ISTAD/STREEK b Oost krij gt gymnastiekzaal nu fi ia Steen en Brons si K/fv Dierenasiel kampt rond kerst met plaatsgebrek Henk Ranshuyzen 25 jaar in ondernemingsraad: - Mil Brandmachine ontvreemd 1 Vroege kerst Unisono Vier tegelijk Bons met solisten Schiedam zingt Koor en orkest Kerst voor ouderen Annchen van den Bos woensdag 10 december 1980 VD/SC/WW Vrede op aarde, maar de hond de de ur uit Schiedam Achttien honden blaffen om het hardst, als asielbeheerder Wira Haslinghuis de deur naar de hokken opent. Vanachter de tralies eisen ze allemaal de aandacht van de asielbeheerder op, die ze ook allemaal even aanhaalt Achttien sterk uit eenlopende honden, die om uiteenlopende redenen in het dierenasiel zijn beland. Maar alle achttien hebben één ding gemeen; de kans op een sombere kerst is levensgroot aanwezig. schop je je hond de deur uit." Het is een enorm drukke tijd voor het personeel van het asiel. Voor net eerst sinds april zijn ook de hokken aan de achterzijde bezet. Nog één hok is er vrij als Wim Haslinghuis vertelt hoe de noodtoestand is ontstaan. Op dat moment stapt net een mevrouw met een hond naar binnen. Het ver driet slaat van haar gezicht te lezen als ze vertelt dat ze het dier aan het asiel komt af staan: een basset, die haar dochterje een stukje van de neus heeft afgebeten. Het dier was op streng dieet en kon niet hebben dat het dochtertje wel met een Complete maaltijd voor haar neus zat De hokken van de Hargahoe- ve zitten nu dus vol. Geen en kele is er meer vrij. Op het moment heeft dat nog geen ge volgen, maar elke dag kunnen er meer mensen langskomen om hun huisdier in het asiel achter te laten. Elk moment kunnen zwerfhonden door Schiedammers worden gevon den, die zich met het gevon den dier naar de hargahoeve begeven. En dan wordt het wèl moeilijk. Het asiel werkt met een wachtlijst, maar wer kelijk urgente gevallen moe ten wel worden opgenomen, en zwerfhonden die worden gebracht moet het asiel ook aannemen. D'r moet dan een voudig plaats worden ge maakt. Dat gebeurt door hon den te laten inslapen, De enige kans op redding die de honden dan hebben is dat een toekom stige baas hen bij het asiel weghaalt Maar de dagen rond de kerst zijn voor de honden een moei lijke tijd. Veel meer dan in de zomer brengen hondeneigena ren hun. huisdier naar het asiel en veel minder dan in de zo mer komen mensen naar de Hargahoeve om een hond uit te zoeken. Bij" het asiel haalt men de schouders op als wordt gevraagd hoe dat komt. „Het wordt koud en de mensen la ten hun hond dan niet graag uit" probeert het personeel. Een beetje bitter klinkt de nuchtere constatering: „Tegen de tijd van vrede op aarde Bij het asiel hoopt men toch tenminste zes honden te kun nen plaatsen. Dat is volgens Haslinghuis hard nodig, omdat er een aantal hokken vrij moet blijven voor de zwervertjes en de honden die in beslag wor den genomen. Op het moment zit er in de Hargahoeve één in beslag genomen hond: een bouvier, die een aantal scha pen heeft doodgebeten. Verder bevinden zich in het asiel: Kelly, een poedeltje van an derhalf, die wegens onzinde lijkheid is weggedaan. Het dier blijkt niet goed opgevoed. Steffy, een fox-terrier van twee jaar, die binnenkomende gasten beet, dat in de Harga hoeve heeft afgeleerd, maar nu gasten bijt als ze weggaan. Een bastaard herder van drie iaar, 'een ontzettend lief beest volgens het asïelperso- neel. Oscar, een anderhalf jaar oude herder met stamboom, die bang is voor