SHD/SÏHEfX Oost geeft meer aandacht aan be j aarden 'Hoe kan je werkloze er verwachten dat kijk op heeft?' m ■iiHiwiiM"", Huisvesting brandweer veel te krap Zonder verdoving KLAVERJAS TOERNOOI Verbetering verdeelt flatbewoners Vijfsluizen Vijftiger Verantwoorde 'Papmuziek IWMèi..'. Historisch boek met 1250foto's Lunchen met muziek Steen en Brons (14) Oprichtings-vergadering KLAVERJASSEN met het ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Rotterdams Nieuwsblad Meer nieuws is er niet Personeelsgebrek extra probleem Postkantoor sluit vroeger Schiedam weer kleiner woensdag 3 december 1930 VD7SC/WW Kunstenaar Jits Bakker ver vaardigde voor winkelcen trum De Loper deze twee vechtende bisons. Het bronzen kunstwerk werd „Krachtmeting" ge doopt en op 21 mei 1974 ge plaatst- De gemeente Vlaardingen kocht de beide vechtjassen aan tijdens een expositie die Jits Bakker hield in het Weeshuis. In het winkelcentrum vor men de vijftig centimeter hoge bisons een fraaie en kracht uitstralende onder breking van de lange win kelgalerij. niiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Schiedam De bewonersvereni ging Schiedam-Oost gaat zich meer richten op de bejaarden in de wijk- In samenwerking met mevrouw De Bel-Hersbach start de vereniging op maandagen t spreekuur voor de bejaarden. 3 een en. Bo vendien is bij de oostelijke vere niging een werkgroep in oprich ting die zich met de belangen van de bejaarden in de wijk moet gaan bezig houden. Het bejaardenspreekuur, dat al door de raad voor het bejaarden - werk in de Tuinlaan wordt ge houden, blijkt voor veel ouderen het winkeltje met hun problemen terecht. in Oost te ver weg. Omdat het- winkeltje van de vereniging veel centraler gelegen is, heeft men besloten ook daar een spreekuur te gaan houden. Elke maandag kunnen bejaarden uit de wiik in De bewonersvereniging neeft ook in het bestuur een bejaarde inwoner de heer Steijger opgenomen. Diezelfde Steijger is bezig met het starten van een werkgroep voor de bejaarden. De bedoeling van de werkgroep is de oudere wijkbewoners interesse ren voor het gebeuren in de wijk. Gedacht wordt aan bewe- gingsgymnastiek voor ouderen en aan een eigen ruimte voor de ouderen, waar in alle rust een biljartje kan worden gelegd. De werkgroep bejaarden van de be wonersvereniging Schiedam-Oost bestaat op het moment alleen nog uit Steijger. Mensen die belang stelling hebben om in de werk groep mee te werken, kunnen bellen naar het winkeltje van de vereniging aan de Franklïnstraat (telefoon 73.71.95). In café Quibus aan de Schiedamse Lange Ha ven wordt op zondagmiddag een voorstelling gegeven door het kindertheater Pieffie.^ „Een pedagogisch verantwoord kinderbedrog" zeg gen ze er zelf over en ouders mogen zich van de waarheid van deze woorden zelf overtuigen. Het begint op de pedagogisch verantwoorde tijd van 14.00 uur. In de avonduren is er in hetzelfde café een wat volwassener vorm van amusement- al zou tie naam van de optredende popgroep dat niet doen vermoeden. De vijfmansformatie noemt zich De Brinta's. Rinie en Fred van Willegen zorgen voor de zang en het gitaarspel, Peter Vlietstra speelt piano, Theo Suyker bas en Kees van Krugten hanteert de drumstokjes. Het begint om half tien. Beroeps kracht voor De Kabel gewoon nodig Vlaardingen „Die wirwar van regelingen en subsi diemogelijkheden is zo ingewikkeld en ondoorzichtig dat je een beroepskracht nodig hebt. Een project als De Kabel moet gewoon iemand hebben die inzicht in de materie heeft. Hoe kan de gemeente nou verwachten dat werklozen daar kijk op hebben? Vrijwilligers kun nen wel veel, maar het ontbreekt ze vaak aan kennis. De Kabel