gjfflTP/STBEEK 'Sociale woningbouw grootste prioriteit' 'Ook op kleint j es letten' 'Geloofwaardigheid gemeentebestuur heeft knauw gekregen' 'College geeft versluierd beeld' 'Geen botte bijl bezuinigingen' ff MaassluisDe kop van de begrotingsbehandeling is er af. De fractievoorzitters en de diverse specialisten van de fracties raven in de algemene beschouwingen hun visie over het beleid jat gevoerd moet gaan worden in 1981. Eén ding werd wel duidelijk na de speeches van de diverse sprekers. De vette jaren roor zijn ook voor Maassluis voorbij. Dit jaar is de begroting sluitend gemaakt door diverse kunstgrepen toe te passen. Hieronder een beknopt verslag van wat de politieke partijen gisteravond naar voren brachten. Vanavond worden de debatten voortgezet. Het college zal dan antwoorden op de vragen die door de fracties zijn gesteld. Daarna komen de partijen in tweede instantie aan het woord. Partij van de Arbeid: Christen Democratisch Appèl: Volkspartij voor Vrijheiden Democratie: Politieke Partij Radikalen: Democraten 66 y' din «dag IB docombor 1860 VD/SC/WW Tekst: Chris Woerts De Partij van de Arbeid is van mening dat 1981 een moeilijk jaar zal worden voor Maassluis. De socialisten willen dat het gemeentebestuur meer winkeliers en dienstverlenende bedrijven inschakelt bij aankopen of het verrichten van werkzaamheden. Het handhaven of aantrekken van werkgelegenheid is een belangrijke taak van het gemeentebestuur. Mees Duimelaar zei tijdens de algemene beschouwingen: „Het is misschien noodzakelijk om bestemmingsplannen te wijzigen en mogelijkheden te scheppen voor het aantrekken van kleine milieuvriendelijke bedrijven." Door de slechte situatie van het grondbedrijf vraagt de PvdA zich af of de woning bouw gekoppeld dient te blij ven aan het grondbedrijf. Als de gronden onbebouwd blij ven liggen is de grondwaarde bij de huidige rentcbestand in acht jaar verdubbeld. Dit houdt in, dat het steeds moei lijker zal worden om in de toekomst betaalbare huurwo ningen te bouwen. Dat/ er bezuinigd moet wor den in 1981 staat ook voor de PvdA buiten kijf. Tijdens de algemene beschouwingen de den de socialisten enkele sug gesties. Afschaffing van de hondebelasting zou overwo gen moeten worden omdat in andere gemeenten is gebele- ken dat de kosten hoger zijn dan de baten. Ook de ge meente moet actief worden op het terrein van de ener giebesparing. Gebleken is na melijk dat de kosten van de openbare verlichting zijn ge stegen met 20 procent en het stroomverbruik met maar liefst 53 procentomhoog is ge gaan. De PvdA wil op dit punt energiebesparing zon der dat de veiligheid van de bewoners in gevaar komt. Rioolrecht moet alleen gehe ven worden op eigenaren en niet op gebruikers van wo ningen, is de mening van de socialisten. Voor wat beterft het onder wijs ontbreekt volgens de PvdA een visie ten aanzien van de inhoud van het te ge ven onderwijs. Uitbreiding van de scholengemeenschap Koningin Juliana met een atheneum-vleugel is noodza kelijk. Ook moet er naar worden gestreefd om een LEAO of een MEAO in Maassluis te vestigen. Vol gens de PvdA is hier grote behoefte aan. Voor de partij is het onaan- vaarbaar dat mensen min stens anderhalf jaar inge schreven moeten staan voor dat men in aanmerking komt voor een huis. „De woning bouw en dan voornamelijk de sociale woningbouw moet de hoogste prioriteit krijgen. In de Steendijkpolder moet aan hèt Westeinde zo spoedig Mees Duime aar: Aantrekken van milieuvriendelijke be drijven bevorder' a mogelijk worden gestart met woningbouw. Gezien de stag natie in de bouw van de vrije sector woningen en van pre mie-B woningen dient het aanbeveling