BED/STREEK] JAPOMEN 9Ü2 BERm Wording en verwording bodem Midden-Delfland Delftse groep met debuutelpee en ludiek tournee dagblad 1 voor echte kwaiiteits Perzen waar u géén gulden te veel voor betaalt [VLAARDINGS Historisch onderzoek I recontructie Delfland 1 Kleine maten, grote maten, kmtc maten, alle maten bruids- avond- cocktail gelegenheids- Oók fluwelen spencers en fluwelen lange rokken. 20% KORTING direct industrie werk voor: Lopende band medewerker/ster irrandstad uitzendbureau Wij bespreken plaatskaarten voor u in alle I Rotterdamse theaters en schouwburgen. Ziekenverzorger/ster A-verpleegkundige (m/v) irrandstad uitzendbureau AARDAPPELEN UIEN WINTERPEEN APPELEN EN PEREN P. VAN DER LEE woensdag 3 december 19BO VD/SC/WW Mo overtuigd van succes tango-pop Delft Mo heeft rich met de eigenwijsheid van een gearriveerde popgroep aan een groot internatio naal publiek aangediend. De geheel naar eigen in zicht gemaakte debuutel pee van de nieuwe Delftse muziekformatie wordt door de nieuwe Neder landse platenmaatschap pij Back Door uitgebracht in Noorwegen, Zweden, Finland, Denemarken, Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland. Frankrijk, Spanje, Portugal, Austra lië, Canada en Japan- Geen geringe start voor een popformatie met zo weinig ervaring als Mo. Alleen drummer Harm Bieger was eerder in verschillende pop groepen actief en werkte ook mee aan een aantal Ne derlandse elpees. Delftse zangeres Heili Helder en stadgenoot Clemens de Lan ge zijn aan een onbekend avontuur begonnen; broer Huub de Lange is afgestu deerd musicoloog en speelde eerder in een circusorkest. Mo gaat zijn eigen weg. De dame en drie heren weten wat ze willen en accepteren daarom geen inbreng van een arrangeur en/of produ cent. Voor de debuutelpee heeft Mo deze verantwoor delijkheden bij zichzelf ge houden. Achteraf lijkt de vraag gerechtvaardigd of dat verstandig is geweest Het totale geluid klinkt zoals op veel debuutelpees: men beschikt over interes sante composities en een oorspronkelijke aanpak, maar weet niet helemaal in welke richting de muziek moet worden gestuurd. Ac centen worden hierdoor soms verkeerd gelegd of weggelaten en dat komt de diepte van het eindresultaat niet ten goede. Van de debuutelpee straalt veel talent af, maar Mo lijkt de mogelijkheden toch niet volledig te hebben uitge buit. Een uitgesproken taak voor een producer, die ge makkelijker afstand neemt van het materiaal. De onge schoolde stem van Heili Helder, die zeer spontaan en met overtuiging zingt, had bijvoorbeeld meer lei ding moeten hebben. Paralel Het type muziek zal het Ne derlandse publiek zeker als minder oorspronkelijk in de oren klinken dan de leden van de groep en de mede werkers van Back Door. Paralellen met de eerste el pee van Gruppo Sportivo en ook overeenkomsten met Supersister en de zangstijl van Sonja Kristin a (Curved Air) zijn waarneembaar. Mo doet het dus op haar manier en dat leidde na vier opnamedagen al tot een conflict met de platen maatschappij, waarmee aan vankelijk in zee was ge gaan. Clemens de Lange: ,,Die lui wilden inbreng in onze muziek en daar kon den wij onmogelijk mee ac- coord gaan. Omdat we bin nen het wereldje van de popmuziek al snel veel be kendheid hadden gekregen, konden we gemakkelijk overstappen naar welke willekeurige andere maat schappij. Dat hebben we ge daan. Door het enthousias me van Ton van den Bre mer viel de keuze op Back Door". Ton van den Bremer werkt bij platenmaatschappij Pho nogram en is stimulator van het nieuwe label Back Door, waarmee Phonogram nieuw talent een kans wil geven. Over Mo zegt hij: „Het ge luid van de groep is