Met Forum over kunstnota Unisono brengt kerst boodschap regionaal Nieuwe Komedie met 'Proces in Praag' Ambachtelijkheid mmm jMMMaigjgg Een wekelijkse paginavol informatie over kunst en cultuur uit de regio. Reacties en berichten graag vóór woensdag 12.00 uur, naar het adres van deze krant, postbus 110, Vlaardingen (t.a.v. J.H. Bakker), tel. 010 - 352066. Ironie en hartstocht van twee realist en Galerie Artoteek, Oost- havenkade 8, Vlaardin gen. Olieverven van John Wouda en kerami sche objecten van Pablo Rueda Lara. Opening vanavond 20.00 uur. Daarna alle werkdagen van 12.00 tot 17.00 uur, vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en zater dags van 10.00 tot 17.00 uur. Organisatie Culture le Raad Vlaardingen. Bezig met de inrichting van de tentoonstelling zegt hij, plotseling zorgelijk: „Wil je even helpen blazen?" Er wordt een paneel uit de vi trine opgelicht, hij knielt voor de glazen tafel neer en blaast het haartje weg. Zijn verklaring laten „Anders Verftubes van Pabio Rueda Lara, keramiek. zouden de mensen mis schien denken dat ik dat zo heb bedoeld, met dat haar tje." Pablo Rueda Lara is exact tot in het kleinste dé tail: en in dat opzicht, even als zijn mede-exposant John Wouda, een hartstochtelijk realist. Vanavond wordt in de Vlaardingse galerie Arto teek hun expositie geopend. Het is een tentoonstelling ge worden waarbij in de eerste plaats het vakmanschap ïn het oogspringend is. Met name Rue da verbluft met zijn voor het mensenoog technisch perfecte keramiek. John Wouda expo seert olieverfschilderijen die alle gevels van oude en soms merkwaardige panden tot on derwerp hebben. Om met de laatste te beginnen. Wouda (1938) exposeerde eerder onder meer in zijn geboortestad Henry Purcell is één van Engelands beroemdste componisten geweest. Van deze voorganger van Johan Sebastian Bach is de opera 'King Arthur* die morgenavond in het stedelijk museum van Schiedam ten gehore zal worden gebracht. Dirigente Riet van den Dun- gen heeft geprobeerd de uitvoering zo oorspronkelijk mogelijk te laten klin ken. Een klus van maandenlang ma nuscripten vergelijken, passen en me ten. Het resultaat zal uitgevoerd wor den door de specialist in de vertolking van Purcell: het Zierikzee's Kamer koor. onder leiding van Riet van den Dungen. Muzikale medewerking wordt bovendien verleend door het kamermuziekgezelschap Intertexta. Solisten zijn de sopranen Willy Peters én Marianne Schade, en de bariton Theo van den Oever. Zaterdag 13 de cember, aula van het Schiedams mu seum. Hoogstraat 112, aanvang 20.15 uur. Kaarten aan de balie van het mu seum of telefonisch op nummer 010 26.90.66. Vanavond in de Maaslandse exposi tiezaal 'De Rozenhof' aan het Kerk plein de opening van een nieuwe ten toonstelling. Het wordt een expositie van het olieverven van de Lierse schilderes Nanny Scheffers-Patijn. Te vens de gelegenheid beschilderde melkbussen te bewonderen. De Rozen hof is geopend van dinsdag tot en met donderdag van 15.00 tot 17.00 uur, 's avonds van 19.00 tot 21.00 uur en in de weekeinden van 15.00 tot 17.00 uur. Een expositie ook. maar dan kort en hevig, dit weekeind van Intrige. Een 24-uursexpositie aan de Hofsingel 37, Vlaardingen. Het wordt een reprise van eerdere exposanten. Rutger Borst, Henri Verhagen, Tineke Verhagen. Corry Willemsen, Hanny Boekhout, Toos Dietz en de organisatrice van In trige zelf, Trix Gerth. Vanaf vanavond 20.00 uur tot zaterdag 13 december 18.00 uur. Hoewel de kaarten wellicht al uil zijn verkocht voor alle zekerheid toch maar even: vanavond en morgen avond in de Stadsgehoorzaal Vlaardin gen de nieuwe muzikale komedie van Anne M.G. Schmidt 'Madam'. o Vanavond in Vlaardings Podium B'Bwana een optreden van de Salza- rock-band Casada. Hoflaan 12, aan vang 22.00 uur, toegang ƒ5,-. Zondaga vond trouwens een film van Claude Goretta, 'Pas si méchant que £a', aan vang 20.30 uur. In de Quibus. Schiedam, zondaga vond 14 december, aanvang 21.30 uur een optreden van de Amerikaanse gï- tariste/songschrijfster/zangeres Cindy Peress. Ze speelde onder anderen sa men met Richie Havens. En tenslotte; Spargo komt! Als voornaamste attractie van een feest avond, georganiseerd door de Prins Bemardschool voor LEAO, te Vlaar- dingen.voor leerlingen en oud-leerlin gen. Woensdag 17 december. 