r Toon beeld even weg Drie amateurs exposeren Kostuums en licht maken kerstdemonstratie boeiend Ton de Vos: m Met stip •-4 'M- - '/V/ SPSS Kinderballet: één grote mierenhoop vrijdaa 19 december 1980 VD/SC/WW (HU i Een wekelijkse pagina vol informatie over kunst en cultuur uit de regio. Reacties en berichten graag vóór woensdag 12.00 uur, naar het adres van deze krant, postbus 110, Vlaardingen (t.a.v. J.H. Bakker), tel. 010 -352066. De dagen korten. Toonbeeld ook. In verband met de feestdagen en het onregel matig verschijnen van deze krant in die laatste weekjes van het jaar zal in elk geval Toonbeeld niet van zich la ten horen. Tot nadat de laatste voetzoeker tot beda ren is gekomen: tot 9 janua- De laatste activiteiten van Ozobleu dit jaar. President Steynstraat 2, Maassluis. Van avond een optreden van de Deepwater Bluesband, een groep die de blues recht toe recht aan wil brengen en op een vijfjarige ervaring kan bogen. Aanvang 21.00 uur. toegang ƒ3,50. Morgen tussen 11 00 en 17.00 uur een rom melmarkt. En dinsdag 23 de cember de verfilming van Stevensons 'Dr. Jekyll and Mr. Hyde', met in de hoofdrol, uiteraard een dubbelrol, want Jekyll en Hyde zijn één en dezelfde, John Barrymore. Aanvang 14.30 uur. Tweede kerstdag organiseert Ozobleu bovendien een fondue, tussen 18 00 en 21.00 uur. Van tevo ren graag opgeven aan de bar. In het Passagetheater van Schiedam gaan de orgelcon certen nog immer voort. Zon dag 21 december bespeelt de Engelse musicus Terry Hep- worth hel grote *h*aterorgel. Aanvang 10.30 uur. Een kaar tje kost ƒ5,- Wellicht ten overvloede, want het concert is in deze krant al aangekondigd: mor gen in de Grote Kerk van Vlaardingen een groots kerst concert van het Gewestelijk Orkest in samenwerking met het Gemen gd Ri jnmondkoor. Uitgevoerd worden 'De vier jaargetijden' van Viva-di en het 'Gloria' van dezelfde com ponist. Solisten zijn Vera Bets (viool), Tijn van Eijk (clave- cimbel) Maja Schermerhorn (sopraan) en Margareth Beun- ders (alt). Aanvang 20.00 uur. De expositie van Dirk Brouwer in galerie Kunst+ blijkt een dermate groot suc ces dat. in deftige termen, tot prolongatie besloten is. Brou wers schilderijen zullen nu nog twee weken langer dan oorspronkelijk gepland te zien zijn. Tot 28 december. Het adres van de galerie is Johan Willem Frisolaan 70. Vlaar dingen. Geopend zaterdag en zondag 13.00 tot 17.00 uur. Nieuwe tentoonstellingen op de valreep van het oude jaar: vanavond opent in het Schiedams museum aan de Hoogstraat een expositie van werk van de oude dichter- /schilder Van Schagen. Geo pend dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Vanaf mórgen in galerie De Duig, Brede Ha venstraat 13, een expositie van zeefdrukken van Leslie Gabrielse. Vanavond in B'Bwana, Hof- laan 12, Vlaardingen, een op treden van Hans Dulfer de Nieuwe Perikels. Aanvang 22.00, toegang ƒ5,-. De PvdA speelt fn de museumcommissie voor politïeagentje en daar gaat geen enkele inspirerende werking vanuit Zo zei Maijo van Soest dat, toen zij kort geleden de mu seumcommissie ver liet Het Schiedamse museum hobbelt vol gens de kunstenares snel achteruit Dat klopt zegt PvdA- raadslid Ton de Vos nu in een reactie, maar dat ligt niet aan de politiek: het museum weet volgens De Vos gewoon zelf niet wat het wil. Met moeite heeft directeur Hans Paalman enkele maanden geleden een beleidsnota vervaar digd, waar het museum zelf kennelijk niet achter staat De Vos signaleert activiteiten, die buiten het beleid liggen. „Bezwaren? Nee, ik heb tegen die acti- De kirnst