heel apart Het is totaal anders dan wat ik de afgelopen vijftien jaar heb gehoord. Ik voorspel Mo een grote toe komst. Vooral ook door hun eigen inventiviteit en zelf standigheid". Tango-pop Clemens de Lange noemt de muziekstijl van Mo tan go-pop. Het als exclusief omschreven geluid wordt voor een belangrijk deel be paald door de enigszins on gebruikelijke bezetting van de Delftse formatie, Heili Helder zingt, Harm Bieger verzorgt de percussie (drums). Clemens de Lange speelt synthesizer en Huub de Lange piano en fagot (bassoon). Mo behoort dus tot de zeld zame popgroepen ïn West- Europa zonder gitaristen. Clemens de Lange (27): „We wijzen gitaristen niet van de hand. In verschillende kranten hebben we begin dit jaar advertenties gezet en gedurende een half jaar zijn er vele audities ge weest. Daar zaten soms uit stekende gitaristen tussen, maar die waren allemaal niet eigenwijs genoeg. Ze speelden keurig hun deun tjes, maar het klonk alle maal te traditioneel, te wei nig afwijkend". In die advertenties riepen Huub en Clemens de Lange ook drummers en zangeres sen op. Na een moeizaam proces bleken Harm Bieger en Heili Helder eigenwijs genoeg. De broertjes De Lange, zoals ze zichzelf noe men. hadden vijftig num mers op papier gezet en daaruit werd een selectie gemaakt voor de onlangs verschenen debuutelpee. door Oscar van der Kroon „Door de arrangementen is het oorspronkelijke mate riaal hier en daar flink ver anderd. Iedereen had een even grote inbreng bij de opnamen. Heili schreef een aantal teksten en Harm Bie ger, studerend op het Haags conservatorium, heeft een paar nummers uitstekend gearrangeerd. Hierdoor heeft de elpee een constante kwaliteit gekregen". Ton van den Bremer vertelt dat Mo tijdens de opnamen volledig vrij is gelaten: „Ze hebben goede ideeën en ontwikkelen zichzelf voort durend. Sommige popgroe pen leveren een tape in en vragen of wil alles verder willen regelen. De leden van Mo wachten nergens op en denken voortdurend mee. Dat heeft me vertrou wen gegeven. De komende maanden zal leren of het publiek al rijp is voor de muziek van Mo. Zelf heb ik het gevoel dat de groep de tijd een beetje vooruit is. Voor een doorbraak in Ne derland ïs het succes van een single altijd heel be langrijk. De eerste single Nancy is twee maanden ge leden uitgekomen en op de radio veel te horen geweest Om voor mij duistere rede nen viel de verkoop toch te gen. Pas de afgelopen we ken is de belangstelling sterk toegenomen. Daarom wachten we nog even met het uitbrengen van de twee de single Fred Astaire. Daarmee zal Mo ongetwij feld doorbreken". Doorbraak Hoewel Ton van den Bre mer ervan overtuigd is, dat Back Door met Mo een be langrijke troef in handen heeft, hoopt de Hilversumse producent niet dat de door braak te snel grote vormen aanneemt. Hij noemt de op komst en ondergang van Herman Brood als voor beeld hoe het niet moet gaan. „Als we de zaak goed aanpakken, dan kan de doobraak naar Amerika worden gemaakt. Dat heeft echter veel tijd nodig. De ambitie is er in ieder geval. Er wordt hier met hart en ziel aan Mo gewerkt". Do nieuwe Delftse popgroep Mo. V.l.n.r. Harm Bieger, Heili Helder, Clemens en Huub de Lange. De poptraditie van Delft, vendig gehouden door Tee- Set, After Tea, Polle Edu- ard, ALquin en The Mete ors, wordt door Mo voortge zet. In januari begint de groep een Nederlandse tournee. Clemens de Lange benadrukt, dat opnieuw is gezocht naar een afwijken de aanpak. Veel duidelijk heid geeft de Delftenaar niet. De groep zal in ieder geval niet optreden in het traditionele theatercircuit. De Lange: „We gaan alleen in de grote steden