EXTRi Als stuurgroep zijn zin krijgt - .,Ai I Brielle Zelden zal er met zo weinig zelfvertrou-' wen een rapport zijn verschenen als nu het geval is met het voorlopige beleidsplan voor de berging van baggerspecie. Na veel kritiek tijdens de rit heeft de stuurgroep het werkstuk in mineurstemming afgemaakt en ge presenteerd in de trant van: „Zoek het verder zelf maar uit". Noordoever Landtong Maasvlakte Natuurgebied Maaswijk Geervliet Heenvliet Oostvoome Slufterdam Aanlanding Schade Eiland LPG-terminal Afvaleiland «tijdag t2 dacambar WSS wtBcrww f^rï «te i. i 'i''v,y -;*f */■"ƒ- V' '0 «p" ,s'*~U'?tjMW ,v, /..- ...Vi ♦rtf *J „v ;£&Cs, w Eind augustus kondigde een teleurge stelde Rijnmondgecommitteerde Jo- han de Jong aan dat de stuurgroep er het bijltje bij neer zou gooien. „Het is zonde van de tijd en de inspanning om nog langer bij elkaar te komen. De kans dat er oplossingen worden gevonden voor het. havenslib is erg klein. Niemand wil het spul hebben. Telkens werden er in de stuurgroep nieuwe ideeën en plaatsen aangedra gen, maar even zo vaak werden daar bezwaren tegen gemaakt. Iedereen geeft toe dat het een groot probleem is maar vindt, dat de oplossing ergens anders gevonden moet worden. We zullen het rapport afronden, naar de verschillende instanties toesturen en dan maar zien wat er van terecht komt". Zoals eerder meegedeeld noemt het beleidsplan tien plaatsen op of bij Voome-PuUen en Rozenburg, die voor de berging van havenslib in aanmerking komen. Hogerhand zal zeker verder gaan werken met de voorstellen. In het verleden is wei eens gezegd dat de regering (ver plichte) aanwijzigingen kan geven. Daarom op deze pagina een opsom ming van de voor ons gebied belang rijkste aanbevelingen. Op dc noordoever van het Oost- voomse meer kan volgens de com missie reeds het komende jaar een wal worden gemaakt'van havens lib als visuele afscherming van het industriegebied. Planologisch levert dit geen problemen op. VOor dit gebied bestaat geen be stemmingsplan. In het streekplan heeft de noordoever de bestem ming bedrijfsterrein. De bruto oppervlakte van het gebied is dertig hectare. Er kan hier totaal één miljoen kubieke meter havenslib worden geborgen in vijf jaarlijkse porties van 0.2 miljoen kubieke me ter. De commissie tekent hierbij wel aan dat indirecte aantastingen denkbaar zijn op de natuurwaar den van het Oostvoomse meer en de op natuurlijke wijze ontstane slufter ten zuiden van de Maas vlakte. De omvang van de aantas ting is, zonder een gedetailleerd onderzoek ter plaatse, niet aan te geven. Daarnaast is de noordoever van het Oostvoomsé meer onderdeel van een recreatiegebied, dat vrij druk wordt gebruikt In de toekomst is in dit ge bied volgens de commissie zelfs zeer intensieve recreatie te verwachten (duizenden recreanten op een topzon- dag). Veel van de aanwezige vormen van recreatie zijn gebonden aan het water, vooral vissen, surfen en oever recreatie. Voor het landschap heeft een dam volgens de commissie een positief effect gezien de afschermen de functie tussen Voorne en de Maas vlakte. Overal op IK Een dam van havenslib op de noordoever van het Oostvoornse meer zal de industrie aan het oog onttrekken. V oorne-Puttenhavenslib Op de landtong tussen Calandka- naal en Nieuwe Waterweg op Ro zenburg kan een wal worden aan gelegd ter afscherming van het in dustriegebied. Planologisbc levert dit geen problemen op. Wel heeft rijkswaterstaat een claim op de landtong liggen om hem af te graven bij een eventuele bochtafsnij ding. In dat geval moet de geborgen specie op kosten van de gebruiker worden verwijderd. Zowel in het bestemmingsplan als in het streekplan heeft de landtong een recreatieve bestemming. De opper vlakte van het gebied is dertig hecta re. Totaal kan er één miljoen kubieke meter baggerspecie worden geborgen te beginnen in 1981. Als na een jaa of vijf alle havenslib is gestort kan de landtong met bos worden beplant. Of en wanneer de landtong in het kader van de bochtverruiming wordt afgegraven is niet bekend, maar op- korte termijn is dit nog niet aan de orde. Als mogelijkheid