om op die plaats woningwetwoningen te bou wen." De PvdA hecht veel belang aan de emancipatie en vindt dan ook dat dit onderwerp te weinig aandfacht krijgt in de nota van aanbieding. Een achterliggende filosofie ont breekt. Het voeren van een emancipatiebeleid is volgens de PvdA meer dan het al dan niet toekennen van subsidies. Het vraagt vooral om een po sitieve geestesgesteldheid bij de overheid. Het treffen van speciale voorzieningen (kin- deropovang. vrouwencen trum) krijgt dan ook de steun van de PvdA. Verder wil de PvdA dat de raad meebeslist over het aan nemen van schenkingen voor het museum, omdat in het verleden is gebleken dat schenkingen door het college werden aanvaard waarvan slechts de consequenties aan de raad werden gepresen teerd. Over het sportbeleid had de PvdA niets te zeggen. „De sport is in deze gemeente in goede handen," vandaar. Ombuigingsmaatregelen 2ijn volgens het CDA nodig om ook in de toekomst een sluitende begroting te krijgen. Voor het eerst vindt nu 'onderuitputting' plaats en wordt de speelruimte voor extra-uitgaven gering, zo mogelijk nihil. De budgettaire positie van de gemeerde wordt dan ook zorgelijk. Voor tegenvallers is in 1981 geen ruimte. Dat er echter wel tegenvallers kunnen komen is voor het CDA niet ondenkbeeldig. Tijdens de algemene beschouwingen ging fractievoorzitter Dick Pons hier uitvoerig op in. Als eerste noemde hij de enorme risico's ten aanzien van de verleende garanties bij woningaankoop. ülck Pons: „AVR Is miljoendans over de ruggen van de Inwoners." Hier is momenteel al een be drag van 125 miljoen gulden mee gemoeid. De Afval Ver werking Rijnmond (AVR) is het tweede punt waar Pons vraagtekens bij zet: „Het is een zaak die ons als een zwarte rookwolk achtervolgt. Een behoorlijke bestuurlijke structuur wordt bemoeilijkt door een onbegrijpelijk, ge woon onzedelijk politiek ge konkel, met als gevolg dat het de weinig goede bestuur ders onmogelijk wordt ge maakt te werken en zij dus verdwijnen. Een miljoenen dans over de ruggen van de inwoners." De haven heeft de speciale aandacht van de christen-de mocraten. Het CDA wil een actief beleid van het college. „Wat doet het gemeentebe stuur om de aftakeling van de haven verder te voorko men? Is het op dit moment bekend wat de plannen zijn van het loodswezen?" Dat zijn vragen waarop het CDA een duidelijk antwoord wil hebben. De zogenaamde 'zachte sector' zal in 1981 in toenemende mate een beroep doen op de geldmiddelen. Verschuiving van middelen uit de 'harde sector' is dan ook nodig. Het CDA wil de verschillende posten dan ook kritisch bekijken. Ook naar de 'kleintjes moet worden gekeken zoals de kosten van het bedrijfsrestaurant (200.00 gulden) en reis- en verblijf kosten voor excursies waar van voor het CDA de nood zaak niet bij voorbaat vast staat. In de komende jaren kan het ondernemingsklimaat snel verslechteren, eenvoudig door het feit dat er minder te besteden zal zijn. De gemeen te kan daar volgens het CDA maar weinig aan doen. Het is echter voor de toekomst be langrijk dat het winkelbe stand zich staande kan hou den. De tarievenstructuur biedt een mogelijkheid om de middenstand wat extra rug gesteun te geven. Daarbij wordt door het CDA vooral gedacht aan de tarieven van de nutsbedrijven en de reini gingsrechten. Ook de tariefs ontwikkeling bij de onroe- rendgoed belasting is hierbij van niet te onderschatten be tekenis. Ook over de affaire de Jager Klein wil het CDA een extra raadsverga dering. De raad, maar zeker ook de burgers hebben hier recht op, volgens het CDA. De WD-fractie in de raad van Maasland is teleurgesteld dat in de begroting voor het jaar 