SPO Schiedamwinnaar bowlingmarathon Hollandiaan zakt weg Rumoerig slot SZC-DSZ SPORT KORT 9 Vriendinnen- ploeg Evergreen Dammers hand haven zieh Record Dennis van Alphen Henry Riedijk snelste r Vlaardinger dinsdag 2 december 1980 VD/SCAVW Schiedam Damclub Schie dam heeft zich keurig ge handhaafd in de landelijke eerste klasse. De laatste com petitiewedstrijd tegen TDV is in de kleinst mogelijke ne derlaag geeïndigd. Een klei ne overwinning heeft er wel in gezeten, maar door pech lukte dat niet- Naast twee winstpartijen -Leen Lijklema won fraai via een combinatie en Ron Heusdens besloot dit seizoen met een schitterende positionele winstpartij- wer den er drie partijen verloren- Dirk van Schaik begon daar mee als eerste door te blun deren. zijn tegenstander kon direct naar dam combineren. Ook Leo Mous verloor door een "zetje*'. En Tiny Mous had helemaal zijn dag niet. Eerst blunderde hij zelf en kwam een stuk achter, daar na wist hij het stuk terug te krijgen, maar direct daarna beging hij weer een grote fout en kon wel direct opge ven. De andere partijen ein digden in remise, al waren er aan Schiedamse zijde wel wat voordelige standen. Met name Piet Meinster bezat voordeel, maar het leidde al lemaal net niet tot de zo be geerde winst. Die was er trouwens toch wel in de vorm van behoud van het eerste klasserschap. Na drie jaar opbouw, nu resultaat MaassluisDrie jaar van opbouwen rond veterane El len Smit, de enige overgeblevene van de 'oude garde', heeft er dan toch in geresulteerd dat de Maasssluise Hockeyvereniging Evergreen weer over een uitstekend eerste damesteam beschikt. Momenteel staan de Ever green dames op de tweede plaats in de vierde klasse, vlak achter Dordrecht Tot vorige week stonden de Maassluise dames aan de leiding, maar zondag werd er met 0-2 verloren tegen de naaste concurrent. Het verlies kan toch niet wegnemen, dat de dames er de afgelopen jaren en met name dit jaar erg hard aan hebben gewerkt om terug te komen. Ellen Smit, al zeven jaar speelster van het eerste team: „Er is dit jaar duidelijk iets gegroeid bij Evergreen. Ondanks de lage gemiddelde leeftijd van de p. 19 a 20 jaar, red.) is het collectief van de ploeg erg groot Het is een voordeel, dat we een grote vriendïnnenploeg heb ben, we zijn bereid iets voor elkaar te doen. Iedereen is bereid om desnoods viermaal in de week te trainen, wat we in de voorbereiding op dit seizoen overigens ook ge daan hebben. Nu trainen we tweemaal per week, éénmaal puur op conditie onder lei ding van Jos Hollander en éénmaal technisch onder lei ding van eerste elftal- speler Richard Oussoren". Hoewel Evergreen een knappe tweede plaats inneemt in de competitie, heeft de ploeg dit jaar toch te kampen gehad met tegenslagen. Een aantal basis speelsters raakte langdurig ge blesseerd. Ellen sei zoen is ingegaan als het sei zoen van Pfeiffer, want Maret- te Reynders en Jolanda Fran ken vielen aan deze ziekte ten prooi. Keepster Desireé La ming moesten we door een en kelblessure in de beginfase van de competitie ook missen, maar alles is wonderlijk toch goed gegaan". De eerste vier ploegen van de ranglijst promoveren, de kam pioen gaat naar de tweede klasse en drie anderen ver trekken naar de derde klasse. Erg gretig is Evergreen niet op een eventuele promotie naar die tweede klasse. Ellen Smit: Een aantal meisjes gaan vol gend jaar studeren in Leiden en Amsterdam en dat zou wel eens kunnen betekenen dat een aantal van hen het lid maatschap opgeeft. Dit houdt weer in dat het elftal voor het komende seizoen belangrijk wordt verzwakt. Het verhes tegen Dordrecht is dan ook niet zo heel erg gevonden, in de derde klasse heeft Ever green veel meer kans". Ellen Smit vervolgt: „Voor die eventueel ver weg studerende meisjes hebben we wel al ver vangsters, maar het gaat na tuurlijk wel ten koste van wat je drie jaar lang hebt op gebouwd en dat zou me wel aan het hart gaan. We bezitten momenteel een sterk team dat op alle linies goed voldoet. De enig echte uitschieter in ons team is Frouke Snoeck, die twee jaar geleden verrassend als talent naar voren kwam "yi -yt 4 VA Ellen Smit (tweede van rechts), geholpen door haar Vriendinnen', in actie tegen Dordrecht. De goaltjesdievegge is momen teel geselecteerd voor de'Zuid Hollandse teugdselectie en be loofd een hele grote' te gaan worden in het dameshockey. Wellicht dat de verzwakking van het damesteam een beetje kan worden opgevangen door toeloop van nieuwe leden. El len Smit: ,Jn januari gaan we naar ons nieuwe complex in de Steendijkpolder toe en mis schien geeft dit een kleine toe loop van leden. Tevens hebben we daar twee velden als bil jartlakens en dit kan volgens mij van groot voordeel zijn voor onze techniek". De Lier „Hoe dik zijn jouw duimen?", vroegen de bowlers elkaar, nadat de 25 uurs marathon in De Lier er bijna op zat. Die dikke* Onmisbare -zeker bij deze sport- lichaamsdelen kre gen het flink te verduren. Want alle 60 deelnemers, verdeeld over tien teams, moesten 25 games draaien. Eén game bestond uit tien beurten en een beurt kan weer uit één (dan wordt een strike geworpen) of twee worpen bestaan. Ga er maar aanstaan. Opge teld komt elke bowler aan het respectabele aantal van 250 a 500 worpen. Het merendeel van de nacht brakers moest een keer of 440 of meer de approach opsnellen, de bal vanaf de duim en twee vingers op de baan laten rollen en dan gespannen wachten op het resultaat. Gedurende de wachttijden za ten de bowlers -in het begin, althans- gespannen op hun stoeltjes de verrichtingen van hun teamgenoten of concur renten te bekijken. Bij een strike (alle tien in één keer om) was het handjeklap gebla zen met de andere vijf. Later, toen de inzinkingen die tussen door Gerard van den Ende het 15e en 18e uur onherroe pelijk toesloegen („3k zag niets meer, ik had het niet meer en ik kon die bal niet eens meer optillen1', steunde een bowler na afloop, „maar even daarna was ik gelukkig weer hele maal in orde"), net voorbij wa ren, werd het bowlmgvolkje baldadiger. Dat was het overi gens ook al even bij het gloren van het eerste daglicht. Toen werd namelijk fiks gerocked en roiled op muziek van Elvis Presley. Het serieuze en winstgevende gedeelte werd echter niet ver geten. De 58 heren en twee da mes (verdeeld over tien teams) probeerden met goede, slechte of curieuze worpen één van de talloze, prijzige en/of idiote premies in de wacht te slepen. Een driedaagse trip naar Parijs bijvoorbeeld, een kerstboom, vulpennen (bij de vleet), orchi deeën, boterletters, geld, erg veel geld. bowlinguitrustingen en als klap op de vuurpijl do- Zen vol met bierblikjes. Die de dorstige zestig evenwel niet mochten aanraken. Im mers, het reglement was streng. 'Elk alcoholgebruik wordt met directe diskwalifi catie van de desbetreffende persoon gestraft'. Met grote, vragende ogen keken de bow lers dan ook na een tijdje naar de talloze gasten, die wel eens een blikje wilden werpen op alles wat in het Lierse bow lingcentrum aan de hand was. En daarbij het geestrijk vocht niet schuwden. De recreanten van Hofzicht - de enige niet-wedstrijdbowlers van het gezelschap- waren een verhaal apart. Deze Lierse tuinders namelijk hebben het de laatste jaren tot hun ge woonte gemaakt, om twee uurtjes per maand te bowlen. En het viel ze dit weekeinde reuze mee. Ofschoon ze toch al vrijdagochtend om vijf uur naast hun bed stonden, omdat ijde gekweekte produkten toch 'eerst naar de veiling moesten, 's Avonds om 22.45 uur werd er begonnen met het bowlen en toch hadden ze nog adem genoeg om de volgende avond, zonder ook maar een kussen gezien te hebben, vrolijk uit te roepen dat de zwaarte eigen lijk tegenviel. „Van"een marathon moet je moe worden", wist Nico van Veizen, de man met de hoogste Hofzicht-score te vertellen. „Nou, en dat ben ik niet. Je zou er het beste 48 uur van kunnen maken, dan krijg je uitvallers". Het was overigens treffend, hoe en wat voor verschil er tussen winnaar en verliezer lag. Het team van de Bonds spaarbank Schiedam won de marathon. Een blik op hun score-lijst leerde, dat het game-totaal slechts twee keer onder de 800 lag. „Daar kre gen we onze inzinking", wist team-captain René Leusken te vertellen. „Daarna