STAD/STREEK 'In Rozenhof is kunst die past bij dit dorp' m Riolering K W- ha ven kost 350.000 gulden SESESüüSSi' Schiedamse Gemeenschap kan toveren zonder geld Kinderdagverblijf van start Mevrouw Groosman (VVD): Meer Rowans bakken oliebollen Woningbouwvereniging niet in huisvestingscommissie Schietvereniging uit de brand Streekmnsum open op feestdagen WMv.dL/NDE ij, Orde donderdag 13 december «60 VO/SC/WW Maasland Bij de opening van de schilderijenexpo sitie van mevrouw Scheffers heeft mevrouw Groos- Man van de VVD de kwaliteit van de tentoonstellin gen in De Rozenhof verdedigd tegen kritiek van de §pen Groepering. Mevrouw Groosman opende vrij- ^gavond als lid van het comité Rozenhof de ten toonstelling en sprak daarbij behalve lovende woor den over de exposante ook kritische woorden over de uitlatingen van dc Open Groepering. Deze gemeentelijke politieke partij had onlangs na melijk te kennen gegeven het niveau van de Rozen hof-exposities beneden peil te vinden. Mevrouw Groosman was het daarmee volstrekt niet eens: „De Rozenhof heeft zich een plaats verworven in het cul turele leven van Maasland; wat je daar dan ook van denkt!*'. Zij wees in dat verband op blikverruimende en edu catieve funktie van de expositieruimte. «Wat in deze zaal wordt tentoongesteld hoeft niet per sé baanbre kend te zijn; als het maar menselijk is." Mevrouw Nanny Scheffers - Patijn uit de Lier expo seert tot aanstaande 2aterdag haar schilderijen in de Maaslandse Rozenhof. Deze huisvrouw-anex-kunste- nares toont de bezoeker in meer dan zeventig doe ken tot welke hoogte de oprechte amateur kan stij gen. Het werk van mevrouw Scheffers kunt U zater dag nog van drie tot vijf bekijken. Spoorstraat en Sprinlerplaats in Oostwij k 'Vlaardingen Als de raadsle den er mee akkoord gaan zul len aan de lijst straatnamen die in Vlaardingen geldt de namen Spoorstraat en Sprin- terplaats worden toegevoegd, t Die straten zijn straks te vin- ,den in het nieuwbouwplan op ;de kaalslag langs de le Van Leyden Gaelstraat in de Oost- ^wijk. Op datzelfde terrein be istonden vroeger de le en 2e 'Spoorstraat: een naam die dus ;weer terugkeert. De Sprinter- plaats, de naam voor de ruime binnenplaats die op twee pun- ten vanaf de Spoorsingel be reikbaar zal zijn, wordt ver- l noemd naar het treintype dat ;op de spoorlijn die langs de wijk loopt wordt ingezet. In de nieuwbouw zullen overigens ook de straatnamen le Van Leyden Gaelstraat, Binnensin gel en Spoorsingel terugkeren. Ook in Holy-Noord moet er een straatnaam bijkomen. Het pad dat loopt vanaf het via duct van de Amsterdamlaan naar de kinderboerderij en vervolgens naar de Maiusdreef zou Boerderijpad moeten gaan ;heten. De straatnamen zullen in eer ste instantie besproken wor- Iden in de raadscommissie voor algemene zaken. Daarna kan imen er eventueel ook in de gemeenteraad iets over opmer- .-ken. Hoek van Holland Aan het begin van de Prins Hen- drikweg zal voor schietvereniging „Immer Vaardig" een terrein worden gereserveerd. Tot nu toe heeft de vereni ging steeds gebruik moeten maken van een schietlokaal in. 's Gravensande. Momenteel wordt het terrein nog gebruikt door Ge meentewerken, maar die heeft er geen bezwaar tegen de schietvereniging gastvrijheid te verlenen op een gedeelte van. het terrein. De schutters willen een zogenaamde Romneyloods op het terrein gaan zetten en daarin zelf een permanente stenen behuizing bouwen. Vlaardingen De aanpassing en vernieuwing van het riole ringsstelsel aan de zuidzijde van de Koningin Wilhelminaha- ven gaat de ge meente Vlaar dingen zo*n 350.000 gulden kosten. Die aan passingen, die te maken hebben met het afvoe ren van hemel water, moeten worden verricht in verband met de toekomstige rioolzuiverings installatie De Groote Lucht, die momenteel in aanbouw is. Met het werk is aan arbeidsloon 184.000 gulden gemoeid, terwijl voor het beno digde materiaal en andere pos ten nog eens 166.000 gulden moet worden uitgegeven. In een later sta dium zullen ook soortgelijke werkzaamheden moeten worden uitgevoerd aan de noordzijde van de Konin gin Wilhelmina- haven. Op een verrassend moment