optreden. Gedacht moet worden in de richting van het circus en de ijsrevues". Mo wil zo snel mogelijk full-professioneel worden. Clemens de Lange, afgestu deerd aan de Delftse TH: „Back Door heeft ons inter nationale steun toegezegd. De eerste berichten "uit Ja pan zijn gunstig. Onze mu ziek is ondergebracht bij een uitgever in Duitsland en voor de tour hebben we een uitstekend management gevonden. Een dergelijke aanpak is nodig wil je niet gaan klooien zoals al die an dere Nederlandse groepen". Modehuis jVVij zijn dinsdag, woensdax ,£0 donderdagavond tot 21.00 uur geopend. SCHIEDAM BROERSVF.ST 109 TEL. 267416. g136-138 Rotterdam Tel. 010-140619 Freencksplaats 9 Ruben, plain 12 Rotterdam Schiedam Hl neger sberg Te'. 010-261975 Tel 010-167700 slechts 8 dagen BONTMANTELS Flinke krachten, die van aanpakken weten, kun nen wij regelmatig plaatsen bij relaties Fn Rot terdam, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Volledige dagtaak. Ploegendienst is mogelijk. Produktie-ervaring is niet vereist. Interesse? Bel even naar Saskta Meijer en maak dan meteen een afspraak. Vlaardingen. Weslhavenkade4010 - 35 8311 X BREDE HAVENSTRAAT 6 1 VLAARDINGEN - TELEF. 35.45.25 I Tevens theatergeschenkbonnen voor elk willekeurig bedrag. Geopend van 9.HM3.00 en' 13.30-17.00 uur OP zaterdag gesloten direct werk in de gezondheidszorg voor: Per 6 december a.s. zoeken wij voor éèn van onze re laties een ziekenverzorger/ster, die bereid is atle diensten le draaien. Voor diverse ziekenhuizen in Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen zoeken wij per zo spoedig mogelijk A- verpleegkundigen. Diensten In overleg. Pert-iime is mogelijk. Voor nadere Informatie en wellicht het maken van een afspraak kunt u kontakt opnemen met Corria Bergsma. Vlaardingen, Westhavenkade 4,010-35 8311 Delft In het tijdvak voorafgaande aan de uitvinding van de dragline, de heimachine, het stoom- of dieselge maal en de autosnelweg had de mens bij de keus van zijn woonplaats, zijn akkers en zijn karrepad terdege rekening te houden met de voorwaarden die de natuur stelde. Op een al te droge zandige plaats waar de wind' vrij spel had, moest de mens wijken door verstuiving. Op al de natte veengronden zou het graan verrotten en transport over land onmogelijk zijn. Be mens die leefde in de ding van het veen) ging land steentijd, in de romeinse tijd, ilfs Te koop aangeboden: Alles per kist. Maasdijk 71, Maasdijk KENNISMAKING g ALLEENSTAANDEN va. 30 jr.. raterdagav. 8 uur, gezellige feestelijke dansavond in „Mid- deirmyse". Konlnglnnelaan 403,* Vlaardinflsn. Entree ƒ2,50. Inl. dhr. Vis. tel. 015-567066. I ONDERHOUD EN "7j REPARATIE Voor het LEVEREN, SCHOON MAKEN EN REPAREREN van uw geisers naar Smederij Daub. Callanburgstr. 80, Vtaardlngen. Tel. 34.30.98, TE KOOP *1 AANGEBODEN Het juiste adres voor at uw MEUBELSTOFFEERWERK Fa. Hesseu en Co., EendracM- straat 52. teL 341583 - 348764 na 18.00 uur. in de middeleeuwen en zelfs nog lange tijd daarna, had acht te slaan op het klimaat! en de geschiktheid van de bodem voor de activiteiten die hij wenste te bedrijven. In het westen werd de mens daarbij het meest bedreigd door het opdringende water. Daarbij moet niet alleen ge^ dacht worden aan overstro mingen door de zee en de ri vieren, doch ook aan de stij ging van het grondwater, de klink van de bodem en sto ringen in de afwatering. Langzamerhand is de mens er in geslaagd zich los te maken van de beperkingen die de bo dem en het klimaat hem stel den en wel door de ontwik- kleing van de techniek. Be langrijk in dit verband was de ontwikkeling van de huister pen, de dijken, sloten voor de afwatering