om meer havens- lib kwijt te raken noemt de com missie ook een mogelijke uitbrei ding van de reeds aanwezige grondiabriek op de halve peervor mige zuid westpunt van de Maas vlakte. In grote, door. aarden wallen omge ven bassins wordt al enkele jaren ha venslib gespoten. Door ontwatering door Wim Huibers en bewerking wordt deze baggerspe cie in ongeveer anderhalf jaar tijd omgevormd tot het zogenaamde Eu- roklei, dat voor meerdere bestem mingen beschikbaar is. Vanwege een „introduktieperiode" is de af2et van deze klei nog niet grooL Bij de grondfabriek kan volgens de commissie een afvaldepot worden aangelegd voor tijdelijke opslag van baggerspecie, zonder dat aan een be paald toekomstig gebruik wordt ge dacht. Wel blijft zo de mogelijkheid bestaan de baggerspecie alsnog op een andere wijze te verwerken. Voor het gebied waarop de grond fabriek is gevestigd, bestaat geen bestemmingsplan. In het streek plan is deze „halve peer" aangewe zen als natuurgebied. De bruto op pervlakte van dit gebied is vijftig hectare. Jaarlijks kan hier volgens de commissie tot een miljoen ku bieke meter havenslib worden ge borgen. Voor de natuur in de omgeving van de halve peer ontstaan volgens de commissie wel nadelen. Het gebied ten zuiden van de maasvlakte fun geert reeds als een belangrijk foura- geergebied voor trekvogels. Door na tuurlijke sluftervorming wordt dit gebied steeds groter. Verontreinigin gen door havenslib kunnen zowel de fourageerfunctie als het leven in het water aantasten. De verwachting is dat met name voor steltlopers deze verontreinigingen nogal gevoelig zul len zijn, aldus de commissie. Bovendien is de halve peer onderdeel van een reeds druk gebruikt recrea tiegebied, dat in de toekomst steeds intensiever door recreanten bezocht zal worden. Op topzondagen worden duizenden dagjesmensen verwacht. De toekomstige woonwijk Maas- wijk in Spijkenisse heeft volgens de commissie, met een bruto op pervlakte van 198 hectare, een to tale bergingscapaciteit van zes miljoen kubieke meter baggerspe cie. In afwachting van de woning bouw kan hier vier jaar lang an derhalf miljoen kuub havenslib worden opgespoten. Volgens de commissie kan reeds het komende jaar worden begonnen met het opbrengen van dit „ophoogmate riaal voor de woningbouw". Elders in het rapport wordt gezegd dat Maas- wijk wellicht ook zonder noemens waardige ophoging gerealiseerd kan worden. Van het eventuele storten van bag gerspecie zijn volgens het rapport wel ten worden betaald, De exploitatieop- zet voor de recreatieve inrichting indirecte nadelige effecten te ver wachten in een aantal omliggende natuurgebieden. Deze natuurgebie den zijn van belang vanwege het voorkomen van steeds schaarser wor dende zilte grasland vegetaties, die sterk afhankelijk zijn van een goede waterkwaliteit. Storten van bagger specie in Maaswijk zal bovendien tij delijke stankhinder opleveren, voor de omgeving. Volgend jaar kan volgens de com missie ook een begin worden ge maakt met het storten van havens lib in het gebied tussen Geervliet en Spijkenisse, ten noorden van de Groene Kruisweg, waar in de toe komst een groene bufferzone zal komen. Het ongeveer vijftig hectare omvat tende gebied heeft in het bestem mingsplan een agrarische bestem ming, maar is in het streekplan be stemd voor regionale recreatie. In de toekomst is het de bedoeling hier een groot bos aan te leggen ter afscherming van de industrie. Als op hoogmateriaal kan hier volgens het rapport baggerspecie worden ge bruikt tot een totaal van drie miljoen kubieke meter. Dat kan worden aan gebracht in drie jaarlijkse porties van één miljoen kuub. Over het plan zou planologische overeenstemming bestaan. Realise ring is onder meer afhankelijk van financiering. Nadelen van havenslib in dit gebied zijn volgens het rapport de kans op indirecte aantastingen in enkele om liggende natuurgebieden. Deze gebie den zijn van belang omdat hierin zil te graslandvegetaties voorkomen die steeds schaarser worden. Deze vege taties zijn sterk afhankelijk van een goede waterkwaliteit De zandwinput bij Heenvliet (ge