EXTRA water Moeizaam Minidorp Voorjaarsleven maandag 8 december 1980 YD/5C/WW i;TT/ estland foto 2 vanaf li et (2) foto 1 De jachtwerf aan de Gantel bij Poeldijk vonnt opnieuw een schilderachtig punt op de route. Links en rechts hommelende scheepjes, bruggetjes die de beide oevers met elkaar verbinden cn over het water neerbuigende bomen. In de haven van de oude „Poelikse" veiling laat ik mij een ogenblik ronddrijven, terug in de tijd. Een verstild verleden met vlakbij nog een paar druivenser- res waar de zon door naar binnen filtert: de roem van Poeldijk. De torenklok van de Bartholomeuskerk slaat acht uur, de slagen sterven weg over het water. Ergens zondigt i ver weg verkon fc een andere kerkklok hetzelfde uur. Onder de autoweg door gaat het verder de Gantel op. De kerk lijkt vanaf het water nog imposanter dan hij in werke lijkheid al is; z'n spiegelbeeld rimpelt stuk als ik er overheen vaar(foto 1). Voorbij de kerk wordt de stro ming sterker en vanaf nu zal het peddelen een stuk moeilij ker gaan. Het contrast tussen hutzen en warenhuizen is zeer sterk ten oosten van Poeldijk. Woonhui zen en warenhuizen reiken el kaar de hand over de GantaJ, een scheiding tussen twee werelden(foto 2). De T-spIitsing Gantal-Wenne tjes Sloot-Hollewatering komt na vele zweetdruppels einde lijk in zicht. Het gaat rechtsaf, Kwinsheul tegemoet. De.wind wordt alsmaar krachtiger en om zoveel mogelijk buiten schot te blijven, vaar ik in de luwte van de hoge walkant Kerkgangers rijden en fietsen zowat over m'n hoofd. Tegen half tien bereik ik de brug van Kwinsheul, dan de Lange Watering op. Inder daad, de naam is heel toepas selijk gekozen Lange Wate ring en dat wordt het: een lan ge, lange kaarsrechte water weg met aan het eind het mi nuscule torentje van Het Woud. Een steeds meer aan wakkerende wind staat recht op de boot en jaagt het water er klotsend tegenop. Massa's druppels spetteren vanaf de peddels de kano in. Links en rechts valt het weideland een respectabel eind naar beneden: het laag liggende polderland tussen het Westland enerzijds en de steden Rijswijk en Delft anderzijds. Geen wonder dat de wind hier vrij spel heeft. Het kost me steeds meer moei te enigszins redelijk vooruit te komen. Het torentje van Het Woud blijft eindeloos verweg, hij lijkt onbereikbaar. Na vier eneenhalf uur gaat de ver moeidheid een rol spelen. De toch erg lichte peddel wordt langzamerhand van lood. En dat verrekte torentje wil maar niet dichterbij komen. Het peddelen wordt een automatis me, de wind flakkert om m'n oren en de zon stijgt hoger en hoger. Dan is daar het moment van victorie. Met een putdiepe zucht zet ik het bootje met een laatste aanloop op de oever van de Zwetb. Het uitzicht rondom is gewel dig en zou betiteld kunnen worden als „Panorama West- land". Een grandiose 360 gra den ronde blik laat een groot deel van het Westland en de Randstad zien. De Zweth en de Lange Watering vormen een zilveren „T" temidden van het lager gelegen polder gebied. De weilanden zijn be spikkeld met koeien en hier en daar een hekje en draaien de windmolen. Naar alle hori zonten sloten en greppels die dood lopen ap de versteende contouren van dorpen en ste den. Achtereenvolgens de kerktorens, molens en hoog bouw van Naaldwijk, Honse- lersdijk, Poeldijk, kwintsheul. Wateringen, Rijswijk, Delft- ,Den Hoorn, Vlaardingen en De Lier. Elf steden en dorpen in één wijde blik. Grandioos! En op de voorgrond het cu- rieuse minidorpje 't Woudt, een vredige oase van een paar boerderijen omgeven door hoog geboomte met daarboven het kerkje. Tegen elf uur besluit ik op te stappen, de spieren zijn weer wat tot rust gekomen. Een klein stukje Zweth, dan linksaf de Monster Waterweg op. Opnieuw zijn wind, stroom en zon tegen. Met enkele haakse hoeken gaat het op de Groeneveldse molen af, een stukje levende historieffoto 3). Het wordt nu ook wat drukker op het water. Een enkele zeil boot spoedt zich voor de wind uit langs mij heen, een golven de watermassa achterlatend. Een motorjacht pruttelt er rus tig achteraan. Eenmaal de brug onderdoor tussen De Lier en Delft, kron kelt het water een steeds rus- tieker wordend landschap in. Recht vooruit prikt het kerk torentje van Schipluiden in de blauwe lucht, maar waar de Monster Waterweg uitkomt in de Zijde, stuur ik naar rechts, richting Oostbuurt. Een mooi stukje water waar het prettig relaxen is. De wind is dan ook met mij en ook de zon is ten slotte in de rug. Nogmaals gaat het de reeds genoemde auto weg onderdoor, waarna aan de andere kant van de weg ver der wordt gevaren, De Lier te gemoet. Het vogelvoorjaarsleven is ook hier volop in de running. Zwa nen, eenden, fuuten, water hoentjes en andere soorten vliegen, zwemmen en scharre len waar je maar kijkt. Op een gegeven moment zwemt er een fuutenechtpaar voor me uit met hun. kroost behoed zaam tussen de vleugels. De ene fuut met één jong, de an dere met twee op zijn of haar rug. Een kostelijk gezicht! Terug op de Zweth volgt het laatste, praktisch rechte stuk achter De Lier langs naar Oranjesluis(foto 4). Zoals over al en altijd zijn het ook hier en nu de laatste loodjes die het zwaarst wegen. Gelukkig zit nu wel de stroom me pal in de rug. Gestadig aan zie ik de da ken yan veiling Westerlee na derbij komen. Aan weerszijde begint jong riet de oevers te stofferen. Auto's en fietsers, aangelokt door het mooie weer, rijden links en rechts voorbij. Rond twee uur ben ik achter de veiling, peddel onder het kruispunt Westerlee door waarna de brug in de Galge- weg volgt. Dan het laatste stukje met hoog boven mij de hoogspanningmasten. Ook dit alerlaatste deel is nog zeer de moeite waard. Mooi begroeide oevers, goed onderhouden bloementuinen en in het groen weggedoken huizen. Na bijna negen uur op het wa ter te zijn geweest, stap ik met lichtelijk stijve onderdanen weer op de kade onderaan de Maasdijk, 't Was een hele sjouw maar wel heel erg de moeite waard. 'i Westland vanaf het water, een bijzondere ervaring die ik iedereen kan aanraden. Je ziet je eigen omgeving eens vanuit een heel andere hoek en dat kan allen maar verruimend werken in onze tijd van wie len en wegen. foto 5 foto 3

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 6