'Someti mes' zullen ze ongetwijfeld spelen. Dit jaar nog had de nota 'kunst en cultuur' door de Vlaar dingse gemeenteraad moeten gaan. Daar kwam het dus niet van. Uitgesteld tot nader te bepalen datum; zeg maar, inge trokken. Belangrijke reden daartoe was de felle kritiek die van alle kanten loskwam. Nu is dat ook niet zo verwonder lijk, want vaagheid en mist lijken inherent aan elke kuns tnota. Maar misschien kan het ook anders. Volgende week zaterdag (20 december) in B'Bwana, Hoflaan 12, Vlaardin gen een forumdiscussie over 'Kunstbeleid en kunstklimaat in Vlaardingen.' De discussie-avond wordt georganiseerd door het Vlaardings Podium B'Bwana. In het forum hebben zitting Arij Maarle- veld (wethouder cultuur), Cees Romers (voorzitter culturele raad), Jack Tsang (leraar), George Neijssel (VVD-raadslid), Betty Linders (beeldend kunstenaresse) en Hans Rikken (beeldend kunstenaar). Gesprekleidster is Wilma Kuil. Er zal gediscussieerd worden aan de hand van stellingen. Aan vang 20 .30 uur. Voor de verstrooiing zijn aanwezig Jules Decider en het duo Daniël Sahuleike Eddy Conard. Rotterdam, Utrecht en Amster dam. Hij is een realist in hart en nieren, maar, zoals dat vaker voorkomt, zijn vorm van realis me is meer dan een minutieus copiëren van de werkelijkheid. Het is ook een commentaar op de werkelijkheid. En al com mentariërend weet hij een zui nig maar effectief gebruik te maken van in de voorstelling verwerkte teksten. Vaak ook geven zijn zorgvuldig gekozen titels aan het schilderij in kwes tie plotseling een venijnige draai. Wat Wouda schildert zijn zon der uitzondering gebouwen, kleine pandjes die in hevig con flict verkeren met hun omge ving. Meestal in de uitbundige door Jan Hendrik Bakker kleuren van "full-color reclame. Bijvoorbeeld: een witverlichte snackbar temidden, van dichtge spijkerde belendende percelen, een ouderwetse kruidenierswin kel men ruikt de vooroorlog se nijverheid van kleine pittige neringdoenden, doch heiaas, de winkel is gesloten. Of een vro lijk geel benzinestation in wat ccn verveloze havenbuurt lijkt; 'Shell helpt', is de optimistische titel, maar de keurige barak zakt al aardig scheeft, dat wel, „De geveltjes zijn facades." legt Wouda uit. „Er achter is niets. Je vermoedt wel dat er mensen zijn daarachter, maar als dat ZO is, zitten ze te wachten op de grote klap. 't Lijkt gezellig, maar het is elke keer oppassen dat ze het vloerkleed niet onder je vandaan trekken." Wouda's werk heeft een kritische toon. In alles klinkt een milde wrevel door over het allerwege opdrin gen van de consumptiegeest. Hij doet dat niet op de wijze van de Amerikaanse realisten met hun gigantische tubes ketchup of au tokerkhoven, maar hanteert een onmiskenbaar Hollandse beeldtaal. Naar aanleiding van deze expo sitie dringt zich ook weer de vraag op: wat is eigenlijk realis me? Bij Wouda zit het in elk ge val vol dubbele bodems en val kuilen. Hij voegt dingen toe of laat gegevens weg. Schildert een geïroniseerde werkelijk heid, maar probeert tegelijker tijd via zijn stijl en aandacht voor het détail ook iets positiefs in te brengen: de herwaardering van de ambachtelijkheid, van het vakmanschap dat ten onder Olieverf van John Wouda, 'Nassaubrug'. dreigt te gaan inde vloedgolf van wegwerpproducten. Diezelfde liefde voor het vak manschap heeft hij gemeen met Rablo Rueda (1945). Zijn werk is de laatste tijd 'ontdekt' en be vindt zich al in diverse verza melingen. De uit Spanje afkom stige keramist hecht grote waar de aan de beheersing van een techniek. De precisie en het ge duld waarmee deze man zijn materiaal veroverd moet heb ben grenst aan het neurotische. Zijn theedoeken, émaille en kartonnen voorwerpen zijn niet van echt te onderscheiden. Maar op de voordehandliggende vraag, waarom hij de originele objecten dan niet tot 'kunst' verheft, wat hem in zeker