situatie, plus het feit, dat trainer André Corve leijn het elftal na een en kele weifeling door el kaar gooit, maakt de posi tie van Zwaluwen nauwe lijks rooskleurig. Een strijd om de bovenste plaatsen zit er niet meer in en hoewel de ploeg ei genlijk teveel kwaliteit herbergt om straks om de degradatieplaatsen te moeten gaan vechten, moet er zonder een vaste lijn toch serieus rekening mee worden gehouden. dam - SFC heeft een ver- be 3-1 overwinning be ll op Meeuwenpïaat. De fedammers namen in de llfde minuut de leiding, 1 Frans Lansbergen op de Irflank soleerde en een pet op het hoofd van Jim I mikte. De laatste kopte [ie onderkant van de lat Ed van Dillen veroor- in de dertigste minuut fetrafsehop, waaruit Meeu- blaat gelijkmaakte. I bleef ook in de tweede de aanvallende ploeg, ben in de twintigste mi- J tot een vrije trap van Jan lendiek leidde, die niet werd weggewerkt en de voeten van Rinie |ren terechtkwam. Deze •erde de doelman met een [2-1. Jim Kars kopte uit poekschop van Knen van len opnieuw raak, waar- Ide marge tot 3-1 werd op- (erd. loïgens Mart Smeets van io Sport scoorde Kieft Ajax het enige doel- in het duel Amersfoort- ble Schiedammers waren naar Amersfoort gevolgd, klve particuliere wagens, |n er twee bussen van ge- met junioren alsmede een |ngcar van de supporters- niging. f stand in de strijd om de de periodetitel is: Haar- |5-1Ö. SW 6-9. FC Den 5-8, FC WV 5-8, FSC DS'79 6-7 en Eindhoven 4- It aan de rust (0-0) heeft I SVV het aardig kunnen [erken tegen jong Telstar, na stortte het team hele- L. in. Het werd maar liefst |voor de Umonders. De sdammers maakten ont- nd veel fouten., vooral de Ing 'ass slechts verzorgd, p verzoek van Hermes is de oefenwedstrijd te- hhet Delftse DHL niet begaan. De Schiedammersu "~i teveel basisspelers. SchiedamSCO'63 stond voor de zware taak om koplo per Ursus op eigen veld te kloppen teneinde de eigen derde plaats niet te verliezen en indien mogelijk te ver stevigen. Dat lukte uiteindelijk niet, net zo min als het de thuisploeg lukte de volle buit te bemachtigen. 1-1 was het resultaat van tweemaal drie kwartier zwoegen in de vierde klasse. De ploeg uit Spijkenisse begon de wedstrijd met een stevig aanvallend concept, dat een snelle openingstreffer moest opleveren, maar het gemis van de geschorste Dick van Ooijen die z'n laatste wedstrijd 'uitzat' deed zich gelden door het uit blijven van deze belangrijke goal. Het was Ursus dat wel in staat bleek als eerste te scoren mid dels een doelpunt van Sjaak van Nieuwstraten die een di recte vrije trap in de rechter kruising deponeerde. De 'straf* was het gevolg van een hands bal van laatste man Frans Sluis, Doelman Jan Zwano- veld beging vervolgens de gro te fout om achter z'n muur op te stellen en zette zich zo bij voorbaat in een minder kans rijke positie: 10. De SCG-aanval had het in die eerste helft bijzonder moeilijk tegen het sterke centrale ver dedigingsduo van Ursus Wil Scheepbouwer en Henk van Loenen en de geconcentreerd keepende Rob Hoppe. In ^c overgang van de verde diging naar de aanval moest de Ursus-ploeg het afleggen tegen SCO. Het gemis van Cock Zeij bij de Schiedammers gaf SCO-middenvelder Jaap Rietdijk de gelegenheid om uit te groeien naar grote hoogte. Na de hervatting bleef SCO aandringen teneinde de gelijk maker te forceren, maar ook nu weer bleek de Spijkenisser- aanval tc beschikken over on voldoende scherpte om de ge creëerde kansen doeltreffend af te ronden. Met nog een half uur te spelen kreeg SCO als nog de beloning voor het ver toonde wilskrachtige zoeken naar de aansluitingsgoal. Lex Rapmund scoorde vanaf een twintig meter nadat vlak voor hem in dezelfde aanval Joep Goedendorp en Hans Bank hun kans hadden laten liggen. Kat en muis Hierna^was het Ursus, dat fel ten aanval trok om