is vrij, maar 't museum niet viteiten geen bezwaren, ik constateer alleen dat de beleidsnota niet wordt uitgevoerd, dat daardoor belangrijke museumtaken blijven liggen. Dat vind ik slecht voorals als je ziet wat een zware bevalling die beleidsnota Ls geweest, en dat voor een directeur met zeventien jaar erva ring in de museum we- reld!" De PvdA mag in Schie dam niet verweten wor- Ton de Vos: als het zo doorgaat, stoppen we ermee... den de touwtjes in han den te nemen en het mu seumbeleid te beïnvloe den, vindt De Vos. Lan delijk signaleert hij wel tegenstellingen tussen kunst en politiek, maar dat speelt in Schiedam niet mee. Vrijheid van de kunst noemt De Vos een uitstekend uitgangspunt (,je moet als politicus ook niet tegen een violist zeg gen, hoe hij zijn strijkstok moet vasthouden"), maar zodra een kunstenaar be roep doet op overheids gelden, mag de overheid daar ook voorwaarden aan verbinden, aldus De Vos. „Dat is met alles zo. Waar het venijn zit, is volgens De Vos een onte recht gebruik van het be grip 'vrijheid van de kunst'. Die vrijheid moet de kunstenaar hebben, beaamt hij, en daar wil hij ook niet beperkend in op treden. „Maar dat begrip is door Paalman doorge trokken naar een vrijheid van de museumdirecteur en vrijheid van de kun stinstelling. Dat is van een onzin! De kunst is vrij. dus heeft de direc teur ook alle vrijheid van handelen? Nee, zeg. Hij blijft wel iemand die een beleid moet waarmaken en daar verantwoording voor zal afleggen. Trou wens, hoe vrij is de kunst, als Paalman selecteert, als ambtenaar?" De beleidsnota 'Kunst is het zout in de pap' spreekt van allerlei wen sen, maar legt geen relatie tussen beschikbare finan ciële middelen en harde plannen, „Paalman heeft in zijn beleidsnota bij voorbeeld gesproken van de noodzaak van meer educatie. Maar, meer dan wat? Hij zal wel moeten kiezen. Als je aangeeft wat je wilt, moet je ook aangeven wat je niet meer wilt Dat staat er niet in. Ik neig er daarom toe, als politiek bestuur richtinggevende voorstel len te formuleren, ge- quantificeerde eisen te stellen, in de zin van: over zoveel jaar zoveel educatieve activiteiten in samenwerking met vor- mings- en ontwikkelings werk en de bibliotheek. De nota spreekt ook van die mogelijkheid, maar er worden geen consequen ties aan verbonden. Het gebeurt gewoon niet en er gebeurt meer met. Het heeft geen diepgang. Het museum wordt veronder steld maatschappelijke be tekenis te hebben, maar hoe dan? Een visie daaro ver mis ik erin. Je zou mogen verwachten van door Kor Kegel een directeur met lange ervaring, dat hij dat kan omschrijven. Nog zoiets: mensen begeleiden tot kunstzin, staat er, maar hoezo? Alleen om toe komstig publiek veilig te stellen?" De richting, waarin De Vos denkt, gaat uit naar het saneren van dat deel van de kunstverzameling, waar het museum toch niets meer mee doet. Daar hebben wij Bakker en Konings weer, die destijds de grote museumrel ont ketenden met het idee de hele museumcollectie op te doeken. Alleen: de twee jonge PvdA'ers wil den het vrijkomende geld besteden voor clubhuis werk, of zo. en er is dan ook een essentieel ver schil met wat De Vos nu zegt. De Vos wil het geld binnen het museum hou den. Voorbeeld: het over volle depot zou ervan uit gebreid kunnen worden. Dat is wat anders dan van alles maar meer willen, zoals het volgens De Vos in de beleidsnota staat. Als je meer wilt, betekent dal tenslotte een nóg vol ler depot. Maar geld voor al die dingen komt er doodeenvoudig niet Er moet gekozen worden en waar