STftP/SIBEEK 3 Hoogstraat wordt blauwgrijs De T oevlught in financiële nood Wethouders komen praten over nieuwe vorm wijkoverleg Genootschap oneens over lantaarnpalen Vernielingen in weekeinde Diefstal bij sloop, jeugdhaven en voetbal COMMENTAAR Gif in GTB- grond Miljoen gulden voor her' inrichting 13 mille nodig om tekort te dekken Politie doorziet wisseltruc béJ'V; r Ds S.Tijmstra Grote Kerk is weer tochtvrij Filatelisten houden veiling Wie heeft er wat voor Prik? Brandweer redt vast gevroren eend Hei Is geen ongevaarlijke situatie. Volgens de direc teur van de openbare nutsbedrijven Schiedam (ONS), dr Ir J. J. van Willi gen. zullen de gifvondsten la het oude terrein van de gasfabriek (GTS) aan de Dwarsstraat consequenties gabben voor woningbouw plannen. Wethouder voor stadsont wikkeling en milieu ir C. Zijdeveld zegt een risico te willen nemen door voorlo pig toch met de planont- wikkeling voor woning bouw voort te gaan: „Op het gevaar af dat wij al dat werk voor niets doen." Verder bodemonderzoek pp het GTB-terreln is no dig. Tot op heden valt de situatie ONS-directeur Van Willigen mee. Ik had verwacht dat de grond vergeven zou zijn van de smerige stoffen," •el hij onomwonden. De uitslag van het bodem onderzoek, dat door de dienst centraal milieube heer Rijnmond Is Inge steld, wordt over twee drie maanden verwacht. De situatie kan dan erger btljken. Wat tot nu toe aan verontreiniging Ia gecon stateerd, is uitdrukkelijk een minimum genoemd. Oelnspectle voor de volks gezondheid In Zuid-Hol land laat zich echter niet uit over de ernst van dat minimum. Hoe gevaarlijk is dit minimum, moet het spul weg? Het antwoord van inspec teur H. de Vries luidt dat terzijnertijd wel bezien zat werden of overgegaan moet worden tot afgraving van de grond, tot uitsto- mlng van de stoffen of tot ophoging met teeitaarde. Het probleem echter Is: zijn de nu gevonden ringa- romaten te giftig om te blijven liggen? -• Is het verantwoord op dit 'minimum' woningen te bouwen? Als het nu al niet kan, kan het bij meer gifvondsten helemaal niet meer. Als woningbouw op dit mi nimum wel verantwoord kan worden geacht, kan da Gorzen voorlopig enigs zins opgelucht ademhalen. Maar Do Vries geeft geen entwoord op deze vragen. Overleg over de zaak als geheel moet met de ge meente Schiedam plaats vinden. Dat Is gebruikelijk. Ce zwijgzaamheid van de In specteur wekt nu de in druk, dat de standpuntbe paling van de gemeente ven Invloed kan zijn op het advies van de Inspectie voor volksgezondheid. Dat zou dubieus zijn. De ernst van het glfgehatte mag niet opzettelijk wor den onderschat, als zou blijken dat de grondkosten boog zullen worden. KK dinsdag a dccembar rssa vo/sc/ww De Hoogstraat rond-1910: In 1981 komt er een plateauvormlg terras met veel groenvoorzie ningen. Wil van Dlnter: „Positieve ontwikkeling dat drankgebruik is achteruit gegaan..." Maassluis Het jongerencentrum De Toevlught uit Maas sluis krijgt als de gemeenteraad ermee akkoord gaat een aan vullende subsidie van 13.000 gulden. Dit geld heeft het jonge rencentrum nodig om uit de financiële moeilijkheden te ko men. In september had de raad al een extra subsidie van 14.600 gulden gegeven aan De Toe vlught. Toen werd er vanuit gegaan dat dat bedrag vol doende zou zijn om het jon- Vlaardingen Verscheide ne malen moest de politie het afgelopen weekeinde in actie komen, omdat baldadige jon geren vernielingen aanricht ten. In samenwerking met de Schiedamse politie werden in de nacht van vrijdag op za terdag twee Schiedamse jon gens, zestien en zeventien [aar oud, uit de nachtbus ge taald, die de bekleding van de banken op verschillende plaatsen hadden stukgesne den. De vernielingen pleegden zij *net stiletto's die in beslag werden genomen. In dezelfde nacht werden twee negentienjarige Vlaar- djngers aangehouden die op het Liesveldviaduct biergla zen stukgooiden, die zij even tevoren uit de discotheek het Packhuijs aan de Oosthaven- kade hadden gestolen. Ook