heeft de Schiedamse Gemeen schap haar bijdrage geleverd aan de sociaal-culturele plan ning. Eergisteren verscheen een nota, getiteld Toveren zon der geld', en gisteravond is deze al besproken door de stich- tingsraad van dit culturele orgaan van de stad Schiedam. "Verrassend is het moment, omdat de centrale werkgroep die zich met het socu-plan bezighoudt nog niet veel verder is ge komen dan met procedures, terwijl de SG daar een grote stem in heeft; ook is er verrassing omdat Leo Herwïg, coördinator van de federatie van Schiedamse instellingen, vorige week nog van de SG zei: „Ik heb de indruk dat ze er alleen bij zit ten om vast te houden wat ze hebben," Dat blijkt niet zo te zijn. De SG is de laatste paar weken in een racewagen alle cultu rele verenigingen in Schie dam langsgegaan, er zijn bui tengewone vergaderingen belegd, met spoed zijn er sub sidieverordeningen ontwor pen, en dat alles met het doel de meest noodzakelijke subsi diegelden voor de komende drie jaar veilig te stellen. Want daarom gaat het in het sociaal-cultureel plan, als dat medio 1981 in de gemeente raad komt. Hoe worden de fi nanciën verdeeld over sport, peuterwerk, volwassenene ducatie, zang. toneel, muziek, jeugd en jongeren en andere activiteiten die het welzijn van de Schiedammers ten goede komen? Waar het geld blijft, zal duidelijk te zien zijn. Dat komt de politieke duidelijkheid ook ten goede. Terwijl het clubhuiswerk een alternatief socu-plan in voor bereiding heeft, waarin on der meer een tekort van liefst zestig beroepskrachten wordt gesignaleerd, is de Schiedamse Gemeenschap gekomen met een bijdrage waarin alle culturele activi teiten aan een soort voorse lectie ziin onderworpen. De SG heeft, als overkoepelend orgaan voor de cultuur, zelf al prioriteiten aangebracht in het eigen werk. Dan is dat tenminste gebeurd, ais over enkele maanden de afweging in breder verband gemaakt gaat worden: hoeveel geld er naar cultuur gaat, hoeveel naar sport, hoeveel naar clubhuiswerk, noem het hele scala maar weer op. In die zin heeft de SG uiterst vruchtvoi werk verzet. In ei gen kring zijn beperkingen gesteld. Met automatische subsidiëring van telkens te rugkerende evenementen moet het uit zijn, zegt de SG. Prioriteiten moeten worden gesteld. De staf, dagelijks be stuur en directeur Ruud Pil- lard deden dat in een marat- honvergadering van enkele weken. Aan hun werk ia een zeker risico verbonden. Het stellen van prioriteiten ver smalt het subsidievlak. bij voorbaat vallen activiteiten af waarvoor dan ook geen gelden vrijgemaakt worden, en dat kin de indruk wek ken dat de SG in totaliteit minder doet dan in werke lijkheid. Pillard en de zijnen zullen ervoor moeten waken, dat andere sectoren in dc so ciaal-culturele planning gaan denken dat de SG zich alleen met de prioriteiten bezig houdt. Dan immcn dreigt in de prioriteiten ook weer ge sneden te worden. Juist om die reden maakt het club- huiswerk een alternatief socu-plan waarin alle wensen en activiteiten eerder over dreven worden dan op juiste •waarde geschat. Er wordt tenslotte toch nog geschrapt. Tijdens alle besprekingen van de laatste maand is het hart van Ruud Pillard open gescheurd van louter geluk. SG moet blijven Het bleek hem dat de Schie damse Gemeenschap nog al tijd het vertrouwen geniet var» de culturele verenigin gen In de stad. Zijn stichting heeft volop medewerking ge kregen van de verenigingen. En nu het er niet naar uitziet dat de langverwachte cultu rele raad niet wordt inge steld, omdat de PvdA zich door Kor Kegel bedacht heeft ondanks het beleidsvoornemen in het par tijprogram, nu lijkt de SG zich daar langzaam aan mee te verzoenen. De SG is zelf de eerste geweest die voor een culturele raad pleitte. Maar door de besprekingen over het socu-plan, waar een structurele aanpak mee gega randeerd wordt, en door de politieke ommmezwaai wat betreft de culturele raad, is de SG nu in een stadium ge komen dat zij zich zelf de wenselijkheid van een cultu rele raad afvraagt. Kan de SG niet beter blijven be staan? Die gedachte doet de SG herleven. Want het is lange tijd niet goed gegaan. In de