vreemde mensen. Jip, een kleine bastaard van anderhalf jaar. Drie Duitse doggen, een van anderhalf, een van vier en een van vijf. m Sander, een Duitse herder met stamboom, een jaar oud. a Kazan, een Hollandse her der, drie jaar oud. Een kruising tussen een bou vier en een doberman, 1 jaar oud. Een bobtail of Old English Sheepdog met stamboom. De marktwaarde van de hond is tweeduizend gulden. De vorige eigenaar van de hond kwam alleen te staan en daardoor moest het dier twaalf tot veer tien uur alleen thuis blijven. Een herder pup van vier maanden. De honden zijn bij het asiel af te halen tegen een vergoeding van de kosten die door het asiel zijn gemaakt Die kosten liggen meestal tussen de 70 en 118 guldenAlleen voor de Bobtail, die gewoonlijk twee duizend gulden kost, moet meer worden betaald: driehon derd gulden I '-v ~r. Rond de kerst doen veel hondenbezitters hun huisdier weg. De Hargahoeve zit daardoor meer dan vol. Schiedam Bij de firma Tempest BV aan ae Buitenha venweg is een C02-apparaat en een brandmachine ter waarde van 5000 gulden gesto len. De daders zijn door een reeds kapotte ruit naar binnen gekomen. Uit de voetbalkantine van SVDPW in het Hargapark is een tuner met boxen en een sporttas ontvreemd. Er werd een ruit vernield. De waarde van het gestolen goed bedraagt 500 gulden. Een 28-jarige inwoner uit Makkum is afgelopen zaterdag gerold. De man stond met een afgesloten tas in de Free Ke- cord Shop. Door de drukte kon zijn portemonnaie met 270 gul den inhoud gestolen worden. Schiedam De puinhoop tussen de Sint Jan-Aloysi- usschool en de Kosa-kleu- terschool wordt opge ruimd. Op het lege ter rein, al ruim één jaar speelterrein voor kinde ren, verrijst binnenkort een gymnastiekzaal. Begin januari zal de eerste paal geslagen worden. De bouw kost 800.000 gulden en duurt een klein jaar. De gymnastiekzaal met was- en kleedlokalen zal door drie omliggende scholen gebruikt worden. De gemeente vond dat de scholenhoek in de Laurens Costerstraat en de Lange Singelstraat een mooi complex moest worden. De speelruimte die nu verdwijnt wordt opgevangen door het speelplein aan de Van Swin- densingeJ, De bewoners zijn blij dat het lege gat eindelijk een be stemming krijgt. e De hoofdingang van de gymnastiekzaal komt aan de Lange Singelstraat. 'Als een boer die ploegt' Vlaardingen Lang, mager en met de onafscheide lijke glimlach rond zijn mondhoeken; Henk Rans- btiysen. Raadslid voor de PvdA in VI aar dingen, werkzaam hij Lever Sunlight. Op zich niet bijzon ders, ware het niet dat Henk Ranshuyzen 25 jaar in de ondernemingsraad van het bedrijf zit. Vanaf de installatie in 1955 is hij al lid van de ondernemings raad. Een markante verschijning die Henk Rans huyzen. Over het hoofd zul je hem niet gauw zien. Een sluwe vos in ogen van sommigen. Een prestatie is het in ieder geval om iedere periode weer geko zen te worden in de ondernemingsraad. Terecht kreeg hij dan ook de gouden speld van de firma Unilever opgespeld van tech- nisch-directeur C. Losecaat- Jermeer. Een onderschei ding die maar hoogst zelden wordt uitgereikt aan mede werkers van het bedrijf. Ve len maakten dan ook van de mogelijkheid gebruik om het jubilerende ondernemings raadslid de hand te schudden tijden de feestelijke receptie ter ere van het 25-jarig be staan van de ondernemings raad. Stralend middelpunt daarbij was natuurlijk Henk Rans huyzen. Terugblikkend op die periode zegt hij niet zon der trots: „Het was een moei zame