de voorkeur naar uitgaat, dient expliciet in de beleidsnota te staan. Overigens hecht Ton de Vos meer aan een goede museumdirecteur dan aan een goede beleidsnota. „Als Marjo een slechte sfeer proeft, heeft zij daarin gelijk, maar haar analyse dat het door de PvdA komt is verkeerd. Ik denk dat zij gekleurde informatie heeft gehad, of zo, dat weet ik niet het enige concrete wat zij aangeeft is dat er weinig meer in het museum ge beurt Dat vind ik ook, maar ik heb tenminste nog een richting voor ogen. Wat Marjo doet, is alleen een beetje mompe len over dat de verwar ming zo laag staat, dat het zo koud is en dat je hem best hoger kunt d-aaien zonder allemaal politieke toestanden, maar zij is niet in staat haar jas van de kapstok te halen, wat ook heel goed kan hel pen... Nee, Marjo is als kunstenares zeer te waar deren, maar laat zij zich maar bij die leest houden. Het zou mij trouwens niet verbazen als zij binnen kort een schilderij onthult met allemaal verbeten koppen uit de museum commissie." „Ik voorspel." zegt De Vos, „dat als de kritiek van indertijd niet werke lijk serieus wordt geno men en met heel concreet wordt omgezet in beleids voornemens, dat dan de toekenning van de mid delen voor het museum komt op een punt dat we zeggen: we stoppen er mee. Niet dat het museum moet verdwijnen, maar dit museum is het gewoon niet waard. Dat bedoel ik niet provocerend, daarin ben ik heel serieus. Ande re mogelijkheid is, dat we gewoon dienstopdrachten gaan geven. In ieder ge val is de huidige nota een krachteloze vuist. Dat moet dus beter." „*t Is dat je hier maar één keer mag expose ren, maar anders kwam ik hier vol gend jaar weer. Met allemaal nieuw werk. Man, ik heb nog zo veel te doen." Met een brede armzwaai 'zet' Theo van Win- sen de expositiezaal van het Hollandiage- bouw 'even neer', precies zoals hij schil dert. Wat hem in elk geval niet ontzegd kan worden is een to meloos enthousiasme. Vanavond wordt er van hem een grote eenmanstentoonstel- ling geopend in dat zelfde Hollandiage- bouw. Bijna vijftig olieverfschilderijen, de neerslag van' een jaar onstuitbare ar beid. Van Winsen is amateur. Dit wordt zijn eerste ten toonstelling in Vlaardin gen. Hij is een op en top landschapschilder, die vele pittoreske plekjes op het doek vastlegde. Zijn stijl is conventioneel, maar vakmanschap heeft hij zeker. Vooral gevoel voor licht. De schilde rijen hebben meeren- deels landschapjes rond Vlaardingen, op de Velu- we en in het Zwarte Woud tot onderwerp. Over een sneeuwland schap in de buurt van Kethel vertelt hij: „Man, het was zo koud! Ik heb dat met mijn vingertop pen in de vaseline staan schilderen.? Wat aan de schilderijen echter ont breekt is de aanwezig heid van een eigen stijl. Hoewel met verve en kundigheid geschilderd, zou men kunnen zeggen dat de werken een per soonlijke handtekening missen. Dat laatste kan zeker niet gezegd worden van de expositie die Alice de Bresser in het ontmoe tingspunt van het Viaar- dingse Zonnehuis in richtte. Net als Van Win sen is zij autodidacte, maar ze ontwikkelde zich in een heel andere richting dat het natura lisme van de Vlaardingse landschapschilder. Haar werk is een mengvorm van naïvisme en symbo lisme. zwaargeladen met emotionele betekenissen. Ze blijkt ook een bepaal de affiniteit te hebben tot de wereld van Jeronimus Bosch, getuige de geïllu streerde versie die zij maakte van Boudewijn Olieverf van Theo van Winsen, Jodenhofje in EIburg. de Groots 'Land van Maas en Waal'. Veel van haar symbolen verwijzen naar onderwerpen