SIM/OTHER 1 Verkeerd alarm nummer in telefooncellen Pompbediende Bertus een echte levensgenieter GGD-directeur Wolfs niet blij met Groot-Rijnmond Brandweer: 34.33.33 Ravage na inbraak RiGmSa «JSSS-. Buurthuis houdt Kerst Inn woensdag 3 december 1380 VD/SC/WW 1 Waterweg in de knel bij district gezondheidszorg Schiedam/VIaardïngen De directeur van de GGD in Schiedam en Vlaardingen, dokter E. H. E. Wolfs, kan geen enkel enthousiasme opbrengen voor de vorming van een districtscommissie Groot-Rijnmond voor de volksgezondheid. Hij heeft in een advies aan de drie Waterweggemeenten een groot aantal bezwaren opge somd tegen de instelling van zo'n districtscommissie. Meest belangrijk is wel dat het Waterweggebied vol gens Wolfs in de verdrukking komt bij het door Rot terdam, Rijnmond en de provincie beoogde districtso- verleg- Dokter Wolfs wil geen af breuk doen aan de noodzaak om tot regionaal overleg te komen, maar dat moet vol gens hem gebeuren op het niveau van de regio Nieuwe Waterweg-Noord. Tot dit ge bied behoren in elk geval Schiedam, Vlaardingen en Maassluis en mogelijk ook Hoek van Holland. Wolfs vindt dat het zonder meer aanbeveling verdient op dit niveau een regionaal plat form voor de gezondheids zorg op te richten. Dit plat form zal als overlegorgaan door Kor Kegel binnen afzienbare tijd een ei gen beleidsbevoegdheid moe ien krijgen. Wolfs ziet een stichting als de meest gewen ste juridische vorm, hoewel goede alternatieven de in stelling van een zogenaamde commissie ex artikel 61 en een gemeenschappelijke re geling voor instellingen, voor gezondheidszorg kunnen zijn. Omslachtig Het Waterweggebied is er vol gens de GGD-directeur veel meer bij gebaat als het zelf een directe relatie onderhoudt mer de provinciale raad voor de volksgezondheid (ook als Rijn mond eenmaal provincie is). Zo'n directe relatie ligt veel meer voor de hand dan een constructie, waarbij de te vor men districtscommissie er eerst nog eens tussen zit. Wolfs: „Dat is omslachtig en inefficiënt." Waarom hij dat vindt, zegt hij in het advies dat vanavond be sproken wordt door de Schie damse raadscommissie voor volksgezondheid, om acht uur in het stadhuis op de Grote Markt. Wolfs: „Verwacht mag worden dat de districtscom missie in hoofdzaak leden zal tellen, die duidelijke verbin dingen hebben met Rotter damse organisaties en instel lingen voor gezondheidszorg." Met andere woorden: het Wa terweggebied is in die club een vrij onbekend iets en dreigt in een vergeethoek te geraken. Wotfs: „Dat heeft weinig van doen met regionalisatie doch veel meer met centralisatie." Welke instellingen zullen dan een plaats hebben in de di strictscommissie, dat Wolfs zulke eenzijdigheid verwacht? Om te beginnen het openbaar lichaam Rijnmond, de zieken huizen, de psychiatrische zie kenhuizen, de verpleeghuizen, de zwakzinnigenzorg, de zie kenfondsen, de kruisvereni gingen, de geneeskundige diensten (GGD), instellingen voor ambulante geestelijke ge zondheidszorg, de KNMG, de tandartsen en de apothekers. Ook zitten de consumentenor ganisaties er in. Maar al deze sectoren mogen slechts één lid benoemen in de districtscom missie en volgens Wolfs is er een goede kans dat dat steeds een Rotterdammer zal zijn, omdat de diverse instellingen in de Maasstad het grootst zijn. Dan is tot slot nog wel de in breng geregeld vanuit de ge meentebesturen, maar ook zij mogen maar één lid afvaardi gen. Wolfs vindt dat geen ga rantie. dat het Waterwegge bied ook een vinger in de pap krijgt. Sterk doorgevoerd zou je kunnen zeggen, dat de ge zondheidszorg in het Water weggebied de naald in de hooi berg wordt. Eigen gezichi Wolfs vindt het Rijnmondge bied met zijn 1.161.000 inwo ners gewoon te groot voor één districtscommissie. In de regio- nalisatienota, die de provincia le raad voor de volksgezond heid in 1978 uitbracht, wordt Rijnmond ook 'welhaast te ko lossaal' genoemd, Maar