weg die wij hebben be wandeld. Het werk van ons is te vergelijken met een boer die zijn land omploegd en daarbij stuit op veel keien. Ja, toch hebben wij wel wat bereikt in die 25 jaar. In de begin periode mochten wij natuurlijk al leen maar meepraten over de kleine dingen zoals de ver vanging van kleedkastjes en dergelijke, maar naarmate we er beter in kwamen werd onze invloed ook groter." Vrolijk kan hij vertellen over de beginjaren van de ondernemingsraad: „Toen wij in 1955 begonnen dach ten we dat we het lek boven hadden. Maar dat viel wel even tegen. Neem nu de no tulen. De personeelschef was tweede secretaris en tevens notulist Na de eerste verga dering duurde het twee maanden voordat er weer een bijeenkomst was. Maar al die tijd kregen wij de notu len niet te zien. Tijdens de tweede vergadering mochten we ze even inzien en na de vergadering werden ze direct weer opgehaald. Het heeft tot 1961 geduurd alvorens wij ze vrij mochten inzien. Je had een aparte kast voor de notulen. Alle leden van de ondernemingsraad hadden daar een sleutel van. Maar als je het flikte om de notu len rond te laten slingeren dan werd je op het matje ge roepen omdat er geheimen door Chris Woerts verloren waren gegaan. Ja, zo ging dat in die tijd." In 1961 werd Henk Ranshuy zen, voortgekomen uit de vakbond, secretaris van de ondernemingsraad. Tot op de dag van vandaag heeft hij die functie. „Bij ons is het overleg met de directie altijd open en eerlijk geweest. Vaak duurde het wel lang al vorens wij wat bereikten. Neem nu de afschaffing van de prikklok. Daar hebben we toen vijf jaar voor moeten vechten om dat ding weg te krijgen. Want zo zei de direc tie: dan komt toch iedereen toch te laai'. Dat was dus niet het geval. Maar wat zien we nu anno 1980. De prikklok wordt weer ingevoerd omdat we variabele werktijden heb ben. De omgekeerde wereld eigenlijk." Uiterst boeiend kan Henk Ranshuyzen over zijn werk en eigenlijk ook hobby vertellen. Ook over de zwarte bladzijde in de ge schiedenis van de onderne mingsraad: „Dat was onge twijfeld 1971. Toen moeten we gaan staken bij Lever Sunlight. De grote mijnheren van de Shell en de Akzo wis ten het zo goed te vertellen. Met veel moeite hebben wij toen geprobeerd om die sta king tegen houden. Dat lukte niet. We moesten een week plat, de straat op. En het re sultaat was nihil." Ondanks alles heeft Henk Ranshuyzen plezier in zijn werk. Weet dan ook van geen ophouden. Wil eind volgend jaar, als er weer verkiezingen zijn zich zeker weer beschikbaar stel len voor nog een periode van drie jaar als lid van de on dernemingsraad. Hij is dan ook zeer bekend binnen het bedrijf. Zijn er problemen dan stap iedereen direct naar Henk Ranshuyzen en niet naar de afdelingschef of de direct betrokkene. Hij helpt iedereen verder. Geeft raad aan collega's, helpt waar hij helpen kan. Maar toch ook, hij is wel eens het mikpunt van kritiek: „Ja dat heb je natuurlijk altijd. Als ik wel eens tegen mijn collega's ver telde dat ik weer een verga dering had van de onderne mingsraad dan zeiden ze al lemaal in koor. 'Nou Henk, dan ben je zeker wel naar de medische dienst geweest om je nek te laten masseren, want je moet toch de hele tijd ja knikken tegen de di rectie." Horen Zien is deze week bijna geheel gewijd aan al lerlei kerstactiviteiten. Kerstconcerten en -bijeenkom sten worden vaak al dagen vóór het feest gehouden; vandaar. Het gemengd koor Uniso no verzorgt dit jaar een „licht klassiek" kerstge beuren met een internatio naal tintje. Er vindt zowel in Schiedam als in Vlaar- dingen een uitvoering plaats: op maandag 15 de cember in de Heilige Geestkerk aan de Vlaar- dingse van Hogendorplaan en op woensdag 17 decem ber in de Onze Lieve Vrouw Visitatieker aan de Dr. Schaepmansingel in Schiedam, Beide concerten beginnen om 20.00 uur en de kerk gaat een uur eer der open. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het VVV- kantoor en bij Unisonole- den. De gezamenlijke koren van Jo Mulder geven op vrijdag 19 december in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal blijk van hun kunnen. Vier koren treden dan voor het voet licht: het kinderkoor Ons Clubje, het meisjesensemble, het dameskoor Viva Melodia en het gemengd koor Mar- cato. Het kerstconcert begint om acht uur en kaarten zijn verkrijgbaar bij het VVV, bij koorleden en aan de kassa van de SGZ. Organist Koos Bons zorgt dat ook Maassluis een mu zikale kerst beleeft Op za terdag 13 december geeft hij in samenwerking met de jeugdige fluitiste Mela- nie Roosken en violist Marco Bons een concert m de Immanuelkerk. Het be gint om 16.00 uur en duurt ongeveer een uur. Meerdere koren en muziekensembles werken op 19 en 20 december mee aan de kerst-manifestatie „Schiedam zingt". Voor de negende keer wordt dit gebeuren geor ganiseerd in de Grote of Sint Janskerk aan de Lange Kerkstraat. Kaarten en inlichtingen bij de VVV. Het Gewestelijk Orkest verzorgt samen met het Gemengd Rijnmondkoor op 20 december een groots kerstconcert ïn de Grote Kerk op de Markt. Het be gint om acht uur en de toegang is gratis. In de pauze kunt U luisteren naar Vivaldi's Jaargetij den. Deze componist ir met zijn „Gloria" ook ver tegenwoordigd in u~' koorrepertoire. Tijn Eijck bespeelt het clave- cimbel. het van Het Leger des HeïJs zorgt op 19 december voor een kerstviering met ouderen van 65 jaar en ouder. In de grote zaal van het Leger des Heils aan de van Hogen dorplaan 93 begint de kerstviering om 12.30 en zal du ren tot ongeveer 15.00 uur. In de avonduren is er een tweede bijeenkomst: van 18.00 tot 20.30 uur. Ook aan het Annchen van den Bos-koor gaat het kerstfeest niet ongemerkt voorbij. Zaterdag 20 de cember concerteert dit koor in de Vlaardingse stadsgehoorzaal met een speciaal concert, waaraan John Wood house, Marie- Cécille Moerdijk (sopraan) en Willem Ruis (presenta tie) hun medewerking verlenen. Op het program ma staan onder meer kerstliederen uit allerlei landen. Toegang 14,75, aanvang 20,15 uur. Kaar ten zijn verkrijgbaar aan de zaal en bij het VW Vlaardingen. Het gebouw van de Koningin Juliana Scholengemeen schap aan het Kastanjedal in Maassluis heeft het aanzien van louter rechte lijnen. Twee diagonale lijntjes van het trappenhuis wisselen de monotom ie van de horizontalen af maar het geheel is en blijft recht-toe-recht-aan. Toen er in 1976 een passend plastiek op het schoolplein moest worden uitgezocht keek de selectiecommissie uit naar een contrast Iets wat overeen stemde met de omliggen de natuur. Ronde vormen, dus. Bij de Haagse kunstenares Sybïlla Krosch liet de com missie het oog vallen op deze „Liggende beweging". Een beeld in harmonie met de natuur en in evenwichtig con trast met de rechte lijnen van de architectuur. In Maas sluis is „Liggende Beweging" één van de weinige non- figuratieve beelden. En alleen daarom al verdient het wat extra aandacht. ïcs as»

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3