en in eer» ander vlak de wording van het wa terschap. Het klimaat lijkt sinds ae romeinse tijd geen spectaculaire veranderingen te hebben ondergaan. Heel an ders echter is het met de bo dem gesteld, de bovenste me ters van de aardkorst. In 194B heeft Van Liere een belangrijke studie gewijd aan de bodem van het Westland. De kartering van het gebied is naast recente studies nog steeds bruikbaar. Het werk van Van Liere is evenwel op enkele belangrijke punten verouderd en achterhaald. Zo is zijn datering van een klei laag die een groot deel van het Westland overdekt op grond van archeologisch onderzoek weerlegd. Het Westlanddek dat ten zuiden van de lijn Monster-Wateringen en van daar tot Vlaardingen aan de oppervlakte is gelegen, werd niet in de derde eeuw, maar in de twaalfde eeuw afgezet Het beeld van het patroon van vloedkreken van waaruit de afzetting van klei en zand plaatsvond is sedert 1948 ver fijnd. Te weinig oog heeft Van Liere ook gehad voor vernieti ging van land door de zowel de zee als de mens. De land- vernietiging door de zee vond plaats ten zuiden van de lijn Monster-Maassluis. Door af graving en ontwatering, als mede door oxidatie (ontbin- verïoren in gebieden met een veen dek aan of nabij de opper vlakte. Dit is in het grootste deel van Midden-Delfland het geval geweest. Dit laatste proces van land ver lies is in het landschap vast te stellen, door vergelijking van de hoogte van het maaiveld in de Vlietlanden met die in de omringende polders. Dit ver schijnsel wacht nog op een ge^ degen historische verklaring. Klink en oxidatie van het veen kunnen ingrijpende ver anderingen. in het landschap tot gevolg hebben gehad, die van invloed zijn geweest op de bewoonbaarheid en de bruik baarheid van het land voor de mens. Er moet in dit verband rekening .worden gehouden met de mogelijkheid, dat het maaiveld sedert de vroege middeleeuwen vele ma tcia gedaald op plaatsen waar het veenpakket het dikst was. Een probleem bij de reconstructie van de vroegere situatie van het landschap vormt de om standigheid, dat het veen door oxidatie spoorloos kan ver dwijnen. De 'jongste geologische kaart spreekt van Duinkerke afzet tingen van zand en klei; ge noemd naar de plaats waar de karakteristieke opeenvolging van lagen voor het eerst diep gaand is bestudeerd. Men on derscheidt 0, I, II, lila en Illb afzettingen. Tussen de eerste vier afzettingen worden in Midden-Delfland vaak veenaf- zéttingen aangetroffen, die een belangrijke rol hebben ge speeld bij de datering. Voor Midden-Delfland geldt dat de Duinkerke 0 laag is afgezet tussen 1500 en 1800 voor Chr.; de Duinkerke I tussen 500 en 200 voor Chr.; de Duinkerke II tussen 250 en 600 na Chr.; de Duinkerke III tenslotte na 800. Archeologisch onderzoek heeft aangetoond dat de Duinkerke III sedimenten (afzettingen), die uit twee onderscheiden af zettingen blijken te bestaan, afgezet zijn in de twaalfde en mogelijk zelfs in het begin van de dertiende eeuw. Verder gaand archeologisch en histo risch onderzoek zal hierover misschien uitsluitsel kunnen feven. De afzettingen van >utnkerke I, die als een dek over een groot deel van Mid den-Delfland zijn afgezet en op vele plaatsen een dunne laag over het veen vormen, zijn opgebouwd uit compacte kalkloze zeer zware klei. De dikte van de afzettingen be draagt niet meer dan een me ter en neemt ïn oostelijke rich ting af. De voornaamste inbraakgeul bevond zich ten tijde van de sedimentatie - beëindigd in de romeinse tijd - ter plaatse van de tegenwoordige Gantel. Dit geulensysteem liep in de rich ting van Rijswijk en Delft en vertakte zich daarna onder an dere in