1982 aanzetten tot beleidswijzigingen ontbreken. „De begroting voor volgend jaar is sluitend, maar slechts door onderuitputting, beperking van personeelsuitbreiding en vervulling van vacatures en het opnemen van een raming wegens gespaarde rente in verband met het gebruik van de saldi-reserves kon dit worden gerealiseerd." De liberalen willen van het college weten wat naar het inzicht van het gemeentebestuur de gewenste minimumhoogte van de reserves moet zijn. Tijdens de algemene be schouwingen ging Klaas de Roo als enige uitvoerig in op de kwesties rond Conro En ter Lines en de zandaffaire De Jager Klein. „De ge loofwaardigheid van het ge meentebestuur heeft een ge duchte knauw gekregen. Wij kunnen ons het geduld en de onvrede van de burgerij goed voorstellen. De berichtgeving van de zijde van de gemeente naar de bevolking toe heeft te lang stil gestaan." De libe ralen willen van het college de toezegging dat er na alle rechtzaken een openbaar de bat komt en dat daarin ope ning van zaken zal geven naar de raad en burgers toe. Op het punt van net wel zijnsbeleid wil de VVD een beleid waarbij de kwaliteit van het bestaan van de bur ger verhoogd dient te wor- Klaas da Roo: 'Geloof waardigheid heeft een knauw gekregen' den. De werkelijk zwakkeren in de samenleving hebben hierbij voorrang. De situatie van het grondbe drijf baart de VVD grote zor gen. Sjef Evers namens de fractie: „Een gedegen inzicht in de situatie van het grond bedrijf ontbreekt doordat en kele beleidsaspecten op het gebied van de ruimtelijke or dening geen nadere inhoud hebben gekregen." De VVD wil zo snel mogelijk nieuwe gegevens over de situatie van het grondbedrijf. Ook de ha ven heeft de grootste aan dacht van de VVD. Het in stellen van een ambtelijke werkgroep, bestaande uit vertegenwoordigers van fi nancien, openbare werken, stadsontwikkeling en haven bedrijven, zou een oplossing zijn om uit de problemen te komen. Uitbreiding van de haven in de Domeinpolder acht de WD geen haalbare zaak. Er is te weinig ruimte. Ten aanzien van de woning bouw vinden de liberalen het jammer dat het college er pas zo laat is achtergekomen dat dat dure woningbouw geen haalbare zaak meer is. Wijzi ging van beleid inzake de woningbouw juicht de WD dan ook toe. Zeker om het faillissement van een in de problemen geraakt bedijf te voorkomen. Bij het hoofd stuk emancipatie zette Elly Coenen vraagtekens bij de emancipatiebevorderende maatregelen, zoals het stre ven naar gelijke aanvangstij den en lunchpauzes op scho len en de opvang van kinde ren tussen de middag. Op het gebied van het onderwijs wil de WD dat het bezoek aan de schakelklas voor andersta ligen wordt verbeterd. Mo menteel wordt de schakel klas zeer slecht bezocht De gemeenten moeten opdraaien voor de gevolgen van een falend beleid op rijksniveau. Dat is de mening van de PPR. De bevolking van Maassluis verdient een slagvaardiger college, dat minder doordrongen is van het eigen 'kunnen', maar inspeelt op de gevoelens uit de raad en rekening houdt met de wensen uit de Maassluise bevolking. Woordvoerder Jaap van der Griend is bang dat het college een versluierd beeld geeft van de financiële situatie van de gemeente. Volgens Van der Griend kunnen beter nu correcties worden aangebracht en' is het beter de financiële situatie op dit moment grondig te saneren, in plaats van de problemen naar de toekomst te verschuiven. Jaap van der Griend: „Heilloze weg." Tijdens de algemene be schouwingen pleitte de PPR voor een korting op het maximale salarisbedrag voor de raadsleden. Bevrie zing op het pei! van 1980 is het minste wat de raad kan doen. Is er voldoende steun