alsnog aan de stand verplicht de partij in winst om te zetten. Sjaak Nieuwstraten had pech, toen een weer directe vrije trap van hem net aan de verkeerde kant van het 'houtwerk* be lande. Verder bleef hef. een spel van kat en muis met Ur sus als aanvallende kat en SCO als het muisje. SCO besloot een einde aan dit spelletje te maken door links buiten Henk M is een kwar tier voor tijd in te wisselen te gen Cor Westdijk teneinde er zelf met de punten vandoor te gaan, maar ook deze verande ring bleek geen verbetering met aanzien tot het verdere scoreverloop. Beide ploegen bleven in die slotfase katachtig jagen op de 'verlossende' twee de goal maar zo vlak voor Sin terklaas bleek de koek reeds op te zijn. Waarschuwingen waren er als vroegtijdige 'surprise' tot drie maal toe voor SCO. Ursus stond bij het uitdelen van deze bittere voetbal- 'lekkernijen' duidelijk achteraan. Jaap Riet dijk, Hans Bank en Maarten Broerse kregen achtereenvol gens van de scheidsrechterlij ke roede wegens aanmerkin gen op de leiding, spelbederf en het plegen van ongeoor loofde handelingen jegens spe lers van de .tegenpartij. Jos Passenier in een vreedzaam duel met Henk van Loenst. hee! Fortuna dat gisteren deed, de SchiedamExcelsior '20 is in de thuiswedstrijd tegen kop loper Fortuna Vlaardingen nimmer een echte bedreiging ge weest Terwijl het voor de Schiedammers toch min of meer de laatste gelegenheid was om nog enigzins de aansluiting naar boven te behouden. Zelfs raet tien man had Fortuna met die Excelsior geen problemen, en de 1—3 overwinning was dan ook verdiend. Dat Fortuna vier van de zes kwar tier met tien speelde, kwam omdat Peter Sonneveld uit het veld werd gestuurd. De 'rode kaart* voor Sonne veld viel in de 3lste minuut van de eerste helft, op een mo ment dat de stand nog 00 was. Sonneveld had in duel met Clarijs een overtreding veroorzaakt, waarvoor arbiter Baak ook had gefloten. Terwijl Clarijs Sonneveld over de bol aaide, tilde de lange Vlaardin- ger zijn been op. Wat door scheidsrechter Baak als een trapppende beweging werd ge zien. De Lierse leidsman wen ste de strijd niet te hervatten, eer Sonneveld het veld had verlaten. Een uiterst dubieuze beslissing, die bij vriend en vijand verbazing opriep. Son neveld zelf: "Ik tilde alleen mijn been maar op. Het was beslist geen trappende bewe ging". Trainer Jan Postuma wond zich aanvankelijk nogal nijdig om het voorval op. "Er was toch niets aan de hand. Het is een lachtertje om ie mand er voor zoiets uit te stu ren". Bijval was er voor Posterne van collega Piet Roozen. "Dat was werkelijk een belachelijke uitwijzing", aldus de Schie- damse oefenmeester. Overi gens deed arbiter Baak nog meer van zich spreken, want bij Fortuna ging Henk van Uitert wegens praten op de bon, terwijl bij Excelsior Eric Gudde zelfs een heuse gele kaart kreeg voorgehouden na een overtreding op Ger Don. Pas in de tweede helft werd goed duidelijk, dat Fortuna met tien man toch niet kans loos was. Integendeel, de Vlaardingers trokken de wed strijd meer naar zich toe. "Dat is dan het effect van als je met tien man verder moet", zo leg de Postuma uit "Het was een stimulans voor het elftal om toch een goed resultaat te be halen". Piet Roozen noemde het evenmin een voordeel te gen tien man verder te moe ten. "Die tien zijn dan wel al lemaal bereid ora vier stappen harder te doen". Een van die snelle Vlaardingers was Ger Don, die in de vijfe minuut na rust langs Hans Smolders glïp-t te. Strafschop Ten koste van een strafschop hield doelman Jan van Veen de freïe spits staande, waarop Run Berveling de toegestane strafschop hoog en hard ver zilverde: 01. Diezelfde Ber veling tekende in de 21ste mi nuut ook voor 02, toen, hij een vrije trap van Cees van der Lugt oppikte en van dicht bij niet miste. Fortuna, dat