ging het weer beter". En Hofzicht, dat bij het publiek het sympat hiekste overkwam, vlak voor de laatste game: „De voorlaat- se game was onze hoogste tot nu toe, 736 pins. De volgende zal dan wel weer héél laag zijn..." Renée Plekaar (rechts) deed mee bij Priva. Opmer kelijk feit was, dat rij ge scheurde enkelbanden had maar haar team niet in de steek wilde laten. Eerst kreeg ze een injectie: later, toen dat niet meer hielp, stak de EHBO haar enkel In een ste vig verband, zodat ook zij de marathon kon uitmaken Vlaardingen/Schiedam - De heren van Hollandiaan hebben de eerste nederlaag in dc zaalcompctitie tc pakken. Olga Saturnus won met 11-10 van de Vlaardingers. In de afde ling behaalde Wilton een knappe 20-18 zege op Vires en klopte TJriitas in een uit wedstrijd Achilles met 24- 21. De WIK heren trokken aan het kortste eind tegen XJVG 2 (13-17). Olga Satiirnus-Hollan- diaan (h):ll-10. Hollandiaan nam in het begin een 1-3 voorsprong,maar werd mentaal geknikt toen Ludo van Mil twee keer achter el kaar een straf worp onbenut liet. Olga "maakte daarvan ge bruik en liep uit naar een 5-3 ruststand.In de tweede helft speelde Hollandiaan feller. Net ais in voorgaande wedstrijden bleek een achterstand stimule rend te werken.Na 6-3 zorgde Arie Mudde uit de tweede hjn voor de aansluiting en even la ter benutte Ben de Kok een break out-6-5.Tot 9-8 bleef het verschil marginaal. Bij deze stand scoorde Jan van Vliet uit een break de gelijkmaker en even later begonnen de Vlaardingers zelfs aan een overwinning te denken toen Ben de Kok tien minuten voor tijd Hollandiaan weer aan de leiding bracht. Olga gaf niet op en een mi- nuut later was het al weer ge lijk, 10-10. Drie minuten voor tijd scoorde Olga, na een vrije worp op de verkeerde pteats genomen te hebben. Het daar uit voortkomende doelpun.t werd toch goedgekeurd: 11-10. In de resterende minuten kon den de Vlaardingers de Leidse doelman niet meer passeren zodat de eerste nederlaag een feit was. Trainer Wim Schaap, die met 2ijn ploeg nu van de tweede naar de vierde plaats zakt, stelde: „Dit was de slechtste wedstrijd uit deze competitie. Te veel kansen bleven onbenut en dat kun je je in de derde divisie niet ver oorloven". Bij de dames werd er alleen in de afdelingen gespeeld. WIK verloor onnodig een punt te- Rotterdam - De waterpoloers van SZC hebben tegen DSZ een nipte 7-6 overwinning behaald, die in de laatste secon den in groot gevaar kwam. Zowel de heren van Viking als van Shell leden een nederlaag. Viking werd in Delft tegen Raket met 8-2 teruggewezen. Het geroutineerde Rijnmond was te sterk voor Shell: 5-9. De dames van WIK wisten op nieuw te winnen, nu was de Gouwe het slachtoffer: 2-4. SZC-DSZ 7-6 Het leek erop, alsof SZC deze wedstrijd gemakkelijk zou gaan winnen, omdat de Schiedammers in het begin van de wedstrijd de veruit de sterkste waren. SZC was de ploeg, die veel meer bewoog aan de Haagse opponent. In derde periode kwamen de Schiedam - Dennis van Alphen zorgde tijdens jeugdzwemwedstrijden :n het Schiedamse Sport fondsen bad voor een op merkelijk resultaat. De SZC'er verbeterde, het al zes jaar oude kringrecord van Ruud Pijper op de honderd meter vlinders lag onder de 16 jaar, met een seconde (60.3). Het record van Ruud Pijper stond op 61.3. Met deze tijd kan Dennis van Alp hen zich onder de beste Nederlandse jeugdzwem- mers op dit nummer scharen. Schiedammers dan ook op een ruime 5-2 voorsprong, niets leek een overwinning meer in de weg te staan. Het taaie DSZ bleef echter in zichzelf geloven en krabbel de tot 5-5 terug. In het laatste kwart was het de goed spelende Dennis van Alphen, die SZC op weer op voorsprong bracht- Door te profiteren van een numerie ke meerderheid kwam DSZ wederom op gelijke voet (6- 6), waarna Willem Jan Looman voor SZC tenslotte de winnende treffer kon sco ren. Na dit doelpunt kreeg de wedstrijd een bijzonder grimmig karakter. De uitein delijke match win naar Wil lem Jan Looman werd in dit rumoerige slot zelfs voor de duur van de wedstrijd uit het watergestuurd. Er waren toen nog dertig seconden te spelen, maar