if STREEK 'Wij maken ons eigen plan wel' 1 Aad en Aad: Bewoners niet geïnteresseerd9 if Maassluise raad behandelt begroting Blokje rond^ Commissies vergaderen over piassen- gebied Gevlucht na aanhouding politie Meer don een zak patat (3) vrijdag 12 decamber 1960 VD/SC/WW I Opbouwwerker kreeg geen steun in de wij k Schiedam Aad en Aad nemen voorzichtig: een slok van de koffie die voor hen staat, slaan het verenigingsblad open en steken van wal. Aad de Wolf en Aad Verbeek, voorzitter en secretaris van de bewonersvereniging- Schiedam-Oost, zetten op een. rijtje waarom de 'halve' opbouwwerker voor de wijk. Jan Poort, na een half jaar werk en een half jaar ziek te zijn functie als opbouwwerker heeft opgegeven. Poort was werkzaam in Oost van januari tot juni. In die maand meldde hij zich ziek. Later bleek dat het werk de 24-jarige opbouwwerker boven het hoofd was gegroeid. Poort was in gestort en nam op 23 november het besluit helemaal te stop pen met het werk in Schiedam-Gost. Hij is nu in Roermond werkzaam bij het opbouwwerk. Aad Verbeek: „Jan Poort is in januari als opbouwwerker be noemd voor twintig uur in de week. Dat is volstrekt onvol doende om alle problemen in de wijk te kunnen aanpakken. door Richard Stomp Op basis van hel werkplan van Jan Poort heb ik eens na gerekend hoeveel uur een op bouwwerker per week bezig zou moeten zijn om alle wijk- problemen te behandelen. Nou, dan blijken twintig uur tjes niet genoeg. Zelfs met veertig uur kom je nog tekort. Wil een opbouwwerker in Oost goed kunnen functione ren. dan is hij minstens zestig uur in de week aan het werk." Aad de Wolf valt zijn secreta ris bij: „Doordat er te weinig tijd beschikbaar is, moest Poort gaan kiezen welke za ken hij wel en welke niet zou - aanpakken. Je moet dan de el lende gaan schiften en dat is iets wat Jan Poort zich erg heeft aangetrokken. Hij wilde alles tegelijk doen en kon daardoor de zaken niet goed genoeg aanpakken. Hij kwam net van de sociale academie en wilde als het ware de hele we reld op 2ijn schouders nemen. We hem hem een paar keer gewaarschuwd, maar dat heeft ..bijzonder wéinig geholpen." Moeilijk De bestuurders van de bewo nersvereniging Oost kijken zonder rancune terug op de periode dat de halve opbouw werker in de wijk aan het werk is geweest. Er is bewon dering voor het enthousiasme dat Jan Poort heeft getoond. Begrip is er voor de moeilijk heden die hij ondervond. Oost is. de bewonersvereniging geeft het onmiddellijk toe. een moeilijk wijkje om in te wer ken. ..Er is bijzonder weinig steun vanuit de wijk. geen kader waar je op terug kunt vallen. Dat komt doordat een kwart van de bewoners bejaard is. Die willen veelal de laatste ja ren van hun leven met rust gelaten worden. Dat is begrij pelijk, maar voor een opbouw werker is dal moeilijk. De jon ge mensen in Oost zijn vaak evenmin gemotiveerd om zich' voor de wijk in te zetten. Vaak krijgen ze vlak na hun trou wen een huisje in de omgeving van de Stationsstraat. Dat grij pen ze dan met beide handen aan omdat ze elders geen wo ning kunnen krijgen. Zodra dal wel lukt, trekken ze weg uit Oost. Die jonge mensen zijn dus geen vlees en bloed van de wijk en interesseren zich nau welijks voor wat er gebeurt." De apathie is groot in Oost, de mensen die graag in de wijk blijven wonen zijn te oud om zich vol vuur in te zetten en de jongere mensen van wie je dat wel zou verwachten, wil len het liefst zo snel mogelijk uit de wijk weg. De problemen dreigen erdoor te blijven lig gen, Aad en Aad geven een opsomming. Aad en Aad hebben bere kend dat Oost een opbouw werker voor zestig uur nodig heeft. Ze zullen er waarschijnlijk een voor veer tig uur krijgen. Hoek