na de rust Joop Bouwman in de goal had voor de geblesseerde Remy Leerdam, speelde toen een gewonnen wedstrijd. Met Ger Don en Ron Hofman had Fortuna daar ook de uitgele zen spelers voor. Die had Ex celsior gisteren te weinig, al kwam het tien minuten voor tijd toch nog op 12. Na een hakje van Clarijs schoot de net ingevallen Remco Spruit Blee- ker hard in. Het sprankeitje hoop dat Excelsior toen nog zag, werd vijf minuten voor tijd weer de bodem ingeslagen. Met weer zo'n typische Fortu na goal. Ger Don, aangespeeld door Marie Visser, was sneller dan Rob Glimmerveen en Paul Stuy én liet ook Jan van Veen geen kans: 13. het tegen Vitesse Delft na en kele minuten al 2-0 was. Na de vroege openingstreffer toonde Quick Boys zich de ge- routineerdere ploeg. Rustig vingen de Katwijkers de aan vallen van Zwaluwen op, om vanuit de verdediging rustig te gaan bouwen via het sterk be zette middenveld. Het gevaar moest dan vaak komen van Kees van Rooyen, zaterdag de beste man van het veld. Tot tweemaal toe was hij dichtbij een treffer, na met zijn prach tige kapbewegingen de hele Vlaardingse defensie die ver keerde 'kant opgestuurd te hebben. Aan de andere kant waren er ook kansen voor Zwaluwen, Wim Stoevelaar kopte echter vrij voor de uitstekende inval ler-doelman Floor Schaap over en Gertjan Bezemer zag zijn schot gekeerd. Over het algemeen hadden de Vlaardin- gerse aanvallers echter grote moeite op los te komen van hun directe bewakers. Beze mer en Stoevelaar konden nog weieens een enkele keer los komen, maar spits Dick Schouten lukte het helemaal niet. Niet eenmaal kon hij ge vaarlijk worden. Dat lag overi gens nog niet zozeer aan hem. als wel aan het spel van zijn medespelers. De opdracht waarmee Corve leijn in de tweede helft zijn spelers het veld in stuurde was vrij simpel. „Proberen zo snel mogelijk gelijk te maken en mocht dat een kwartier voor tijd nog niet gelukt zijn, dan achterin één tegen één spelen en alles op alles". Snel gelijk maken was er voor de Vlaar dingers echter niet bij, hoewel Wim Stoevelaar, als handige rechterspits, in de derde mi nuut wel vlakbij 1-1 was. Hij veranderde een vrije trap van Leen Pijpers van richting, maar vond wederom de uitste kende Floor Schaap op zijn weg. Dat was eigenlijk de laatste goede mogelijkheid voor Zwa luwen, Leen Pijpers mikte weliswaar een vrije trap, a la Platini, net naast de paal, maar echt uitgespeelde kansen kreeg de ploeg niet meer. Quick Boys daarentegen had die mogelijkheden wel. In het begin van de tweede helft nog maar zo af en toe, maar hoe la ter het in de wedstrijd werd het lopende band-kwestie. Ze ker toen Zwaluwen achterin meer risico ging nemen, werd een echt kansenfestival. Spits Martin van der Plas hielp de kansen echter net zo makke lijk om zeep, als een kat mui zen. Pas enkele minuten voor tijd mikte hij alleen voor Ab Nijgh raak. Quick Boys-trainer Arie Lagendijk:,, Zwaluwen wilde in die laatste periode wel aanvallen, maar de ploeg kon het conditioneel niet meer opbrengen. Niet zo gek, want het was in de tweede helft na tuurlijk een vreselijk op en neer gaande wedstrijd. Dit was voor mij de bevestiging dat het bij mijn ploeg conditioneel al lemaal goed zit. Maar er is meer". Vlaardingen- De Hollandiaan heeft een gemakkelijke en belangrijke overwinning behaald. Het slachtoffer was Futtershoek dat met 2-0 werd teruggewezen. In de eerste helft was de thuisploeg al de sterkste, maar het kon niet tot scoren konven. Pas in de tweede helft wist Hollandiaan afstand te nemen. In de twintigste minuut van dat tweede bedrijf was het Mar Cijs die voor 1-0 zorgde. Tien minuten voor het einde was het Peter van Waal die de 2-0 intikte. Hollandiaan kreeg hiermee, hetgeen het uiteindelijk verdiende.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 6