in die nota staat ook dat verzelfstan diging van deelgebieden on mogelijk is omdat zij niet het vereiste aantal van 200.000 in woners hebben. Schiedam, Vlaardingen en Maassluis ko men samen aan 180.000. Toch vindt Wolfs dat de Wa terweg-Noord duidelijk een ei gen gezicht moet hebben. Hij vindt het dan ook jammer, dat in een recente nota voor de vorming van een districtscom missie Groot-Rijnmond nau welijks wordt gerept van su bregionale raden. Die nota is uitgebracht door een regionali satiewerkgroep van het open baar lichaam Rijnmond en de Rotterdamse en de provinciale raden voor de volksgezond heid. Er staat alleen in dat de totstandkoming van sübregio's bevorderd moet worden. Wolfs: „Het wekt bevreem ding dat dit het enige is dat hieromtrent wordt bepaald. Nergens is iets te vinden over termijnen, bevoegdheden, sa menstelling en werkwijze. Ook de relatie met de districts commissie is niet geregeld." Wolfs verwacht dan ook dat, als die subregionalisatie al wenselijk wordt geacht, de komst ervan toch nog geruime tijd dus; te lang op zich Iaat wachten. „Eerst dient im mers de districtscommissie te worden opgetuigd en geruime tijd te hebben gefunctioneerd," aldus dokter Wolfs. Onwense lijk vindt hij die situatie. Pessimisme Een "regionaal platform ge zondheidszorg Nieuwe Water weg-Noord' kan volgens de di recteur van de GGD steunen op een brede basis van de in stellingen voor gezondheids zorg in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis en zich zodoende ontwikkelen tot een krachtda dig orgaan. Het Waterweg platform moet dan wel meer dan een overleggroep zijn, moet beschikken over een ei gen bureau en moet meer be voegdheden krijgen. Maar er is één punt, waar Wolfs heel pessimistisch over is. Het zit er niet in dat het platform die be voegdheden ook krijgt. Want de provinciale raad, die deze bevoegdheden kan toekennen, heeft reeds ingestemd met de voorstellen voor de totstand koming van een districtscom missie Groot-Rijnmond. En dan was er ook nog die stelling uit '78, dat deze regio te klein is om zelfstandig te mogen o- pereren. Wolfs: „Erkenning van het platform Waterweg-Noord door organen van buiten de regio zal daarom slechts heel moeizaam verworven kunnen worden." Maar ook zegt hij, dat dat Schiedam, Vlaardingen en Maassluis er niet van mag weerhouden om onderling toch zo'n regionaal platform van de grond te tillen. GGD-direc teur e. a e. Wolfs: „Wa terweg moet zélf platform voor gezond heidszorg van de grond til len..," In de cel op de Hoogstraat is het nummer niet juist: 24.33.33 staat er op het blauwe bord. Het juiste nummer, 34.33.33, is niet te vinden. Gaardingen In sommige Vlaardingse telefooncellen is het nummer van de brandweer niet juist. Ook de telefoonboeken ontbreken, waardoor je in noodgevallen de brandweer niet ^chtstreeks kunt bereiken vanuit een cel. t n zich de situatie eens U ziet een auto het wa- kr in rijden. Als u de eerste ^rik te boven bent wilt u lulp bieden. Een telefooncel jjp de hoek van de straat wedt uitkomst. De brand weer met zijn duikersploeg is onontbeerlijk. Gelukkig ^eeft U nog een kwartje los de zak. U werpt het in de fi^uf en draait het nummer van de brandweer, dat naast telefoon op een metalen wd staat vermeld: 24,33.33- Wie dat doet bemerkt tot zijn schrik dat hij niet de alarm centrale van de brandweer krijgt, maar de vriendelijke stem van een ingeblikte dame, die adviseert om 008 of de gids te raadplegen. Een gids is echter al sinds jaar en dag niet meer te bekennen, in een Vlaardingse cel. Het juiste nummer, 34.33.33, is dus niet te vinden. Woordvoerder Geluk van de PTT vol verbazing: „Meent u dat nu echt, klopt net telefoon nummer van de brandweer niet? Nou, daar gaan we gelijk iets aan doen. Het kan niet an ders dan een 'slip of the pen' zijn. Bedankt voor de informa tie." Ook bij de brandweer is er alom verbazing. Na enkele malen