[STREEK W erkgelegenheid HVO behouden' Historisch Schiedam wil poort Gusto redden van 'Verzet woonlasten' met petitie naar 2e kamer Toeristisch beleid nog in de kinderschoenen Slopers zijn al bezig Kapelpolder 7{. A. Koenen jschiedam- Öost bond FNV: Hootchie Cootchie inQT! Film in Teerstoof Afgewerkte olie inleveren 1% Sociaal spreekuur van FNV Open huis klei en kleur vrijdag 12 december 19B0 VD/SC/WW (Vakvereniging Kapelpol- jer koos tijdens de oprich- .^gsvergadering het be- «mur. De samenstelling van het bestuur is als vclgh voorzitter Cor den Engelsman- Overige leden; gis van Ewijck, Jan de Enng, Peter Hagendoorn, pjrk den Engelsman, Ei- m'sr Ouwejan, Bertus Har- debol, Freeke van Oort én joke Vos- Als opvolger van het Maaslandse raadslid L.H. de Nie (CDA) is voorge dragen de heer A.A. Koe nen, Hij zal tijdens de de- cembervergadering van de gemeenteraad benoemd worden. Bewonersvereniging Schiedam-Oost heelt sinds Kort een tweede voorzit ter Aad de Wolf. De ei genlijke voorzitter van de vereniging, Roel van Da len, treedt wegens langdu rige ziekte niet meer als ©danig op. Twee leden zijn voorts aan het bestuur van de vereniging toege voegd: oudgediende Corri- na Bosveld en, voor de be langen van de bejaarden in de wijk, J. Steijger. Vlaardingen Om de werkge legenheid te behouden bij HVO moet de 2,5 procent die door de werknemers wordt ingeleverd in het kader van de loonmaatregel aangewend worden om de werk gelegenheid bij het Vlaardingse bedrijf op peil te houden. Door de opheffing van de contai nerafdeling kwam de werkgele genheid bij het bedrijf voor 22 mensen in gevaar. Op het laatste moment kon de vakbond de ontslagen tegen hou den. FNV-distrietsbestuurder Dik Nas: „De 2,5 procent die we hebben moeten inleveren door die belachelijke loonmaatregel moeten worden besteed voor HVO zelf. Het bedrijf is belangrijk genoeg met 700 werknemers." De FNV heeft voor het aanwenden van de 2,5 procent al een lijst ge maakt. Als eerste wil de FNV dat de arbeidstijd beter wordt verdeeld. De werkglegenheid moet wor den uitgebreid en de positie op de arbeidsmarkt moet worden verbeterd .Nas: „Dat heeft waar schijnlijk meer effect dan de re clamecampagne die het bedrijf heeft gevoerd en waar 200.000 .gulden mee was gemoeid." Bij HVO is momenteel gebrek aan direct personeel. Daar heeft de dure reclame campagne ook niets aan kunnen veranderen. Veel mensen waren wel op de wervingsactie afgekomen maar tot veel aanstellingen heeft dat niet geleid. Dik Nas: „Het is ons bekend dat er vakatures waren op bepaalde Do smeedijzeren toegangspoort van Gusto moet ge red worden, vindt historisch Schiedam. Geplaatst bij de Buitensluls zou de poort een symbool voor de vroegere werkgelegenheid kunnen zijn. Buitenaanzicht van de Gustowerf, waar de sloop is begonnen na het besluit van staatssecretaris Wallis de Vries de opstallen niet op de monumentenlijst te zetten Schiedam De smeedij zeren toegangspoort van Gusto wordt misschien niet gesloopt, als enige onderdeel van de voor malige scheepswerf. Slopers zijn al aan de gang en het grootste deel van het fraaie hoofdkan toor ligt nu tegen de vlakte, maar de smeedij zeren poort kan behou den worden en zelfs een ereplaatsje krijgen vlak bij de Buitensluis. De historische vereniging Schie dam heeft althans een gelijklui dend verzoek gericht tot het ge meentebestuur. De poort, geplaatst bij de Buiten- sluis, zal op die plek een blijven de herinnering betekenen aan de werf, waar duizenden Schiedam mers hun brood hebben ver diend. Ruud Foels van de historische vereniging: „Als wij tenminste die poort nog kunnen redden, is dat nog heel wat. Ik zou het doodzonde vinden, als dat ding naar de Hoogovens ging. Waarom zou die poort niet net zo in ere kunnen worden gehouden als de oude sluisdeuren, die nu op de Maasboulevard staan? Juist de grote toegangspoort, daar zijn duizenden Schiedam mers dag in dag uit doorgegaan, dat moet bewaard blijven." De slopers op het Gusto-terrein hebben inmiddels al nietsont ziend toegeslagen. Bijzonder glas-in-lood-werk is verloren gegaan en waardevol marmer is al goeddeels stukge slagen. Natuurstenen stoeppalen en festoenen zijn tot spijt van de historische vereniging ook ver nietigd. Ternauwernood heeft gemeente werken nog