een abri aan de Floris de Vijfdelaan moest het vrij dagavond ontgelden. Drie jongehs, alle dertien jaar en afkomstig uit Vlaar dingen, heden juist enkele ruiten uit de sponningen ge trapt toen zij werden ingere kend door de polst" gerencentrum dit jaar te la ten draaien. Nu is gebeleken dat door een verminderd consumptiegebruik het te kort nog eens extra is opgelo pen. Het aantal bezoekers van De Toevlught ondergaat nog steeds een stijgende lijn. Het is daarom opmerkelijk dat het consumptiegebruik aeh- teniit gaat CDA-raadslid Wil van Dinter, die zich in tensief bezig houdt met het jongerenwerk, vond dat in eerste instantie ook. maar is inmiddels over haar verba zing heen: „Ja, in het begin sta je natuurlijk wel raar te kijken. Het is een merkwaar dige ontwikkeling, maar het drankgebruik is in De Toe vlught inderdaad achteruit gegaan. Ik vind dat positief, In het jongerencentrum komt een groot aantal scho- lieren dat niet veel geld heb ben te besteden. Sommige bestellen een colaatje en drinken dat met zijn tweetjes op." De extra subsidie van 13.000 gulden zal vanavond vrijwel moeiteloos worden toege kend door de gemeenteraad. Natuurlijk zullen de diverse partijen er wel bij het college op aan dringen dat de subsi die binnen de begroting van het jeugd- en jongerenwerk moet vallen. Volgens Ab Zwaard, als ambtenaar onder meer belast met het het jeugd- en jongerenwerk in Maassluis, voorziet De Toe vlught duidelijk in een be hoefte. „Ieder weekeinde ko men er toch zo'n 250 a 300 jeugdige Maassluizers naar net jongerencentrum. Zij hebben duidelijk geen be hoefte aan een~ commerciële disco of andere jeugd instel lingen in Maassluis. Vandaar dat wij het terecht vinden dat het tekort wordt aange vuld," De Toevlught is enke le jaren geleden voortgeko men uit iongeren die regel matig in het ontmoetingscen trum Koningshof kwamen. Het ontmoetingscentrum werd echter- verboden ter rein voor de jongeren, omdat* zij regelmatig voor moeilijk heden zorgden. In overleg met de gemeente werd toen onderdak gevonden in een pand naast de toenmalige Toverbal. Sinds de jongeren daar zijn gehuisvest hebben zich er geen noemenswaardi ge ongeregeldheden meer voorgedaan. Schiedam De definitie ve plannen voor de herin richting van de Hoog straat in Schiedam zijn op een oor na rond. De overleggroep, waarin bewoners, winkeliers en het museum zitten, zijn op de lantaarnpalen na ak koord gegaan met het ont werp. Aanvankelijk zou het Hoog straat-project reeds dit jaar voor elkaar zijn. Door allerlei omstandighe den die zich tijdens het ont werp voordeden is deze ter mijn 'wat' uitgelopen. Begin voorjaar '81 zal met de uitvoering van het project begonnen worden, De hele Hoogstraat krijgt een nieuwe bestrating en het museumplein en de afrol bij de Lange Achterweg worden 'herverdeeld'. De voorbereiding van het project heeft door de vertra gingen veel tijd gekost. De gemeente wil daarom met een dubbele ploeg het werk starten, zodat de herinrich ting binnen drie vier maanden rond is. In het ontwerp vormen de lantaarnpalen nog een strui kelblok. De architect heeft gekozen voor een portaalconstructie; een plaatstalen paal met een armatuur die aan de zijkant van de straat geplaatst. Deze constructie ondervond kritiek van enkele winke liers. Zij vonden de staande constructie een gemakkelijke prooi voor kwajongens. Het materiaal nodigt uit om erop te rammen en de .con structie om erin te klimmen. Gevolg van dit alles zou wel eens kunnen zijn dat jongelui via de lantaarnpalen panden binnen kunnen gaan. Het 'anti-portaalconstructie- groepje' winkeliers pleit voor een gewone kabelverlichting van gevel tot gevel, in hun ogen veel veiliger en mooier. De Openbare" Nutsbedrijven heeft hiertegen bezwaren op het gebied van veiligheid. In december zal er op de Hoogstraat een proefpaal ge plaatst worden, zodat beide partijen het palenprobleem nog eens kunnen bezien. Voor de bestrating is geko zen voor scorio bricks: licht grijze