te zijn doorverbonden klinkt het: „Wat u nu allle- maal zegt is nieuw voor ons. Ja, wij controleren natuurlijk niet de telefooncellen op de nummers die erin staan. Ik ga het direct controleren." Inmiddels heeft de brandweer ijllings maatregelen genomen. In de cellen waar het telefoon nummer niet juist is, is een sticker over het verkeerde nummer heen geplakt. Vlaardingen Hij heeft ei genlijk nauwelijks verdere introductie nodig. Bertus Helderop is immers bekend bij veel Vlaardingers. De goedlachse pombediende weet als geen ander wat er allemaal in de stad omgaat. Al meer dan 12 jaar staat hij zijn mannetje op de Westha- venkade. Over aanloop heeft niet te klagen. Hij begint 's morgens om half acht. In een uur tijd heeft hij dan al diverse koffieklanten op be zoek gehad- „Die mensen ko men gewoon een beetje pra ten over van alles en nog wat. Ja, vooral over de voet bal natuurlijk, want sinds 1962 ben ik een fanatiek sup porter van de FC Vlaardin gen. Ja, ja echte supporters bestaan nog." Gesierd met een fraaie snor staat het gezicht van Bertus Helderop altijd op zonnig. „Een slechte bui heb ik nog nooit gehad. Ik ben een echte levensgenieter die het leven neemt zoals het is. Het zit ge woon in mijn karakter. Op het door Chris Woerts werk en thuis ben ik gewoon dezelfde. Alleen als de FC Vlaardingen heeft verloren wil nog wel eens even chage- rijnig zijn, maar ook dat is zo weer over. Kijk, aan de pomp verwachten de mensen van je dat je vrolijk en hartelijk bent. Nou, dan hebben ze aan mij een goede." In weer en wind staat Bertus aan de pomp. „In deze wintermaanden is het echt wel koud. Ja, de kantoor mensen zeggen wel eens als ze mij in de zomer in het zonnetje zien zitten: nou. Bertus,wat een goed leven heb je toch ei genlijk. Maar ze vergeten dat het van de 12 maanden 8 maanden behoorlijk koud is, Mentaliteit In twaalf jaar is er volgens Bertus Helderop veel veran derd in Vlaardingen. „Ja, de mentaliteit van de mensen is hard achteruit gegaan. Tegen- Bertus Helderop voor zijn pomp aan de Weslhavenkade. „Ik heb nog nooit een slechte bui gehad." woordig moet je meteen voor iedereen klaar staan. Als je even wacht met naar buiten komen geven ze gas cn gaan er als een haas van door. Vroeger ging het allemaal veel gemoedelijker. Ook op de Westhavenkade is er natuur lijk wel het een en ander ver anderd. Een paar jaar terug had je hier nog allemaal kleine winkeltjes. Een sigarenboer. een banketbakker, noem maar op. De loop is er nu een beetje uit. Het is een beetje een dood stukkie van de haven gewor den. Maar last heb ik er niet van hoor. Sinds de oliecrisis ben ik alleen maar vooruit ge gaan." Een echte hekel heeft de pompbediende aan de feestda gen en manifestaties die er in de zomer in Vlaardingen wor den gehouden; „Daar word ik stapelgek van. Altijd sluiten ze de haven af. Leuk hoor, zo'n Sinterklaasintocht. Tenslotte ben ik ook klein geweest, maar de haven werd wel afge sloten zodat ik geen klanten had. Vroeger kwam de Sint binnen op de Maasboulevard. Dan had niemand er last van. Nee, met binnenstadsdag. de haring- en bierfeesten en Ko ninginnedag ben ik do sigaar." Even is het of Bertus Helderop zich echt kwaad maakt. Maar nee, zelfs als hij over ernstige zaken praat doet hij dat met een lachend gezicht. Toch heeft wel eens nare ervarin gen meegemaakt aan de pomp. „Komt er laatst een man tan ken. Ik gooi de tank vol, kijk het oliepeil na en maak de ra men schoon. Toen ik wilde af rekenen vroeg de man nog om een blik olie. Ik naar mijn kantoortje om een blik te ha len. Kom ik terug zie ik nog net die wagen de bocht om gaan. Misselijke streek natuur lijk. Maar dat zijn mensen, die zie je nooit meer. Die zijn er gewoon op uit om iedere keer weer een gratis tank benzine binnen te halen." Betus Helde rop is bevreesd om enige leuke verhalen prijs te geven. Is bang dat hij moeilijkheden krijgt met de mensen