DSZ kon on danks de numeriek meerder heid niet meer langszij ko men. Raket-Vikïng 8-2 Viking en Raket mogen als gelijkwaardige tegenstanders gekwalificeerd worden. In deze wedstrijd kwam die ge lijkwaardigheid er totaal niet uit. Het was Raket dat de veel betere ploeg was, met name omdat de gastheren veel meer zwemsnelheid in huis hadden. In het begin ging de strijd nogwel gelijk op, O-O na de eerste periode. In het verdere verloop had den de Vlaardingers niets meer te vertellen en werden dan ook op een vernietigend wijze teruggewezen. Shell-Rijnmond 5-9 Rijnmond moest deze wed strijd wel winnen, omdat de ploeg tot nu toe nog geen punt had weten te behalen. Het kwam dan ook met een geroutineerde ploeg naar Vlaardingen en juist deze routine brak Shell op. In het tweede gedeelte van de wed strijd viel Shell terug. Rijn mond profiteerde toen van de faalangst die zich van de Vlaardingers had meester gemaakt, van 3-3 werd het toen 5-9, Gouwe-WIK 2-4 In een rommelige wedstrijd hebben de dames van WIK opnieuw een overwinning behaald. Het nauwelijks be wegende de Gouwe werd te recht puntloos achtergelaten. De thuis spelende vereniging kon de nederlaag moeilijk verwerken, hetgeen resul teerde in een bijzonder rom melige derde en vierde pe riode. De overwinning was toen al een feit, omdat in WIK in het tweede kwart tot 1-4 weg was gelopen. gen Atomium, terwijl HVK de meerdere moest erkennen in Vires. DWS won in een matte uitwedstrijd van Spartaan. Wik-Atomium (d) 5-5 In de „thuiswedstrijd" m de Rotterdamse Energiehal begon WIK zwak, hetgeen door Ato mium met een 2-0 achterstand werd bestraft. De doelpunten- honger van de WIK-dames re-' sulteerde daarna in slecht handbal en een 3-4 ruststand. In de tweede helft bleef WIR op 5-5 steken. Het duel SZC-DSZ werd op het einde zowaar nog onvriendelijk. Rudolfo Gardeslen, de speler van FC Vlaardin gen, die dit seizoen naar het Rijswijkse, RVC ver trok, is gestopt met voet ballen. De reden Hij kwam niet aan de bak in het eerste. Bij de schaakvereni ging 'Schiedam' hebben een aantal jeugdig: ent housiastelingen getracht een officieel diploma te halen. Voor het pionnen- diploma slaagden: Hans Hellemons, Michael Woerdenbach, Wilco Vermeer, John de Regt, Dick Verkerk, Rob Cos- ter, Djin Narain, Rudi Kloos, Johan den Hartog, Eric de Feyter, Claudia Borsboom, Marcel van Krugten, Martin Lungu en Alex van de Velden. Voor het torendiploma waren de gelukkigen: Roel Timmers, Marcel Groeneweg, Eric Smits, Sing Narain, Edwin Öf- ferman, Maurice Ver speek. Marcel Vermeer en Johan Jurgens. Het koningsdiploma (alleen voor gevorder den) was weggelegd voor Cees Gunnewegh. De korfballers van OD1 spelen vanavond in de Margriethal tegen het derde team van Ons Huis. Deze wedstrijd is voor beide staartclubs van groot belang. Voor de derde keer in deze competitie heeft het rol stoe lbasketba 11 tea m van Ooievaars verloren, dit keer toonde het Eind- hovense EGS zich de sterkere. Na een redelij ke gelijk opgaande eerste helft (26-20), werd het uiteindelijk 57-44. Topscorer voor de Schiedammers was Henk van Vliet met 25 punten. In de door 'Vrienden van SVV' georganiseerde competitie 'speler van het seizoen* leidt Bas van Noortwijk voor Rob Kie- bert. Marc Chornette van de Schiedamse invaliden- sportvereniging is gese lecteerd voor het Rotter dams team, dat gaat uit komen tegen een verte genwoordigend team uit Utrecht. Monster - Een tiental lange af standslopers van Fortuna heeft deelgenomen aan een halve marathon. In de begin fase hadden de tweehonderd deelnemers wind tegen, waari door het deelnemersveld d« eerste zes kilometer op strand aaneengesloten vol bracht. Bij Kijkduin kregen de atleten de wind in de rug. hek geen de strijd deed ontbraftj den. Henry Riedijk en Sjaa* Hoogendijk gingen goed me? in een groepje van vijf, dal zich achter winnaar Jack Vat lentin (1.20.20 uur) had gefor; meerd. Henry Riedijk was 10 een tijd van 1.21.32 uur de snelste Vlaardinger, terwijl Sjaak Hoogendijk slechts vief seconden later over de meet kwam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4