staat of valt met een beroepskracht". Aan het woord is één van de vrijwilligers van het Vlaar- dingse werklozen project De Kabel, waarvoor de gemeente onlangs bij de begrotingsbe handelingen de subsidiekraan dichtdraaide. Het project zou zich volgens de gemeenteraad in de vier jaar van zijn bestaan niet hebben waargemaakt, te veel een praatclub zijn en te weinig belangstelling genieten bij de Vlaardingers die om de één of andere reden werkloos zijn. Behalve een gemeente- iiimimiiNiiimmiimiiitiiriiimniiiiiiimiiijiii een soort pamflet voor de be weging van Vijftig. Virtke- noogs naam hoort dan ook onverbrekelijk in het rijtje beroemde „vijftigers" zoals Lucebert, Kouwenaar, Han- lo, Campert, en Sehïerbeek, Deze, inmiddels ook qua leeftijd, erkende vijftiger komt op dinsdag 9 december in de Maaslandse Magneet. Hij komt daar op uitnodiging van culturele vereniging Ma- salant een lezing geven over Dichterlijke Vrijheid. Het begint om 20.00 uur en voor niet-leden bedraagt de en treeprijs vijf gulden. CJP'ers en 65+ers krijgen een rijks daalder korting. Simon Vinkenoog verwierf een blijvende reputatie in de Nederlandse letterkunde door zijn woordvoerderschap voor de Vijftigers. De bundel Atonaal", die hij samen met Paul Rodenko samenstelde, werd behalve een overzicht van de nieuwe poëzie ook Maassluis De Kapelpolder krijgt een eigen wijkvereniging. Dinsdag 9 december vindt in het wijkgebouw, waarin vroeger de sociale dienst huisde, aan de P. J.Troelstraweg de officiële oprichtingsvergadering plaats. Aanvang 20.00 uur. Wethouder Koos Smit zal een woordje richten tot de gloednieuwe vereni- Op dinsdagavond 23 december 1980 vanal 20 00 uur word! in het Ahoy'-complex tijdens Kerstland Aboy' een recreaiief kiaverias- toernooi gehouden. Dit evenement wordt georganiseerd door de Ned, Klaverjas-- lederaiie in samenwerking met hst Rotterdams Nieuwsblad en de organisatie van Kerstland Ahoy'. Iedere kaartiielhebber kan voor dit gebeuren inschrijven. Door het insturen van het hieronder afgedrukte inschrijfformulier kunt u zich als deelnemer(ster) aanmelden voor dit kaartfeslijn. Voor de beste klaverjassers worden leuke prijsjes beschikbaar gesteld. Het toegangsbewijs voor Kerstland Ahoy' dient tevens voor de deelname aan het kiaverjastoernooi. U kunt dus het totale teesteiijke gebeuren in Ahoy' meemaken als u daar tenminste uw tijden op afstemt. De entree bedraagt 5.00 per persoon. Voor het klaverjastoernooi op dinsdagavond 23 december 198Q - in het Ahoy'-complex. Naam:man/vrouw Adres:- Postcode en woonplaats:- Hij/zij geeft op als koppelgenoot: Oft formulier kunt u opsturen naar de Ned. Klaverjas Federatie, ta.v. de heer Westerman. Postbus 6203. 2001 H£ Haarfem. Inzenden voor 18 december aanstaande- Voor inlichtingen kunt u bellen 010-172789/172725 (Dienst voor Sport Recreatie). subsidie (f 23.000) kreeg De Kabel voor het activiteitenpro gramma ook bijdragen van de ministeries van sociale zaken en CRM. Hoewel het schrap pen van de gemeentelijke sub sidie niet per se directe gevol gen hoeft te hebben voor de rijksbijdragen, menen betrok kenen van diverse instanties dat het wel degelijk een rol speelt. Direct gevolg van het gemeen teraadsbesluit om De Kabel volgend jaar geen subsidie meer te verlenen is dat de hal ve arbeidsplaats van project leidster Marianne van Gelo ven uit Schiedam op de tocht is komen te staan. Dit jaar ging het grootste deel van de gemeentelijke subsidie van ruim 23.000 gulden op aan het loon van de projectleidster, maar de gemeenteraad meen de dat dat bedrag er voor 1981 niet meer af kon. Projectleid ster Marianne van Geloven verklaart uitdrukkelijk niet op