waar het over gaat. Wil slechts een tipje van de sluier oplichten. „Vaak halen we wel wat geintjes uit Een steen heel mooi verpak ken en op de straat leggen. Het is schitterend om te zien hoe de men§en reageren als ze het papier van die steen afhalen en dan heel bedremmeld kij ken als ze zien dat ze in het ootje zijn genomen." Zestig jaar getrouwd Het Hoekse echtpaar Seele Wijnbeek viert maandag 8 de cember 2tjn zestigjarige brui loft. Vooruitlopend op dat feest krijgen de heer en me vrouw Seele. respectievelijk 82 en 80 jaar oud, zaterdag (15.00 tot 17.00 uur) al vast een re ceptie aangeboden in de re creatiezaal van het Herman Visserhuis te Hoek van Hol land. Het diamanten echtpaar is afkomstig uit Rotterdam, waar de heer Seele er een 50- jarig lidmaatschap van de Kra- lingse EHBO-vereniging op heeft zitten. Het echtpaar heeft drie kinderen, van wie één dochter speciaal voor de feestelijkheden uit Australië is overgekomen. Verder hebben de heer en mevrouw Seele dertien kleinkinderen en zes achterkleinkinderen. Schiedamse Gemeenschap Cees van der Geer en Frans Gerkema hebben beiden de Schiedamse Gemeenschap verlaten. Van der Geer heeft zijn zetel in de stichtingsraad van de SG opgegeven wegens drukke werkzaamheden voor de Rotterdamse kunststichting en de historische vereniging Schiedam. Gerkema is opge stapt om meer tijd vrij te ma ken voor zijn studie. Vanuit de Schiedamse culture le stichting, die de SG is. wordt Ad Ouweneeï voorge dragen als opvolger van War ner Meinen in de culturele raad van Zuid-Holland. Hans Leyte is benoemd in het dage lijks bestuur van de Schiedam se Gemeenschap- Vlaardingen Buurthuis De Pijpelaar in de Vettenoordse- polder gaat op tweede kerst dag een Kerst Inn houden voor al die wijkbewoners, die er behoefte aan hebben juist op zo'n dag andere mensen tc ontmoeten. De activiteit richt zich niet speciaal op alleen staanden: ook andere VOP- pers zijn welkom, al is het in dit geval juist niet de bedoe ling dat gezinnen met kinde ren meedoen. Hoe het programma er uitgaat zien is nog niet helemaal be kend. Het belangrijkste is de gezelligheid, die door de deel nemers zelf gemaakt zal moe ten worden. De organisatoren, enkele vrijwilligers uit het buurthuis, zullen zorgen voor een eenvoudig dinertje, hapjes en drankjes. Deelnemers beta len een bijdrage van 10 gulden per persoon. Hoewel het nog even duurt voor het Kerstmis is kunnen belangstellenden zich nu al melden. Inlichtin gen kan men onder meer bij het buurthuis krijgen via tel. 34.38.41. Ook bij het Leger des Heïls kunnen ouderen uit Vlaardin gen terecht voor een kerstvie ring. Aan de Rotterdamseweg zijn op 19 december ouderen van alle gezindten uit Vlaar dingen welkom. Wie mee wil doen moet zich wel tijdig op geven. Dat kan tot uiterlijk 10 december. Het adres is Van - Hogendorplaan 98 in Vlaar- - dingen. Dit jaar is aan de vie- ring ook een eenvoudige kerstmaaltijd verbonden, dte om 12.30 en om 18.00 uur za) beginnen. Schiedam Inbrekers heb ben een enorme ravage aan gericht in de huishoudschool de Hargahof. Een ruit werd ingeslagen, een brandblusser werd op een stelling leegge- spoten, schilderijen werden van de muur gerukt, tafels en bloepotten tegen de grond gesmeten. De totale schade bedraagt enkele duizenden guldens. Voor zover men m de ravage heeft kunnen vast stellen is niets uit de school ontvreemd. Een telmachine en een elec- trische schrijfmachine zijn gestolen uit het pand van de Gom aan de Westvest. De in brekers hebben een deur ge forceerd. Uit de winkel van Haarim- port aan de Lange Kerk straat is een plateau met ket tingen gestolen, de etalage ruit van de winkel werd ver nield. Dieven hebben de achterruit van een personenauto kapot geslagen om een radiocasset terecorder met twee speakers te bemachtigen. De waarde van het spul bedraagt drie honderd gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 5