SCHIEDAMSCHE COURANT m> in Ik .neem- depfoêi 'Geen extra verhoging van wegenbelasting Gemeenteraad steunt motie D'66 :1: 'Kosten consulenten niet doorberekenen' Windsurfers uit zee gered TRUIEN deze krant Jongelui schietend door Schiedam VVD Maassluis: MPS! CPN:9Hou alvast twee AVR- miljoenen achter9 Buurthuizen overleggen over disco ToscaBalm geeft kerstdemon straties. Pagina drie. Sporthal- discussie mogelijk in februari inde raad. Pagina drie. Aigemene beschouw ingenvan Maassluis: weinig spektakel. Pagina vijf. Be j aardenwerk Zuid en Oost Uitgebreide school in januari open Dinsdag 16 december 1980- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -104de jaargang no. 245-* PAOHWS Broersvest 3 - telefoon administratie 26809! - redactie 262566 - blachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Een Schie dammer en twee Rotter dammers hebben zich eind vorige week al schietend een weg door Schiedam gebaand. Volle cafés, woonhuizen en een slage rij werden beschoten, waarbij tientallen ruiten aan diggelen gingen. De jongelui probeerden bo vendien op het Emma* plein een man omver te rijden, twee jongens vanaf de Dam het water in te rij den en hebben een man aan de F ranselaan be roofd. Eerst treffen Kogels de etalageruit van café 't Centrum West aan de Rembrandtlaan. Even la ter gebeurde hetzelfde bij café het Gouden Glaasje aan de Vlaardingerstraat. •In de nacht werden scho ten afgevuurd op de Ka- juitbar en op een slagerij. Op de Singel werd op een woonhuis gevuurd. Nauwelijks tien minuten later kon het drietal in Rotterdam, worden aange houden. De drie, een 22-ja- rige Schiedammer, een 17- jarige Rotterdammer en een 23-jarige Rotterdam mer zijn overgebracht naar het politiebureau in Schiedam, waar ze nog worden verhoord. Het ge weer waarmee de schoten zijn afgevuurd is in de auta terug gevonden. De bestuurder van de auto, de 22-jarige Schiedammer, bleek onder invloed van drank. Over de motieven van de jongelui is nog niets bekend. Maassluis De fractie van de VVD in Maassluis diende tijdens de eerste avond van de begrotingsbehandeling een motie in over de oneven redige lastenverzwaring voor de inwoners van Maas sluis in verband met de ver liezen van Kiltunnel bij Dordrecht. De liberalen wil len dat het het gemeentebe stuur het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijnmond en het college van gedeputeerde staten van Zuid duidelijk maakt dat er stappen ondernomen moeten De publieke belangstelling nor de begrotingsbehandeling viel tegen. Maar worden om het heffen van een paar mensen waren aar ;ig om de debatten te volgen. opcenten op respectievelijk de onroerendgoed belasting en de motorrijtuigenbelas ting te voorkomen. Extra geld voor de exploitatie van de Kiltunnel is nodig om dat het project volledig uit de hand is gelopen. De benodigde investeringen waren ruim tweemaal zoveel als begroot en het aanbod van auto's die tol moeten betalen, velen malen lager dan geraamd. Voor die extra lasten zouden nu de in woners van Zuid-Holland moeten opdraaien via opcen ten op de wegenbelasting en daar is de VVD in Maassluis het in het geheel niet mee eens. Evers: „De Maassluise burger wordt nu achtereenvol gens getroffen door een stij ging van de reinigingsrechten door het debacle van de AVR; het heffen op opcenten op de onroerendgoedbelasting door Rijnmond en het heffen van opcenten op de motorrijtuigen belasting door de provincie Zuid-Holland. Verder staat er nog een rioolheffing te wach ten in verband met de zuive ringsinstallatie De Groote Lucht." De liberalen vinden het volstrekt verwerpelijk dat de inwoners naast de maatre gelen van de regering in