van Holland De deelraadscommissies van ruimtelijke ordening en eco nomische aangelegenheden vergaderen samen met de commissie voor sport en cul tuur over het plassengebied voorbij de Poortershaven, Schenkeldijk. Het gebied ligt op grond van Rotterdam, maar grenst aan Maassluis. De dienst gemeentewerken van deze gemeente heeft een schetsplan gemaakt voor de inrichting van het plassenge bied. In het plan wordt scheiding gemaakt lussen het water voor de plankzeilers, modelbouwers en zwemmers via de al bestaande eilandjes én verbindingen. Voorts moet volgens het plan meer groen worden aangeplant en zal er een verharde weg naar het plassengebied komen met een parkeergelegenheid die overeenstemt met het ka rakter van het gebied. Tij dens de gezamenlijke com missievergadering zullen ook Bart Sio, namens de zeil plankvereniging, en Jan van Dijk namens de natuurbe schermingsorganisaties aan wezig zijn. De bijeenkomst is op woensdag 17 december. Schiedam Een 29-jarige Rotterdammer en een 19-ja- ftige Schiedammer zijn. nadat zij door de politie aangehou den waren, ertussenuit ge- Knepen. Het tweetal had geen papieren op zak en i moest mee naar het bureau. £yP wcg naar het politiebu reau vluchtten zij. I.-In Rotterdam werden zij we- ,'derom aangehouden. Het tweetal bleek op zoek naar grof vuil. Stadsvernieuwing De Wolf: „Een van de om vangrijkste zaken is de stads vernieuwing. Over twee jaar is Oost aan de beurt om in het kader v«an de zogenaamde in- terïm-saldo-regeling te worden opgeknapt. In West blijkt het helemaal niet zo voorspoedig te zijn. Het enige dat wij tot nog toe van de gemeente heb ben gehoord, is de aanwijzing van het gebied in 1979, Nou, de conclusies d:c ue gemeente in 1979 stelde, zijn bij ons goed gevallen. Maar daarna hebben wij dus niets meer gehoord. Om de gemeente voor te zijn hebben we nu een werkgroep stadsvernieuwing opgericht, die de uitgangspunten gaat op stellen. Het is de bedoeling dat wij de plannen maken en dat de gemeente die uitvoert. Om dat.alles te kunnen doen heb ben we echter hulp van bui- tenaf nodig. Externe deskun digen en organisaties die ons ten dienste .zijn kennen we echter niet. Een opbouwwer ker die ons de weg kan wijzen is onmisbaar," Bejaarden Verbeek: „Een groot probleem in Oost is dat er totaal- geen voorzieningen voor de bejaar den zijn. Ja, er is wel een 'kaartclubje achter de Singel kerk, maar nergens is een plek waar de bejaarden zo kunnen binnenlopen om een biljartje te leggen of om rustig met ei kaar te praten. Zoiets als de 4 Molens, waarvoor de belang stelling vanuit heel Schiedam overweldigend is." Penningmeester Jan van der Toorn schuift aan en vertelt dal de bewonersvereniging nu een werkgroep voor de bejaar den heeft ingesteld. „Nood zaak blijft dat er voor de be jaarden een aparte ruimte komt en dat is iets waar de op bouwwerker voor zou moeten vechten." Wijkcentrum Gebrek aan ruimte is er in de wijk ook voor de jeugd en voor de bewonersvereniging zelf. Het clubgebouw Oost is het enige waar jongeren te recht kunnen. Volgens het be stuur van de bewonersvereni ging is dat duidelijk te weinig. Verbeek: „In Schiedam-Noord, nota bene een nieuwbouw wijk,, hebben ze het moderne wijkcentrum de Blauwe Brug. In Oost, een wijk die al veel langer bestaat, hebben we nog nooit iets gehad. Een multi functioneel centrum is bij ons dan ook hard nodig. Daar zou den de bejaarden, de jeugd en ook de bewoners vereniging in terecht kunnen. Op het mo ment heeft de vereniging al leen het winkeltje aan de FrankJinstraat. Dat is veel te klein, we hebben maar één ruimte, als je met iemand in een gesprek verwikkeld bent word je al snel gestoord door anderen." Tijdens het