voorwerpen kunnen redden. Zo liggen fraaie scheeps modellen en ander klassiek ma teriaal uit de vergaderzaal opge slagen in een pand van deze ge meentelijke dienst. Wat daarmee zal gebeuren, is vooralsnog een raadsel. Vlaardingen Vertegenwoordi gers van de Vlaardingse werk groep Verzet Woonlasten hebben van de week in Amsterdam con tacten gelegd met soortgelijke werkgroepen in de rest van het land. De verzamelde werkgroe pen hebben afgesproken volgen de week woensdag massaal naar Den Haag te komen om daar te demontreren tegen de verhoging van de gasprijs volgend jaar. Na een bijeenkomst in De Loods aan de Herman Kosterstraat gaan de verzamelde werkgroepleden in een demonstratieve optocht naar het Binnenhof om daar aan tweede-kamervoorzitter Dolman een petitie aan te bieden tegen de aardgasprijsstijging. Schiedam Zaterdaga vond is er echte blues in weekendcafé QTï De Hootchie Cootchieband, bestaande uit de Schie dammers Fred van Willi gen en Ronald Bol en drie Hagenezen zorgen vanaf half elf voor onge veer twee uur stevige blues. Schiedam In sociëteit He Teerstoof wordt van avond een Walt Disney- avond gehouden. Er wor den dan twee originele 'Disney-films op het witte doek vertoont. De twee tekenfilms zijn gebaseerd op oude Ame rikaanse vertellingen. De hbns zijn getiteld 'De avonturen van mr Icha- bod' en 'Mr Toad*. Spanning en sensatie dus de Teerstoof voor een ieder die ouder is dan 16 jaar. Leden van de socië teit SVS hebben gratis t^gang, terwijl niet-le- den 2,50 betalen. Om 20.00 uur start de Clm. Schiedam De onbekendheid van de historische binnenstad van Schiedam is volgens de nota 'Werk maken van Toeris me' een belangrijke reden van het uitblijven van toeristen. De historische waarde is onbe kend er komen weinig toe risten men geeft zich daar om geen extra moeite en de onbekendheid duurt voort, dat is de vicieuze cirkel waar Schiedam, volgens de werk groep, in vastzit Ofschoon de binnenstad voor 'sightseeing' de moeite waard gemaakt kan worden, bestaat er twijfel of dit voldoende is om de gehele stad beziens waardig te maken. Vooral ge zien de betrekkelijk eenzijdige oriëntatie (distilleerderijen en molens) in de binnenstad. Op creatieve wijze kunnen meer dere potentiele mogelijkheden, waarvoor een markt aanwezig lijkt, ontwikkelt worden. Dit vraagt echter voorwaarden scheppende maatregelen. Men denkt hierbij aan evenemen ten, informatie- en presenta- tiemateriaal. De randgebieden rond het centrum zijn onderzocht op toeristische mogelijkheden. Er zijn naast de binnenstad, drie gebieden te onderscheiden: de Maasboulevard en omgeving, Nieuwland en Schiedam- Noord, Kethel-dorp en Mid den-Delfland. Binnenstad Vooral de binnenstad is door de eeuwen heen een gebied geweest van glorie en verval. Tot de achttiende eeuw wordt Schiedam grotendeels ver- ^hiedam De Openbare Nutsbedrijven in Schiedam drin- erop aan bij het verversen van olie de afgewerkte olie in lakken of in jerrycans op te vangen en in te leveren bij de inbare Nutsbedrijven. Maar al te vaak komt het voor dat Bcnsen onbewust afgewerkte olie zomaar op straat laten f^glopen, bijvoorbeeld bij het verversen van motorolie. Het hiervan kan zijn dat het oppervlakte- en grondwater terk verontreinigd wordt Een druppel olie kan de kwaliteit vele kubieke meters water aantasten. Levert men de af perkte olie af bij de nutsbedrijven, dan zorgen zij ervoor 7^ er een verantwoorde afvoer komt van de afgewerkte drongen door de opkomst van Delf shaven en Rotterdam. Pas in de 18e eeuw is er sprake van een ontwikkeling die spectaculair genoemd kan worden en die bepalend is ge weest voor het huidige aan zicht van het centrum. Door de hoge winsten in de mout wijnindustrie waren zowel particulieren als het stadsbe stuur en sociale instellingen in staat nieuwe gebouwen en wo ningen te stichten. In deze eeuw konden vele gebouwen geboren worden, zoals het Zakkendragershuisje, het Pro veniershuis, de Lindenhof en de Korenbeurs. Naast de op komst van deze gebouwen vormden de distilleerderijen en de tientallen molens een belangrijk onderdeel van de stad. Van deze historische elemen ten Zijn enkelen bewaard ge bleven, zij het niet overal even gaaf. Schiedam kenmerkt zich nog immer door het unieke aantal distilleerderijen