meente Brielle) is volgens de com missie zeer geschikt voor het ber gen van baggerspecie, omdat dan werk met werk gemaakt kan wor den en dat is financieel bijzonder voordelig. De put (oppervlakte ruim veertig hectare) kan zowel worden veron- diept als gedempt Er is plaats voor totaal zeven miljoen kubieke meter havenslib in jaarlijkse porties van an derhalf miljoen kuub. Volgens een overeenkomst met de voormalige gemeente Heenvliet mag Rotterdam havenslib in de put ber gen. Daarvoor moeten bergingsrech- van de plas is hierop mede gebaseerd. De recreatieve bestemming wordt zo wel genoemd in het streekplan als het bestemmingsplan. De methode van het werk met werk maken levert volgens het rapport zeer grote voordelen op omdat de baggerspecie in dit geval een zeer 'goedkope grondstof is. Als nadelen van slibberging in de put noemt het rapport de kans op een di recte aantasting van de plas als fou- rageergebied voor trekvogels, vooral eenden. Ook voor de recreatieve functie betekent slibberging een di recte aantasting. Het Oostvoomse meer staat in het rapport nog steeds op de nomina tie voor verondieping met havens lib. Gezien de recreatieve functie komt geheel dempen niet in aan merking. Het meer (oppervlakte 285 hectare) kan worden veron- diept met totaal 36 miljoen kubie ke meter baggerspecie in jaarlijk se porties van vier miljoen kuub. Onmiddellijk zegt het rapport er bij dat storten van slib in het Oostvoor nse meer een directe aantasting bete kent van de functie van de plas als overwinteringsgebied van verschil lende, in Nederland zeer schaarse vo gelsoorten als parelduiker, geoorde fuut, kuifduiker, zee-eend enz. Daarnaast heeft het Oostvoornse meer reeds een belangrijke recreatie ve functie, die in de toekomst alleen maar zal toenemen. Er zijn reeds een particuliere- en een marine-duik school gevestigd. Verder is de plas van veel belang voor vissen, wind surfen en oeverrecreatie. Volgens het rapport zal het meer bij verondieping met havenslib zijn functie als overwinteringsgebied voor vogels waarschijnlijk behouden. De mogelijkheden ora een slufter- dam te maken van havenslib zijn al eerder naar voren gekomen en worden nu ook door de commissie wat nader uitgewerkt. In het rapport wordt gewezen op de plannen om een dam aan te leggen van de zuidwestpunt van de Maas vlakte naar de Hinderplaat. Tussen .deze landtong en de kust van Voome zal dan door verdere aanslibbing van zeeslib een wadachtig gebied (de sluf ter) ontstaan. De oorpronkelijke mo tivering van het plan is dat door de aanleg van deze dam het Gat van de Hawk wordt afgesloten, waardoor af- KHometers pijpleiding liggen te wachten om het havenslib ergens naar toe te brengen. slijting (erosie) van de oever van de Maasvlakte wordt voorkomen. Daarnaast zal een sluftergebied kun nen ontstaan dat gezien kan worden als compensatie van het bij de aanleg van de Maasvlakte verloren gegane natuurgebied de Beer. De afkalving van de oever van de Maasvlakte wordt momenteel bestre den door regelmatige aanvullingen met zand, hetgeen goedkoper is dan de aanleg van de slufterdam zonder baggerspecie te gebruiken. Daarentegen is vanuit het open baar lichaam Rijnmond gepleit voor een aanlandingspunt voor ge vaarlijke stoffen, gelegen in zee. Dit aanlandingspunt kan worden gesitueerd op de kop van de sluf terdam. Het slufterplan kan volgens de com missie een oppervlakte krijgen van zesduizend hectare. Er kan totaal 150 miljoen kubieke meter havenslib worden geborgen in jaarlijkse porties van vijf miljoen kuub. Realisering zou in 1984 kunnen plaatsvinden om dat de planologische besluitvorming nog niet is afgerond. Nadelen van een slufterdam van bag gerspecie zijn volgens de commissie zeker aanwezig. Het gebied ten zui den van de Maasvlakte is een belang rijk fourageergebied voor trekvogels. Door natuurlijke aanslibbing wordt dit gebied steeds groter. Verontreini gingen door havenslib kunnen een aantasting betekenen voor de foura geerfunctie en het leven in het wa ter. Vooral steltlopers zijn gevoelig voor dit soort verontreinigingen. Ook op recreatief