gesprek wordt dui delijk wat Verbeek bedoelt. Binnenkomende mensen ma ken een rustig gesprek haast onmogelijk. De Wolf: „Jan Poort had het zelfde probleem. In de ruimte van de bewoners vereniging moest hij ook werken. In een hoekje van de kleine ruimte had hij zijn bureau. Dal heeft veel problemen opgeleverd. Ook voor een toekomstige op bouwwerker is het dus nodig dat we een multifuntïoneeJ wijkcentrum krijgen." De Wolf:. „Verkeersproblema tiek speelt in de wijk een be langrijke rol. Diverse straten hebben zulk slecht wegdek dat betreden op eigen risico ge schiedt, juist in een wijk met veel bejaarden is dat bijzonder lastig. Bij de herbestratincen die nu in Oost plaats vinden, is het belangrijk dat bewoners door een opbouwwerker wor den gesteund. Ze kunnen in het overleg mei de gemeente deskundige adviezen niet mis sen." Verbeek: „De noodzaak is ge bleken in de twee projectgroe pen voor de renovatie, die Jan Poort heeft opgericht. In het begin moest de opbouwwerker voor halve dagen de deelne mers in de projectgroepen de meeste elementaire vergader techniek leren." De bewonersvereniging heeft uitgerekend dat twintig uur opbouwwerk in de wijk vol strekt onvoldoende is. Veertig is een absoluut minimum en zelfs dat is waarschijnlijk nog te weinig. Maar het ziel er naar uk dat Oost de hele op bouwwerker inderdaad gaat krijgen. Donderdag kómt het overleg van wijken bijeen om tweeëneenhalve opbouwwer ker te benoemen. De betrok kenen zijn het er over eens dat Oost in ieder geval een hele opbouwwerker moet krijgen. Het lijkt er momenteel op of we te maken hebben met een verschoven hoog seizoen, Op twee kennels na zitten we helemaal vol in de Hargahoeve. Honden van allerlei rassen. Een foxterrier, drie Duitse her ders, drie doggen, een bob tail en verscheidene bas taards. De drie doggen hebben allemaal in Blokje Rond gestaan. Binkie, de grote heeft weliswaar on derdak gevonden maar in zijn plaats is een blauwe Dog binnen gekomen. Door het koude weer van de laatste lijd komen er ook al niet veel mensen meer kijken in het asiel. Daardoor zit Jip. een vro lijk ogende bastaard al- weereen tijdje in zijn ken nel. Allereerst binnenge bracht als zwerver, zo'n drie dagen een nieuw on derkomen gevonden en daarna weer terugge bracht. De reden voor het terugbrengen van jip is een niet veel voorkomen de reden. Jip gedroeg zich uitermate vriendelijk te gen de baas. maar moest niets hebben van de vrou welijke gezinsleden. Een moeilijke situatie volgens de kortstondige baas en hij bracht Jip terug naar het asiel. Dus daar zit Jip dan en vertellen wij bezoekes over zijn eigenaardige ka raktereigenschap. Om toch jets over Jip te weten te komen heb ik zijn verzor ging overgelaten aan een medewerkster. Juis door een vrouwelijke verzorg- Signalement: Naam: Jip Ras: bastaard Geslacht: mannelijk Kleur: bruin-zwart ge stroomd Leeftijd: ongeveer ander half jaar door Wim Hasiinghuis beheerder Hargahoeve ster om op die manier Jip een beetje uit te dagen. Het gaat echter prima en Jip vindt het erg fijn om aangehaald te worden en een halsbandje omdoen stuit op geen enkel pro bleem. Zijn lange haren worden regelmatig ge kamd en dit gaat door de klitten niet altijd even zachtzinnig. Toch laat Jip dit allemaal gelaten toe. Ik heb er lange tijd over zit ten peinzen hoe dat nu komt. maar ik kom er echt niet uit. Het probleem doet zich bij ons niet voor, dus kunnen we het Jip niet af leren ook. Als zo'n hondje dan ongeveer vijfenveertig dagen in het asiel zit. lijkt mij de enige oplossing om Jip zijn fout te vergeven én te vergeten. Wellicht komt er een liefhebber of liefhebster voor dit lieve bastaardje naar aanleiding van dit