betonstenen die frag mentarisch worden gelegd. Ideaal voor juffers met naaldhakken. Zij kunnen binnen een jaar probleemloos over een vlakke Hoogstraat hun boodschappen doen. Ook met de ouderen is rekening gehouden. Hier en daar wordt een zit bankje geplaatst. Museumplein Het museumplein gooit zijn poorten open. Op het plein wordt een groot schaakbord aangelegd, waarvan de stuk ken in het museum verkrijg baar zijn. Als het schaakspel teveel energie vergt, kan men uit rusten op een van de zitele- menten die rondom het plein geplaatst worden. Een ge deelte van het plein wordt 'opgetild' om rolstoelgebrui kers toegang tot het gebouw te geven. Ook zij kunnen dan van het toekomstige groen genieten. Het museumplein mag niet meer als parkeerplaats ge bruikt worden. De historische vereniging Schiedam Twee beschonken Schiedamse jongens hebben zaterdagnacht op de Vlaardingerdijk een verkeerszuil omver gereden en daarna hun weg zonder stoppen vervolgd. De knul achter het stuur beschikte nog niet over een rijbewijs en bovendien was de auto niet verzekerd. De politie wist de beide jongens te achterhalen en ontdekte dat het tweetal in middels van plaats was verwisseld, zodat de auto door de Schiedammer mèt rijbewijs werd bestuurd. Het voertuig werd in beslag genomen. heeft advies gegeven bij het inrichten van de stegen, waar het historisch karakter gehandhaafd moet blijven. Als voorbeeld heeft 2ij de Oversch iesesteeg genomen. Een terrasvormig plateau mei groenvoorzieningen wordt aangelegd bij de afrol van de Lange Achterweg, Het verkeer op de Hoog straat is nog een moeilijk punt. 's Avonds is er veel caféver- keer dat nogal eens luidruch tig het etablissement verlaat tot ergernis van omwonen den. Ook zijn er door de jaren heen enorm veel ontheffin gen afgegeven. De gemeente denkt dit probleem op te los sen met het plaatsen van pa len op de hoek van het Broersveld en de Appel markt. Hoe het begin van de Hoog straat vanaf dc Koemarkt beperkt kan worden voor laad- cn losverkeer, is nog een moeilijke zaak voor het Hoogstraat-genootschap. Gedacht kan worden aan een paal met slagboom, die tus sen zes en elf uur 's morgens open kan. Wie die paal moet beheren is dan het punt. Daarover buigt het genoot schap zijn hoofd nu al maan den. Het gehele project kost een klein miljoen. Na de Hoog straat zal dan het omstreden tramtracê en de Koemarkt aan de beurt zijn. V x„ t'7 - te,.,J. Gemeentelijk verkeersdeskundige Hans van der VHst, Joop Vredebregt, bestuurslid van da verenigde Schiedamse onder nemers, en Hoogstraat-winkelier Piet Prins in Utrecht op zoek naar het 'beste' tegeltje voor de Hoogstraat. Hiervoor werd In juni een speciale excursie gemaakt. Dominee S. Tijmstra (57) gaat per I januari 1981 met ver vroegd emeritaat De hervormde gemeente Schiedam heeft een hoor- ccmmissie ingesteld, die zijn opvolger als wijkpredikant van de Bethelkapel moei be noemen. Tijmstra's opvolger zal driekwart van zijn ambts tijd het werk in de wijk doen en een kwart ervan de cen trale diaconie begeleiden en adviseren. Zolang er geen nieuwe pre dikant is, zal ds Tijmstra diensten in de Bethelkapel leiden, ook in het eerste half jaar van 1981. In verband met het emeri taat van de dominee, die in augustus 1972 in Schiedam kwam werken, heeft de her vormde gemeente reeds een andere voorzitter van de kerkeraad benoemd. Dat is A. J. Wijnands gewor den, die daarvoor voorzitter van de wijkgemeente was. Tot ouderling van de wijk Bethelkapel zijn de heren F. van Marion en H. van San ten en mevrouw H. van der Blom-de Jong benoemd. Alle drie wonen zij in de Gorzen. Tot diaken is me vrouw M. C. M. Rodenberg- van den Berg uit de Oude Maasstraat benoemd. Bezwaren tegen deze benoe mingen kunnen tot 7 decem ber worden ingediend bij scriba E. van de Boon-Poot, Havendijk 325. De bevestiging zal plaatsvin den in de dienst van 11 janu ari. Schiedam Met het herstel van de gebrandschilderde ra men is de Grote Kerk van Schiedam meteen weer warm