gebied nadelen. Langs het strand van Voorne zijn volgens de commissie op meerdere plaatsen recreatieve ontwikkelin gen waar te nemen. Ook die kun nen schade oplopen door verontrei nigingen van havenslib. Het landschap odnervindt van het plan weinig nadelen. De natuurlike sluftervorming wordt door een dam versneld. Daarnaast kan de landtong een visuele afscherming gaan vor men tussen de Maasvlakte en Voor ne. Resumerend zegt de commissie dat een slufterdam van havenslib zekere voordelen met zich mee kan brengen (waterbouwkundig, natuurbouw), maar er staan mogelijk ook nadelen tegenover voor de kust van Voome. Er kan volgens de commissie dan ook niet van een gewenste bestemming worden gesproken, maar eerder van de berging van baggerspecie als af valstof. Toch verdient, aldus het rap port, een slufterdam van baggerspe cie extra aandacht vanwege de grote hoeveelheden slib die hier geborgen kunnen worden. Bovendien bestaat gedurende een zeer lange periode (tien tot vijftien jaar) de gelegenheid om nieuwe technieken te ontwikke len op het gebied van het tegengaan van verspreiding van de verontreini gingen. Verder denkt de commissie onder meer aan het maken van een nieuw recreatie-eiland in het Ha ringvliet, ongeveer ten zuiden van de Beninger Slikken. Over oppervlakte en capaciteit van het eventuele eiland worden geen mededelingen gedaan. Wel worden de nadelen genoemd. Er is indirecte aantasting mogelijk van de natuur functie van het Haringvliet en het Hollands Diep door een verslechte ring van de waterkwaliteit. Wellicht is er ook sprake van een directe aan tasting van de functie van fourageer gebied voor vogels. Volgens het rapport biedt de vorm van een dergelijk eiland slechts in geringe mate soelaas als stortplaats van specie. Enige hinder is mogelijk ook te ver wachten met oog op een inlaatpunt op Goeree voor een drinkwaterlei- dingbedrijf. Achteruitgang van de waterkwaliteit van het Haringvliet kan ook nadelen opleveren voor de land- en tuinbouw. Dit niet nader omschreven nadeel slaat vermoedelijk op het feit dat het verontreinigde Haringvlietwater via Spui en Bernisse kan doordringen tot het Brielse meer, waaruit water wordt ingelaten voor de land- en tuinbouw. Voorts beveelt de commissie aan om van havenslib een bufferzone te maken nabij de toekomstige LPG-terminal aan het Beerkanaal ten noorden van Oostvoome. De commissie vindt dat gebieden bin nen het Rotterdamse industriegebied, die voorlopig nog niet gebruikt gaan worden, in principe in aanmerking komen voor berging van baggerspe cie. In het bijzonder wordt daarbij ge dacht aan lokaties, die om veilig heidsredenen niet in aanmerking ko men voor industriële activiteiten. Daar kunnen dan bufferzones van havenslib worden gemaakt. Als eer ste komt daarvoor de toekomstige LPG-terminal in aanmerking. Over de vestiging hiervan werd dit jaar overeenstemming bereikt tussen rijk, provincie, Rijnmond, Rotterdam, Shell en BP. De veiligheidszone rond de nieuwe LPG-terminal kan volgens de com missie e en bruto oppervlakte krijgen van twintig hectare. Over de ber gingscapaciteit worden geen medede lingen gedaan. In 1982 kan een begin worden gemaakt met de inrichting van de veiligheidszone. Tenslotte worden in het rapport aanbevelingen gedaan voor het maken van een industrie- of afva leiland in zee, ten westen van het Europoortgebied. Een aantal als onveilig beschouwde activiteiten in het Rijnmondgebied (zoals een LPG-terminal) kunnen dan op een dergelijk eiland worden gesitueerd. Eventueel kunnen, naast baggerspecie, ook andere afvalstoffen worden geborgen (van kolencentra les, gips enz.). Baggerspecie kan ook worden ge bruikt bij het bouwrijpmaken van het eiland. Maar de realisering van een dergelijk plan kan volgens de re gering niet op korte termijn aan de orde komen. Als mogelijke realiseringsdatum wordt in het rapport dan ook de pe riode na 1985 genoemd. De capaciteit van het eiland als bergplaats voor baggerspecie zal volgens het voorstel zo'n honderd miljoen kubieke meter moeten zijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 6