het kader van het inkomsbeleid nog eens extra worden gepakt. Het indienen van de motie was het enige spectaculaire tij dens de behandeling van de begroting voor 1981 door de Maassluise raad. Veel publieke belangstelling voor het politie ke spel was er overigens niet. Slechts een handje vol Maas- slui2ers had de moeite geno men om kennis te nemen van de beleidsvoorstellen voor 1981. De begrotingsbehande ling wordt vanavond voortge zet. Meer over de begrotingsbe handeling op pagina vijf. Vrouw kr ij gt voorrang bij sollicitatie nüsniin iitiii in ii »n uitlui ti lüiiii nu nniiiif iiitinmiti in in in uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiitmiiii iniii itni riiiitiriitiiiiiurtriii nu imiuiiiuti i utii jii iiiiu iniaiiiiiiiii mi ui iiisiiiiin tniiiiiii RiiiiiuiiHiiiiiiiiiiii liiniiuiiiiiiii riiinitiiiitii iitiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiis kans naar het strand terug te keren. Enige strandgangers merk-, ten de twee in moeilijkheden op en waarschuwde de poli tie. De reddingsboot van schipper Han de Blok voer direct uit en pikte de jongens met plank en al op, Zij wer den in de Berghaven afgezet, waar de politie klaar stond met hun auto en kleren. Met een reprimande werden de twee naar huis gestuurd. De twee windsurfers uit Schiedam veilig en wel op de reddingsboot bij schipper De Blok en stuurman Noord- hoek. Hoek van Holland De be manning van de reddings boot Koningin Juliana heeft zondagmiddag twee Schie- damse windsurfers van vijf tien en achttien jaar uit zee gered. Het duo was op onge veer één kilometer uit de kust van Hoek van Holland in moeilijkheden geraakt. Ondanks het slechte weer waren de beide windsurfers zondagmiddag de zee op ge gaan. De oudste van hen bleef achter en kon door de toenemende wind niet meer •terugkomen. Zijn 15-jarige vriend ging hem liggend op zijn plank zonder zeil achter na. Beiden zagen echter geen Schiedam Vrouwen krijgen voortaan een streepje voor bij sollicitaties naar functies, van hoog tot laag, bij de gemeente Schiedam. De gemeenteraad heeft gistera vond op initiatief van D'66 besloten om 'bij een gelijk waardig aanbod' van mannelijke en vrouwelijke solli citanten aan de dames de voorkeur te geven. Dit eman- cipatiegezinde aanstellingsbeleid moeten burgemeester en wethouders zolang uitvoeren, totdat een rechtvaar dige verdeling van ambten en arbeidsplaatsen ovér mannen en vrouwen is bereikt. Uitspraken in die richting zijn al eerder door het ge meentebestuur van Enschede gedaan en Schiedam heeft zich daar gisteravond una niem bij aangesloten. Een motie, die Anne-Marijke Pe terhans van D'66 indiende, kreeg steun van alle partijen. Peterhans: „Er werken veel te weinig vrouwen op het stadskantoor. Daar moet iets aan gedaan worden." Wethouder Riet Taverne, die verantwoordelijk is voor per soneelszaken, juichte de motie toe: „Ik ben altijd blij met vrouwelijke sollicitanten en ik geef haar ook graag de voor keur, zoveel mogelijk." Zij voegde er evenwel aan toe, dal over het algemeen maar wei nig vrouwen solliciteren. Vooral als het gaat om top- 4DVERTENTIE XHT1EE «WttenadsïéreVj ngriofalijk 9Kdkoop SptOAM KX VLAAfïXJSEN MAASSUJS w JvVWL OWBEC *tcsh i XhWNSrGB.67 OEK Schiedam Alleen de CPN heeft zich gistera vond verzet tegen uitbeta ling van 3,2 miljoen gulden aan de Afvalverwerking Rijnmond (AVR), waar mee Schiedam zijn steentje bijdraagt in het dekken van een miljoenentekort. Op het communistische raadslid Ulferd Bruseker na stemde de gemeente raad voor het nakomen van een gemaakte af spraak om die 3,2 miljoen te betalen. Wel heeft de raad besloten alle bevoegdheden in te trekken, die in 1968 