en tochtvrij geworden. Sinds vandalen er het glas- in-lood hadden ingekegeld, was het in de kerkbanken niet te harden van de kou geweest. De hervormde ge meente Schiedam spreekt een diepe bewondering uit voor de fraaie restauratie van de authentieke raampar- tijen, uitgevoerd door de fir ma Baron. Vlaardingen De filatelisten vereniging 'Vlaardingen en omstreken' organiseert dins dag 9 december in de grote zaal van gebouw Triangel' in de Fransenstraat haar maan delijkse veiling met meer dan 100 kavels Nederland en overzee'. Ook zegels uit Euro pa zullen goed vertegenwoor digd zijn. Aanvang 20.00 uur. Vlaardingen Mensen die iets te melden hehben dat van belang zou kunnen zijn voor de maandelijkse cultuuragen da Prik van de gemeente Vlaardingen kunnen hun ge gevens schriftelijk of telefo nisch doorgeven aan de VVV aan de Westhavenkade 37, 3131 BT, Vlaardingen, telefoon 34.66.66. Vlaardingen De wethou ders Jelle Wijnstok (CDA) en Bas Goudriaan (PvdA) zullen vanavond het college verte genwoordigen bij de wijko- verleggroep Vlaardingen- Ambacht/Babberspolder. Op de bijeenkomst, die in wijkcentrum 't Nieuwelant aan de Goudsesingel wordt gehouden, komen enkele toezeggingen aan de orde die BenW hebben gedaan tij dens eerdere bezoeken aan de wijk en worden de par keersituatie in de Juliana- laan en de vorm van het wijkoverleg, waarin dat in de toekomst wordt gegoten, be handeld. Al enige jaren bestaat bij de deelnemers aan de zes wijko- verleggroepen in Vlaardin gen de wens een regeling op schrift te zetten, waarin rechten en bevoegdheden van de wijkgroepen, alsmede de vorm van het wijkoverleg zijn opgenomen. Het college heeft indertijd die wens erkend en meende dat de algemene inspraakve rordening uitermate geschikt zou zijn om het wijkoverleg te regelen. Schiedam Voor tweedui zend gulden aan materiaal is ontvreemd vanaf het sloop- terrein aan de Buitenhaven- Weg. Twintig startmotoren, ?én complete automotor, twee versnellingsbakken en on voorraad gereedschap 'wenen in de laatste helft van november van het ter rein De schade die werd aangericht bedraagt 250 gul den. Jeugdhaven Nïeuwland mist na het weekend een videore corder en een bijbehorende monitor. Bijna drieduizend gulden kostte de apparatuur die bij de inbraak in de Jeugdhaven is verdwenen. De schade die werd aange richt bedraagt vijftig gulden. De kantines van Hermes DVS en SVV zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag door dieven bezocht. In beide ge vallen werd het glas van de toegangsdeur vernield, waar door de politie vermoed de inbraken aan dezelfde dader te kunnen toeschrijven. Her mes mist rookartikelen en vijftig gulden kleingeld. SVV is voor vijftig piek aan snoep kwijt. Een duiker van de brand weer moest er gisteren aan te pas komen om een eend te redden, dia in de singel achter het Marnlxfiat in het Ijs zat vastgevroren. Het beest kon met enige moeite uit het koude wa ter worden bevrijd en werd later naar de Har- gahoeve In Schiedam ge bracht. Ook de politie had eerder op de dag een eend uit het Ijs gehaald. Maar later veranderden. B en W van mening en ver klaarden dat zij toch met een aparte regeling zouden ko men voor het wijkoverleg. Het zou te ingewikkeld ziin zo'n regeling in de inspraak verordening op te nemen. Beide wethouders zullen morgenavond de ontwerp-re geling toelichten voor de wijkbewoners. Overigens is het van het jaar voor het laatst geweest dat collegeleden alle zes wijken in Vlaardingen om de drie maanden bezoeken. In het kader van de bezuini gingsoperatie heeft de ge meenteraad besloten het wijkoverleg voortaan mat* twee keer per jaar te laten plaatsvinden. Motivatie daabij was dat er doorgaans niet al te belang rijke zaken in de zes wijko- verleggroepen aan de orde komen. De gemeenteraad meende dat als wijkbewoners met ur gente zaken zitten er wel an dere mogelijkheden bestaan om dat onder de aandacht van de gemeente te brengen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3