nota 'To veren zonder geld' spreekt dë SG zelf van 1979 en 1980 als lamleggende periode. Onze kerheid over culturele raad of SG was daar oorzaak van. Een tijdje werd gedacht het werk maar te staken, want een culturele raad zou dat toch gaan overnemen. Maar de traagheid, waarmee dat verliep, deed de SG ertoe be sluiten fris van de lever aan de slag te gaan. De wijze, waarop de bijdrage aan het socu-plan is geleverd, geeft daar olijk van. Voor het eerst sinds lange tiid kunnen wij weer beschikken over een compleet overzicht van ons werk en van de wensen die daarin bestaan, zo staat het in de nieuwe nota. Pijn en moeite Ook de SG is van mening, dat de sociaal-culturele plan ning niet zonder pijn en moeite zal gaan. „Wij zijn het er grondig over eens. dat de ontwikkeling van het wel zijnsbeleid een enorme ach terstand heeft. Het inlopen van die achterstand kan al leen maar, als ook in ver sneld tempo financiële mid delen beschikbaar worden gesteld. Het lijkt ons realis tisch om wat sceptisch tegen over de mogelijkheden daar van te staan," aldus Pillard. Een mentaliteitsverandering bij particulieren en overheid is nodig, zegt hij. Als voor deel van de sociaal-culturele planning ziet hij de komende duidelijkheid: een overzich telijke structuur en een vruchtvoi spanningsveld tus sen particulier initiatief en gemeentelijke overheid. Een groot nadeel vindt hij, dat verenigingen een idioot lange tijd van tevoren hun plannen voor het volgend subsidiejaar bekend moeten maken en dat zij pas heel Iaat te horen krij gen of hun wensen gehono reerd worden. Maar goed, Pillard is allang tevreden dat de verenigingen daarvan nu doordrongen zijn. Hij heeft dat de afgelopen maand goed kunnen merken. De bijl erin Voorrang geeft de Schiedam se Gemeenschap in haar nota aan de amateuristische kunstbeoefening. Subsidie houdt het verenigingsleven gezond, die moet niet afge schaft worden, en wat de in totaal 35 muziek-, zang- en toneelverenigingen doen ziet er braaf uit. Dat moet zo blij ven. Dat wil niet zeggen, dat deze drie bezigheden onaan getast blijven. Dc SG zet er weloverwogen de bijl in, of dreigt daar althans mee. Wal bijvoorbeeld het toneel betreft, zegt de SG dat „het te oninteressant is te aan vaarden dat niet van traditio nele paden afgeweken kan worden." Bovendien, zegt een tweede citaat uit de nota, „een zekere stilstand in dit kader zal een rimpelloze vij ver opleveren die geen nieuwsgierigheid van passan ten zal prikkelen." Kortom, de toneelverenigingen die op oude voet voortgaan kunnen wel vergeten het volle pond van vroeger ook in de toe komst te krijgen. In de afdeling zang zwaait de SG nog resoluter met de bijl. „Wij zullen niet schromen om in te grijpen in die geval len, dat het bestaan van een koor zich uitsluitend mani festeert ïn de beslotenheid van een kleine kring. Het Ifgt voor de hand dat wij ons over enige tijd zullen moeten beraden over de positie van die kerkkoren, die zich uit sluitend in kerkelijke kring manifesteren." Krachtige woorden zijn het, die erop gericht zijn dat meer Schie dammers iets gaan merken van het culturele leven in hun stad- Dat is toch al een groot voordeel van het CRM- besluit om gemeenten een so ciaal-cultureel plan te laten maken, vindt de SG. Uit de hele procedure, hoe moeilijk die ook ia en hoeveel tijd en mankracht het ook vergt, ;,V komt beter dan ooit naar vo- ren wat er allemaal in Schïe- dam gebeurt. Het hele plan is j'? een grote prikkel tot meer activiteiten, dat is de grote lijn in de nota. Op die manier y/ is te toveren zonder dat er noodzakelijk meer geld te- genover staat. Tot slot heeft,1' de SG ook de hele planvoor- bereiding met haar nota een -v' belangrijke impuls gegeven. 