westelijke richting, dus aan de noordoostelijke zijde van Midden-Delfland. Bewo- ningsresten uit de romeinse tijd worden meestal aangetrof fen op de Duinkerke I afzet tingen. Uit de periode tussen de romeinse tijd en de twaalf de eeuw 2Ïjn voor Midden- Delfland geen nieuwe afzettin gen bekend. Evenmin zijn er aanwijzingen gevonden dat er ïn deze periode nog veenvor- nring op grote schaal heeft plaatsgevonden. Westlanddek In een brede strook, ongeveer ten westen van de Gaag, als mede in een zich diep landin waarts uitstrekkende tong rond Vlaardingen liggen de zogenaamde Duinkerke lila afzettingen aan de oppervlak te. Deze worden op grond van archeologische vondsten en historische berichten meest in verband gebracht met over stromingen door de zee en/of de rivier. De afzettingen uit deze periode zijn vrijwel ner gens dikker dan een meter en vertonen het karakter van een dek van lichte klei, dat landin waarts dunner wordt Het is dit dek dat door Van Liere Westlanddek wordt genoemd; een naam die sedert dien is in geburgerd. Deze laag is van belang, omdal zij in een groot deel van hel Westland een van de factoren vormt die de tuinbouw heeft gestimuleerd. Na deze afzettin gen hebben overstromingen in het gebied van De Lier nog gezorgd voor een jongere sedi- mentlaag. Deze wordt Duin kerke Illb genoemd en heeft het karakter van lichte kiel Na de twaalfde eeuw heeft een gesloten dijkenstelsel langs de noordelijke oever van de mon ding van de rivieren Lek en Maas het water gekeerd. He laas toont de geologische kaart bitter weinig van de uit land schappelijk en historisch standpunt interessante ont wikkeling in en op de bodem, die na de twaalde eeuw heeft plaatsgehad. De klink en oxidatie van het veen door ontwatering heeft een sterke daling van het maaiveld veroorzaakt, zodat het water niet meer vrijelijk naar het lager gelegen buiten water kon stromen. Hoe de mens zich tegen de waterover last heeft verweerd door de aanleg van dijken, woonheu- veis, afwateringskanalen, slui zen en polders zijn zaken die nog in het middelpunt van de belangstelling staan. Het door de elementen gevormde land schap en het werk van de middeleeuwse mens om de bo dem aan zich te onderwerpen heeft op vele plaatsen verba zingwekkend gaaf de tand des tijds doorstaan. Het is zaak dat men zich diepgaand bezint op de waarde van Midden-Delft, alvorens draglines en bulldo zers vrij toegang krijgen voor de reconstructie van het ge- bied. gniiiiiiiiHiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiitiiiiiiijiiiiiiiiiiimiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiaiiuuiuiiiüiKI De Midden-Delfland Vereniging is van mening, <3at sr_ s cheologisch onderzoek aan de reconstructie van Midden- S Delfland vooraf dient te gaan. In de veelheid aan rap- Z porten van de Reconstructiecommissie is daaraan ïot dus- g ver nauwelijks aandacht besteed. Dit is tijdens een stu- 2 diedag vastgesteld door de historische verenigingen in de g regio, die zich hebben verenigd in een stuurgroep. Deze 2 groep poogt het wetenschappelijk verantwoord onder- 1 zoek tijdig op gang te brengen. In samenhang hiermee s heeft de Mid den-Delfland Vereniging artikelen gepubli- 3 ceerd, die betrekking hebben op de wording van Mid- 2 den-Delfland, het verkavelingspatroon, archeologische vondsten, de landelijke bebouwing en de kas teel werven g in het gebied. Bijgaand een publicatie van A. J. van der g: Valk over de wording en verwording van Midden-Delf- 2 I land. 3 2 SuiiiiiiiiiiiiuiutitntunniiiiuitiiininiiiiinRuiiiiiiununiuimiriraiiuuiiiuiuiuiitiBUUBU^ vL

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4