de bres te staan voor haar ei gen baantje, want morgen kan zij bij wijze van spreken al weer bij een» nieuwe baas aan de slag voor sociaal-pedago gen schijnt het werk nog voor het opscheppen te liggen: „Een project als De Kabel heeft in derdaad een beroepskracht no dig. Als je ziet hoeveel tijd er gaat zitten ïn de contacten met de gemeente en het aanvragen van subsidies, dan ontkom je daar gewoon niet aan. Vrijwil ligers kunnen daaraan uiter aard ook meewerken. Maar omdat in het vrijwilligersbe- stand wel wat verloop bestaat is het gewoon beter dat er een vaste beroepskracht is." Waarmaken „Al die vergaderingen met ambtenaren en het opstellen van rapportages op verzoek van de gemeente hebben het project in zekere zin ook de das om gedaan. Pas het laatste jaar heeft De Kabel een subsi die voor vijftien maanden ge had, daarvoor werd dat om de drie maanden bekeken. Dat levert natuurlijk een geweldi ge onzekerheid op. Daardoor kom je gewoon niet aan het werk toe dat je eigenlijk zou moeten doen. Het is geweldig frustrerend dat werk moet blijven liggen, omdat daar geen tijd voor is. Tegenover de gemeente ben je je steeds aan het verdedigen, aan het waar maken. Ook nieuwe initiatie ven komen op die manier nau welijks aan bod." Komende maand gaat een kerngroep van vier vrijwilli gers en projectleidster Marian ne van Geloven de mogelijk heden bekijken of het project door kan blijven draaien. Voor adviezen heeft de groep con tact gezocht met het Schie damse werklozenproject De Trechter/SWA en het ministe rie van CRM. Ook zal De Ka bel weer aankloppen bij de ge meente voor een subsidie. Vol gende week vindt een gesprek plaats tussen de kerngroep enerzijds en de beide CDA- wethouders Cees Bot (sociaal- culturele aangelegenheden) en Jelle Wijnstok (maatschappe lijke dienstverlening), waarin de plannen van be Kabel nog eens worden doorgenomen, „Daarbij zullen w\j de heren nog eens onder de neus wrij ven dat de gemeente bij haar besluit om geen subsidie te verlenen is afgegaan op een anderhalf jaar geleden uitge bracht evaluatierapport en dat wij juist bezig waren met een beleidsnota voor de komende jaren," benadrukt één van de vrijwilligers van het project. Imago „Ook aan het argument dat De Kabel het imago heeft van een praatclub zullen we de nodige aandacht besteden. Dat klopte wel een beetje, maar je moet niet vergeten dat we dat ook willen zijn. Veel mensen die om de één of andere reden, vaak buiten hun schuld, wer kloos zijn geworden hebben het daar moeilijk mee. En wat is nou beter om dat van je af te praten?" Een ander argument dat werd gehanteerd om de subsidieaan vraag niet te honoreren dat werklozen ook terecht kunnen in de club- en buurthuizen wil men ook uit de wereld hel pen. „Dat kan je natuurlijk wel stellen, maar de meeste activiteiten vinden daar juist 's avonds plaats. En WW-ers, WAO-ers en ga zo maar door willen juist overdag wat doen," vult een andere vrijwil liger aan. Voorlopig heeft de kerngroep besloten het activiteitenpro gramma voor het volgende jaar uit te breiden om sterker ie staan bij de twee ministe ries, die al naar gelang de acti viteiten bijdragen geven. Naast de cursussen die al op het programma stonden wil men een aantal nieuwe projec- tjes starten zoals een klusjes- centrale, een alternatieve fiet- senwerkplaats en een soort al ternatieve vrijwilligerscentrale die zich gaat richten op vies, vuil werk waarvoor in de praktijk bijna geen vrijwilli gers te vinden zijn. Inmiddels heeft de minister van sociale zaken laten weten wel positief te staan tegenover een subsi dieaanvraag van De Kabel. „Omdat we echter nog geen keiharde toezeggingen