op zicht heel wat moeite zou heb ben bespaard, is zijn antwoord zeer beslist: „Nee, dat is ideeën- kunst en dat wil ik niet." Waar het Rueda om blijkt te gaan is dat hii tijdens het copië ren van die alledaagse voorwer pen „de eigen taal en de eigen poëzie" van ieder voorwerp leert kennen. Wat hem boven dien fascineert is de wonder baarlijke overgang van klei naar stof, karton of émaille. Zelf gebruikt hij een term uit de katholieke filosofie: de trans substantiatie. het dogma dat leert dat wijn tijdens de ere dienst in Christus' bloed veran dert. van de ene substantie in een andere en hogere substantie overgaat. Maar net als bij Wouda is ook Rueda's realisme dubbelzinnig. Ook hij grijpt persoonlijk in. isoleert objecten, combineert, en wat mij nog het meest funda menteel lijkt hij probeert cfc werkelijkheid te vervolmaken. Zijn jacht op de alledaagse ob jecten. en alles wat zij met 2ich meedragen aan persoonlijke herinnering en verleden, lijkt ingegeven door een drang deze voor de ondergang en het ver val te behoeden. Een theedoek wordt sleets, er vallen gaten in, we gebruiken hem nog een keer om de bromfiets mee te poetsen, maar onherroepelijk: the end. „Maar dan." zegt Rueda niet iets van triomf in zijn slem, „dan is er déze altijd nog, dan staat déze klaar." Zo richt hij eigenlijk monumenten op. Een monu ment voor een theedoek, voor oen roestige afgedankte deksel. Hij voert een gevecht met de tijd. Wellicht is dat, meer nog dan zijn copieerwoede. Rueda's grootste hartstocht. i Unisono Ruim honderd zangers van het Vlaardingse ge- mengdkoor Unisono wacht een drukke maand. Onder leiding van Henk Govaart heeft het koor een kerstprogramma ingestudeerd dat niet alleen in Vlaardingen ten gehore wordt gebracht, maar waarmee ook wordt geprobeerd Rotterdam en Schiedam in de kerst- en Nieuwjaarstemming te brengen. mt Aan de concerten wordt onder*'anderen meege werkt door het Vlaardings begeleidingsorkest en de hoboïste Ineke Hardonk. Naast bekende her dersliederen staat er een tiental internationale kerstliederen op het repertoire en is er veel gele genheid tot samenzang. Unisono zingt op maandag 15 december in de Hei lige Geestkerk aan de Van Hogendorplaan, woens dag 17 december in de Visitatiekerk in Schiedam, op 18 december ïn het Verzamelgebouw te Rotter dam-Zuid, vrijdag 26 december in het Schïedamse Noletziekenhuis en tenslotte op maandag 29 de cember in de Meerpaal in Vlaardingen. Kaarten bij Aad Saers, OIO 74.49.20. Bijna vijftig jaar nadat een nietswetende Jozef K. op een ochtend twee heren in zijn gemeubileerde kamer te Praag zag verschijnen die hem op beminnelijke toon meedeelden dat hij onder ar rest stond, is het spookachtig verhaal van Franz Kafka werkelijkheid geworden. Kafka's 'Het Proces* lijkt na de oorlog model te hebben gestaan voor de wijze waarop de totalitaire regimes in de Oostbloklanden het begrip 'rechtstaat' gemeend hebben te moeten opvatten. Wille keur en schijnrechtspraak. 'Proces in Praag' is de titel van een gedramatiseerde rechtszitting waarmee de Nieuwe Komedie volgende week donderdag naar de Vlaardingse stadsgehoorzaal komt. Het stuk laat zien hoe zes Tsje chen, verdacht van verdedi ging van de mensenrechten, zich voor de rechter moeten verantwoorden. De zes zijn lid van een comité dat opkomt voor onrechtmatig vervolgde personen. Dat lidmaatschap zal hen noodlottig worden. Het proces zelf werd in oktober 1979 gevoerd. Het stuk is geba seerd op de geheime notities die van deze rechtszitting zijn fehouden. Eén van de aange- laagden was de schrijver Va- clac Havel. Van hem is ct&c de eenacter 'Protest', die De Nieuwe Komedie bij wijze van intermezzo en illustratie in 'Proces in Praag' heeft inge last. Donderdag 18 december, stadsr gehoorzaal Vlaardingen, aan vang 20.15 uur. Medewerkers onder andere Bram van der Vlugt, Ine Kuhr, Cees Wijn en Stella Knaack. t Bram van der Vlugt (links) en Cees Wijn in de gedramatiseerde rechtszitting van het Praags proces. 4 vrijdag 12 december 1980 VD/SC/WW

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4