11' Vlaardingen De rowans van de Prinses Ire- negroep uit Vlaardingen zullen ook dit jaar weer hun olie bollen-bakkerij opbouwen. Zij zullen er met vereende kracht voor zorgen dat zo'n 6000 oliebollen op oudejaarsdag bezorgd worden bij de mensen die de bollen hebben be steld. Er komt nog heel wat voor kijken voordat de 6000 oliebollen uiteindelijk gebakken zullen zijn. Een echte bakkerij-deegmachine wordt ge bruikt, twee grote bakken waarin per baksel ongeveer 40 oliebollen het ruime sop kiezen. voerd, terwijl meer dan 100 liter sojaolie op de juiste temperatuur moet worden gebracht. Daar komt dan nog de vele kilo's krenten, rozijnen. gist, citroensap bij. Het recept verklappen de rowans niet, maar wel wordt prijsgegeven dat het een gegarandeerd recept is van bakkerij van Lente ren uit Maassluis. De opbrengst van de oliebollen komt ten goede aan de speleologie-actmteiten (grotonderzoek), welke de rowans enige malen per jaar onder andere in Belgie verrichten. Maassluis Het kinderdag verblijf gaat in het voorjaar van 1901 van start. Nu de sub sidie van CRM rond is en de gemeenteraad ook zijn goed- Hoek van Holland De wo- ningbouwvereniging 'Rotter dam aan Zee' zal geen afge vaardigd en aanwijzen voor de nieuw te vormen nuisvestings- commissie in Hoek van Hol land. De deel gemeenteraad doet po gingen om de woningverde ling weer in de ambtelijke ^feer te brengen, maar het be stuur van de woningbouwve*. reniging weigert daaraan mee te werken. Deelraadsvoorzitter L. van der Houwen haalde fel uit aan het adres van woning- bouwvoorzitter L.M. Blieke die onlangs verklaarde dat de Hoekse deelge meen te raad een te lakse houding aanneemt ten aanzien van grond reserverin gen voor nieuwbouw. *Woningbouw is op elke verga dering onderwerp van gesprek en we doen er alles aan om zo veel mogelijk woningen te verwezenlijken," aldus Van der Houwen, die verklaarde dat de deelraad in elk geval een nieuwe huisvestingscom missie zal instellen, óók als de woningbouwvereniging daar niet aan meewerkt. Vlaardingen Het streekmuseum Jan Anderson zal naast de gebruikelijke openingstijden ook op tweede kerstdag en nieuwjaarsdag open zijn voor belangstellen den. In net museum is momenteel nog steeds de tentoon stelling over antiek kinderspeelgoed te bezichtigen. De boekentafel met antiquariatische boeken is tijdens het museumweekeinde een groot succes gebleken. Daarom wordt dit tot aan het einde van dit jaar gehandhaafd. Om hel streekmuseum financieel te steunen kan een ieder die daar belangstelling voor heeft tweede hands boeken over Vlaardingen, topografie van Nederland. Zeppelin, scheepvaart en het koninklijk huis in bet museum ko pen. keuring heeft verleend staat de realisatie niets meer in de weg. Bij het dagverblijf zijn de kinderen de hele week, hele dagen aanwezig. Zij leven en spelen dus in groepsverband. Op die manier kunnen zij veel vriendjes en vriendinnetjes maken hetgeen de ontwikke ling bevordert. Met de ouders bepaalt de vaste leiding het leefklimaat op het dagverblijf. De leiding bestaat uit een di rectrice en twee leidsters. Op de peuterspeelzalen ver blijven ae kinderen ten hoog ste één of twee ochtenden in de week. De ouderbijdrage van het dagverblijf wordt door CRM vastgesteld, terwijl de gemeenteraad de ouderbijdra ge van de peuterspeelzalen be paalt. Het kinderdagverblijf is be doeld voor kinderen van 1 tot 4 jaar. Maximaal kunnen er 18 kinderen worden geplaatst Voorrang gegeven zal worden aan kinderen die wat betreft opvoeding en opvang in de knel zitten, komen of dreigen te komen. De voorlopige loca tie van het kinderdagverblijf is het scholencomplex in de Steendijkpolder bij de peuter speelzaal 'De drie turven*. Aanmelding van kinderen is nu reeds mogelijk. Bij de stich ting 'Kinderopvang Maassluis', t.a.v kinderdagverblijf. Post bus 101 Maassluis kan een ie der nu al kinderen opgeven. De Maassluizenaar D. de Joi ge heelt vanmiddag uit ha> den van burgemeester Van j de orde van Oranje Nassau Zilver uitgereikt gekregen. I heer De Jonge is veertig ja werkzaam bij de electrotechn sche maatschappij Van Ritï schoten en Houwens. De Ja it ste jaren wekte hij als tect nisch uitvoerder. De gehtï nieuwe opzet van de Spi/M nisserbrug is onder 2ijn Jeidif tof stand gekomen FINANCIEWNGS- EN ASSURANTJEKANTOOsj ST. UDUINASTRAAT 82 SCHIEDAM TELEFOON 010—265459 263S'jf Persoonlijke leningen Financieringen ff 9 Hypotheken Alle verzekeringen Kotitlmikrodlot botofcont kortweg; Reservegeld I i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3