aan Rijnmond zijn overgedragen ter behartiging van de Schiedamse belangen in de AVR. „Rijnmond heeft dat niet goed gedaan," zei Aad Wiegman (PvdA) naar aanlei ding van een andere schade claim, die Schiedam boven het hoofd hangt. Daarbij gaat het om twee miljoen gulden, inclu sief een fors rentebedrag hier over. Dat Schiedam ook rente vanaf 1977 moet betalen, be sloot de Rijnmondraad gister middag. Finaneiénwethouder Reinier Scheeres had grote moeite CPN-raadslid Bruseker duide- lijk te maken dat het om twee aparte gevallen gaat. „Over die 3,2 miljoen hebben wij een afspraak gemaakt: die moeten wij betalen. Maar die andere- twee miljoen is tegen gemaak te afspraken in: die betalen wij dus niet. Daar gaan wij protest tegen aantekenen bij de pro vincie en zo nodig bij de Kroon," aldus Scheeres. Bruseker vond echter dat Schiedam die omstreden twee miljoen alvast van het andere bedrag moet afhouden. Scheeres en met hem de raad vond dat niet fair. Bo vendien zou dat de positie van Schiedam ondermijnen bij de komende beroepszaak, volgens Scheeres omdat Schiedam dan evenals Rijnmond een af spraak geschonden zou heb ben. Alle partijen spraken de vrees uit, dat voor te verwachten in vesteringen van de AVR in de chemische sector straks ook weer de gemeenten zullen moeten opdraaien. Cor van Tilborg (VVD) zei daarom dat Schiedam in dat geval moet aandringen op een landelijke financieringsregeling voor de verwerking van gifvondsten in de bodem, in plaats van dat de Rijnmondgemeenten dat moeten betalen als de AVR hiertoe overgaat. De Rijnmondraad heeft gister avond overigens besloten, dat Schiedam zes ton rente moet betalen over de drie jaar, dat het gewraakte bedrag van twee miljoen gulden niet is be taald. Met de meerderheid van de PvdA en de VVD voor het voorstel veroordeelde de Rijn mondraad Schiedam tot de rentekosten. Zes leden van de PvdA, van wie drie uit Schie dam, en «J. C. Goudriaan van de VVD verklaarden zich met de andere partijen tegen het doorberekenen van de rente. Schiedam kon volgens hen de schuld niet krijgen van het feit, dat de twee miljoen drie jaar lang niet is betaald: het is lange tijd onduidelijk gebleven wie die rekening zou moeten betalen. Vlaardingen De Vlaardingse buurthuizen hebben deze week een stedelijk overleg gestart over jongerenwerk in het algemeen en het spe cifieke onderwerp van disco-avonden in het wijkwerk in het bijzonder. In alle Vlaardingse wijken is de behoefte bij jongeren voor speciale discoavonden zeer groot. Activiteiten die op dit terrein worden georganiseeid trekken stelsel matig veel publiek. Tijdens de vergadering, gehouden op initiatief van buurthuis Oost. zijn enkele gemeenschap pelijke problemen besproken, zoals de vraag wat men aanmoet met toestromende jeugd van buiten de wijk waarvoor de activiteit speciaal bedoeld is. De bedoeling is, dat in de toekomst regelmatig onderling overleg zal plaatsvinden over jongerenwerk in het algemeen. Een van de suggesties tijdens de bijeenkomst van maandagavond was, regelmatig disco- en popavonden te organiseren in de Lijnbaanhal- len, maar dan bedoeld voor heel Vlaardingen. Die suggestie wordt nader uitgewerkt. Vlaardingen De meerderheid van het Vlaardings college van B en W wil de jaarlijkse kosten van de consulent kunst zinnige vorming voor het openbaar onderwijs niet doorbere kenen in het leerlingenbedrag voor het bijzonder onderwijs. Daarmee wijst het een verzoek in die richting van de Vere niging voor Christelijk Schoolonderwijs resoluut van de hand. De twee confessionele wethouders Cees Bot en Jelle Wijnstok, een minderheid binnen het college, zijn het met dat besluit niet