schrijven. Dan kan Jip mee en gedag zeggen tegen zijn medelotgenoten. Jip 2al graag 2ijn best doen om zo lang mogelijk zijn nieuwe geluk vast te hou den. Jip is zindelijk, maakt niets kapot en kan tegen autorijden. Een lief, onop vallend hondje die nog geen kans heeft gekregen om zich waar te maken. Die kans wil elk asieldier graag hebben, vooral in deze gezellige, maar koude decembermaand. Wilt u deze verschoppelingen helpen, kom dan naar de Hargahoeve aan de Schie- damse Sportlaan 2. Maassluis Dc gemeenteraad gaat volgende week maandag, dinsdag en woensdag de ge meentebegroting over 1981 be handelen. Deze begroting is sluitend, maar wel moeten de nodige tarieven worden aan gepast. De debatten in de Maassluise raadzaal beginnen maandag avond om 19.00 uur met de al gemene beschouwingen va:' de fractievoorzitters. D: hoofd stuksgewijze behandel ling vindt dinsdag en woens?: dagavond plaats, ook telken?: vanaf 19.00 uur. Als de dri«?- avondzittingen niet voldoend:? zijn kan het debat ook donder; dagavond nog worden voortj gezel. j' Je ziet ze niet vaak op bijeenkomsten over het sociaai- cultureel plan, die welzijnswerkers uit Schiedam. Het af gelopen jaar hebben maar enkele werkers in het sociaal- culturele veld hun neus laten zien. En waarom? Zij zien gewoon niets in de manier, waarop de gemeente Schie dam zo'n inventarisatie van activiteiten en behoeften wil maken. Het sociaal-cultureel werk maakt liever zijn eigen sociaal- cultureel plan. In dat alternatieve plan staan ongelofelijke dingen. De wel zijnswerkers hebben bere kend. dat er in hun sector nog zoveel te doen valt dat er liefst zestig beroepskrachten bij moeten komen. „Die zijn door Kor Kegel er de eerste vijftien jaar na tuurlijk niet. tenzij er een maatschappelijke ombouw komt," zegt Leo Herwig. het brein achter het alternatieve socu-plan. Hij is coördinator van de federatie van Schie damse instellingen. Dat is iets om serieus te nemen. Er is een tendens dat meer Schie damse verenigingen en stich tingen zich bij deze federatie aansluiten (recentelijk nog Pensioen In Zicht, de vereni ging van ex-psychiatrische patiënten, het gespecialiseerd jeugd- en volwassenenwerk en de SSWO) en dat doen zij in de eerste plaats om de ad ministratieve taken goed uit gevoerd te zien. De federatie is daarvoor. Maar er zit meer achter. Leo Herwig: „Wat wij willen, is een stuk macht op bouwen die staat tegenover de macht van het gemeente lijk sociaal-cultureel plan." Dat klinkt spannend en strijdlustig. Doel is echter de pojilieke discussie los te ma ken. Herwig vindt dat in de gemeenteraad de afweging moet worden gemaakt tussen wat wel en niet in het socu- plan moet staan. Maar zoals het nu gaal. wacht de politiek mooi af tot postduivenvereni gingen. volleybalclubs en klaverjassers elkaar in de ha ren zijn gevlogen en priori teiten hebben gesteld. Her wig: „Wat kunnen die ver schillende clubs nu zeggen over eikaars belangen? Wat kan ik nu zeggen over sport? Daarom zitten wij niet 20 massaal bij die besprekingen. In januari willen wij ons ei gen plan naar buiten bren gen. Ze zullen zich op het stadskantoor we! rot lachen als ze over dat tekort aan zes tig beroepskrachten lezen, maar dan zie je tenminste meteen de politieke keuze. Het is niet aan een tamboer John Zwart: straks sociaal-cultureel beleid, waar werklo zen het niet mee eens zijn... of padvinder om te beoorde len, of wij die zestig mensen nodig hebben en of dat dan wel of niet in het sociaal-cul turele plan moet staan. Dat moet de raad doen. maar die wacht tot in laatste instan- Vasthouden De federatie stelt zich heel anders op dan de Schiedamse Gemeenschap, de andere stichting in Schiedam die voor