en mo lens die nergens zoveel bij el kaar gestaan hebben in een stedelijke omgeving. Helaas zijn hiervan in 1980 veel negatieve punten overge bleven. De verkrotting van een aantal monumentale ge bouwen geeft een trieste aan blik. Het onderhoud van som mige niet meer in gebruik 2ijnde gebouwen is te kostbaar. De belevingswaarde van de Lange Haven is beperkt door het vele verkeer. Een rustpunt voor het winkelend publiek en voor toeristen ontbreekt hier in. Ook de historische verza melingen van het Stedelijk Museum zijn weinig bekend en moeilijk toegankelijk. Schiedam is nog altijd bekend als jeneverstad. De VVV schenkt hieraan veel aan dacht, zij het dat die rol nog duidelijker belicht kan wor den. De werkgroep denkt hierbij aan een gedocumen teerde wandeling langs de tal rijke panden die aan net gedis tilleerd zijn verbonden. Een heroprichting van een origine le ambachtelijke distilleerderij, proeflokalen, bedrijfsbezoeken en een miniatuuroverzicht van het totale distïlleerderijgebeu- ren zouden grote attracties kunnen zijn. De Lange Haven moet een rustiger sfeer gaan uitademen. Punt een behelst hierbij de be perking van het luidruchtige verkeer. De situering van hoekjes, straatmeubilair en eventueel informatieborden kan de aandacht op extra mooie punten vestigen. Door meer festiviteiten en minder verkeer zou de Lange Haven in een ambiance gebracht kunnen worden, die voor toe risten attraktief is. mede ge zien de uitbreidingen op hore- ca-gebied. door Karin Kuijpers Met betrekking tot de molens is in de herfst door de gemeen te al een gericht plan tot stand gekomen. De bekendheid van de Schiedamse molens zou meer tot 'zijn recht moeten ko men. Ook dit kan gerealiseerd worden door bijvoorbeeld rondleidingen in de nog be staande molens. Verder wordt gedacht aan een molenweek. Worsteling De Maasboulevard is vergele ken bij het vrij besloten lig gende centrum, open en onbe schut Dat open karakter zou met een beschutte bebouwing voor toeristen en wat zonne- terrasjes al een stuk aantrek kelijker gemaakt kunnen wor den. Het scheepvaartverkeer en de havenactiviteiten heb ben immers hun visuele kracht. Door een oriéntatieta- fel te plaatsen met uitzicht in de verschillende windrichtin gen kan het scheepvaartgebeu- ren nader toegelicht worden. Om het watergebied nog meer op te vijzelen wordt gedacht aan het p^fcnanent afmeren van een schip aan het Hoofd. Hierbij is van alles denkbaar: een groot zeilschip, een zeesle per of een opgelegd schip inge richt als museum. Schiedam is in zijn ontstaans- en ontwikke lingsgeschiedenis immers één van dé voorbeelden van de Nederlandse worsteling met het water. In zo'n opzet zou den ook elementen opgeno men kunnen worden als de dam in de Schie, sluizen, ge malen en werken als de Delta- dijk en de reconstructie van de Poldervaart in verband met de polderbemaling. Een havenrondvaart (Spido) vanuit Schiedam zou een bij zondere attractie vormen. Voor de Spido is het echter pas interessant Schiedam in het vaarschema op te nemen als er voldoende passagiersaanbod is. Boerenherberg Het gebied tussen Nieuwland en Schiedam-Noord is reeds zeer gevarieerd. Een intensie ver gebruik van dit areaal is nodig, wat de nodige recon structie zal veroorzaken. De bereikbaarheid, lokaal en van uit de regio, is goed. Ook de sporthal Margriet bevindt zich hier in een gunstige positie voor evenementen. Een eerste behoeft in dit ge bied is een jongerenontspan- ningscentrum. De onlusten in Schiedam-Noord, en de ken nelijk algemene behoefte van jongeren aan mogelijkheden in de sfeer van de populaire cul tuurparticipatie en de klaar blijkelijke achterstandssituatie in het Rijnmondgebied zijn duidelijke signalen dat er spanning bestaat tussen be hoeften en mogelijkheden. In dit brede en vele mogelijk heden biedende gebied kan in het reconstructieplan plaatsge maakt worden voor nog ont brekende activiteiten zoals tennisbanen, faciliteiten voor de ruitersport, een midgetgolf- baan en een overdekt zwem bad. Het gebied vormt een on derdeel van een groene gordel die na voltooiing zal lo pen van de Maasboulevard tot Midden-Delfland. In deze hele gordel kan een fiets- en wan delroute gemaakt worden. Daarbij zou tevens de moge lijkheid om fietsen te huren ingevoerd kunnen