te vinden voor dit voorstel dan zal de PPR een aman- dement over deze kwestie indienen. Het milieubeleid heeft de bijzondere aandacht van de radikalen. „De economische situatie mag niet leiden tot een uit milieuoverweging slechtere situatie. Steeds meer gevallen van bodem- verontreining komen aan het licht." Kan het college al aangeven wat de conse quenties zijn voor Maassluis nu de inventarisatie van stortplaatsen in Zuid-Hol land klaar is?", wil Van der Griend van het college we ten. Het jongeren overleg orgaan Maassluis (JOOM) krijgt volgens de PPR- woordvoerder geen letter aandacht. Alles wordt vol gens hem opgehangen aan de te verschijnen nota jeugdbeleid. De weg die het college nu volgt is volgens de PPR heilloos. „Ik draag geen po litieke verantwoordelijk heid voor dit college. Indien ik dit wel zou doen, zou ik alle invloed aanwenden om de koers te verleggen. De ingeslagen weg leidt vol gens mij niet tot een goede en adekwate reactie op de economische problemen van de jaren tachtig ener zijds en de wensen en be hoeften van de bevolking anderzijds", ladus van der Griend. Door de algemene beschouwingen van D'66 lopen twee groene draden: de bezuinigingen en de democratiserings processen. De begroting 1981 zendt noodsignalen uit. De eindjes zijn weliswaar weer aan elkaar geknoopt, maar bezuinigingsvoorstellen zijn zichtbaar. D'66 hoopt dat er in Maassluis geen 'botte bijl'-bezuinigingen worden doorgevoerd. Een genuanceerd taakstellend bezuinigingsprogramma is volgens D'66 de juiste weg. Er zal dan ook een klimaat moeten komen waarin iedereen niet alleen de noodzaak van bezuinigen inziet, maar ook zijn of haar volledige medewerking verleent om daadwerkelijk te bezuinigen. Er zal een beroep gedaan moeten worden op de creativiteit en inventiviteit van allen. Ten aanzien van de demo cratiseringsprocessen is D'66 van mening dat de de mocratie nog geen verwor venheid is maar een stre ven. "Met andere woorden, we zijn er nog lang niet! Als je invloed wilt verdelen, zul je het ergens anders van daan moeten halen. Voor veel machthebbers betekent Manda Kapil: „Geen botte bijl bezuini gingen." dit inleveren van macht en invloed. De ervaring leert dat dit niet of nauwelijks gebeurt". D'66 wil af van het spreek recht van vijf minuten voor het begin van de raadscom missies. De democraten wil len dat de burger de gele genheid wordt gegeven voor de behandeling van ie der afzonderlijk agendapunt vijf minuten te spreken. Tij dens de behandeling van het agendapunt zou de spre ker mee mogen praten met de commissie over het on derwerp. Woordvoerder Manda Kapil diende hiertoe een voorstel in. D'66 is voor het stichten van een tweede openbare lagere school in de Steendijkpolder. Over de definitieve plaats moet nog uitvoerig overleg worden gepleegd. De democratise ring van het onderwijs zal bevorderd moeten worden. Op het gebied van de wo ningbouw is het scheppen van wooneenheden voor jongeren van uiterst groot belang voor D'66. De demo craten willen dat jongeren zelf de mogelijkheid wordt geboden om onder leiding van aannemers hun eigen huisvesting te realiseren. Op het punt van de openba re veiligheid drong Manda Kapil er bij het college op aan om het politieapparaat uit te breiden. Door her schikking van taken kan er misschien meer personeel worden ingezet als wijk agent Aan de hulpverle ningstaak van de politie wordt door de burgerij grote waarde gehecht. Deze zou dan ook een extra accent moeten krijgen. De preven tieve werking die van de hulpverleningstaak uitgaat, zal handhaving van de rechtsorde ondergeschikt maken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 5