eens. Eerder dit jaar wezen raad en college al een aanvraag van het bijzonder onderwijs een consulent godsdienst te financieren af. De Vereni ging voor Christelijk School onderwijs meende op zo'n vakleerkracht recht te heb ben omdat de gemeente zelf, als bestuur van het openbaar onderwijs, al enige jaren on- derwijsconsulenten voor de kunstzinnige vorming in dienst heeft. De gemeente argumenteerde indertijd ech ter dat óók het bijzonder on derwijs van deze consulent gebruik kan maken. Na de officiële afwijzing van het verzoek ging het bijzon der onderwijs niet direct in beroep, maar diende een nieuw verzoek in. Ditmaal gericht op doorberekening van de consulenten in het leerlingenbedrag. Het begrip leerlingenbedrag is een uit vloeisel van de (wettelijke) financiële gelijkstelling tus sen openbaar en bijzonder onderwijs. De meerderheid van hei Vlaardings college houdt echter vast aan het oude standpunt de consulen ten kunstzinnige vorming ook aan het bijzonder onder wijs ten dienste staan. „Aan de voorwaarden inzake de fi nanciële gelijkstelling," schrijft het college aan de raad, „is derhalve voldaan." De Vereniging voor Christe lijk Onderwijs heeft altijd op het standpunt gestaan dat het bijzonder onderwijs zelf vrijelijk zijn eigen onderwij- sprioriteiten wi] bepalen. In die kringen heeft men altijd gezegd aan een consulent kunstzinnige vorming niet zo'n behoefte te hebben. Het is niet onwaarschijnlijk dat de vereniging een karoep- sprocedure zal beginnen als ook de raad deze laatste aan vraag zal afwijzen. functies zijn de sollicitanten vrijwel uitsluitend mannen. Wethouder Taverne: „Dat is een vervelende realiteit." Ook een mens Eerder tijdens de raadsverga dering nam Peterhans het op voor een afgewezen sollicitan te, mevrouw J. C. van Tuyl- Looij, die in oktober na een gesprek over een vacature bij gemeentewerken de stellige indruk had gekregen in aan merking te komen, daarvoor een ander aanbod afsloeg, maar later de baan op het Schiedamse stadskantoor niet kreeg. Mevrouw Van Tuyl kreeg een kort schriftelijk ant woord, waarin haar onver wachte afwijzing niet met re denen was omkleed. Peter hans: „Het is een mondeling gesprek geweest en er valt niets te bewijzen over wat haar wel of niet toegezegd is." Wethouder Taverne wil daar in een besloten vergadering van de commissie personeels zaken wel op ingaan. Nochtans "drong Peterhans aan op grote zorgvuldigheid bij het wcr- vïngs- en. selectiebeleid van personeel. „Een sollicitant is ook een mens," zei zij. De wet houder beaamde dat grif. Schiedam De raad voor het bejaarden werk heeft gistera vond 215,700 gulden van de Schiedamse gemeenteraad ge kregen om in Schiedam-Oost en -Zuid accommodaties voor bejaarden op te zetten. CRM heeft vrij onverwachts eert "nogal brutale aanvraag', zoals wethouder Riet Taverne het noemde, gehonoreerd, waar door voor het bejaardenwerk in Oost en Zuid twee functio narissen mogen worden aan gesteld. Het is de bedoeling dat beide krachten in de twee oude wijken zelf gaan werken1 en niet vanuit het kantoor van het bejaardenwerk in de Tuin- laan. Ruimte voor het bejaar denwerk moet overigens nog: worden gevonden. Wat Oost betreft heeft CDA-raadslid Els; Hellwig gewezen op een *ge- bouwtje' aan de Buijs Ballot-' singel. Vlaardingen De uitgebreide en aangepaste Theo Thijsscn- sehool zal op 12 januari offi cieel in gebruik worden ge-, steld. De opening wordt ver richt door onderwijswethouder Arij Maarleveld. De Theo Thijssenschool staat aan de Parkweg 4. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. fl®»*»'—- -teW1.00"' svui 3000 vb

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1