hebben zullen we voorlopig uiterst voorzichtig zijn met die nieu we activiteiten. Niet in de laat ste plaats tegenover de werk lozen die er wel belangstelling voor hebben. Vaak zijn dat al tamelijk gedesillusioneerde mensen en dat kan alleen maar erger worden als je ze moet vertellen dat ze met hun activiteiten moeten stoppen", besluit projectleidster Marian ne van Geloven. Projectleidster Marianne van Ge(oven:„De Kabel moest zich telkens waarmaken..." Vlaardingen De huisvesting van de brandweer blijft zorgen baren. In de kazerne aan de Hoflaan staan de voertuigen en hulpmiddelen te dicht op elkaar. Vooral bij uitrukken en oefeningen leidt dat tot grote problemen. In het kader van de brandweergemeen schap Noordelijke Delta zou in Vlaardingen eigenlijk een zo genaamde crashtender moeten worden" geplaatst, omdat Vlaardingen op de noordelijke Maasoever het meest centrale punt is. Door ruimtegebrek is het niet mogelijk om dit voertuig in Vlaardingen te plaatsen, zodat het voorlopig Capelle aan den IJssel als standplaats heeft. Ook de verblijven van het personeel zijn niet optimaal, Zowel de slaapvertrekken als de wacht- en dienstruimten la ten te wensen te over. De lege ring geschiedt in twee portiek woningen die uit nood al en kele verbouwingen hebben ondergaan en in feite veel te krap zijn. Ook de kantoor ruimte is niet optimaal. Er gaat onnodig veel tijd ver loren met heen en weer geloop tussen afdelingen die elkaar voortdurend nodig hebben. Veel ongemak Sinds 1972 is er achter het ka zernegebouw een tijdelijke noodvoorziening getroffen in de vorm van een houten ba rak. Maar zowel in de zomer als in de winter is er veel on gemak wat de temperatuur be treft. In de barak zijn leslokalen on dergebracht waar brandweer cursussen en voorlichting wordt gegeven. Personeelsgebrek is in de uit voering van de taak van de brandweer in het afgelopen jaar een belemmering geweest. Zo heeft de uitvoering van de eerste uitruk veel zorgen gege ven. Al deze problemen komen naar voren in het jaarrapport van de brandweer over het jaar 1979. Nieuwbouw zou voor de brandweer natuurlijk de uitkomst zijn, maar dat is al sinds vele jaren een zoete droom. In het jaarverslag worden ook enkele positieve zaken ge noemd. Zo is de samenwer king met de korpsen "van Maassluis en Schiedam uit gebouwd en verstevigd. Grote branden hebben zich in 1979 niet voorgedaan. Alleen waren bij een brand in de bin nenstad vier slachtoffers te be treuren. Betreurenswaardig is het dat het aantal brandstichtingen hand over hand toe neemt. De brandweer wordt overigens steeds meer ingeschakeld bij de directe hulpverlening. In mei 1979 was de grootste brandschade in Vlaardingen. Maar liefst 354.000 gulden be droeg toen dc schade. In schril contrast hiermee staat de brandschade in de maand april. Toen werd slechts voor 1500 gulden schade aangericht. De behuizing van de brandweer Is veel te krap. Nieuwbouw zou de Ideale oplossing zijn. Schiedam Alle postkanto ren te Schiedam zullen op 5 december om 17.00 siuiten, met uitzondering van het bij postkantoor op het Wilhelmi- naplein. Dit kantoor sluit reeds om 16.00 uur. Schiedam In de maand ok-; tober is het bevolkingsaantal- van Schiedam weer verder ge daald. Ten opzichte van de vo-i rige maand nam de bevolking: met 128 inwoners af. Een af-" name die voornamelijk te wij ten is aan het vertrek van een groot aantal Schiedammers naar elders. Het inwoneraantal is nu 74.476. Uit statistieken, die dezer da gen verschenen, blijkt dat het aantal echtscheidingen in Schiedam in 1979 boven het landelijk gemiddelde lag. Schiedam Dankzij een rian te subsidie van het Anjerfonds zal de