vele groepen een over koepelend orgaan is. Bij de SG zijn toneel, muziek, zang. vormings- en ontwikkelings werk. de VVV en de interna tionale uitwisseling onderge bracht. Bij de federatie zitten wat zwaardere instituten, zoals het werkloosheidspro ject Trechter en de clubhui zen. De SG nu stelt zich tra ditiegetrouw met grote be reidheid tot overleg op. De culturele stichting heeft ver uit de sterkste vertegenwoor diging in de centrale werk groep, die hei soeu-plan voorbereidt. Het zal de fede ratie een zorg zijn. Vorige week in het tweede deel van deze serie zei Her wig al, dat eigenlijk niemand rijp is voor zo'n sociaal-cultureel plan en dat men alleen maar over wat procedures zit te hakke takken, De SG ook? Herwig: „Ik heb de indruk dat zc er alleen hij zitten om vast te houden wal ze hebben." Een derde instantie, die 2ou kunnen optreden als verte genwoordiger van kleinere verenigingen, is de POOK, gevestigd in de Tuinlaan, qua opzet vergelijkbaar met de federatie omdat zij admini stratieve diensten verleent maar dan aan instellingen over de hele provincie heen. De POOK komt evenwei nooit. De sport laat het even goed afweten. Het ligt be paald niet in de verwachting, dat de sport net zoals de fe deratie met een eigen sociaal- cühureel plan komt opdra ven. Eerder beslaat de in druk, dat veel sportlui niet eens weten dat net sociaal- cultureel plan ook hun aan gaat. Werklozen Het 20U ook te moeilijk zijn. Als Herwig nu gelijk heeft en een verwoed bingo-speler niet genoeg van clubhuis werk weet om erover mee te praten bij het socu-plan, hoe zit dat dan bijvoorbeeld met een discussie door vertegen woordigers van de Schiedam se Gemeenschap over so ciaal-cultureel werk voor werklozen? „Ik weet niet of je dat verschijnsel kent, maar veel werklozen zijn alleen maar 's nachts op en zitten dan in de kroeg. Wat moeten Achter de van pand ze anders?" Die vraag stelde John Zwart van het bureau voor alternatieve hulpverle ning (BAH) op het Oude Kerkhof eerder dit jaar. Zwart twijfelt er sterk aan, of een sociaal-cultureel plan wel met alle behoeften rekening kan houden als groepen Schiedammers in de verge- telheid geraken. 2cIfs de Trechter weet geen oplossing voor dat werklozen vraag stuk. 'Eerst opleiden, dan pas sociaal-cultureel werk', een oude opvatting van de vroe gere Schiedamse dominee Ri- nus Baart, is in eenvoud tref fend. „Straks krijg je een so ciaal-cultureel beleid, waar werklozen het niet mee eens zijn," zegt John Zwart. Dat zou een misser zijn. Goed so ciaal-cultureel werk kan ten slotte hel maatschappelijk werk verlichten; veel aan trekkelijke èn interessante activiteiten schelen in maat schappelijke ellende. Leo Herwig: „De gemeente is gevel het Overschie- sestraat 44 maakt de fe deratie van Schiedamse instellingen een alterna tief sociaal- cultureel plan. er natuurlijk bij gebaat als er in elke wijk gezellige dingen gebeuren. Bingo, klavcrjas- avond, beetje opbouwwerk hier en beetje emancipatie daar, dat zijn dingen die het goed doen. Maar dat is na tuurlijk allemaal randversie ring. Goed, de mensen ko men wel voor die activiteiten binnen, maar daar gaat het niet om. Juist nu er minder geld voor activiteiten is, ko men de mensen voor hun ei gen belangen op, de belangen botsen, maar dat móet. Van daaruit kan wederzijds be grip groeien en kan samen werking ontstaan. Dat is een stukje bewustwording, een bijdrage tot democratisering." Ook daarom heeft het alter natieve socu-plan van de fe deratie een functie, vindt: Herwig, juist omdat de belan gen botsen. Hij noemt dat on vermijdelijk. „Maar de poli tiek moet dat niet blau-blau laten."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 5