als eenzaamheid, vrucht baarheid en de positie van de vrouw. Ter bege leiding van haar werk gebruikt ze teksten van Hendrik Marsman, het duo Nijgh/De Groot, Coby Schreyer en hier en daar schreef zij ook zelf een enkele regel. Hoewel het op zich prima is dat iemand met zoveel overtuiging schildert, want dèt doet Alice de Bresser, is het resultaat toch te zwaar, te literair ook. De symbolen liggen er soms zo dik bovenop dat juist het mystiek as sociatieve karakter, dat het symbolisme rijn to verkracht kan verlenen, niet meer werkt De schilderijen geven een idee weer, een verhaal, en voor wie daar een maal kennis van geno men heeft is het met het kijkgenot daarna gedaan. Een schilderij moet niet alleen iets vertellen, maar ook de aandacht vasthouden. Fotografie Tenslotte, maar: 'last but not least', in de Vlaar dingse fonotheek hangen een aantal foto's van le den van de Vlaardingse amateurvereniging. Een expositie, deels bedoeld om wat leden te werven, deels om gewoon eens te laten zien wat men kan. En men kan wat, dat blijkt. Misschien komt het omdat de fotografie zo'n nieuwe tak binnen de beeldende kunst is. Met alle mogelijkheden vandien. Een jarenlange technisch scholing, zoals schilders en musici bij voorbeeld wel haast ver plicht zijn te doorlopen, is voor fotografen is min der noodzakelijk. Mis schien ook omdat het een democratisch kunstvorm is: iedereen schiet in de vakantie wel eens een plaatje. En of dat nu met een Hasselblatt geschiedt of met een Kodak Insta- matic, feit blijft dat foto graferen een wijdver breide hobby is. In de fo notheek kunnen we werk zien van een aantal van deze 'hobbyisten', waar men trots op kan zijn. Opvallen doet voor al de zwart-wit serie die Bram van Rij maakte van het recente optreden van de Kinks. JHB Een scène uit het kerstsprookje 'De ondeugende Kerstman'. Schiedam Tos- ca Balm (35) heeft inderdaad haar handjes la ten wapperen. De veelheid en di versiteit van de kostuums die woensdag- en donderdagavond in een bomvol Passagetheater op de bühne ver schenen maak ten indruk. 250 leerlingen van de balletschool Tosca Balm gaven een kerst- demonstratie. Kinde ren van zes tot veertien jaar wilden hun trotse ouders wel eens laten zien wat zij konden. En dat was heel leuk. In het kerstsprookje 'De ondeugende Kerstman' v/aren ongeveer 30 kinderen, getooid met een beer, een pop of een kinderwagen op het toneel aan het 'frummelen'. De kinderen maakten individueel en in kwartet verschillende bewegingen waardoor het geheel het idee gaf van een grote mieren hoop die visueel gezien, vertederend over kwam, vooral toen er nog een houterig bewe gend in zijn baard ver drinkend, Kerstman netje bijkwam. Om diezelfde ouders te laten zien wat je kan worden met één les per week als je jaren mee doet, had Tosca ook een tweetal balletten voor de oudere groep gemaakt. Klassiek vóór de pauze, beat erna. De ouderen lieten geen hoogstandjes zien. Technisch degelijk in elkaar gezette dansen. De aankleding en licht effecten voerden ech ter ook in deze groep de boventoon. Honderd fluoriserende lampjes op kleine en grotere lichamen wen sten de dansers in het ballet 'Lichtgevend* het publick een 'merry Chrismas' toe: het top punt van de avond. Jammer was dat de muziek soms te hard stond, waardoor vooral het klassieke gedeelte onzuiver overkwam. Resumerend zorgde de kerstdemonstratie, bin nen twee maanden in elkaar gezet, voor een sfeervolle kerstavond met beat en klassiek. Karin Kuijpers

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 5