historische vereniging Schiedam de prijs van een nieuw boekwerk over Schie damse gebouwen vrij laag kunnen houden. Het boek, dat bijna 180 pagina's met 1250 fo to's zal tellen, komt deze maand uit en wordt dan te koop aangeboden voor tien a vijftien gulden. Het forse boekwerk is het re- sultaat van jarenlange arbeid - van de werkgroep inventarisa- tie, die een hele opsomming maakte van wat er in Schie dam aan waardevolle panden is te vinder». Het gaat in elkl geval om het hele vooroorlog-: se onroerend goed. Aan de in-: ventansatie zal ook een ten toonstelling gewijd worden. De historische vereniging Schiedam heeft nog voor de jaarwisseling het zeshonderd ste lid kunnen inhalen. Me vrouw Van der Klaauw, die in het historische complex van Windau en Libau op de Lange Haven 22f woont, is nummer 500 geworden. i edam Het verbeteren n woningen in de Spierings- hoekflat, Vijfsiuizenflat en Wilhelminaflat, waarbij vooral werkzaamheden aan de keu kens plaats zullen vinden, gaat in het westen van Schiedam met problemen gepaard. On der de bewoners bestaat one nigheid over de maatregelen die moeten worden getroffen. Bovendien is een aantal bewo ners ontevreden over de sa menstelling van de flatcom missie. die over de verbete ringswerkzaamheden overlegt. Uit de derde informatiekrant die in verband met de op han den zijnde verbetering wordt uitgegeven, blijkt dat 35 flat bewoners de samenstelling van de flatcommissie afwijzen. De ontevredenheid is het giootst in de Vijfsiuizenflat. Bewoners, die 2ieh in de ge houden enquête bereid hebben getoond plaats te nemen in de uatcommissie, gaan zo blijkt uit de derde informatiekrant nu deelnemen aan het over leg. Besloten is ook dat de proble men die bewoners hebben met de voorgenomen plannen op een rijtje zullen worden gezet door ambtenaren van de ge meente. Dat gaat gebeuren tij dens een bezoek dat twee ambtenaren in de eerste helft van deze maand aan de bewo ners zullen brengen. De huurverhoging na de ver beteringen zal tachtig gulden per maand bedragen doordat gebruik wordt gemaakt van de tweeënhalf procentsregeling. 'lerzy Mïehealowski is journalist buitenland voor een Poolse krant. Als hij van een van zijn buitenlandse reizen thuiskomt vertelt zijn vrouw hem „gewoon" dat ze bij hem weg wil en daar voor geen direct aanwijsbare re den heeft. De klap komt hard aan: het werk stagneert, zijn col lega's wenden zich van hem af en zijn bewegingsvrijheid wordt drastisch beperkt. De druppel die de emmer doet overlopen is de eigenlijke echt scheidingsprocedure en de ont dekking dat zijn rivaal zijn groot ste tegenstrever op het werk is. Het loopt slecht af met lerzy en niemand weet of hij zelfmoord pleegde, een ongeluk kreeg of het slachtoffer van een moord is. In de filmzaal van het Vlaardings Podium B'bwana vertoont de Vlaardingse Filmliga morgen avond de Poolse film 'Zonder Verdoving' van regiseur Andrzej Wajda. Deze film was nog niet zo lang geleden in de grote biosco pen te zien en daarom is het des te opmerkelijker dal de Filmliga er de hand op heeft kunnen leg gen. Donderdag 4 december, Hof- laan 12, aanvang 20.30 uur, En tree 3,50. Aad Zoutendijk speelt iedere donderdag tussen de middag op het beroemde van Feteghemorgel in de Vlaardingse Grote Kerk. In de lunch pauze kan iedereen binnenlopen en de histori sche kerk bewonderen onder de tonen van klassieke orgelwerken. Aanstaande donderdag staat de Toccata croma- tica van Girolamo Frescobaldi, een compositie van Sweelinck, vier werken van Pierre du Mage en tenslotte een eigen improvisatie op het program. Het begint om kwart voor één.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3