worden. Kethel-dorp levert door het dorps- en landelijke karakter een sterk contrast met de alle daagse woonomgeving in Ke- thel en Midden-Delfland. Dit kan extra gesymboliseerd wor den door educatief-recreatieve taken. De boerderij in het park Kethel en enkele andere boerderijen kunnen als boe renherberg en als expositie centrum functioneren. Bij ex posities wordt gedacht aan te ken- en schilderkunst van mensen uit de omgeving met onderwerpen die bij dit lande lijk karakter aansluiten, zoals bijvoorbeeld Rien Poortvliet die van jongs af aan opge groeid is in het dorp. Dit zou tevens een richt- en rustpunt in de fietsroutes door Midden- Delfland kunnen betekenen. In de2e veelheid van toeristi sche mogelijkheden zuilen door de beperktheid van man kracht en middelen echter prioriteiten gesteld moeten worden. De voorbereidingstijd van sommige projecten is na melijk aanzienlijk. In dit ka der heeft de werkgroep een ontwikkelingsschema opgezet voor korte-, middellange-, en lange termijn projecten. Voor een eerste concrete aan zet van het plan zullen nog el lenlange discussies voorafgaan. In de eerste plaats is 'Werk maken van Toerisme' bedoeld als discussiestuk. Belangrijkste conclusie hierin is dat de toe ristische ontwikkeling in Schiedam nog nagenoeg ge heel van de grond moet ko men. Dat betekent, volgens de werkgroep, dat er veel inspan ningen nodig zijn om de zaak in beweging te krijgen. Te leurstellingen zullen onvermij delijk zijn als verwacht wordt dat alles probleemloos zal ver lopen,' besluit het rapport. De werkgroep ziet de grootste moeilijkheid om van stilstand in beweging te komen. Daarna kan elke stap op grond van opgedane ervaring met grote zekerheid worden gezet Es sentieel is dat het onwikke- lingsproces zich voltrekt op basis van een breed draagvlak en in een geest van samenwer king. 's Avonds houdt de werk groep Verzet Woonlasten in wijkcentrum 't Nieuwelant een informatieavond over de steeds maar stijgende woon lasten. Tijdens de bijeen komst zal de werkgroep een antwoord proberen te geven op de navolgende vragen. "Wat zijn de oorzaken van deze stijgingen? Wat zal dat betekenen voor iedereen? En wat kunnen wij er tegen doen? Het is de bedoeling dat de aanwezigen met de leden van de werkgroep van ge dachten wisselen over de ac tieplannen van de werk groep Verzet Woonlasten. De uitnodiging voor deze avond is vooral bedoeld voor bewo ners van de wijken Vlaar- dinger Ambacht en de Bab- berpolder, maar ook bewo ners uit andere delen van de stad zijn welkom. De aan vang van de avond is gesteld op 20.00 uur. u afdelingen en dat er mensen naar die functies hebben gesolli citeerd. Maar uiteindelijk wer den die mensen niet aangeno men. Een vreemde situatie. Ik hoop dat iedereen die de vakbond meer over die wantoestanden kan vertellen onmiddellijk naar ons toe komt." Veelal wordt het werk waar va katures voor zijn gedaan door uitleenploegen van andere be drijven en daar wil de vakbond nu van af. Schiedam Het FNV in Schiedam gaat de service aan de leden uitbreiden. Naast de belastingshulp komt er nu ook een sociaal spreekuur. Leden die problemen hebben kunnen dus voortaan van dit spreek uur gebruik maken. Daarnaast ondergaat de belastinghulp enige verandering. Met ingang van 1 januari, op elke eerste en derde maandag van de maand, zullen de medewer kers van het FNV zitting hou den in het vakbondszaaltje aan de Stadhouderslaan 119 in Schiedam. Voor belastinghulp kan men van 14.00 uur tot 15.00 uur terecht en voor so ciale hulp van 19,00 uur tot 20.00 uur. Maassluis Het creatief- en educatief centrum Klei en Kleur viert zaterdag 13 december het 15-jarig bestaan met een open huis. Tussen 11 00 uur en 16.00 uur zijn deelnemers en docenten van diverse cursusen aan het werk en kan het publiek een in druk krijgen van hetgeen Kleur en klei te bieden heeft. Bezoekers die van de gelegenheid gebruik willen maken om zich in te laten schrijven voor cursussen die in januari van start gaan kunnen zich zaterdag in laten schrijven. Op het program ma staan cursussen poppen maken, kantklossen, dramatische ex pressie en filmen. Inlichtingen over deze en andere cursussen Telef01399 *17322 Zwaard' Carderie 21, Maassluis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3